ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
łączenie cel pryzmatycznych
Autor Wiadomość
bpuchowski
stażysta


Dołączył: 30 Gru 2008
Posty: 135
Wysłany: Śro 23 Kwi, 2014   łączenie cel pryzmatycznych

możecie podesłać sprawdzone, dobre rozwiązani łaczenia cel pryzmatycznych z listkami ?
buduję pakiet 14s3p ( cele 10Ah )
 
 
Nostusek 
szef



Pomógł: 18 razy
Wiek: 36
Dołączył: 03 Cze 2011
Posty: 1406
Skąd: Pruszków
Wysłany: Śro 23 Kwi, 2014   

Najprościej można zrobić tak że wybijakiem robisz w stałych punktach otworki w listku i potem przez nie przekładasz śrubę z podkłądkami i skręcasz. Wybijakiem trzeba to robić uważnie - pod spód listka podkładasz DREWNIANĄ deseczkę tak by sam listek nie był przeginany przy wybijaniu i jednym mocnym uderzeniem przebijasz terminal na wylot. Możesz jeszcze zrobić taki myk iż robisz sobie z plastikowego półokrągłego elementu podkładkę na której zawijasz jeden i drugi listek na siebie i kawałkiem plastikowej rurki przykrywasz całość skręcając wkrętami oba elementy plastikowe obok listków ogniwa lub przez same listki robiąc w nich otworki. Tu jest troszkę rzeźbienia ale efekt jest bdb. Wtedy masz również zaizolowane połączenia. Ja jak składałem swój pakiet to przebijałem w każdym listku 4 otwory i przez nie przekładałem 4 śruby i skręcałem - cholernie czasochłonne zajęcie przy którym trzeba mieć 150% koncentracji by się nie przyspawać kluczem. Mnie się raz zdarzyło - klucz w ułamku sekundy gorący a to było jedynie między 2 celami tylko. Dobrze jest sobie zrobić np. z tekstolitu coś na kształt grzebienia przez które przekładać będziesz wyprowadzenia tak by nie drgały.
_________________
Pal gumę - nie benzynę! EV górą!!
Silnik: MY1020 500W/24V, sterownik: YK-40 -tuningowany , akumulator: 2 x Toyama NPC-18

Potrzebujesz akumulatora kwasowego? AGM, VRLA, GEL, trakcja, samochodowe ? Dzwoń: 609-208-808 w godz 9 - 17
 
 
kubaEV 
początkujący


Dołączył: 10 Sty 2014
Posty: 22
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: Śro 23 Kwi, 2014   

Ja sobie położyłem na blaszkach cynę i do niej przylutowałem obrane z izolacji kable :) Moje ogniwa są z laptopów i robiłem pakiet 10s6p :) równolegle 6cel po 2500-2700mAh. Wczoraj pierwsza jazda na pakiecie nie naładowanym do pełna i było ok :) Pozdrawiam
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Śro 23 Kwi, 2014   

A nie lepiej narysowac na komputerze plytke pcb do wygodnego lutowania?
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 23 Kwi, 2014   

Tylko jak wytrawić komputer? ;)
 
 
nanab 
kierownik
Elektronik


Pomógł: 5 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Lip 2011
Posty: 349
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Śro 23 Kwi, 2014   

Ja bym po prostu polutował blachę do blachy.
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 24 Kwi, 2014   

zeeltom,
Aleś ty zabawny! ;)

Chodziło mi o to, żeby narysować na komputerze płytkę PCB, która będzie łączyć ze sobą wszystkie cele.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 24 Kwi, 2014   

No właśnie, pozostaje problem z wytrawieniem obudowy komputera :D :D :D ;)
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 24 Kwi, 2014   

No wiesz, można to na przykład przenieść termotransferem na laminat, można to fotochemicznie zrobić albo dać na frezarkę CNC. Opcji jest wiele ;)


A samo wytrawienie metalowej obudowy komputera nie jest takie trudne.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 24 Kwi, 2014   

Żartuję :D Stworzenie płytki w jakimś programie graficznym nie jest skomplikowane, ale najprostsze metody są najskuteczniejsze. Dobrze rozgrzana lutownica i oczyszczone styki i wio ;)
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Czw 24 Kwi, 2014   

Ogolnie nie powinno sie lutowac ogniw litowych. Kazde przygrzanie powoduje iz nieodwracalnie traca one na swojej pojemnosci. Jak juz lutowac to na krotko, mocną lutownicą 200-300W i na dobrej pascie albo najlepiej na jakims kwasie zeby szybko chwycila cyna. Jednak jesli sie da to skrecanie lub zwijanie sa najbazpieczniejszymi metodami.
 
 
Nostusek 
szef



Pomógł: 18 razy
Wiek: 36
Dołączył: 03 Cze 2011
Posty: 1406
Skąd: Pruszków
Wysłany: Czw 24 Kwi, 2014   

qaz33 napisał/a:
Jednak jesli sie da to skrecanie lub zwijanie sa najbazpieczniejszymi metodami.
Głównie z tego względu iż listek ogniwa pełni rolę swoistego bezpiecznika - przy zwarciu się najczęściej odpala poprostu przerywając obwód - lutowanie listków sprawia iż prąd zwarciowy musi być większy żeby to odpalić. Druga sprawa - czas przy produkcji pakietów - szybciej jest ogniwo położyć, zawinąć jedno na drugie i skręcić niż lutować. Trzecia sprawa - ergonomia i bezpieczeństwo. Łatwiej jest coś takiego skręcić i w przypadku awari ogniwa podmienić wadliwe ogniwo na nowe niż żmudnie rozlutowywać listki. Bezpieczniej tylko dlatego iż operowanie często dużą i nie bardzo poręczną lutownicą bardziej uprawdopodabnia ryzyko zwarcia przez zaniedbanie niż operowanie izolowanym kluczem. Możecie mi wierzyć ale dwóch ludzi w 40 godzin może naprawdę "natrzaskać" pakietów akumulatorów ze skręcanymi połączeniami listków ogniwa łącznie z wytestowaniem ich oraz wszelkimi pracami zbrojenia obudów, łączenia wiązek, izolowania itp... Znam z autopsji...
_________________
Pal gumę - nie benzynę! EV górą!!
Silnik: MY1020 500W/24V, sterownik: YK-40 -tuningowany , akumulator: 2 x Toyama NPC-18

Potrzebujesz akumulatora kwasowego? AGM, VRLA, GEL, trakcja, samochodowe ? Dzwoń: 609-208-808 w godz 9 - 17
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Czw 24 Kwi, 2014   

Nie kumam tej nagonki na lutowanie ogniw. Całe życie to robię, mam lutownice 80W, łączyłem taśmami, przewodami, drutami itp i jeszcze nigdy nie widziałem ani nie słyszałem, żeby się ogniwo zepsuło. Jasne, że ktoś tam coś tam kiedyś widział czy słyszał, ale bez przesady. To chyba trzeba by grzać jak idiota oporową lutownicą 5 min żeby coś zepsuć.
Lutowania stacją 80W i płąskim grotrm i zwyczajną cyną 0.7mm bez topników dodatkowych trwa 3-4 sek i nie ma prawa się w tym czasie NIC stać z ogniwami.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią 25 Kwi, 2014   

Dokładnie jestem tego samego zdania co Tas. Zauważcie również, że pakiety modelarskie z cel pryzmatycznych też są lutowane a nie skręcane.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group