ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy to prawda?! HUB VS MID
Autor Wiadomość
tomeczekokok 
prezes



Pomógł: 8 razy
Wiek: 29
Dołączył: 24 Cze 2012
Posty: 794
Skąd: Rybnik (śląsk)
Wysłany: Śro 21 Paź, 2015   Czy to prawda?! HUB VS MID

Witam

Z racji, że nigdy nie jeździłem na HUB a mam styczność tylko z MIDami mam pytanie do was którzy jeździcie na HUBach.

https://www.youtube.com/watch?v=EcMaTnm-QHs


Czy ten filmik to prawda czy przegięcie?

Hub wydaje się mimo 2KW tak słaby, że to porażka. Wydaje mi się że przy sterowniku FOC nie powinno mieć to różnicy ponieważ steruje się momentem obrotowym. Pełna manetka to pełen moment i musi wjechać. Widzę też że ma aku 50V więc nędza, gdyby miał 60V albo 74V ten Hub na pewno by go pod górę wciągnął, przynajmniej tak mi się wydaje więc proszę was o opinie, szczególnie tych co mają FOC i mocne Huby jak one radzą sobie z wzniesieniami i ruszaniem ze zrywem bądź w ogóle z szybkim ruszaniem.



Pozdrawiam
_________________
"Modliszka"- StreetFighter E-bike
Ostatnio zmieniony przez tomeczekokok Śro 21 Paź, 2015, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Śro 21 Paź, 2015   

Tak w uproszczeniu: MID ma przewagę do 15-20km/h i jeśli ktoś głównie jeździ z takimi prędkościami to dla niego mid jest fajny. Powyżej już się wszystko zrównuje z hubem, a dużo powyżej tej prędkości MID ma same wady, hub same zalety.

Różnica między podjazdem na mid i hub na filmie powinna być zauważalna, zważywszy, że oni jadą 3km/h... :roll:
Ale czy aż tak to nie wiem, jakoś mam inne odczucia z jazdy i testów.
Jest tylko jedno wytłumaczenie, kamerka bardzo wypłaszczyła tą górkę i nam się wydaje płaska, a w rzeczywistości to jest uber podjazd, a oni startują od 0, czego się normalnie nie spotyka.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
sannis
brygadzista


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 12 Paź 2013
Posty: 299
Skąd: z Parku
Wysłany: Czw 22 Paź, 2015   

Oczywiście, że podczas filmowania zachodzi zjawisko paralaksy i kamera wypłaszcza. Ale na tym filmiku to jest nędza niesamowita zarówno dla mida i huba. Wydaje mi się, że to nie jest kwestia prędkości 15-20km/h tylko przełożenia momentu. Im większe pochylenie tym mid dalej podjedzie, bo rozpęd im wyżej będzie grał mniejszą rolę. Nie bez kozery większość konwersji i fabryczne motocykle mają midy.
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 22 Paź, 2015   

tas,
Dlaczego wszystkie fabryczne motocykle mają napędy typu mid a nie huby skoro są tak super?
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Czw 22 Paź, 2015   

A ile widziałeś silników spalinowych w kole? :roll:
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
Ostatnio zmieniony przez tas Czw 22 Paź, 2015, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
tumich 
brygadzista



Dołączył: 16 Mar 2014
Posty: 270
Skąd: małopolska
Wysłany: Czw 22 Paź, 2015   

Najdroższe ebajki są na midach, chociaż vmax mają 70km/h. Mid drive jest bardziej skomplikowany, lżejszy i ma większy moment.
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 22 Paź, 2015   

Oj tas ale ty zabawny... To może inaczej.
Widziałeś kiedyś jakiś seryjny motocykl elektryczny z napędem w kole? Motocykl a nie jakieś inne cudo.
 
 
Tektronic 
brygadzista
Pasjonat Elektroniki


Pomógł: 1 raz
Wiek: 27
Dołączył: 12 Paź 2013
Posty: 269
Skąd: Toruń
Wysłany: Czw 22 Paź, 2015   

Np taki ? :razz:



Motor chyba z dwoma statorami :cool:

Oczywiście mówiąc motor mam na myśli silnik :razz:
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Czw 22 Paź, 2015   

Mechano, odpuść :)
Dopóki MIDy i HUBy nie będą się pojawiać w proporcji 1:1 w naszych konstrukcjach dopóty oczywiste będzie co jest lepsze i co będzie wybierane.

Więc zamiast marudzić - zbuduj coś :)

Tektronic - QS ma całą linię silników własnie z fabrycznym chłodzeniem cieczą i do piasty motocyklowej. Ciekawe by było popatrzeć jak oni to rozwiązali.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Tektronic 
brygadzista
Pasjonat Elektroniki


Pomógł: 1 raz
Wiek: 27
Dołączył: 12 Paź 2013
Posty: 269
Skąd: Toruń
Wysłany: Czw 22 Paź, 2015   

W swoim zamierzam taką innowację wprowadzić , z tym że to będzie układ ciśnieniowy i nie wiem czy będzie działał tak jak powinien.

QS ma fajne motory, w sumie można by od razu wepchnąć dwustatorowca pod wahacz w jakimś customie, ale wyglądało by to trochę za szeroko ...

Ciekawe czy są wersje ze statorem jednolitym, bo w sumie te dwustatorowe nie mają chyba przesuniętych względem siebie statorów więc chyba można by użyć 2óch jako jeden :roll:

...w sensie z jednego sterownika, ciekawi mnie tez jaki rodzaj chłodziwa przewiduje QS czy olej czy ciecz na bazie glikolu.
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Czw 22 Paź, 2015   

Ceny mają straszne, eksportowe wersje silników z chłodzeniem po 1000$ z wysyłką. A gdzie podatek, cło, heh.
Cały czas mam w planach HUBo-MIDa :mrgreen:
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Tektronic 
brygadzista
Pasjonat Elektroniki


Pomógł: 1 raz
Wiek: 27
Dołączył: 12 Paź 2013
Posty: 269
Skąd: Toruń
Wysłany: Czw 22 Paź, 2015   

To na pewno z jakimś szybkim motorem ?

Ja bym nie miał chęci na takie cuda :D


Przydało by się byś coś na sklep sprowadził, jakieś inne modele sterowników, silników

.. bo bida trochę, kiedyś mówiłeś że będą infineony i o ... kupa

Jest albo GT1500 albo sabvoton i jeden lepszy motor , kiedyś na nexunie było tego więcej :neutral:
 
 
ap0f1s 
prezes


Pomógł: 15 razy
Wiek: 36
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 757
Skąd: Kęty
Wysłany: Czw 22 Paź, 2015   

Mam dwa eb318 i jeden gt1500. Nie mam potrzeby żadnej modyfikacji. Używam roweru jako tania metoda transportu. Także jak dla mnie cena gt1500 zabiję inny wybór sterownika. Całkowita inna sprawa już z "superbikem" tam modyfikacja, ustawienia sterownika to ważna sprawa, ale przy mocach do 3kw według mnie nie ma potrzeby szukania innych.
 
 
Tektronic 
brygadzista
Pasjonat Elektroniki


Pomógł: 1 raz
Wiek: 27
Dołączył: 12 Paź 2013
Posty: 269
Skąd: Toruń
Wysłany: Czw 22 Paź, 2015   

Moim zdaniem 318 był taką dobrą alternatywą dla sabvotona

A EB312 dla GT1500
 
 
sannis
brygadzista


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 12 Paź 2013
Posty: 299
Skąd: z Parku
Wysłany: Czw 22 Paź, 2015   

Na filmiku było porównanie podjazdu pod górkę, a jako przykład dajecie motocykl na tor... To jak porównywać gruszkę z jabłkiem - bez sensu. Porównanie będzie miało tylko wówczas sens jeśli weźmie się jakieś dwa sprzęty enduro o podobnej masie i mocy ca. 10kw (myślę, że to odpowiednik jakiś 18kw w spaliniaku) w midzie i w hubie. Dlaczego taka moc, bo wówczas straty typu szerokość laczka, czy ciśnienie są pomijalne. No i test na hillclimbing, bo po tym poznaje się dzielność moto w terenie. Pamiętam dyskusję, chyba z przed roku, jak to niby opory toczenia i ciśnienie ma mały wpływ na osiągi ebik'a. Raporty jednak dość dobrze pokazują, że mają DUŻY WPŁYW na kluczowy element - zasięg... Nie widzę też sensu deprecjonować tego, czy tamtego rozwiązania. Jeździmy na tym co jest dostępne. Ja jeżdżę na midzie, bo jest mi potrzebny do ściśle przemyślanego celu. Ale jak ktoś ma zamiar jeździć uniwersalnie po płaskiej jak stół Wielkopolsce, czy Mazowszu to hub może się okazać lepszym wyborem. Zależy co do czego, kto potrzebuje.
Ostatnio zmieniony przez sannis Czw 22 Paź, 2015, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group