ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Ogniwa do instalacji fotowoltaicznej
Autor Wiadomość
czarodziej 
młodzik


Wiek: 55
Dołączył: 14 Maj 2010
Posty: 69
Skąd: Nowa Wieś Ujska
Wysłany: Pią 05 Paź, 2012   Ogniwa do instalacji fotowoltaicznej

Szukam praktycznej wiedzy na temat paneli fotowoltaicznych. Planuję zakup i montaż u siebie takiej instalacji.
Od jakiegoś czasu wertuję zasoby Internetu, ale niestety konkretów brak. Gdzieś tam pojawi się jakiś wątek na forum budowlanym, gdzie indziej w jakimś muratorze. Generalnie dobrej wiedzy z tego nie ma.
Co mnie interesuje?
Jaki typ ogniwa wybrać? Monokrystaliczne, czy może poli.
Znalazłem oferty na coś takiego:

Monokrystaliczne

Polikrystaliczne

Moc paneli zbliżona, te panele Bosch trochę droższe. Czy warto dopłacać. Z tego co wiem to panele mono są bardziej wydajne, ale czym to się objawia. Czy wartość mocy dla panela to wartość przy określonym nasłonecznieniu? Jesli tak to chyba obojętne jaki typ wybiorę, skoro moc panela jest określona.
Gdzieś tu na forum natknąłem się na informację, że panel złożony z ogniw mono będzie sprawniej przetwarzał małe ilości słoneczka na prąd, że niby przy małym nasłonecznieniu da więcej prądu niż zbliżony mocowo panel poli. Czy to prawda, czy może komuś się chlapnęło.

Generalnie szukam paneli w oficjalnej sprzedaży, nowych z gwarancją i FV. Może ktoś ma doświadczenie z konkretnymi produktami, godnymi polecenia.
Planuję instalację złożoną z 4 szt. po ok 240 W.

Reszta instalacji jest w fazie przemyślenia. Na chwilę obecną mam w mieszkaniu podzieloną instalację elektryczną. Część zasila urządzenia o dużym poborze prądu (kuchenka, podgrzewacze przepływowe itp.) Druga linia jest puszczona przez UPS i zasila oświetlenie i cały sprzęt RTV, Audio, sieć komputerową. Do zasilania tej drugiej części chciałbym wykorzystać ogniwa jako wspomaganie. Byłoby super gdyby poprzez jakiś układ dało się ładować akumulatory w UPS. Na chwilę obecną mam APC 1000VA i dwa aku 60AH, to instalacja 24V, ale w garażu stoi APC 2200 VA i on jest przystosowany do 4 aku. Ten drugi byłby lepszy ze względu na prądy przesyłane z paneli.
Gdyby udało się w ten sposób wykorzystać UPS odeszłaby konieczność kupowania przetwornicy napięcia.
Ale jak wspomniałem to wszystko jest kwestia dopracowania koncepcji.

Bardzo bym prosił o konkretne informacje na temat paneli. To czy to się opłaca, czy też nie, to zupełnie inny temat i raczej mnie nie interesuje.
 
 
toft 
szef
Pan kierowca


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 1756
Skąd: Gliwice
Wysłany: Pią 05 Paź, 2012   

Z zaciekawieniem będęczytał temat:), Faktycznie przy takich cenach tych paneli staje się to realne... Dodam tylko, że sprawność takiego panela i generalnie ilosć uzuyskiwanej energii zależy nie tylko od nasłonecznienia czy kąta padania ale również temperatury samego panela (przy nasłonecznieniu panel jest ciepły) i o ile pamiętam niestety im cieplej tym gorzej... ale nie umiem tego teraz potwierdzić...
Sam bym kupił coś takiego do oswietlania piwnic w dzień...
Pozdrawiam:)
 
 
JerzyZ 
Zasłużony dla zlotu EV



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 794
Skąd: Warszawa - Ursynów
Wysłany: Pią 05 Paź, 2012   

Sensowna wydaje mi się strona:
http://solaris18.blogspot...e-i-budowa.html
 
 
czarodziej 
młodzik


Wiek: 55
Dołączył: 14 Maj 2010
Posty: 69
Skąd: Nowa Wieś Ujska
Wysłany: Pią 05 Paź, 2012   

Czytałem tą stronkę http://energia.nexun.pl
Link do niej znalazłem wcześniej tu na forum. Generalnie chyba najlepsza na jaką trafiłem do tej pory, bo nie dość, że jest dużo praktycznych porad, kalkulatory to i przydatnej teorii też sporo.

tas napisał/a:

Na chłopski rozum - te 2 typy nie różnią się produkcją Energi. Mono nie są wydajniejsze!
Mono mają wyższy współczynnik powierzchni ogniwa do uzyskiwanej mocy więc płacisz więcej nie za dodatkowa energię tylko za przyjemność posiadania ogniw mniejszych o 10%.
:/


Tak się domyślałem. Szkoda, że sprzedający nie umieszczają na stronach bardziej wyczerpujących informacji. Odnoszę wrażenie, że temat paneli foto jest traktowany mocno po macoszemu, nawet przez sprzedających. Nawet takie info czy panel jest poli czy mono trzeba szukać po symbolach w necie w notach katalogowych. W jakich warunkach uzyskuje się podawane moce. To przecież podstawowe informacje.

Czy ktoś miał już jakieś doświadczenia z konkretnymi modelami, producentami? Niby większość jest objęta gwarancją 120 mieś. Ale wiadomo jak to jest, dziś firma istnieje, a jutro szukaj wiatru w polu. Może lepiej dołożyć parę zeta i kupić sprawdzone panele, niż późnej pluć w brodę.
Ostatnio zmieniony przez Sob 06 Paź, 2012, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią 05 Paź, 2012   

A mi jakaś cenzura nie puszcza tej strony na komputer, pewnie należę do grona wybranych by żyć w niedoinformowaniu, albo tam nie ma reklam, więc cenzura wszechobecna uznała jej nieprzydatność dla ................. .
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią 05 Paź, 2012   

Tym razem zwracam honor tej "cenzurze", rzeczywiście jest kropka, czyli brzydki kawał w linku.
Teraz poczytam też mądrych rzeczy.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Sob 06 Paź, 2012   

Poprawiłem linka.
 
 
Notoco 
młodzik
a na co mi tytuł?


Dołączył: 27 Lis 2011
Posty: 74
Skąd: KRK lub NL
Wysłany: Nie 07 Paź, 2012   

Nie zastanawiaj sie nad wyborem poly czy mono - bo tak naprawdę to nie będzie miało dla Ciebie jako użytkownika najmniejszego znaczenia.
Różnią się one delikatnie charakterystykami (U/I) i tak naprawdę to dobierać trzeba panele do inwerterów.
Możesz zbudować dwa typy instalacji
1. Do lądowania akumulatorów do tego przetwornice - wydzielony obwód itd ...
2. Do wspomagania zasilania sieciowego - inwertery sieciowe
Wszystko zależy od tego co chcesz z nich uzyskać i do jakich celów maja służyć.

Ja po eksperymentach z tym pierwszym dałem sobie kompletnie spokój - nieopłacalne (ładowanie straty , wymiana aku , kontrola, awaryjność itd ..) - ale w niektórych sytuacja przydatne np aby się uniezależnić od ZE - zasilania lub jego braku :)
Te drugie maja dodatkowa zaletę - BEZOBSŁUGOWE ( raz na jakiś czas trzeba sprawdzić czy działają :) )

Wydajność - wszystkie dostępne panele maja podobną wydajność i nie będziesz widział różnicy czy to jest 14,3 czy 14,7% - dodatkowo sprzedawcy często podają wydajność jednej celki a nie panela jako całości bo to lepiej wygląda.
Jakość - zawsze sądziłem że nie ma znaczenia czy to jest 200Wp firmy X czy Y ale po kilku testach i pomiarach stwierdzam że ma!!! - poproś sprzedawce aby z panelem dał ci "Flash test" twojego panel a nie jednego z partii. Róznice moga siegać 10% ... niestety.
Ważne - panel ma działac przez 2-3 dekady więc jakość POŁĄCZEŃ między celkami-szybom i ramom ma znaczenie dla ciebie. Widziałem ramy montowane na docisk, na gumę na silikon i ... widziałem tez bez żadnej izolacji!!! Kończy się to po pierwszym sezonie zalaniem, zamarznięciem i popękaniem całej struktury panela ... niestety czasami jakość wychodzi po kilku latach ... i tak naprawdę ciężko to ocenić... niestety.

Jak masz jakieś dodatkowe pytania to dawaj - chetnie ci odpowiem
Aha - te ceny z linka - duuzo za duże jak nie znajdziesz lepszych to daj info na priva dam ci ceny (moje lub konkurencji :) )
 
 
czarodziej 
młodzik


Wiek: 55
Dołączył: 14 Maj 2010
Posty: 69
Skąd: Nowa Wieś Ujska
Wysłany: Nie 07 Paź, 2012   

Wielkie dzięki za odpowiedź, czegoś takiego szukałem. :-)

Przeczytałem sobie w międzyczasie stronkę z posta wyżej:
Solaris
Trochę przydatnej teorii. Wiedziałem o procesie starzenia ogniw, ale nie wiedziałem, że producenci w notach podają jego wartość. Nie wiem na ile to odpowiada rzeczywistości, ale kupując będę zwracał na to i inne parametry.
Zakup planuję na listopad więc odezwę się, póki co zbieram informację.
Jeśli chodzi o koncepcję to skłaniam się ku pierwszej jaką wymieniłeś, ale z pewnymi modyfikacjami w stosunku do ogólnie przyjętego schematu.
Jak pisałem wcześniej mam u siebie UPS i dość duże aku. Mieszkam na wsi i niestety wyłączenia prądu są u mnie na porządku dziennym. Gdyby nie UPS padłaby mi już dawno elektronika, a jest tego trochę.
Zamierzam ładować z paneli aku te w UPS, nie wiem tylko jeszcze co na to sam UPS ;-)
Gdyby taki plan wypalił, do kupienia miałbym panele, kable i układ ładowania. Przetwornica z napięcia aku na 230V jest w UPS. Resztę elektroniki sterującej jestem w stanie zrobić sam.
Problem miałbym z układem ładowania na 48 V, bo taki by mi najbardziej pasował. W handlu widziałem układy przystosowane do napięć 12/24. na 48 to rzadkość.
Nie za bardzo wiem co to jest "flash test". O tym nie słyszałem.
Ostatnio zmieniony przez czarodziej Pon 08 Paź, 2012, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
maniakev2 
młodzik


Dołączył: 30 Lip 2011
Posty: 78
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 07 Paź, 2012   

Jakbyś poprawił linka :) Sam kupiłem parę ogniw i z niewiedzy uwaliłem jedno ogniwo.
 
 
Notoco 
młodzik
a na co mi tytuł?


Dołączył: 27 Lis 2011
Posty: 74
Skąd: KRK lub NL
Wysłany: Nie 07 Paź, 2012   

Panel sie starzeja to fakt i nic na to nie poradzimy - sam mam od 10ciu lat na dachu i juz widac ze z mocy nominalnej stracily troche - ile? nie wiem, ale mogę odczytać moc maksymalną w sezonie i ubylo mi juz jakies 5-7 % z tego co mialy 10 lat temu.
Układ ładujacy aku 48V też jest do dostania - najlpeiej taki który bedzie miąl MPPt - zyskuje sie 20-30% mocy paneli (właściwie to powinno byc nie traci sie).
Sam takich nie mam ale sa do dostania - nie daj sie nabrac na bardzo tanie CHRL one nie maja MPPT - sprawdziłem i czyste oszustwo - moze sami sprzedawcy o tym nawet nie wiedza bo jest napisane w instrukcji itd ... więc w dobrej wierze to robią :)
Flash test - to test każdego panel przy wychodzeniu z fabryki. Kazdy jeden musi miec wykonany test.
NP gdy produkuje sie panele klasy 190W - czasami wychodza 180 185 190 195 i 200 - i
Wszystkie wygladaja i zrobione sa tak samo - wiec ktos moze ci sprzedac panel 180 jako 200Wp - roznica nie wielka ale ... :)
Sprzedawca markowych i jakosciowo sprawdzonych paneli musi miec flash test kazdego z nich z numerem seryjnym panela.
Moc paneli do twojej instalacji to kolejny rodzial do przedyskutowania :)
 
 
czarodziej 
młodzik


Wiek: 55
Dołączył: 14 Maj 2010
Posty: 69
Skąd: Nowa Wieś Ujska
Wysłany: Pon 08 Paź, 2012   

Będę celował raczej w produkty o jakiejś ustalonej renomie, dlatego pytam o sprawdzone panele.
Jeśli chodzi o moc to potrzeby są na jakieś 500-600 W. 24 godziny na dobę pracują urządzenia odpowiedzialne za sieć w domu (Routerboard, switch, i AP) w sumie jakieś 50 W. Non stop pracuje też serwerek ok. 20W, cały czas jest włączony tuner do SAT, obojętne czy standby, czy włączony pobiera ok 50W. Największym pożeraczem prądu jest TV w szczycie potrafi schłapać 350W. Okazjonalnie włączam amplituner, odtwarzacz strumieniowy, bardzo rzadko kompa stacjonarnego, najczęściej korzystam z notebooka.
Panele o mocy ok. 1000 W powinny w słoneczny dzień doładować aku tak, żeby wieczorem starczyło na 2-3 godziny oglądania TV za free, w ciągu dnia myslę, że dałoby się oglądać TV na tym i trochę zostałoby na doładowanie. Chociaż ze względu na pracę w dzień raczej rzadko jestem w domu.
Gdyby ogniwa się sprawdziły, a potrzeby wzrosłyby, nie widzę przeszkód, żeby w przyszłym roku dokupić następny moduł ok. 1000 W. Dach jest duży :-)
 
 
czarodziej 
młodzik


Wiek: 55
Dołączył: 14 Maj 2010
Posty: 69
Skąd: Nowa Wieś Ujska
Wysłany: Pon 08 Paź, 2012   

maniakev2 napisał/a:
Jakbyś poprawił linka :) Sam kupiłem parę ogniw i z niewiedzy uwaliłem jedno ogniwo.


Już poprawiłem.

Możesz napisać jak to się stało? Czytałem na tych stronkach, że gdy jedno z ogniw w panelu jest przysłonięte przez bród lub śnieg, a świeci słońce, to panel jako całość przestaje generować prąd, a moc z ogniw w panelu odkłada się w tym ogniwie z brudem. To może spowodować uszkodzenie. Czy tak stało się u Ciebie?
Rozwiązaniem są diody bocznikujące, ale jak się kupi gotowy panel, to tych diod raczej tam nie ma, a dołożyć też chyba się nie da, bo całość zalana.
 
 
maniakev2 
młodzik


Dołączył: 30 Lip 2011
Posty: 78
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 08 Paź, 2012   

Jeśli jedno jest zasłonięte to działa jak dioda - zamiast dawać 0.5V tyle zabiera czyli masz 1V mniej.
A jeśli chodzi o konstrukcję panelu to mam ogniwa cienkie jak papier od siemensa i właśnie przy lutowaniu tasiemki od góry się złamało. Do czego się przykleja takie ogniwa ?

PS dzięki za linka.
 
 
Notoco 
młodzik
a na co mi tytuł?


Dołączył: 27 Lis 2011
Posty: 74
Skąd: KRK lub NL
Wysłany: Pon 08 Paź, 2012   

czarodziej napisał/a:


Już poprawiłem.

Czytałem na tych stronkach, że gdy jedno z ogniw w panelu jest przysłonięte przez bród lub śnieg, a świeci słońce, to panel jako całość przestaje generować prąd, a moc z ogniw w panelu odkłada się w tym ogniwie z brudem.


Każdy przyzwoity Panel ma skrzynkę połączeniową w której znajdują sie diody o których piszesz .
Celki łączy się w zestawy wewnątrz panela. Np panel 60 celkowy dzieli sie na trzy sekcje po 20 celek 156x156mm diody 10A.
Jeśli np przysłonisz 1/3 panel - panel ciągle produkuje energie (pomniejszoną).
W przypadku gdy połączysz panele szeregowo - zasłonięcie kompletnie jednego panele może się skończyć tylko i wyłącznie znacznym obniżeniem wydajności takiego systemu.
Równoległe łączenie paneli daje inne efekty - tu jest nawet bardziej ważne aby wszystkie panele były równo nasłonecznione :)
Zasłonięcie części panela nie uszkodzi ci go :grin:
W domowych Panelach stosuje się diody schotkiego - dostępne w sklepach - należy tylko dobrać odpowiedni typ(prąd i napięcie) do mocy i typu celek.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group