ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Nasze pojazdy elektryczne
Autor Wiadomość
Dawid M
[Usunięty]

Wysłany: Pią 17 Lut, 2006   

Dawid M napisał/a:
sory że to drugi post ale tan silnik przy 48v ma 3500obr/min więc przekladni dużej nietrzeba a jak by były małe kółka to bez przekładni
lub jeden silnik na naped na przód i jeden na tył wtedy 2 silniki etek(jeden z kosztami przesyłki ze 2000zl czyli 2 silniki lepiej wyjda niż 4 ekonapędy) i 30kw razem(podrasuje sie na 60 :D tylko szczotki trzeba by szybko wymieniać ze 300godzin pracy :( )
 
 
Marucha79
[Usunięty]

Wysłany: Pią 17 Lut, 2006   

Kończmy Dawid temat, bo takie puste gadanie do niczego nie prowadzi. Jak przyjdzie do konkretnego projektu to co innego, a tak to tylko sobie jęzory strzępimy. Mam to z moim rowerem, ciągle myślę co by jeszcze tu można i w końcu stoję w miejscu, bo nie mogę się na nic zdecydować. Trzeba się w końcu wziąć do roboty, poprawek przy najgenialniejszym pomyśle i tak uzbiera się ze sto. "Alleluja i do przodu" jak by to ujęły pewne opiniotwórcze media.
 
 
Wojtek
Gość
Wysłany: Pią 17 Lut, 2006   

Anonymous napisał/a:
Ten silnik jest chyba jednak szczotkowy, tylko na neodymach. Za duże obroty i chyba kręci się tylko w jedną stronę - do wbudowania w koło raczej się nie nadaje.


Zajżyj na stronę ekonapedy, jest tam wszystko wyjaśnione - są silniki DC ze szczotkami i również silniki AC trójfazowe synchroniczne bezszczotkowe.
 
 
Wojtek
Gość
Wysłany: Pią 17 Lut, 2006   

Anonymous napisał/a:

Swoją drogą to z tymi silnikami jest jakoś dziwnie, na ekonapędach najtańszy napęd bez aku to ok 1200 zł, tymczasem w sklepie rowerowym w Szczecinie przekonywali mnie, że w podobnej cenie mieli calutki, gotowy do jazdy rower z takim właśnie napędem.


ale .. z silnikiem 250W!
 
 
Dawid M
[Usunięty]

Wysłany: Pią 17 Lut, 2006   

dobrze mówisz do taki projektów trzeba mieć chęć ,fantazie i....................................................PIENIĄDZE(z tym jest najgorzej)
 
 
manic
[Usunięty]

Wysłany: Pią 24 Lut, 2006   

Namawiam do stosowania silników bezszczotkowych z odpowiednim sterownikiem. W ostateczności przebudować alternator samochodowy. Podniesiemy sprawność całego układu co przełoży się na zasięg. Rozrusznik nie jest dobrym rozwiązaniem. Ma małą sprawność. Wogóle komutatorowe silniki prądu stałego mają małą sprawność. Dużo energii tracimy na samym komutatorze. Podni śmy sprawność układu a dalej zajedziemy :)
 
 
Marucha79
[Usunięty]

Wysłany: Pią 24 Lut, 2006   

A masz jakiś konkretny pomysł na ten alternator? Przez jakis czas walczyłem z tematem, zbudowałem prosty falownik na ir2130, ale zaoszczędziłem na mosfetach i zanim alternator drgnął spaliłem mosfety i część ścieżek. Zresztą możliwe że przy tak prymitywnym falowniku i tak by nie ruszył, a chciałem go użyć przepisowo, tzn. jako silnik synchroniczny, ewentualnie po zwarciu obwodu wirnika jako indukcyjny. Gdybym znalazł pewny i w miarę prosty schemat (choć to sie chyba w tym przypadku wyklucza) pewnie wróciłbym do eksperymentów, bo mam taki fajny alternatorek 90A, już wypatroszony, który aż sie prosi żeby go wykorzystać.
 
 
Użytkownik
[Usunięty]

Wysłany: Pią 24 Lut, 2006   

alternator sie nie nadaje, niska sprawnosc za poziomie rozrusznika no i charakterystyka pracy kijowa nei wiem czemu sie uparles na ten alternator ? Co do falownika to schemat i tak Ci nic nie da przy takich mosach to musisz juz miec program do niego a program fo falownika to najpielniej strzezona tajemnica :-) schematy mozna znalesc na necie ale programu nikt Ci za darmo nie da :) Koszt takiego falownika wykonanie to ze 250 zl jak bedziesz mial szczescie, sam DSP ze 50 + Ir + mostek mocy i inen czesci. Alternatorm a wielkie prądy a to mocno utrudnia cala sprawe.
 
 
Marucha79
[Usunięty]

Wysłany: Pią 24 Lut, 2006   

Co do falownika i oprogramowania to czy nie nadawałby się ten oparty na mikroprocesorze microchipa, który masz na swojej stronie?
A co do pytania czemu się uparłem na alternator - dawno dawno temu jeszcze na starym forum pewien pan o nicku DawidR przekonywał że przerobienie go na silnik jest proste i jak znalazł do e-rowerka. Ale rozumiem, ewolucja poglądów.... a przekonań nie zmienia tylko krowa, o co cię Dawid nie podejrzewam.
 
 
manic
[Usunięty]

Wysłany: Pią 24 Lut, 2006   

właśnie jestem na etapie projektowania sterownika mikroprocesorowego na atmego32 to temat mojej pracy inżynierskiej jest zasilany z 3-faz ale bez mniejszego problemu mozna go przekształcić programowo i dać żródło prądu stałego
 
 
Gość

Wysłany: Pią 24 Lut, 2006   

Tu manic

Coś nie moge sie zalogować

A co do falownika to mój promotor tak owy zrobił. Mówi wam coś nazwisko dr Bajdecki jak nie to sprawdźcie na necie:D
 
 
Gość

Wysłany: Pon 27 Lut, 2006   

Dr. Bajdecki? Nic mi nie mówi, może jakiś pasjonat pojazdów elektrycznych?
 
 
Dawid M
[Usunięty]

Wysłany: Pon 27 Lut, 2006   

chdzi o tego Bajdeckiego http://bazy.opi.org.pl/ra...000/o123388.htm
 
 
Użytkownik
[Usunięty]

Wysłany: Pon 27 Lut, 2006   

Marucha79 napisał/a:
Co do falownika i oprogramowania to czy nie nadawałby się ten oparty na mikroprocesorze microchipa, który masz na swojej stronie?



niewiem juz nie pamietam jakie on miala parametry trzeba doczytac

Marucha79 napisał/a:
A co do pytania czemu się uparłem na alternator - dawno dawno temu jeszcze na starym forum pewien pan o nicku DawidR przekonywał że przerobienie go na silnik jest proste i jak znalazł do e-rowerka. Ale rozumiem, ewolucja poglądów.... a przekonań nie zmienia tylko krowa, o co cię Dawid nie podejrzewam.


Ciekawe kto to, jakis gupek chyba skoro to pisal ale pewnie juz zmądrzal i nei wypisuje takich bzdur, niewiem co to na wspolnego z pogladami to wiedza an ie podlady, rownie dobrze mozesz miec protensje do siebie ze jako maly chlopiec uwazales ze wystarczy zbudowac rakiete z smiernika i kilku rurek i mozna leciec w komos a potem sie okazalo ze masz braki w wiedzy i juz tak nie uwazasz, poglady to mozna miec alen a np życie po smierci albo to czy jutro nastapi koneic swiata. Wiedza a poglady to 2 rzeczy rozne, jak komus przybywa wiedzy to zmienia niektore rzeczy ktore pisal wczesniej.
 
 
manic
[Usunięty]

Wysłany: Pon 27 Lut, 2006   

Dawid M napisał/a:
chdzi o tego Bajdeckiego http://bazy.opi.org.pl/ra...000/o123388.htm


Tak to ten. Nie koniecznie pasjonat, ale łeb jak sklep. W kanciapie u niego stoi taki jeden falowniczek po usunieciu obwodu prostownika może być zasilany ze źródła prądu stałego no i sofcik trza troche zmienić. Reszta zosiaje. Ciekawe czy da sie namówić na udostępnienie części specyfikacji? Zapytam!!! Może chociaż troche naprowadzi :D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group