ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 27 Wrz, 2014
skrzynki
Autor Wiadomość
pajak_111 
stażysta
pajak_san


Pomógł: 1 raz
Wiek: 43
Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 173
Skąd: wałbrzych
Wysłany: Pią 26 Wrz, 2014   

To całkiem nie wiele. wydawało mi się ze więcej to będzie ważyło :smile: Zastanawiałem się ,jak by to na koniec wsadzić do jakiegoś worka szczelnego np. na śmieci i odciągnąć powietrze nawet jakaś pompką przerobioną na ssanie później by było mniej wykańczania takiej skrzynki
 
 
Patriko 
brygadzista


Pomógł: 4 razy
Wiek: 33
Dołączył: 05 Mar 2014
Posty: 242
Skąd: Słupca
Wysłany: Pią 26 Wrz, 2014   

Moja metalowa skrzynka waży coś koło 4kg, także różnica spora ;)
_________________
Jeżdżę na: Coma 3000
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pią 26 Wrz, 2014   

Niebawem pogoda uniemożliwi laminowanie (temperatury poniżej 15st) wiec to w sumie takie ostatnie tygodnie przed zimowym okresem hobbistycznym :)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
pajak_111 
stażysta
pajak_san


Pomógł: 1 raz
Wiek: 43
Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 173
Skąd: wałbrzych
Wysłany: Sob 27 Wrz, 2014   

Ja swojego bolida laminowałem w środku zimy na strychu. Żywice skombinowałem od chłopaków co posadzki robili 2.5kg żywicy +1,5kg utwardzacza za 50zł .Żywica epoksydowa bezwonna bezbarwna dość rzadka, czas życia do czterech godzin w (zależności od temperatury).Jak ma ktoś możliwość sobie załatwić to polecam, zwłaszcza jak ktoś ma mało wprawy to czas życia jest tu atutem .Czytałem kartę charakterystyki to nie było nic napisane w jakich temperaturach laminować. Było tylko żeby ogrzać do 20C dla odpowiedniej lepkości, czytałem jeszcze kilka kart dla różnych żywic epoksydowych i poliestrowych to niektórzy producenci zalecają stosowanie od 10-25C a jeszcze inni nie stosować po niżej 10C ja włączyłem farelkę i ogień :!: szkoda czasu :grin:
 
 
pajak_111 
stażysta
pajak_san


Pomógł: 1 raz
Wiek: 43
Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 173
Skąd: wałbrzych
Wysłany: Sob 27 Wrz, 2014   

No i mata szklana. Kupiłem na alegro za 1m2 płaciłem 7zł. 150g/m2 splot ukośny. Kupowałem taką mała gramaturę bo miałem skomplikowane kształty do zrobienia i musiałem dać więcej warstw żeby uzyskać odpowiednią sztywność laminatu. W przypadku laminowania skrzyneczki można dać 250-300g/m2 i dać ze dwie warstwy.Bardo fajnie się to układa nie trzeba ciąć na plasterki tylko po całości. Laminat wychodzi cieńszy lżejszy i ma taka samom wytrzymałość. A cena podobna do tej co w sklepach lakierniczych za zwykłe maty naprawcze
http://zapodaj.net/94f8926555e63.jpg.html
http://zapodaj.net/c78eb6c46f453.jpg.html
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Sob 27 Wrz, 2014   

Na potrzeby skrzynki taka mata rowingowa to kiepski pomysł - trzeba by chyba z 10 warstw, żeby miała jakąkolwiek wytrzymałość i sztywność. Laminuje się łatwiej, ale efekt pozostawia wiele do życzenia.
Ja zrobiłem z 4 warstw i ścianka miała mnij niż 2mm, po związaniu zginałem skrzynkę w rękach. Była twarda ale i wiotka, 0 wytrzymałości. Zrobiłem nową z 4 warstw tkaniny 150 i dopiero wtedy wyszła tak, jak miała wyjść, czyli konstrukcja samonośna dla całej zawartości.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
tomek701 
prezes


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 23 Lip 2013
Posty: 545
Skąd: Chełm
Wysłany: Sob 27 Wrz, 2014   

tas napisał/a:
Na potrzeby skrzynki taka mata rowingowa to kiepski pomysł - trzeba by chyba z 10 warstw, żeby miała jakąkolwiek wytrzymałość i sztywność. Laminuje się łatwiej, ale efekt pozostawia wiele do życzenia.
Ja zrobiłem z 4 warstw i ścianka miała mnij niż 2mm, po związaniu zginałem skrzynkę w rękach. Była twarda ale i wiotka, 0 wytrzymałości. Zrobiłem nową z 4 warstw tkaniny 150 i dopiero wtedy wyszła tak, jak miała wyjść, czyli konstrukcja samonośna dla całej zawartości.
150- jest cienka, nie do dużych elementów myślę że 250-tka była by odpowiednia na skrzynkę ja robiłem ze 150 kilka rurek do roweru niesamowity wytrzymały materiał.
_________________
https://photos.app.goo.gl/pK7oCAa4oXAxfxds8
 
 
pajak_111 
stażysta
pajak_san


Pomógł: 1 raz
Wiek: 43
Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 173
Skąd: wałbrzych
Wysłany: Sob 27 Wrz, 2014   

Masz rację że sztywność w przypadku takiej skrzyneczki jest dość istotna zaletą :smile: Ale sztywność i wytrzymałość to chyba dwie różne sprawy. Kompozyt to zbrojenie (w tym przypadku włókno szklane) i spoiwo (żywica) wiesz dobrze że sama żywica jest dość sztywna ale łamię się w palcach. Jeżeli wpakujesz w laminat który ma 4mm grubości 4 warstwy maty nieuporządkowanej 150g/m2 to będzie sztywny i miał jakąś tam wytrzymałość(więcej żywicy,mniej zbrojenia). w przypadku tej samej gramatury maty która ma splot uporządkowany trzeba by było dać powiedzmy 8 warstw i mniej żywicy. I wyszedł by z tego podobnej grubości i sztywności laminat tylko by miał dwukrotnie większą wytrzymałość. Ale to nie F1 :grin: Tak też jest wystarczająco mocne i odpowiednio sztywne
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Sob 27 Wrz, 2014   

A zdajecie sobie sprawę jak wygląda wasza teoria zderzona z praktyką amatorskiego laminowania bez doświadczenia w temacie? :)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Patriko 
brygadzista


Pomógł: 4 razy
Wiek: 33
Dołączył: 05 Mar 2014
Posty: 242
Skąd: Słupca
Wysłany: Sob 27 Wrz, 2014   

tas, pewnie mniej więcej tak:

:D
_________________
Jeżdżę na: Coma 3000
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Sob 27 Wrz, 2014   

Otóż to, przydałby się jakiś mem albo "oczekiwania vs rzeczywistość" :)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
pajak_111 
stażysta
pajak_san


Pomógł: 1 raz
Wiek: 43
Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 173
Skąd: wałbrzych
Wysłany: Sob 27 Wrz, 2014   

Jak byś się troszkę postarał to byś miął pełną profeskę za nieznacznie większą kasę :grin: Ja to ze spraw elektrycznych to jestem noga :smile: ale staram się uczyć od was. A teraz doskonale techniki laminowania włókna węglowego. Mam już mate i zamiar zrobienia kilku elementów w synka bolidzie własnie z tego materiału. zastanów się jak by wyglądała skrzyneczka z własnie takiego materiału na twoim i tak już wypasionym rowerze :wink:
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Sob 27 Wrz, 2014   

Jakbym miał rower to by pewnie fajnie wyglądała. Ale po pierwsze, nie mam, po drugie uczenie się zaawansowanego laminowania, żeby zrobić w życiu 2 skrzyneczki to jest strata czasu, środków i ogólnie marnotrawstwo takie, że aż mnie coś boli, takie mam zdanie. :)
Osiągnąłem podstawy, są wystarczające dla 95% amatorów skrzyneczek :)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
pajak_111 
stażysta
pajak_san


Pomógł: 1 raz
Wiek: 43
Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 173
Skąd: wałbrzych
Wysłany: Nie 28 Wrz, 2014   

tas napisał/a:
Jakbym miał rower to by pewnie fajnie wyglądała. Ale po pierwsze, nie mam, po drugie uczenie się zaawansowanego laminowania, żeby zrobić w życiu 2 skrzyneczki to jest strata czasu, środków i ogólnie marnotrawstwo takie, że aż mnie coś boli, takie mam zdanie. :)
Osiągnąłem podstawy, są wystarczające dla 95% amatorów skrzyneczek

Cytat:
To zależy od grubości laminatu, ja wolę takie grubsze (~3.0-3.5mm) bo dużo pomykam po terenie (takie XC powiedzmy) i nie raz nie dwa rower leci w krzaki, kamienie itp. Teraz robię skrzynkę do takiego pobocznego projektu i gotowa waży 960g, tyle, że jest własnie taka solidniejsza.
spoko luzik :grin:
 
 
pajak_111 
stażysta
pajak_san


Pomógł: 1 raz
Wiek: 43
Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 173
Skąd: wałbrzych
Wysłany: Nie 28 Wrz, 2014   

Gramatura: 280g/m2

Splot: twill, skośny

Zastosowane włókna: typ E 13-272tex

Szerokość tkaniny: 100cm

Grubość tkaniny: 0,30mm

Ilość żywicy potrzebnej do przesycenia: ok. 300g/m²



Kalkulacja cenowa

3m²- 10,46zł/m²

10m²- 9,04zł/m²

25m²- 8,45zł/m²

50m²- 7,85zł/m²

ceny brutto
Tu jest wszystko napisane, ile kosztuje mata, ile ma grubości i ile potrzeba żywicy do przesączenia każdy może sobie sam dobrać ile warstw żeby uzyskać odpowiednią grubość.Najlepiej sobie kupić żywicę epoksydową z dłuższym czasem życia i okleić wszystko na raz.Później wpakować to do wora (dobrze by było dorzucić jeszcze mate odsączająca nadmiar żywicy) i odsączyć powietrze. Podobny nakład finansowy,taka sama praca,a prodykt końcowy to prawie profeska i zero marnotrawstwa
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group