ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Nostusek
Sob 07 Gru, 2013
problem z głośnym silnikiem 36V/250W
Autor Wiadomość
ArtD
[Usunięty]

Wysłany: Śro 24 Lip, 2013   problem z głośnym silnikiem 36V/250W

Witam, chciałbym prosić o pomoc kogoś z doświadczonych forumowiczów...
Mam 3 letni e-rower (niestety chiński). W zeszłym roku jesienią odmówił posłuszeństwa. Po zimowych analizach problemu, kilka dni temu został wymieniony sterownik, na niemal identyczny (drobne przeróbki wtyczek sygnałów z hamulców).

Po podłączeniu, wszystkie funkcje działają (prawidłowa reakcja na manetkę - płynna zmiana prędkości, wspomaganie POS, odcięcie przy hamowaniu, itp.), ale silnik pracuje dość głośno, czego nie zaobserwowałem jesienią. Przypomina to warkot, jakby coś obcierało o oponę. Przy wyłączonym zasilaniu (pedałując), tylne koło obraca się płynnie i bezgłośnie, a hamulce działają sprawnie (myślałem, ze to szczęki...). Myślałem również o łożyskach, ale czy wówczas koło by się płynnie obracało ?
Sprawdzałem również halotrony (miernikiem) i wszystkie wykazują tą samą rezystancję. A warkot jest słyszany przez cały czas niezależnie od położenia koła.

Skończyły mi się pomysły. Pozostaje jedynie uszkodzony sterownik lub coś się "zastało" przez zimowy postój. Czy ma ktoś jakieś pomysły co do tego warkotu (jakby psa :???: ) ?

z góry dziękuję.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 24 Lip, 2013   

Pokombinuj z podłączeniem hallotronów i cewek w silniku. Masz złą kombinację przewodów.
 
 
ArtD
[Usunięty]

Wysłany: Śro 24 Lip, 2013   

A nie grozi to jakimś nieprzyjemnymi konsekwencjami ? typu spalone uzwojeni lub sterownik lub uszkodzone łożysko ?
Czyżby podobne sterowniki miały różne kolory przewodów sterujących ?
 
 
buckowina 
prezes


Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Sty 2012
Posty: 566
Skąd: Polska
Wysłany: Śro 24 Lip, 2013   

Ważne, abyś tylko nie zamienił przewodów zasilających hallotrony. Mój silnik też podobnie pracował, szarpał itp. ale po zamianie przewodów od hallotronów zaczął poprawnie pracować
 
 
ArtD
[Usunięty]

Wysłany: Śro 24 Lip, 2013   

Ok jutro zaczynam testy :)
Zacznę je od porady z metodyki naprawy: "...zamieniamy miejscami kolory niebieski i żółty w silniku i w hallotronach..." BTW dzięki zeeltom za tak precyzyjne porady
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 24 Lip, 2013   

Może u ciebie inne kolory zadziałają. Kolory w sterownikach są podobne, ale kolejność może być zupełnie inna.
 
 
Dobraku 
stażysta
elektronik



Pomógł: 1 raz
Wiek: 36
Dołączył: 01 Mar 2012
Posty: 150
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Śro 24 Lip, 2013   

Możesz pokombinować, jak koledzy sugerują z zamianą kolejności faz na hallotronach i cewkach silnika. Tylko nie zamieniaj przewodów zasilajacych hallotrony ( cienkie czerwony - czarny te zostaw "zgodnie")
 
 
buckowina 
prezes


Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Sty 2012
Posty: 566
Skąd: Polska
Wysłany: Śro 24 Lip, 2013   

może prosciej: czarny i czerwony kabel na 5-pinowej wtyczce zostawiasz tak jak jest, zapisujesz sobie, jak są obecnie połączone przewody i możesz zacząć zamienianie kolejności pozostałych 3 kabelków :)
_________________
Konwersje silników Bionx, TranX oraz podobnych pod zewnętrzny sterownik - priv
 
 
ArtD
[Usunięty]

Wysłany: Czw 25 Lip, 2013   

Rozumiem, że równocześnie ze zmianą kolorów na wtyczce z hallotronów, w ten sam sposób zmieniam kolory na głównych przewodach zasilania cewek silnika (np. zamiana żółty<=>zielony dotyczy i wtyczki z halli i grubszych pojedynczych zasilających) ?
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 25 Lip, 2013   

Najpierw zmieniasz kable w hallotronach. Masz 4 kombinacje. Potem zamieniasz dwa kable na silniku i znów 4 kombinacje na hallotronach. I tak 4 razy. W sumie jest 16 kombinacji połączeń.
 
 
ArtD
[Usunięty]

Wysłany: Czw 25 Lip, 2013   

Nie chcę się wymądrzać... ale chyba więcej niż 4 kombinacje. 3 przewody to 3! (silnia czyli 1*2*3) = 6 kombinacji. Odejmując pierwotną to mam 5 do sprawdzenia:
jest np. ż-n-z (żólty-niebieski-zielony)
a może być:
ż-z-n
n-ż-z
n-z-ż
z-n-ż
z-ż-n
Mylę się ? Czy może któraś kombinacja (np. odwrotna - z-n-ż) z założenia nie powinna być uwzględniana jako błędna ?
Chyba że faktycznie, ze względu na to, że jest to koło, to nie uwzględniamy kolejności będącej tak naprawdę ciągiem ale przesuniętym w fazie:
ż-n-z = n-z-ż = z-ż-n ...
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 25 Lip, 2013   

1-2-3
2-1-3
1-3-2
3-2-1
i to samo dla silnika, więc 4x4=16
Jeszcze moze być 3-1-2, ale to jakby powtórka 1-2-3-1-2-3
 
 
borsuk 
prezes



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 12 Wrz 2011
Posty: 687
Skąd: Sudety
Wysłany: Czw 25 Lip, 2013   

ArtD napisał/a:
Rozumiem, że równocześnie ze zmianą kolorów na wtyczce z hallotronów, w ten sam sposób zmieniam kolory na głównych przewodach zasilania cewek silnika (np. zamiana żółty<=>zielony dotyczy i wtyczki z halli i grubszych pojedynczych zasilających) ?


Mnie zawsze wystarczała zamiana niebieskiego i żółtego (co prawda testowałem tylko 4 kontrolery). Tu na dole strony jest pomocny rysunek

pozdrawiam
borsuk
 
 
ArtD
[Usunięty]

Wysłany: Czw 25 Lip, 2013   

TA-DA !!! :mrgreen:
No i działa jak nowy !
Jednak przez pomyłkę lub intuicyjnie zamieniłem zielony (nie niebieski) z żółtym, jednocześnie w hallotronach i na zasilaniu silnika... Doszedłem do wniosku, że chińskie bo chińskie ale jakąś logikę mieć musi, więc jak "szpecjaliści" zmienili kolejność kolorów na hallotronie, to i założyłem równocześnie taką samą zmianę w zasilaniu cewek ... no i wyszło za pierwszym razem !!!

Dziękuję wszystkim za okazaną pomoc i porady.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 06 Mar, 2014   

Daj fotki tego elementu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group