ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Silnik elektryczny na haulec rolkowy oraz uzytkowanie zima.
Autor Wiadomość
parafuso
[Usunięty]

Wysłany: Sob 10 Lis, 2012   Silnik elektryczny na haulec rolkowy oraz uzytkowanie zima.

To moj pierwszy post wiec witam uzytkownikow! Jednoczesnie przepraszam za brak polskich czcionek.

Jestem zainteresowany zakupem zestawu na kolo przednie 500W lub 1000W (zalezy mi na predkosciach max 35-40 km/h) w rowerze Batavus, ktory obecnie wazy ok. 20kg i mam pare pytan:

1. Czy taki zestaw da rade zamontowac na obrecz z hamulcem rolkowym czy czeka mnie zmiana obreczy (wydaje mi sie ze zmiana, ale wole potwierdzic)ò
2. Roweru z racji pory roku bede uzywal takze zima (nie bede jezdzil po sniegu ani lodzie, licze ze sciezki/chodniki beda odsniezone) - pytanie do praktykow jak sprawuja sie baterie, przypuszczam ze jest spadek pojemnosci i tym samym zasiegu, ale czy np. na wiosne pojemnosc baterii zwiekszy sie czy tez strata z zimy bedzie juz nie do odzyskania?
3. Jakie baterie, majac na uwadze zime, mozecie polecic?

Dzieki!
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto 13 Lis, 2012   

Siemano.
1. Nigdy się nie spotkałem z hamulcem rolkowym więc nie poradzę nic.
2. Bardzo ciekawe pytanie sam nie wiem i chętnie się dowiem.
3. Żelowce zapewne tracą dość sporo, może jakieś li-xx będą droższe ale zakup się zwróci na pewno.


Pozdrówka
 
 
Nostusek 
szef



Pomógł: 18 razy
Wiek: 37
Dołączył: 03 Cze 2011
Posty: 1406
Skąd: Pruszków
Wysłany: Wto 13 Lis, 2012   

Moje kwasiaki Toyama Deep cycle były jeżdżone w tym roku przy -15 stopniach - czuć było że mają mniejszą pojemność po oddawanej mocy ale schłodzone były tylko do ok 1 stopnia a podczas jazdy zamknięte w szczelnym pojemniku z laminatu pewnie nie schładzały się więcej niż do -5 stopni. Faktem jest że w taki mróz robiłem dystanse na raz ok 3-4 km poczym rowerek był stawiany w pomieszczeniu gdzie było ok 19 stopni i w tej temperaturze rower był ładowany a w domu w piwnicy miałem ok. 1 stopnia...
_________________
Pal gumę - nie benzynę! EV górą!!
Silnik: MY1020 500W/24V, sterownik: YK-40 -tuningowany , akumulator: 2 x Toyama NPC-18

Potrzebujesz akumulatora kwasowego? AGM, VRLA, GEL, trakcja, samochodowe ? Dzwoń: 609-208-808 w godz 9 - 17
 
 
andrzejIskierka 
stażysta
Młody Konstruktor


Pomógł: 1 raz
Wiek: 41
Dołączył: 07 Lis 2010
Posty: 184
Skąd: Zagłębie Sosnowiec
Wysłany: Wto 13 Lis, 2012   

Witam! o ile mi wiadomo, hamulce rolkowe są zakładane do piasty i to nie do każdej a nie do obręczy? Wobec czego dobór obręczy nie powinien nastręczać większych dylematów a konstrukcja silnika zabudowanego w piastę koła o ile o takim mowa może ale nie musi wykluczać stosowanie w/w typu hamulca? Tej konfiguracji nie widziałem jeszcze ale z zastosowaniem hamulcy tarczowych, taśmowych, bębnowych czy torpedo. mimo to życzę powodzenia i gratuluję decyzji. Silnik raczej na tył bo przednie koło może mieć słabą przyczepność wyuszającą dociążenie np.: baterią z ołowiu umieszczonąwysoko na jakimś bagażniku a to też niedobre przy manewrach zwłaszcza na śliskiej nawierzchni. Pozdrawiam.
 
 
parafuso
[Usunięty]

Wysłany: Czw 15 Lis, 2012   

Dzięki wszystkim za odpowiedź. Temat pochłonął mnie całkowicie, wymieniłem sporo wiadomości ze sprzedawcami z allegro, a także ludźmi którzy na co dzień użytkują rowery elektryczne. Moje podsumowanie zawierające zebrane poglądy wygląda następująco:

Posiadam rower Batavus z hamulcem rolkowym w piaście (przednia oraz tylna) i przerzutkami Nexus7 również w piaście. Na przednim kole jest dodatkowo amortyzator (mały skok, typowo pod miejskie krawężniki do wysokości 2cm). Rowerem jeżdżę po równym asfalcie, nie mam zbyt wielu wstrząsów po drodze.

1. Montaż na przód czy na tył:
Posiadanie amortyzatora aluminiowego wyklucza montaż silnika na przednim kole (aluminium kruszy się jak szkło). Ja posiadam amortyzator stalowy, ale mimo wszystko wolałbym nie ryzykować manewrowości przy prędkości 30-40km/h zwłaszcza w nadchodzącym okresie zimowym. Zmieniam obręcz i zaplatam silnik na tylne koło.

2. Silnik:
9c350r lub Sanyo CMU-1 w pieście Sachs.

3. Sterownik:
Do silnika 9c350r byłby to mosfet6.

3. Akumulatory:
Z racji że to pierwsza konstrukcja chcę zainwestować w akumulatory żelowe 2x/3x12V12Ah w zależności od silnika (pomimo faktu że żelowe: dłużej się ładują, przy temp. poniżej 10C ich napięcie, oddawany prąd oraz wydajność drastycznie spada, mają niższe napięcie pracy.). Porównywałem je do LifePo4 36V12Ah (cena wynosi odpowiednio: żelowe ~350 PLN i LifePo4 ~ 1.400 PLN).

Pytania:
1. Jedna z osób powiedziała mi, że żelowce są do wyrzucenia po dwóch latach. Przy założeniu codziennych podróży ok. 20-40km i codziennym ładowaniu chyba lepiej będzie zainwestować w aku. żelowe, Li-lon, LifePo4 czy może LiPo Turnigy?

2. Czy polecacie silnik Sanyo CMU-1? Jak wygląda dostępność części zamiennych i ewentualna wymiana komutatora? Czy wyciągnięcie magnesów w celu zniesienia ograniczenia prędkości to skomplikowana operacja?

3. Jaką ładowarkę możecie mi polecić do aku przy tego typu założeniach? Do żelowych według mojej wiedzy wystarczy zwykły prostownik (który posiadam w domu).
 
 
tomson 
prezes
TOMSON


Pomógł: 4 razy
Wiek: 47
Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 649
Skąd: Otwock_EŁK
Wysłany: Pią 16 Lis, 2012   

Z tego co mi wiadomo jest chyba robiony silnik pod hamulec rolkowy do kola przedniego coś takiego

http://www.bmsbattery.com...rake-motor.html
_________________
pozdr
Tomek
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group