ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Spawarka inwerterowa - zasilanie z agregatu prądotwórczego
Autor Wiadomość
r2d2 
prezes
Reverse engineer



Pomógł: 4 razy
Wiek: 52
Dołączył: 22 Lip 2006
Posty: 664
Skąd: Kielce
Wysłany: Pią 28 Cze, 2013   Spawarka inwerterowa - zasilanie z agregatu prądotwórczego

Może ktoś z Szanownych Kolegów przerabiał już podobny temat?

Otóż przymierzam się do kupna agregatu prądotwórczego którym chciałbym sobie zasilać spawarkę oraz inne elektronarzędzia.
I w związku z tym mam pytanie: ma spawarka to Dedra Desi 200A (inwerterowa Dedra z opcją TIG'a), czy mając taką spawarkę muszę się jakoś szczególnie martwić o jakość prądu który będzie ją zasilał?
I czy mogę ją jakoś (poważnie) uwalić jeśli kupię do niej zwykły agregat jednofazowy ze stabilizacją na AVR3?
Jak to zwykle bywa, chodzi o pieniądze, a właściwie o różnicę w cenach, otóż nowy KRAFT WELE OHV/KW 6500 4,8kW (6 kW max) można wyrwać (na Alledrogo) za nieco ponad 1k, natomiast generatorów inwerterowych o podobnej mocy (tam) nie ma, ale za inwerterowego (też Kraft) 3,5kVA trzeba już dać 2,5k. Boję się że szukając takiego inwertera ~5kW zostanę 'porażony' ceną (zbliżoną do pięciocyfrowej).

Pytanie na pierwszy rzut oka może wydawać się dziwne jeśli weżmie się pod uwagę że taka spawarka kosztuje ~600 PLN w supermarkecie :P , no ale moja jest po paru modyfikacjach przy których trochę czasu poszło (m.in. zabezpieczenie przed nieautoryzowanym użyciem, znacznie poprawiona mobilność, zestaw z TIG'iem w jednym 'jezdnym' kawałku, nie trzeba już nosić po schodach ;) ) no i co tu dużo gadać zdążyłem się już z nią nieco polubić i zapoznać się jej 'dziwactwami' :)

W razie gdyby zasilanie z takiego agregatu było ryzykowne to czy można w jakiś prosty sposób obejść ten problem, np. prostując prąd z agregatu i zasilając ją prądem stałym? Bo na prosty chłopski rozum dla inwertera nie powinno stanowić różnicy czy dostaje na wejściu stały czy zmienny bo pierwszym jego elementem (patrząc od strony wtyczki) jest moduł prostownika, wiem że może to trochę kombinowanie, ale gdyby się udało, to za różnicę (ceny) miałbym przecinarke plazmową ;) Nie to żebym jej jakoś potrzebował, ale do bogatych też nie należę :cry:

Na elektrodzie nie pytałem bo ciężko na pierwszy rzut oka odróżnić tam fachowca od 'fahofca' :roll:

Pozdro.
_________________
I choć bym szedł ciemną doliną, ciemności się nie lękam bo robię światło...
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią 28 Cze, 2013   

Osobiście nie miałem doświadczeń, ale słyszałem, że tanie agregaty potrafią ,,rzygnąć napięciem" , zwłaszcza jak w tym przypadku będzie duża zmiana obciążenia. Oczywiście można dać akumulatory, ale to waży. Można układ zabezpieczyć warystorami (takie diody zenera w dwie strony), wtedy gdy za bardzo skoczy napięcie wywali bezpiecznik.
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
r2d2 
prezes
Reverse engineer



Pomógł: 4 razy
Wiek: 52
Dołączył: 22 Lip 2006
Posty: 664
Skąd: Kielce
Wysłany: Sob 29 Cze, 2013   

Przeczytałem już pare wątków na ten temat, m.in. ktoś chciał zasilać migomat inwerterowy z trójfazowego agregatu, doradzono mu właśnie wyprostowanie tych trzech faz za pomocą mostka trójfazowego (chodziło tam o równomierne obciążenie faz), więc samo wyprostowanie prądu na pewno spawarce nie zaszkodzi, w zasadzie kwestią sporną było tylko namierzenie elementów spawarki które do pracy wymagaja prądu zmiennego, na pewno jest to wentylator chłodzący i elektrozawór, w mojej spawarce elektrozawór jest na wężu za reduktorem od butli i ma oddzielne zasilanie bo sam go tam zakładałem (mam starszy model tego inwertera, wtedy jeszcze gaz nie był puszczany poprzez obudowę spawarki), muszę sobie skojarzyć dokładny schemat spawarki sprawdzić co chodzi na zmiennym, wentylator jakiś duży od kompa się na pewno spasuje.

Jakichś koszmarnych zmian obciązenia nie przewiduję, kilka razy odpalałem ją w domu, (kiedyś bawiłem sie w spawanie pod wodą, znaczy materiał był pod wodą, a ja nad ;) ) i bezpiecznika 10A mi nie wybiło, bezpiecznik na bank sprawny bo jak odpalę jednocześnie zmywarke i czajnik to wywala go natychmiast, szyn kolejowych nie spawam i nie zamierzam, zwykle jak sobie jadę elektrodą 2,5mm to wystarcza 70-80A, sporadycznie korzystam z 3,2mm i wtedy max. to 130A, grubszym nie spawam ;)

Dzięki za zainteresowanie i uwagi odnośnie napięcia, będę musiał to sprawdzić 'organoleptycznie' bo opinie na ten temat (przynajmniej na el'ce) są podzielone.

Pozdro.
_________________
I choć bym szedł ciemną doliną, ciemności się nie lękam bo robię światło...
 
 
rs232 
stażysta
EV designer


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 170
Skąd: Katowice
Wysłany: Pon 01 Lip, 2013   

Spawam TIGiem z agregatu KIPOR 8kVA - daje rade od ponad 2lat, nic sie nie dzieje, przed zakupem konsultowałem ze sprzedającym to ze agregat bedzie uzywany do spawania gdyz nie wszystkie sie do tego nadaja - po prostu pada stabilizacja napięcia - informacja która dostalem od kilku sprzedających.

Podczas wyboru agregatu wez pod uwage koszty ewentualnych napraw serwisowych (filtry, stabilizatory, itd.).
_________________
Osprzet dla EV - zadaj pytanie ja odpowiem.
iBMS - Battery Monitor System
Balancer Li-Pol Li-Ion
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group