ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Odprowadzanie ciepła
Autor Wiadomość
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 21 Wrz, 2015   Odprowadzanie ciepła

"Gospodarka" ciepłem jest bardzo ważną wszelkich urządzeń (elektronicznych także). Ponieważ ostatnio potrzebowałem nabyć pastę silikonową "N" i okazało się że większość sprzedawców ma tylko "H" Postanowiłem napisać tego posta, bo są też pasty ze srebrem. Podejrzewam (z dużym prawdopodobieństwem), że wszystkie pasty to różne (rozdrobnione minerały i pierwiastki) pomieszane z pastą "N". Przewodność cieplna past "termoprzewodzących" jest znacznie niższa (rzędu 100 razy) niż przewodność metali (Ag, Cu, Al). Stosuje się ją aby wyrównać "pory" w metalach i jej ilość powinna być znikoma. Często rozbieram komputery i mają grubą szarą warstwę na procesorze. Osobiście używam tylko pasty "N" bo jest "najbardziej rzadka".
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
hudy147 
stażysta


Dołączył: 30 Sie 2015
Posty: 164
Skąd: Bochnia
Wysłany: Wto 22 Wrz, 2015   

Hej. Tez pracuje przy komputerach na codzień. Przesadna ilość pasty na procesorach i GPU to norma. Ale często nawet fabrycznie przesadzają. Podstawki intel.. ponad 1mm oryginalnie nałożone na radiator.
 
 
Pavyan 
kierownik


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 17 Kwi 2015
Posty: 383
Skąd: Mazowsze
Wysłany: Pią 25 Wrz, 2015   

Odezwę się, choć nie pracuję w komputerach na co dzień, a tylko w swoim co jakiś czas, gdy zmieniam płytę, procesor lub czyszczę zatkany blok radiatora.
Ale i używam pasty termoprzewodzącej do różnych swoich pomysłów, dlatego poszukałem dobrego towaru i mogę ZDECYDOWANIE polecić GELID GC Extreme.
Duża strzykawka 3,5g kosztowała ~30zł, towaru jest naprawdę dużo i doskonały. Używam we wszystkich przypadkach "radiatorowych", jest nieprzewodząca (oficjalnie przewodność cieplna to 8,5W/mK)
Po zmianie na tą pastę (i zdjęciu z radiatora plastra kurzu) procesor drżał z zimna :grin:
Według testów, jest lepsza od wielu "cudownych" złotych i diamentowych wyjebolitów, nadętych marketigowo. Ze swojej (ale stosunkowo małej) praktyki mam podobne zdanie.
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią 25 Wrz, 2015   

Pasta (nawet wypasiona) ma współczynnik k kilka, miedź pod 400, srebro ponad 400, alu ok. 200, więc pasta powinna wypełniać tylko pory. Jak pasta "n" wyparuje to jest styk metal-metal, a inne pasty są po prostu izolatorem. Pasta "N" kosztuje ok 8pln/60g.
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
Pavyan 
kierownik


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 17 Kwi 2015
Posty: 383
Skąd: Mazowsze
Wysłany: Pią 25 Wrz, 2015   

Jestem drobiazgowy :grin: , więc:
Jeżeli pasta "n" wyparowuje, to na pewno jej nie będę używał - dziękuję za ostrzeżenie; żartuję, bo raczej tak nie jest (nie paruje).
No, a jeśli już (teoretycznie) "n" wyparuje, to nie będzie styku metal-metal, tylko metal-mikropustka (szczelina)-metal. Też żartuję, oczywiście - bo jak niby miałaby "wyparować"...
I dlaczego "inne" pasty po wyparowaniu (??) są izolatorem? :shock:

Żadna pasta termoprzewodząca pasta nie może wyparowywać(!) i nie powinna nawet wysychać (gęstnieć) w wyniku działania podwyższonej temperatury.
I oczywiście, chyba żadna taka pasta nie jest przeznaczona do stosowania jako przewodnik ciepła w grubej warstwie, a tylko ma "załatać", wypełnić mikroszczeliny, rysy itp. znajdujące się pomiędzy dwoma elementami, które mają być sprzężone termicznie.
Ponieważ właśnie mikroszczeliny są tym krytycznym ogniwem w zjawisku przepływu ciepła struktura-radiator, to wypełnienie ich pastami o skrajnie różnym współczynniku przewodności cieplnej da różne rezultaty (różnica będzie większa w przypadku niedopasowania obu powierzchni kontaktowych, mniejsza w przypadku zminimalizowania wielkości mikroszczelin, rys, uzyskania dużej "płaskości" i wypolerowania obu powierzchni itp.).
Stąd dla mnie wybór pasty jest oczywisty, może dlatego że nie generuje mi to znaczących i ciągłych kosztów - używam jej sporadycznie, a nie zawodowo lub "produkcyjnie".

Podchodzę do tego tak: bardzo dobra termopasta nie kosztuje majątku, jest tylko kilka razy droższa od dziesięć razy gorszej - a rezultaty uzyskane dzięki jej zastosowaniu będą z pewnością lepsze (lubię lepsze rezultaty, co zrobić... :grin: )
W przypadku zwykłego wzmacniacza scalonego, stabilizatora itp. rzeczywiście nie ma to znaczenia - ale w przypadku np. procesora w komputerze kilka stopni Celsjusza może mieć znaczenie całkiem duże.
Nie namawiam do kupna GELID-a, ale może info o bardzo dobrej paście komuś się przyda.
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob 26 Wrz, 2015   

Pasta "N" paruje (są podawane współczynniki ile procent w jakiej temperaturze i czasie). Przykładowo pasta "srebrna" (moim zdaniem to srebro koloidalne zmieszane z pastą "N"). Po odparowaniu pasty N z tego preparatu) znacznie pogarszają się parametry i staje się to większym izolatorem.
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
wookie 
brygadzista
wookie


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 24 Sie 2015
Posty: 247
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Sob 26 Wrz, 2015   

Przy okazji tematu termoprzewodzenia mam pytanie.
Kupiłem to: http://termopasty.pl/prod...y-ag-termoglue/
Klej ma tylko 0.9W/mK przewodnictwa, czy nadaje się on do wklejenia w silnik czujników?
 
 
Pavyan 
kierownik


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 17 Kwi 2015
Posty: 383
Skąd: Mazowsze
Wysłany: Sob 26 Wrz, 2015   

gienek333 napisał/a:
Pasta "N" paruje [...]

:shock: A więc moja pomyłka, ale to dla mnie jest zupełna antyrekomendacja, z mojego punktu widzenia nie nadaje się to do niczego (choć może nie paruje, a raczej wysycha?)
Używałem do mało wymagających zastosowań podstawowej H (chyba silikonowa, z tlenkiem glinu), ale ona ma bardzo mierne parametry - porzuciłem ją, i używam obecnie zapasu GELID-a. A co mi tam :wink:
M. in. jako oświetlenie maszyn* zrobiłem sobie z diod mocy LED bezprzetwornicowe "żarówki" 10W/24V - i z GELID-em struktury miały zauważalnie niższą temperaturę niż z pastą H (mierzyłem); było to ważne, ponieważ użyte diody (b. tanie) miały niską temperaturę pracy ciągłej, tylko 50stC.
Jednak i tak w tegorocznych 36 stopniowych upałach to nie wystarczyło - jedna dioda wysiadła (zaczęła migotać) i musiałem w radiatory "żarówek" wmontować miniwentylatorki 30x30 :grin: ; teraz radiator bez trudu chłodzi strukturę.

* Powód: oryginalne, tradycyjne 60W/24V żrą duży prąd (a licznik tłucze), przegrzewają oprawki, smażą przewody, izolacja umiera - same wady.
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob 26 Wrz, 2015   

Tutaj http://electropark.pl/inn...jaca-n-60g.html jest podany ubytek masy. Co do kleju, to trzeba dać czujnik blisko drutu (docisnąć na czas klejenia), czujnik ma małą masę, więc opór kleju ma małe znaczenie (im cieńsze przewody do czujnika, to szybciej reaguje).
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group