ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaki panel słoneczny?
Autor Wiadomość
tumich 
brygadzista



Dołączył: 16 Mar 2014
Posty: 270
Skąd: małopolska
Wysłany: Nie 03 Kwi, 2016   

Ale jakiej firmy i jaki model. Sądziłem, że powyżej 20-25% sprawności nie ma dostępnych. 46% w laboratorium ponad rok temu uzyskali, także w te >50% na alledrogo trudno mi uwierzyć.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Nie 03 Kwi, 2016   

Teraz już nie pamiętam. Aukcja się skończyła i nie widać już tego.
Czytałem o tych parametrach w opisie aukcji.
Już mam, znalazłem w jistorii przeglądarki :D http://allegro.pl/panel-f...6068772976.html

A tu w opisie jest 27% sprawności: http://allegro.pl/panel-f...6093795360.html
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 03 Kwi, 2016   

Mimo dużej sprawności "teoretycznie" i tak jest drogo za 1W uzyskiwanej mocy :cry: Jest duże prawdopodobieństwo, że muszą śledzić słońce. Jak wspominałem wcześniej umycie, czy odśnieżenie tego jest trudniejsze.
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pon 04 Kwi, 2016   

Dla uzyskania największej sprawności muszą śledzić słońce ze względu na ogniskowanie soczewek.
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pon 04 Kwi, 2016   

Dajecie się manipulować niestety.
Sprawność NIE MA znaczenia. Sprawność nie produkuje energii. Produkują metry kwadratowe instalacji.
Panele 17% wyprodukują więcej energii niż panele 27%, serio serio.

Gienek333 dobrze mówi, instalacje się kładzie w przeliczniku Waty za złotówki, a nie nic nie znaczące sprawności.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon 04 Kwi, 2016   

Nie no chwila. Jeżeli mamy dwie identyczne instalacje pracujące w identycznych warunkach to zestaw z większą sprawnością wyprodukuje więcej energii elektrycznej. Idąc dalej dla takiej samej mocy potrzebujemy mniejszej powierzchni.
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pon 04 Kwi, 2016   

Aleee... jeśli masz budżet 3000zł i wybór 2 wariantów instalacji:
1. 4.3W/zł (sprawność 27%)
2. 5.7W/zł (sprawność 18%)

To która po wybudowaniu wyprodukuje więcej energii? ;)

Nikt nie ogranicza instalacji bo brakło mu 1m2 miejsca, wszyscy ograniczają bo koszt W/zł jest za wysoki i budżet się kończy...
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
madejp 
dyrektor


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 19 Paź 2015
Posty: 417
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 04 Kwi, 2016   

@tas, ale w pierwszym poście byłeś nieprecyzyjny, napisałeś o m2 a nic o o koszcie W. W drugim już było wiadomo o co chodzi.
Ale też nie zawsze jest to jedyne kryterium. Jak instalujesz ogniwa, żeby zarabiać na produkcji energii, to masz rację, ale jak po prostu potrzebujesz jak najwięcej prądu, a masz ograniczone miejsce - co np. mogłoby dotyczyć autora wątku - to już wydajność będzie istotna. A jak ktoś idzie pod namiot w głuszę i musi na plecach dźwigać (albo projektuje satelity :lol: ) to dla niego istotna jest wydajność z kilograma.
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 04 Kwi, 2016   

Jak nie ma miejsca, to ciężko jest śledzić słońce, a jak jest soczewka , to raczej trzeba. Ponad 10l temu robiłem eksperymenty z lustrami doświetlającymi ogniwo i działało. Powstał nawet pomysł paneli liniowych (wąskie panele umieszczone równolegle do gruntu), zbudowane z luster parabolicznych. W ogniskach malutkie ogniwka umieszczone na rurce z płynem chłodzącym (grzejącym wodę). Wymagana była by tylko regulacja kąta nachylenia. Co do kosztów, to 1W/2zł to na dziś dobra opcja (moim zdaniem).
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
madejp 
dyrektor


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 19 Paź 2015
Posty: 417
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 05 Kwi, 2016   

To były moje ogólne rozważania na temat różnych kryteriów wyborów. Akurat te panele CPV to obecnie raczej nie znajdą zastosowanie - może się nadadzą do jakiś wielkich farm, gdzie wydajność z metra pozwoli zminimalizować jakieś koszty instalacji, a i tak było przewidywane śledzenie słońca. Ale technologia może mieć potencjał w przyszłości, gdy spadną koszty produkcji.

Natomiast Twój pomysł z lustrem parabolicznym wydaje się bardzo ciekawy! Jeszcze jakby można zastosować te ogniwa wielowarstwowe, ale gołe bez optyki. Tylko wraca poruszany przez Ciebie problem ze śniegiem - te paraboliczne lustra to chyba by zbierały go najlepiej ze wszystkich rozwiązań. :wink:
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 05 Kwi, 2016   

Lustra można zasłonić szybą.
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
SylwekK 
młodzik
sylwekk


Dołączył: 01 Paź 2015
Posty: 58
Skąd: Lipsko
Wysłany: Wto 05 Kwi, 2016   

Mogę tylko potwierdzić, że śledzenie słońca bardzo korzystnie wpływa na ogólną wydajność.
Dla zainteresowanych: http://www.elektroda.pl/r...4082&highlight=
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 06 Kwi, 2016   

Czy to soczewki, czy płaskie panele najwięcej mocy uzyskuje się, gdy słońce pada prostopadle do powierzchni panela. Dlatego śledzenie słońca jest dużym plusem :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group