ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Polacy nie gęsi, też swoje EV mają...
Autor Wiadomość
NocnyPtak
brygadzista
konstruktor-amator



Wiek: 61
Dołączył: 12 Mar 2006
Posty: 229
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob 15 Lip, 2006   Polacy nie gęsi, też swoje EV mają...

Dodałem swój pojazd do albumu.
A co! Niech wiedzą, że i u nas są zapaleńcy :D
http://www.austinev.org/evalbum/828
_________________
Pozdrawiam
Jakub Waltoś
____________________________
http://nocnyptak.pl
 
 
Użytkownik
[Usunięty]

Wysłany: Sob 15 Lip, 2006   

gratulacje :) i to jest OK :)
 
 
Arbiter 
Administrator
Założyciel forum, administrator


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 936
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 17 Lip, 2006   

Nocny Ptaku - zaiste zacna konstrukcja. Widzę, ze rama Custom made:) Wyglada to troche jak motorower ale amortyzator RST dwópółka

Czy może masz więcej fotek tego nowatorskiego pojazdu? W jaki sposob rozwiazałes przełożenia?
Jaka profesjonalna zabudowa silnika;)
 
 
NocnyPtak
brygadzista
konstruktor-amator



Wiek: 61
Dołączył: 12 Mar 2006
Posty: 229
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 18 Lip, 2006   

Więcej fotek na razie nie mam i chyba nie ma potrzeby, bo na tych co są, wszystkow widać. Jedyny element jaki powinienem jeszcze być może sfotografować, to wyświetlacz i licznik. Już robiłem to zdjęcie, ale w szybce licznika odbił się błysk lampy.
Gdyby jednak ktoś chciał poznać (obejrzać) jakieś dodatkowe szczegóły, to oczywiście nie ma problemu - w każdej chwili mogę zrobić dodatkowe zdjęcie.
Przełożenie jest dwustopniowe: silnik-Shimano Nexus integra 3 - wolnobieg.
Rama jest istotnie "hand made", aluminiowa.

A z zabudową silnika, to była zabawna historia.
Zrobiłem tą osłonę (najpierw z kartonu, żeby dokładnie pasowała, potem wyciąłem to z ażurowej blacho-siatki, poskładałem i zniosłem do zespawania. No a potem gotową klatkę zaniosłem do lakiernika [malowanie proszkowe]).
Lakiernik się na to zagapił, wziął do ręki, obrócił... a potem zapytał:
-A co pan w tym będzie hodował :shock: ???
Dopiero wtedy uświadomiłem sobie, że to faktycznie wygląda jak jakiś fragment terrarium :D

Osłona musiała być, żeby uniknąć wypadku a ażurową zrobiłem dla lepszego chłodzenia oraz żeby był widoczny silnik i zębatki. Gdyby osłona była lita nikt by nie uwierzył, że to pojazd elektryczny he, he.
_________________
Pozdrawiam
Jakub Waltoś
____________________________
http://nocnyptak.pl
 
 
Arbiter 
Administrator
Założyciel forum, administrator


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 936
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 18 Lip, 2006   

Ładna i solidna konstrukcja. Wyglada sprytnie. Dorzuć tam jeszcze ze 30kg akumulatorów;)
 
 
rudzik6
[Usunięty]

Wysłany: Sob 16 Cze, 2007   

Nocny Ptaku, powiedz, czy robiłeś jakies obliczenia ramy? Czy poprostu masz taka intuicję techniczną? Z tego co wiem to jest zwykłe aluminium PA38 ?? A ono jest dosyc słabe... Pytam, bo chciałbym sobie zrobic rower na takiej ramie...ale bardziej poziomy...

pozdrawiam

Wiesiek
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sob 16 Cze, 2007   

Ekstra - arcydzieło sztuki.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
NocnyPtak
brygadzista
konstruktor-amator



Wiek: 61
Dołączył: 12 Mar 2006
Posty: 229
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 19 Cze, 2007   

Obliczeń ramy nie robiłem, albowiem (ku swojemu wielkiem żalowi) takich obliczeń robić nie umiem :oops:
Wszystko jest "na oko", ale na szczęście sprawdziło się w praktyce (III-ci sezon bezawaryjnej jazdy)
_________________
Pozdrawiam
Jakub Waltoś
____________________________
http://nocnyptak.pl
 
 
rudzik6
[Usunięty]

Wysłany: Pią 22 Cze, 2007   

O..to masz świetny zmysł inżynierski :) To jest rzeczywiście zwykłe miękkie aluminium? A jakie rurki zastosowałeś, srednica i grubośc scianki?
Spawane TIG..czy inaczej?

pozdrawiam

Wiesiek
 
 
NocnyPtak
brygadzista
konstruktor-amator



Wiek: 61
Dołączył: 12 Mar 2006
Posty: 229
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob 30 Cze, 2007   

Tak, to zwykłe aluminium, kupowane w sklepie z metalami nieżelaznymi. Jak będę kupował (prawdopodobnie w przyszłym tygodniu) jakieś kolejne rurki, to mogę odpisać symbol stopu.
Grubości rurek były różne, ale chyba podstawowa rurka z której jest rama to, 30 mm średnicy x 2 (albo 3) mm ścianka.
Sposobu spawania Ci nie podam, bo nie wiem jak się to nazywa :oops:
W każdym razie bez jakiejś dodatkowej topiącej się elektrody, rękojeść typu pistoletowego z krótkim pręcikiem na końcu. pomiędzy tym pręcikiem a spawanym elementem tworzy się łuk elektryczny. Spaw pochodzi z aluminiowego drutu wsuwanego ręcznie w ten łuk. Oczywiście wszystko w osłonie argonowej. Może się z tego opisu domyślisz jaka to technika.
_________________
Pozdrawiam
Jakub Waltoś
____________________________
http://nocnyptak.pl
 
 
rudzik6
[Usunięty]

Wysłany: Sob 30 Cze, 2007   

A dziękuję...za informację... więc ten stop aluminium to PA-38 chyba..a metoda spawania to TIG.
Ale podziwiam zmysł konstruktorski, że akurat takiej średnicy rurki a nie inne..Sam je przycinałeś i dopasowywałeś do spawania?

Pozdrawiam

Wiesiek
 
 
NocnyPtak
brygadzista
konstruktor-amator



Wiek: 61
Dołączył: 12 Mar 2006
Posty: 229
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 01 Lip, 2007   

Tak, rurki już umiem ciąć :D
Wszystko musi być dokładnie przycięte i oznaczone, bo kilka razy oznaczyłem coś niedokładnie i niestety gość spawał nie tak jak miało być (nie ze złej woli, bo on jest bardzo życzliwy).
Kilka razy też pomagał mi w rozwiązaniu jakiegoś problemu i wtedy oczywiście docinaliśmy rurki na miejscu w miarę postępu w pracy.
_________________
Pozdrawiam
Jakub Waltoś
____________________________
http://nocnyptak.pl
 
 
rudzik6
[Usunięty]

Wysłany: Nie 01 Lip, 2007   

Ale skad wiedziałeś, ze masz zastosowac w danym miejscu taka a nie inna rurke, przekrój, srednicę...?
Pytam...bo chyba troche ukradne Twoich pomysłów, mam przekładnie - piastę 7-biegowa..ale sprzedaje ja i juz kupiłem Saksa 3-biegowego. Powiedz, jak wyliczałes optymalne prędkosci dla biegów. Ja co prawda mam silnik 750W bosch. Skłaniam sie tez raczej do pojazdu bardziej poziomego..ale nie za mocno..z oparciem:)
Może jeszcze zdażę do października..inne pojazdy poczekaja do wiosny..
Kupuję własnie spkrzynie do CC700, więc pojazd nie umiera;)
Acha, powiedz jeszcze, czy jak juz wykonałes rame..to nie pękało cos..jakies poprawki robiłes?

Pozdrawiam

Wiesiek
 
 
rudzik6
[Usunięty]

Wysłany: Nie 01 Lip, 2007   

I jeszcze, jakie masz zębatki i jedną pewnie (tę większą) montowałeś do otworów na szprychy w piaście?

Wiesiek
 
 
NocnyPtak
brygadzista
konstruktor-amator



Wiek: 61
Dołączył: 12 Mar 2006
Posty: 229
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 01 Lip, 2007   

Rurki dobierałem po prostu "na oko".
Już po zespawaniu ramy, stwierdziłem, że trzeba ją jednak wygiąć tam gdzie jest siodełko (wygięcie w kształcie S). Gość mi to miejsce planowego wygięcia rozgrzał palnikiem a potem po prostu ręcznie zaczęliśmy ją wyginać... i niestety w pewnej chwili jeden spaw się rozerwał. Po wygięciu trzeba było jeszcze raz to miejsce zespawać.
Więcej uszkodzeń nie było.
Zębatki?
Silnik 11 zębów - piasta 64 zęby i piasta 32 zęby - koło 52 zęby.
Początkowo I-sza zębatka na piaście miała 80 zębów, ale moje akumulatory mają już 3-ci sezon i nie dają odpowiednio dużego prądu. To się przekładało na spadek prędkości maksymalnej i dlatego zmieniłem w zimie tą zębatkę.
Jak kupię nowe akumulatory, to najwyżej wrócę do starej zębatki.
_________________
Pozdrawiam
Jakub Waltoś
____________________________
http://nocnyptak.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group