ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Z czego rama?
Autor Wiadomość
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pią 31 Sty, 2014   Z czego rama?

Przymierzam się do pojazdu z napędem słonecznym i proszę o porady z czego zrobić ramę tego pojazdu. Kątownik, czy kształtownik kwadratowy? Jeśli tak, to jakie wymiary? Zależy mi na jak najmniejszych przekrojach. Ciężar sumaryczny pojazdu z kierowcą jakieś 250 kg. Ze względu na brak spawarki do aluminium w grę wchodzi tylko stal. Długość całości do 4 metrów, szerokość 90 cm.
 
 
Jarek-LT 
stażysta
www.luxtech.com.pl


Pomógł: 2 razy
Wiek: 57
Dołączył: 28 Wrz 2011
Posty: 137
Skąd: KOLBERG
Wysłany: Pią 31 Sty, 2014   

HEJ
Tylko i wyłącznie kształtownik zamknięty - może być kwadrat , jednak lepszy był by
prostokąt o wyższych ściankach pionowych. Trzeba by to przeliczyć i znać zarys konstrukcji
ale z doświadczenia wiem , że gr. przynajmniej 3mm przy zwykłej stali przy elementach głównej konstrukcji a może główna rama z 4mm.

Na 250kg starczy przekrój 40x40 - 40x60mm .

Jarek-;LT
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pią 31 Sty, 2014   

Zarys ramy to prostokąt 90cm x 200 cm i z jednej strony zwężenie z 90 cm do 10 cm na długości około 100 cm, czyli razem jakieś 3 metry długości. Mniej więcej.
To podstawa całej ramy. Na niej będzie mocowana cała reszta.
40x40 mm nie będzie za wielkie? A gdyby dać 20x40 mm? Chodzi mi o wagę, bo zrobi się to ciężkie.
Odkształcenia będą raczej w pionie największe, na boki niekoniecznie.
 
 
Szczygiel 
brygadzista


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Lut 2006
Posty: 226
Skąd: Siedlce
Wysłany: Pią 31 Sty, 2014   

Filmik o różnych pojazdach z panelami fotowoltaicznymi, może będzie jakąś konstrukcyjną inspiracją: https://www.youtube.com/watch?v=7qofO9bNfHc
_________________
Pozdrawiam, https://sites.google.com/site/ergodrive/
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pią 31 Sty, 2014   

Jakby to jednak zrobić z aluminium? Zlecić to komuś do pospawania. Sam stelaż to parę profili, a zyska się bardzo dużo na wadze.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
JerzyZ 
Zasłużony dla zlotu EV



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 794
Skąd: Warszawa - Ursynów
Wysłany: Pią 31 Sty, 2014   

To mi się podoba:
https://www.youtube.com/watch?v=ERv2dFjnJoA
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Pią 31 Sty, 2014   

Profile zamknięte koniecznie a nie kątowniki. Jak najcieńsze scianki a jak największe przekroje. Żeby to miało ręce i nogi, towaru dużo to każdu potrafi narzucić. Może rurki, bo da się cienkościenne kupić? Zeeltom, nie bój sie aluminium. Jak się zdecydujesz to przyjedź i pospawamy. Tam gdzie kupowales silnik od kolegi z forum.
 
 
wwojciech 
brygadzista
wwojciech


Pomógł: 8 razy
Wiek: 37
Dołączył: 13 Wrz 2011
Posty: 264
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią 31 Sty, 2014   

Bez spawarki do alu też się da, robię rowery z alu z połączeniami laminowanymi. Byle tylko było w miare ciepłe pomieszczenie i można sobie samemu sklecić fajną lekką ramke:) mój 3 metrowy poziomy tandem jest na profilu 60x60x3mm z tym, że do Twojej konstrukcji wystarczyły by węższe profile. Użyj jakiegoś programu do analizy mechanicznej 2D np. frame 2d. prosty program, a można mieć pogląd jakie mniej więcej użyć profile.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Sob 01 Lut, 2014   

Ta... mów do mnie jeszcze :D Ja jestem z tych, co to biorą elektrodę w łapę i spawają nie patrząc nawet na miejsce spawania :D Choć jakoś moje spawy jeszcze nigdy się nie rozpadły, ale...
Ponieważ jest to prototyp, to wszystko przede mną. Skłaniam sie z racji doświadczenia na profile prostokątne 20x40 mm, o ile dostanę takowe w Żyrardowie. Amelinium, to później, o ile się wszystko uda ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group