ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Napęd elektryczny do autka na pedały
Autor Wiadomość
ropsiU 
początkujący


Wiek: 41
Dołączył: 21 Sty 2017
Posty: 13
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob 21 Sty, 2017   Napęd elektryczny do autka na pedały

Cześć!

Zająłem się jakiś czas temu przerabianiem samochodzika mojego młodego na elektryczny. Wcześniej dorobiłem światła led i pomiar napięcia kumulatora.

W załączniku foto z nieudanej próby połączenia silnika "do roweru elektrycznego" z osią do quada. Nie mam zaplecza warsztatowego i połączenie tego w całość okazało się nieopłacalne. Pomijam, że, okazało się, miejsca w autku jest za mało na tak wielką zębatkę i bez przerabiania ramy nie ma szans tego tam zmieścić.

I gonię w piętkę z podejmowaniem kolejnych decyzji, więc postanowiłem Was podpytać.

Silnik
Zastanawiam się nad silnikiem zintegrowanym z przekładnią i osią 400W 24V 215rpm:


Albo 200W 24V 180rpm:


W pierwszym przypadku wyliczyłem prędkość maksymalną 9,7km/h w drugim 8,1km/h. Biorąc pod uwagę, że drugi silnik droższy jest o 300zł to wypada słabo zysk w postaci 2km/h więcej. Ale...!

Wydaje mi się, że pierwszym przypadku (400W) mam zapas mocy na zwiększenie prędkości zwiększając rozmiar koła, w drugim (200W) już niekoniecznie.

Z innej strony, młody ma 5 lat i te 10km/h może okazać się całkiem sporą prędkością dla niego. Tutaj znowu planuję, w razie czego, podłączyć tylko jeden z planowanych dwóch 12V akumulatorów w szeregu i w ten sposób ograniczyć prędkość.

Mieliście do czynienia z tymi silnikami? To dobry wybór?

Sterownik
Przed chwilą sprawdziłem cenę sterownika do obu tych silników wyżej.
Trochę zwątpiłem - 499pln :neutral:
To dobry wybór? Są inne? Lepsze? Gorsze?

Akumulator
Rozglądałem się za żelowymi za max 150pln sztuka, około 20Ah. Czy ta pojemność będzie wystarczająca, żeby pośmigać w autku 2h? Możecie coś polecić? Widziałem na forum, że w niektórych projektach robicie pakiety baterii, gdzie mogę poczytać jaką to ma przewagę nad aku żelowymi?

Hamulec
Młody z autem będzie ważył podejrzewam 40kg. Czy przy sztywnym połączeniu osi z kołem jest szansa zatrzymać pojazd hamując silnikiem po prostu puszczając pedał gazu?

Ile to wszystko?
Chciałem przeznaczyć na to max 1500pln. Teraz widzę, że przy silniku 400W, sterowniku i aku mam przekroczony budżet, a trzeba jeszcze kilka złotych wydać na zamontowanie tego wszystkiego, hamulec (?), pedał gazu i pewnie jakieś inne pierdółki. Co myślicie? Proszę o konstruktywne opinie.

auto_2.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 574 raz(y) 500,5 KB

autko_aku.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 480 raz(y) 264,02 KB

autko_swiatla.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 574 raz(y) 1,71 MB

 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Sob 21 Sty, 2017   

To są zwykłe silniki DC i wystarczy zwykły regulator PWM za kilkadziesiąt złotych, byle miał odpowiedni prąd i napięcie pracy.
W przypadku pokazanych silników z przekładniami odjęcie gazu spowoduje szybkie zatrzymanie pojazdu.
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob 21 Sty, 2017   

Do takiego autka, to wystarczy lepsza wkrętarka która spadła z rusztowania. Obudowa zniszczona, ale jest silnik z przekładnią, regulator obrotów no i aku. Mam kilka silników z przekładniami (od maszyn sprzątających), ale do tego to 200W max.
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
pabblo_pl 
stażysta


Dołączył: 08 Lis 2016
Posty: 142
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob 21 Sty, 2017   

Moja córka ma autko elektryczne są tam dwa silniki po 50W i jeździ to wystarczająco szybko.
Zrobiłem jej aku z samsungów inr1865-29E 3s9p i starcza na ponad dwie godziny zabawy.
 
 
ropsiU 
początkujący


Wiek: 41
Dołączył: 21 Sty 2017
Posty: 13
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 22 Sty, 2017   

Dzięki za uwagi!

Silniki odpadły ze względu na wymiary. Nie upchnę ich w autku.

Przez chwilę na tapecie był komplet kół 12": jedno ze zintegrowanym silnikiem w piaście, drugie z hamulcem. Miałem pomysł, żeby zamontować je na jednej osi.


Ale przeznaczone są do montażu na widelcu i nie ma szans żeby wymienic ośki. W kole z silnikiem w środku jest przekładnia planetarna z zębatką zintegrowaną z osią.


Teraz próbuję wybrać któryś z zespołów napędowych dedykowanych do autek:
6-12V 35W ???rpm


24V 45W 12000 rpm


Tę pierwszą przekładnię przerabiają w stanach na potęgę (pierwszą zębatkę wymieniają na metalową, bo to ona właśnie się sypie przy większej mocy silniczkach).

Ta druga przekładnia nie budzi mojego zaufania (nie wygląda na solidną, ale może się nie znam). Aczkolwiek parametry silnika ma całkiem ok.

Jutro dalsza część poszukiwań :roll:
 
 
barmal 
Projektant sterownika barmal X2, X4


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Lip 2012
Posty: 475
Skąd: ...
Wysłany: Nie 22 Sty, 2017   

Kiedyś przerobiłem gokarta dla Juniora. Tak wygląda: klik

Wcześniej eksperymentowałem z paskami zębatymi, przekładniami na kółkach plastikowych itd. nic jednak nie zdało egzaminu. Junior jeździł cyfrowo, czyli gaz i hamulec.

Jedynie konstrukcja na fotkach wytrzymała obciążenia :-)
 
 
JerzyZ 
Zasłużony dla zlotu EV



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 794
Skąd: Warszawa - Ursynów
Wysłany: Nie 22 Sty, 2017   

A może to byłoby rozwiązaniem:
http://allegro.pl/kolo-si...6686540819.html
 
 
ropsiU 
początkujący


Wiek: 41
Dołączył: 21 Sty 2017
Posty: 13
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 22 Sty, 2017   

JerzyZ napisał/a:
A może to byłoby rozwiązaniem:
http://allegro.pl/kolo-si...6686540819.html

Nie bardzo, ze względu na sposób montażu. Chyba, że zrobiłbym trójkołowca z napędem na jedno koło.
 
 
sirgregs 
prezes


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 14 Paź 2015
Posty: 933
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 22 Sty, 2017   

To co Jerzy pokazał to koło z silnikiem mocowane jednostronnie. Idealne i prawdopodobnie najłatwiejsze do instalacji w Twoim samochodziku jako jedno z tylnych kół. Drugie koło tylne byłoby bez napędu.
 
 
Przemek 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 12 Lip 2015
Posty: 758
Skąd: Katowice
Wysłany: Nie 22 Sty, 2017   

jeśli moge Ci coś doradzić, to skoro piszesz ze nie masz zaplecza aby poskładać "cos" konkretnego na początek polecił bym Ci to autko albo coś trochę lepszego, o cenie niema co dyskutować bo to gotowy set za grosze, moja córka miała takie cudo jak miał 4 latka jak już się trochę wprawiła to przewoltowałem w tym akumulator tak że na starcie szarpał prawie dęba, niewiem czy o takie coś ci chodziło i ile dzieciak ma lat bo ta taniocha dla 4 latka po przewoltowaniu to zerowe koszty i zero roboty a frajda na maxa
 
 
ropsiU 
początkujący


Wiek: 41
Dołączył: 21 Sty 2017
Posty: 13
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 22 Sty, 2017   

Rzeczywiście kółka z hoverboarda zdałyby egzamin. Znalazłem nawet 10":


Tylko parametrów nie podali. Poszło zapytanie i szukam po necie ;)

Edit:
Wygląda, że 36V 700W. Jaki sterownik do tego? Silnik bezszczotkowy.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Nie 22 Sty, 2017   

Do tego będzie potrzebny sterownik 36V 700W (może być 500 i w górę) do silnika bezszczotkowego :D
Z tego, co widzę musi mieć obsługę hallotronów, ale i bez hallotronów też da radę. Tym bardziej, że są pedały i może być potrzeba wstępnego ruszenia z pedałów.
Ale niekoniecznie, niektóre same ruszają od zera.
Tylko to będzie szybko zapierniczało, dla dziecka będziesz musiał to spowolnić.
 
 
Yin 
prezes


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 24 Lut 2014
Posty: 805
Skąd: Katowice
Wysłany: Nie 22 Sty, 2017   

Ciekawy ten silnik z hoverborda, myślicie za dal by rade w hulajnodze dla dorosłego +- 80kg po przewoltowaniu na 48v?
 
 
ropsiU 
początkujący


Wiek: 41
Dołączył: 21 Sty 2017
Posty: 13
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 22 Sty, 2017   

zeeltom napisał/a:
Do tego będzie potrzebny sterownik 36V 700W (może być 500 i w górę) do silnika bezszczotkowego :D
Z tego, co widzę musi mieć obsługę hallotronów, ale i bez hallotronów też da radę. Tym bardziej, że są pedały i może być potrzeba wstępnego ruszenia z pedałów.
Ale niekoniecznie, niektóre same ruszają od zera.
Tylko to będzie szybko zapierniczało, dla dziecka będziesz musiał to spowolnić.


Póki co, znalazłem tylko taki sterownik 36V 500W z hal

Edit:
I taki na aliexpress: bld-750
 
 
sirgregs 
prezes


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 14 Paź 2015
Posty: 933
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 22 Sty, 2017   

Yin napisał/a:
Ciekawy ten silnik z hoverborda, myślicie za dal by rade w hulajnodze dla dorosłego +- 80kg po przewoltowaniu na 48v?

Pewnie dałby radę. Ktoś musi pierwszy spróbować. Ale silniczek fajny i cena niewielka.

A odpowiednie sterowniki (pierwszy i trzeci) są w bazarku po 87 złotych aktualnie. Sprzedaje krystian91.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group