ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Rower na rolkę
Autor Wiadomość
tomasz_kombi 
prezes
amator



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 810
Skąd: Zagłębie
Wysłany: Pon 15 Kwi, 2013   

Dobre ;)

A tak bardziej w temacie:
Czy ktoś kombinował zastosowanie wolnobiegu (czy jakiegoś rodzaju sprzęgła kierunkowego) w napędzie rolkowym ?
Chyba, że nie ma to większego sensu bo większe opory daje sam docisk rolki do opony a nie silnik jako taki ?
Chodzi mi o minimalizację oporów podczas jazdy na samych pedałach z wyłączonym silnikiem.
 
 
kori
[Usunięty]

Wysłany: Wto 16 Kwi, 2013   

toft ja nie jestem tak frywolny w zyciu jak ty. Nie każdy ma zycie jako zabawe... mam prace obowiazki rodzine dwa domy z czego jeden w remoncie i uwierz mi nie mam kiedy ale skoro tak cięzko ci to zrozumiec to znaczy ze ty masz zawsze wszestko podfane na tacy przez osoby trzecie. naprawde nie mam kiedy krecic filmików do tego przed wczoraj pozyczyłem cyfrówke siostrzencowi na jakąs talentiade . Nie bede sie zabijal zeby pokazac komu co jak jezdzi. Teraz siedze w pracy do 18stej a jak wroce to do 21wszej znow jestem wyjechany . Bedzie ciepło , bede miał urlop to znajde poł godziny i odkrece ci ten filmik bo widze ze zaraz nawalisz w potrki jak go nie zobaczysz...
 
 
kori
[Usunięty]

Wysłany: Wto 16 Kwi, 2013   

..Tomasz skoro on głupio pisze to ja mu głupio odpowiadam, proste. Jak ci sie cos nie podoba to nie zabieraj głosu w temacie, a jak masz cos do tego jak dysponuje swoim wolnym czasem to napisz mi to na priv. Zgadza sie to nie jest moja pierwsza taka odzywka i bedzie takich wiecej jak ktos nie rozumie po polsku. Poprostu jestem strasznie uczulony na debili . Nie podoba sie twoja sprawa . Najwyrazniej Toft tego nie rozumie ze ktos moze miec cos wazniejszego na głowie niz krecenie filmików dla niedowiarków oblegających komputer 24/h na dobre 7 dni w tygodniu . Ja w przeciwienstwie do was nie mam całego dnia na zabawe i skoro obiecałem ze dam filmik jak znajde czas to dam. jak mam nakrecic filmik jak musze specjalnie po aparat do siostrzenca jechac 30km w jedna strone a prace koncze o 17 .. jakis obiad o godzinie 18stej, ogarniecie , do tego remont domu.. nagrzac wode ///jakis wyjazd do sklepu.... . Checie jeden z drugim ? przyjedzcie i nakreccie mnie jak jade rowerem . ulzy lazdemu. bo ja czasu nie znajde zeby sie rozdwoic.. Czasu na pierdoły u mnie brak
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Wto 16 Kwi, 2013   

Nie musisz zaraz się unosić, jak cię proszą o film. Nie potrzeba do tego kamery HD. Nikt w rodzinie nie ma komórki z aparatem? Na forum dzielimy się swoimi osiągnięciami i każdy stara się to jakoś dokumentować i jakoś nie widziałem, by z powodu dokumentacji ktoś się wyrażał jak ty.
Jako administrator uczulam cię, że nie będę tolerował tego typu odzywek.
To już ostatnie ostrzeżenie.
Jesteśmy tu po to, by sobie pomagać a nie się nawzajem obrażać.
 
 
Janek75
[Usunięty]

Wysłany: Wto 16 Kwi, 2013   

tomasz_kombi napisał/a:

Chodzi mi o minimalizację oporów podczas jazdy na samych pedałach z wyłączonym silnikiem.

Widziałem w innym starym wątku na tym forum chyba jakieś patenty z podnoszoną rolką (chyba MMoto) tez taki ma, ale nie wiem czy ktoś kombinował aby dzialo się to automatycznie, np. jak dodajemy gazu, a jak całkowicie odpuszcamy gaz to rolka (rolki) nie stykają się z oponą.
W praktyce może nawet poszedłbym dalej-wyrzucił wolnobieg z tyłu całkowicie, co akurat jest proste-wystarczy odczepić łańcuch :D
To chyba można sprytnie zrobić i jak znajdę jakies małe kółko z silnikmiem BLDC to poeksperymentuję, bo nie podobają mi się rolkowce z tymi silnikami podobnymi do tych od pralek z boku doczepione, a w BLDC w kołach nie podoba mi się to, że na biegu jałowym te magnesy też jednak jakis opór stawiają, więc idea rolki ale takiej lepszej zautomatyzowanej kusi i może coś się wykluje jak sterowniki do BLDC będą skończone.
Temat ciekawy tak czy inaczej....
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Wto 16 Kwi, 2013   

Jak ci przeszkadza opór silnika BLDC w kole, to po co ci elektryczny rower? Są silniki w piastach z wolnobiegiem, które nie stawiają oporu bo maja w środku wolnobieg i wtedy żadne patenty z podnoszeniem rolki nie są potrzebne. Jak przeszkadza w jeździe minimalny opór silnika, to po co w ogóle tam silnik? Trzeba jeździć na zwykłym rowerze i po bólu ;)
 
 
mar56 
dyrektor


Pomógł: 4 razy
Wiek: 67
Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 443
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 17 Kwi, 2013   

Zeeltom patenty na tym forum są mile widziane,wszak pod jednym warunkiem ,że są zastosowane w praktyce, a nie tylko w teorii.Ja na przykład nie wyważam otwartych drzwi i stawiam na dobre gotowe rozwiązania,ale rozumiem potrzebę eksperymentowania,choć nie pochwalam nadmiernego "pajęczarstwa"bo stwarza to pewne zagrożenie bezpieczeństwa na drodze(mnóstwo łańcuchów,podoczepianych akumulatorów ,wiszących przewodów, światełek i mierników)i stawiam na estetykę,lekkość konstrukcji,ale to już indywidualne upodobania.
_________________
zrób sobie ebikea,źycie to nie bajka
Ukradł rower, jemu ukradziono - co za różnica: jest zamieszany...
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 17 Kwi, 2013   

Tyle, że tu nie ma żadnej praktyki, pofantazjować zawsze można, ale to chyba nie temat na to forum.
 
 
kori
[Usunięty]

Wysłany: Śro 17 Kwi, 2013   

Zeeltom mam telefon z aparatem ale skoro mam to wrzucic w siec zeby inni oglądali to niech to jakos wygląda.. HTC touch pro nie kreci zbyt fascynująco dlatego odpuszczam. Od soboty bede miał i czas i druga osobe , naładowyny akumulator i nawet bede miał czym nakrecic...
 
 
Janek75
[Usunięty]

Wysłany: Śro 17 Kwi, 2013   

zeeltom napisał/a:
Są silniki w piastach z wolnobiegiem, które nie stawiają oporu bo maja w środku wolnobieg i wtedy żadne patenty z podnoszeniem rolki nie są potrzebne. Jak przeszkadza w jeździe minimalny opór silnika, to po co w ogóle tam silnik?

A jak można mieć silnik, który nie stawia oporu wtedy kiedy to niewskazane, dlaczego z tego rezygnować?

mar56 napisał/a:
Zeeltom patenty na tym forum są mile widziane,wszak pod jednym warunkiem ,że są zastosowane w praktyce, a nie tylko w teorii.

Burza mózgów na forum wskazana,
Najpierw teoria, później praktyka. Inaczej w praktyce nie działa, bo teoretycznie nie miało szans działać ;)
Ale widzę, że na forum czasami trzeba rzucić jakąś fotę, czy film, bo inaczej większość myśli, że się teoretyzuje tylko i nic z tego nie wynika.
natomiast jak chce się coś opatentować, to... nie można tego wcześniej publikowac z tego co się orientuję...

Właśnie udało mi się namalować pytkę i zaraz się będzie wytrawiać i jszcze dzisiaj zamontuje i potestuje z wklejonym neodymem, z czujnikiem Halla, do pomiaru RPM, do podpięcia do ADC mikroprocesora, bo akurat ten silnik co adoptuję do swoich potrzeb nie ma halotronów, a nie mam zamiaru w ciemno pompować prądu, nie wiedząc czy się kręci czy nie i jak szybko w stosunku do dostarczonej mocy....
Więc się robi, testuje krok po kroku i jak ma prawo działać, to działa...
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 18 Kwi, 2013   

Janek75 napisał/a:
zeeltom napisał/a:
Są silniki w piastach z wolnobiegiem, które nie stawiają oporu bo maja w środku wolnobieg i wtedy żadne patenty z podnoszeniem rolki nie są potrzebne. Jak przeszkadza w jeździe minimalny opór silnika, to po co w ogóle tam silnik?

A jak można mieć silnik, który nie stawia oporu wtedy kiedy to niewskazane, dlaczego z tego rezygnować?

Są silniki w piastach z wolnobiegiem, które nie stawiają oporu bo mają w środku wolnobieg?
 
 
mar56 
dyrektor


Pomógł: 4 razy
Wiek: 67
Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 443
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 18 Kwi, 2013   

Ale czy te silniki z wolnobiegiem miały szansę zaistnieć teoretycznie?Pewnie nie,i dlatego wyglądają jak zabawki dla dzieci,najlepszy jest altek z faserem przynajmniej teoretycznie.
_________________
zrób sobie ebikea,źycie to nie bajka
Ukradł rower, jemu ukradziono - co za różnica: jest zamieszany...
 
 
Janek75
[Usunięty]

Wysłany: Czw 18 Kwi, 2013   

Chyba lekko zboczyliście z tematu, bo tu chodzi o rolkowce raczej i tam akurat ważniejszy jest sposób docisku do opony, ew. automatycznie sterowanie tym, bo tam najwięcej energi się straci i mniejsze znaczenie ma jaki silnik to napędza.
Tak czy inaczej czujnik RPM już mam i pozostało podpiąć to do sterownika- z ograniczeniem prądowym oczywoiście.
A czujniczek po wytrawieniu-dopasowany idealnie do wolnego miejsca z tyłu- i dolutowaniu kabli się tak prezentuje i czeka na oprogramowanie.

Oczywiście testy wstępne już przeprowadzone i ładnie reaguje na przyklejony mały neodym na wirniku ;)
Będzie podpięty do portu ADC oczywiście, bo jest to analogowy czujnik Halla i trzeba będzie przepisać do programu dane uzyskane podczas testów.
Oczywiście płytkę namalowałem pisakiem, bo nie chciało mi się włączać kompa i pilką do metalu od razu na wymiar się poprzycinało wszystko przed wytrawieniem, żeby idealnie pasowało w środku :D
Więc, zobaczymy, czy nie da się udoskonalić starego poczciwego rolkowca ;)

proaltreg-rpm-sensor-forum.jpg
RPM Hall sensor
Pobierz Plik ściągnięto 444 raz(y) 61,06 KB

 
 
mmoto 
prezes
mmoto


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 801
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią 19 Kwi, 2013   

Rolka - Reaktywacja?

KONKURS PRZEDSIĘBIORCZOŚCI II.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 885 raz(y) 1,48 MB

 
 
Janek75
[Usunięty]

Wysłany: Pią 19 Kwi, 2013   

Jak już to taka bardziej inteligentna, bez wad typowych rolkowców i bez toreb z bateriami, bo ryzyko, że pod sklepem, ktoś nam zwinie torbę, myśląc, że tam jest kasa, a tam tylko ołów i jak wytłumaczyć na policji, że ten ołów był wart więcej niż 200 PLN żeby zajęli się sprawą :D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group