ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Sterowanie czymś w rodzaju modelu...
Autor Wiadomość
xutywx
[Usunięty]

Wysłany: Pią 26 Sty, 2007   Sterowanie czymś w rodzaju modelu...

Witam!
Buduję coś w stylu zdalnie sterowanego modelu. Ma to być dość duża jak na model maszynka... Mam problem ze sterowaniem - jak zrobić układ kierowniczy? Muszę tam wstawić serwo, albo silnik krokowy,... coś w tym rodzaju. Moglibyście mi narysować jak należy to wykonać?
Wielkie dzięki.
 
 
Arbiter 
Administrator
Założyciel forum, administrator


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 936
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 27 Sty, 2007   Re: Sterowanie czymś w rodzaju modelu...

Allegro.pl -serwomechanizmy i radio do R/C
 
 
xutywx
[Usunięty]

Wysłany: Sob 27 Sty, 2007   

chyba się nie zrozumieliśmy... chodzi mi o pomysł na wykonanie układu kierowniczego... to, że wkleję tam serwo to już wiem :D
 
 
GlowaSkrzydlowa
[Usunięty]

Wysłany: Nie 28 Sty, 2007   Sterowanie układu kierowniczego

Taką sprawę można np zrobić z pomocą wzmacniacza operacyjnego.
Zadajesz sterowanie potencjometrem podłączonym na jedno z wejść wzmacniacza, a zwykły silniczek na prąd stały nadąża za ruchami potencjometra. Warunek, aby organ roboczy przestawiający np koła jezdne poruszał też innym potencjometrem podłączonym na drugie wejście wzmacniacza operacyjnego.
Mam np tą metodą na wzmacniaczu operacyjnym 7741 wykonaną obrotnicę antenową umieszczoną na strychu, ale zadajnik położenia jest połączony przewodami.
Jeśli to ma natomiast działać bezprzewodowo, to pozostaje jeszcze zagadnienie tej zmiany napięcia na sterującym wejściu wzmacniacza inaczej niż potencjometrem.
Czy o to mniej więcej chodziło?
 
 
xutywx
[Usunięty]

Wysłany: Nie 28 Sty, 2007   

Dzięki! (o to miałem się zapytać później :D ) chodziło mi jednak bardziej o część mechaniczną...
Pojazd ma mieć 4 koła, 2 przednie skrętne :D Rozmiar kół - kółka od taczki :D Cała konstrukcja na profilach aluminiowych. Część elektroniczna będzie wykonana później :D Teraz cała mechanika :D
 
 
GlowaSkrzydlowa
[Usunięty]

Wysłany: Nie 28 Sty, 2007   

Jeśli o to chodzi, to najlepiej wykorzystywać elementy z jakichś pojazdów, albo odwzorowywać te koncepcje układów z jakichś podręczników lub na podstawie jakiegoś pojazdu, jeśli wymiarowo lub z innych względów nie można tego zastosować w własnym modelu.
 
 
Marucha79
[Usunięty]

Wysłany: Pon 29 Sty, 2007   

A może byłoby jakimś wyjściem zastosowanie silniczka z przekładnią ślimakową, np. silniki od wycieraczek mają ślimaka. Pozostaje tylko pytanie czy to nie byłoby zbyt mało precyzyjne rozwiązanie.
Samą konstrukcje układu kierowniczego najlepiej chyba zrobić w oparciu o zwrotnice i drążki - jeden sztywny łączący zwrotnice żeby zachować stałą zbieżność, a dwa kolejne od zwrotnic do ramienia z silniczka, i tu trzeba by już było pokombinować jak dobrać długość ramion silniczka i zwrotnicy żeby zapewnić odpowiednią siłę na przekładni i promień skrętu. Ja bym w każdym razie kombinował w tę stronę, ale też nie mam bladego pojęcia jak jest temat rozpracowany w modelach...
 
 
xutywx
[Usunięty]

Wysłany: Pon 29 Sty, 2007   

Dzięki za porady (to nie znaczy, że koniec tematu - dalej czekam na odpowiedzi :D )

Jak myślicie, jaką moc powinien mieć ten silnik??
 
 
Użytkownik
[Usunięty]

Wysłany: Pon 29 Sty, 2007   

xutywx: zawalisty ten zegarek masz na stronie, mozesz moze zarzucic skrypta tego zegarka ? bo też bym taki chciał :) jak bym potulanie poprosil ;)
 
 
xutywx
[Usunięty]

Wysłany: Pon 29 Sty, 2007   

Ok. rzucę tylko przypomnij mi za parę dni :D Z nim jest tylko 1 problem - pamiętam, że przez niego kilka funkcji w javascript nie działało :(
 
 
xutywx
[Usunięty]

Wysłany: Pon 29 Sty, 2007   

Ok. rzucę tylko przypomnij mi za parę dni :D Z nim jest tylko 1 problem - pamiętam, że przez niego kilka funkcji w javascript nie działało :(

PS Strona idzie do wymiany - wg tradycji co rok zmiana skryptu głównego :D
 
 
Użytkownik
[Usunięty]

Wysłany: Pon 29 Sty, 2007   

no dobra przypomne, ja i tak nie uzywam javy prawie, wazne aby dziala tylko zegarek :)
 
 
r2d2 
prezes
Reverse engineer



Pomógł: 4 razy
Wiek: 52
Dołączył: 22 Lip 2006
Posty: 664
Skąd: Kielce
Wysłany: Wto 30 Sty, 2007   

Fakt, w małych modelach jest to rozwiązanie dosyć proste, jest dokładnie tak jak to przedstawił to kolega Marucha pare postów wyżej. Silnik z przekładnią przesuwający ramioeniem drążek który porusza kołami zamocowanymi swobodnie w osi skrętu, drugi punkt mocowania to gniazdo na tym drązku, silnik przesuwa drązek w kierunku skrętu, drązek przesuwa koło w osi skrętu w żądanym kierunku. Powrot do pozycji neutralnej jest realizowany przez zastosowanie niewielkiej sprężyny, której opór pokonuje silnik w momencie skrętu. Ale to rozwiązanie sprawdzające się w małych modelach. W czymś wiekszym (o ile nie zależy ci specjalnie na jakimś obłednym czasie reakcji na sterowanie) najrozsądniejsze wydaje się zastosowanie jakiejś przekładni która dała by rade poruszyc tymi kołami od taczki :) Jakiś dobrze wypasiony ślimak powinien dać im radę :)

Widze że kolega tez lubi poużywać sobie w świecie pingwinów. A mówia że Mandriva to jedyny łindołs wśród linuxów ;) Ja lubie Gnome w Debianie. Ale to pewnie tylko kwestia przyzwyczajenia. W końcu jak widać nie takie te pingwiny straszne jak je konkurencja próbuje namalować :)

Pozdrawiam
_________________
I choć bym szedł ciemną doliną, ciemności się nie lękam bo robię światło...
 
 
Użytkownik
[Usunięty]

Wysłany: Wto 30 Sty, 2007   

a wogle po co sie meczyc z tym ukladem kierowniczym nie lepiej cos zaimportowac jakis fabryczny model zdajnie sterowany i go podrasowac ?
 
 
xutywx
[Usunięty]

Wysłany: Wto 30 Sty, 2007   

Niestety - tu chodzi o rozmiar... musi to być duże i sztywne :D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group