ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
PAS ala PAS wita nas :)
Autor Wiadomość
tomek701 
prezes


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 23 Lip 2013
Posty: 545
Skąd: Chełm
Wysłany: Śro 17 Sie, 2016   PAS ala PAS wita nas :)

Witam wpadłem na pomysł zrobienia pasa ala pasa pomyślałem sobie że użyje do tego silniczka z drukarki. Pierwsze próby już poczyniłam silniczek szczotkowy z drukarki podpiąłem równolegle do dwóch przewodów manetki zabijcie mnie nie wiem do czego te przewody ale silniczek zakręcony bez przekręconej manetki nie uruchamia koła natomiast jak przekręcę manetką i zakręcę silniczkiem koło rusza reaguje też na manetkę szybciej wolniej. wyobrażam sobie to tak że na korbie będzie jakieś niewielkie kółko i na wirniku silniczka. Mechanicznie połączone to oryngiem np jak w magnetofonach. Obroty tego silniczka nie musza być duże żeby koło ruszyło i manetka zadziałała.I tak mieli byśmy pojazd uruchomiany naciskiem na pedały. co o tym sądzicie? Jak by co oczywiście nikt nie zabroni mieć nam ukrytego kontaktrona i magnesika który rozłączał by to ustrojstwo i pozwalał normalnie na manetce jechać:) Zasada działania tego jest jak mniemam że silniczek zakręcony dostarcza prądu do działania manetki inaczej mówiąc halotronu który tam siedzi nie wiem jak ale to chyba działa zapomniałem dodać ze jeden przewód od sterownika jest przecięty a silniczek podłączony pod dwa które zostały teraz może ktoś mi wytłumaczy teoretycznie czy dobrze myślę że tak to działa :)
_________________
https://photos.app.goo.gl/pK7oCAa4oXAxfxds8
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Śro 17 Sie, 2016   

Taki pas to niegłupi pomysł. Myślałem nad podobnym rozwiązaniem. Daj raczej przełącznik pas-manetka bo możesz uszkodzić halla w manetce jak mu podajesz na wyjście napięcie.
 
 
tomek701 
prezes


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 23 Lip 2013
Posty: 545
Skąd: Chełm
Wysłany: Śro 17 Sie, 2016   

A możesz opisac jak co i dlaczego bo ja elektronicznie mało kumaty jestem. Wydaje mi się że tym silniczkiem zasilam hala czyli robię to co sterownik tylko silniczkiem. A jeden przewód mam wolny. Czyli jak dobrze myślę chodzi o to żeby manetka była całkowicie odłączona a sterowanie odbywało sie tylko przez kręcenie? Bo wiesz zrobiłem to coś i działa ale nie bardzo wiem dlaczego. Zrobiłem już prawie wszystko od strony mechanicznej jutro tylko mocowanie silniczka ale już mam to obmyślone jak zrobić tak że myślę że jutro będzie próba.
_________________
https://photos.app.goo.gl/pK7oCAa4oXAxfxds8
 
 
tomek701 
prezes


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 23 Lip 2013
Posty: 545
Skąd: Chełm
Wysłany: Śro 17 Sie, 2016   

No i wziąłem się i zrobiłem pas ala pas działa bez manetki tu filmik https://www.youtube.com/watch?v=V6ZakG45vyk a tu fotka



po zakreceniu około dwa razy silnik rusza jedzie tym szybciej im szybciej kręcę
_________________
https://photos.app.goo.gl/pK7oCAa4oXAxfxds8
Ostatnio zmieniony przez tomek701 Śro 17 Sie, 2016, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 17 Sie, 2016   

Olej. Załóż normalną manetkę i sobie głowy nie zawracaj takimi wynalazkami :)
Liczysz na złoty medal w dziedzinie obronności przed durnymi przepisami? :D
 
 
tomek701 
prezes


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 23 Lip 2013
Posty: 545
Skąd: Chełm
Wysłany: Śro 17 Sie, 2016   

Myślałem że mnie pochwalicie :( A tak ps to fajnie się na tym jeździ :(
_________________
https://photos.app.goo.gl/pK7oCAa4oXAxfxds8
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Czw 18 Sie, 2016   

Ale dwa obroty to duzo do startu, Zwlaszcza jak pod gore, po drugie konieczna jest tam dioda zenera na wyjsciu aby nie spalic wkoncu sterownika. A co do przydatnosci to jakie to moze miec zalety w porownaniu do zwyklego PAS za 15zl? Moze dac jakis enkoder od starej myszki kulkowej to by chociaz reakcja przyspieszyla i moznaby dwa kierunki czytac
 
 
tomek701 
prezes


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 23 Lip 2013
Posty: 545
Skąd: Chełm
Wysłany: Czw 18 Sie, 2016   

Dioda zenera ma być na wyjściu z silniczka w kierunku przewodzenia? Ma zabezpieczyć sterownik przed zbyt dużym napięciem jak będę kręcił? Wynalazek startował by od razu tylko większe kółko musiało by być z przodu macie jakieś pomysły to rozrysujcie co i jak np z tym enkonderem.
_________________
https://photos.app.goo.gl/pK7oCAa4oXAxfxds8
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Czw 18 Sie, 2016   

Tomek, diodę zenera włącza się w kierunku zaporowym. Tylko wtedy stabilizuje napięcie. W kierunku przewodzenia to w zasadzie zwykła dioda. Daj diodę na 5,1V albo 5,6V
 
 
Yin 
prezes


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 24 Lut 2014
Posty: 805
Skąd: Katowice
Wysłany: Czw 18 Sie, 2016   

tomek701 napisał/a:
Myślałem że mnie pochwalicie :( A tak ps to fajnie się na tym jeździ :(

Pomysłowe, pochwalam :)

qaz33 napisał/a:
Ale dwa obroty to duzo do startu, Zwlaszcza jak pod gore

Ale to ma swoje dobre strony - mniej A poleci z aku na start bo więcej damy z mięśni. Choć z tego co miałem okazje jeździć na zlocie z pas to też bardziej podobały mi się te bardziej responsywne.
 
 
JerzyZ 
Zasłużony dla zlotu EV



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 794
Skąd: Warszawa - Ursynów
Wysłany: Czw 18 Sie, 2016   

Wikipedia: "Responsywność (od (ang.) response - odpowiedź) - jeden z wyznaczników atrakcyjności interpersonalnej."
Nadal nic nie rozumiem :oops:
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Pią 19 Sie, 2016   

response - to po ang. odpowiedź ale nie tylko w charakterze interpersonalnym.
W tym przypadku chodzi o szybkosc reakcji na pedalowanie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group