ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Bateria li-ion
Autor Wiadomość
dezmol 
stażysta


Dołączył: 18 Lip 2012
Posty: 127
Wysłany: Pią 24 Sie, 2012   

A jak podłącze taką baterię 6 Ah do tej co mam 12Ah LIFEPO4 to jak to będzie brało prąd? Pół z tej pół z tej ??? Czy może jakiś przełącznik zrobić bateria LIFEPO4/ Li-ion ???

A mam jeszcze pytanie odnośnie samej konstrukcji baterii, bo nie wiem czy dobrze rozumuje.

A mianowicie, żeby uzyskać 6 Ah potrzebuje połączyć 39 szeregowo równolegle ogniw po około 2 Ah. Nie bardzo tylko wiem co jeszcze trzeba zrobić. Jak by ktoś mógł to opisać tu albo na priv był bym wdzięczny.
 
 
tomeczekokok 
prezes



Pomógł: 8 razy
Wiek: 29
Dołączył: 24 Cze 2012
Posty: 794
Skąd: Rybnik (śląsk)
Wysłany: Pią 24 Sie, 2012   

Zasada jest taka.

Najpierw zwiększasz możliwie pojemność prosproporcjonalnie do ilości sztuk tak aby starczyło ci na połączenie ich tak aby starczyło na pożądane przez Ciebie napięcie akumulatora.

Przykładowo:

Chcesz uzyskać 48V z Lion które po naładowaniu na maxa mają 4,2V. łączysz 12 sztuk szeregowo( nie martw się, że 12 razy 4,2 to50,4V. Napięcie i tak spadnie przy obciążeniu), ale jeżeli chce zwiększyć pojemność musisz łączyć najpierw równolegle ogniwa a potem szeregowo.

Przykładowo:

Masz 36 ogniw i chcesz mieć 48V. łączysz najpier po 3 sztuki równolegle a potem 12 paczek szeregowo tych już poskładanych.

Jeżeli chodzi o łączenie dwóch typów ogniw to nie radzę. Nie mają tych samych napięć ani pojemności. To tak samo jak włożysz 2 baterię do lampki i jedna będzie rozładowana a druga naładowana. Co się stanie?. Ta rozładowana dobije tą naładowaną a rozładowana może sie wylać, nie mówiąc juz o sytuacji takiej jak w EV bo tam są pożądne prądy i napięcia i co tam by sie działo przy takim połączeniu to nikt chyba nie wie.:)

Generalnie:
Jeżeli łączymy ogniwa to tej samej marki, dostawcy, czasu zakupienia i pojemności a także rodzaju chyba, że będziemy ich uzywać na przemian. Gdy rozładuje się jeden to odłączamy go i podłączamy drugi w jego miejsce. Współpraca nie ma możliwości bez napisanych warunków powyżej.


Pozdrawiam
_________________
"Modliszka"- StreetFighter E-bike
 
 
dezmol 
stażysta


Dołączył: 18 Lip 2012
Posty: 127
Wysłany: Pią 24 Sie, 2012   

tomeczekokok napisał/a:
Chcesz uzyskać 48V z Lion które po naładowaniu na maxa mają 4,2V. łączysz 12 sztuk szeregowo( nie martw się, że 12 razy 4,2 to50,4V. Napięcie i tak spadnie przy obciążeniu), ale jeżeli chce zwiększyć pojemność musisz łączyć najpierw równolegle ogniwa a potem szeregowo.
A jak mam już połączone te ogniwa to gdzie się wpina BMS ( gdzie taki na 48V można kupić) i czy w ogóle jest potrzebny.
 
 
tomeczekokok 
prezes



Pomógł: 8 razy
Wiek: 29
Dołączył: 24 Cze 2012
Posty: 794
Skąd: Rybnik (śląsk)
Wysłany: Pią 24 Sie, 2012   

BMS podłączasz do każdej paczki połączonej szeregowo aby monitorować napięcia. Sterownik odcina ogniwa jeżeli spadną poniżej 3,2V, i po osiągnięciu prz ładowaniu 4,2V bo to jest pełne naładowanie dla Li-Ion. Podałem Ci opis ogniw Litowo- jonowych. Dla innych te charakterystyki będą się różniły. Np dla LIFEPO4 napiecie stałe max to jak dobrze pamiętam 3,5V. Musisz po prostu poczytać charakterystyki danych typów ogniw na Google.

BMS można kupić na nie polskiej stronce BMSBATTERY, wpisz na Google. Oni tam mają wszystko. Na allegro produkuje to tylko jedna firma, przynajmniej tylko jedną wypatrzyłem ale robią to na dużych elementach a te z BMSBATTERY są na elementach SMD czyli dyskretnych. Taki BMS na SMD wyglada w wielkości podobnie do karty graficznej od PCta.:).


Bez sterownika BMS uszkodzisz ogniwa. To jest fakt. Wszystkie ogniwa typu li-ion, li-polimer, LIFEPO4 potrzebują sterownika BMS. Ja załatwiłem nie używając BMSa 108 ogniw MOLI niestety. Więc jeżeli nie chcesz kupować BMSa to niestety tylko akumulatory żelowe wchodzą w gre.



Pozdrawiam
_________________
"Modliszka"- StreetFighter E-bike
 
 
dezmol 
stażysta


Dołączył: 18 Lip 2012
Posty: 127
Wysłany: Pią 24 Sie, 2012   

tomeczekokok napisał/a:
Sterownik odcina ogniwa jeżeli spadną poniżej 3,2V, i po osiągnięciu prz ładowaniu 4,2V


A czy jak będę miał ładowarkę z balasnserem to taki BMS mi będzie potrzebny - zakładając, że będę monitorować napięcie na pakietach w czasie rozładowania.
 
 
dezmol 
stażysta


Dołączył: 18 Lip 2012
Posty: 127
Wysłany: Pią 24 Sie, 2012   

Czy dobrze rozumuje - tak należy podłączyć BMS ?Link
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pią 24 Sie, 2012   

BMS to tylko opcja.

Równie dobrze (w większości zastosowań) wystarczy zwyczajna ładowarka modelarska z balanserem + pilnowanie napięcia rozładowania (różnego rodzaju alarmy).
Zastępuje to trudno osiągalne BMSy dla LiIon, jest o wiele tańsze (w pewnych konfiguracjach), a wszystkie elementy dostępne w Polsce.
No i nie ma problemu z wydajnością akumulatorów - nie ogranicza ich już maksymalny prąd rozładowania BMSa
 
 
dezmol 
stażysta


Dołączył: 18 Lip 2012
Posty: 127
Wysłany: Pią 24 Sie, 2012   

A które z allegro możecie mi polecić na baterie 6 Ah ewentualnie 8 Ah.

A i jeszcze ciekaw jestem jakim prądem to mogę je rozładowywać żeby za szybko nie padły.
 
 
tomeczekokok 
prezes



Pomógł: 8 razy
Wiek: 29
Dołączył: 24 Cze 2012
Posty: 794
Skąd: Rybnik (śląsk)
Wysłany: Sob 25 Sie, 2012   

Najlepiej jak najniższym. Nie rozładowywuj ich poniżej nominalnej najniższej napięcia i będzie dobrze. Ja wiem z doświadczenia, że wycisnołem z 1Ah akumulatorka 7c ale to jest zabójstwo. Najlepiej 1c czyli jezeli masz 20Ah to możesz pobierać śmiało ciągły prąd 20A przez godzinę.
_________________
"Modliszka"- StreetFighter E-bike
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group