ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Wyciągarka paralotniowa
Autor Wiadomość
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 06 Sie, 2015   

A przełącznik 4 pozycyjny? 12 - 24- 36 -48V?
Ewentualnie dla równomiernego rozładowania wszystkich akumulatorów 12 - 24 - 48V?
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 06 Sie, 2015   

Styki przełącznika się skleją i będzie porażka. Ja bym to zrobił na prostym generatorku pwm na ne555 i potencjometrem liniowo sterował prędkością.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 06 Sie, 2015   

A jak padnie tranzystor sterownika, to będzie inaczej? :D
W mechanicznym jeszcze możesz się poszarpać, a w kontrolerze już nic nie zrobisz.
To silniki DC, a nie BLDC.
 
 
tomson 
prezes
TOMSON


Pomógł: 4 razy
Wiek: 47
Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 649
Skąd: Otwock_EŁK
Wysłany: Czw 06 Sie, 2015   

Wiesz Maciek 100Nm to jest 10kg/m to te 100kg to średnica szpulki 20cm i nie więcej

http://www.translatorscaf...a%E2%80%A2metr/
_________________
pozdr
Tomek
 
 
mikews 
początkujący


Dołączył: 11 Lip 2015
Posty: 11
Skąd: Ełk
Wysłany: Pon 10 Sie, 2015   

Chiński sterownik z Magmy niewiele bardziej jest rozbudowany od zwykłego na NE555. Wystarczy "wzmocnić" układ wykonawczy czyli wymienić tranzystory i pójdzie większy prąd na silnik. O ile na mojego lekkiego jeszcze syna (60kg wagi) taka przeróbka coś da, to na cięższych paralotniarzy może to być jednak za mało. Silniki jednak się nagrzały podczas ostatniego testu i nie wiem ile później musiałbym je studzić żeby nie spalić.
Jednak małym kosztem taki sprzęt nie za bardzo da się zrobić, a pakowanie tysięcy w mocne silniki i zasilanie, gdy to samo można osiągnąć na silniku spalinowym ze skutera za góra parę setek, to sztuka dla sztuki :(
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pon 10 Sie, 2015   

A rozrusznik samochodowy nie pasi?
Kupisz na szrocie za grosze.
 
 
tkoko 
prezes


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 26 Lut 2015
Posty: 684
Skąd: Czechowice-Dz
Wysłany: Pon 10 Sie, 2015   

zeeltom napisał/a:
A rozrusznik samochodowy nie pasi?
Kupisz na szrocie za grosze.

Najlepiej z jakiejś ciężarówki na 24V do tego 2 duże aku żelowe 12V i łącząc to szeregowo lub równolegle masz dwie prędkości. dodatkowo ciężar aku będzie naturalną kotwicą dla wyciągarki.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pon 10 Sie, 2015   

Jak mocniej dmuchnie, to i tak to porwie, trza kotwiczyć ;)
 
 
mikews 
początkujący


Dołączył: 11 Lip 2015
Posty: 11
Skąd: Ełk
Wysłany: Wto 11 Sie, 2015   

Poczytałem o rozruszniku jako silniku napędzającym zwijarkę gdzieś na Elektrodzie. Główny problem to duży prąd pobierany przez taki silniczek sięgający kilkuset amper. Poza tym rozrusznik nie nadaje się do pracy ciągłej przez 2-3 minuty. No i na koniec-wyciągarka jest złożona i nie chce mi się więcej bawić w mechanikę, która moim zdaniem spełnia moje wymogi.
O kotwiczenie się nie martwcie. Całość do ziemi przyciska samochód.
Wolę pobawić się sterownikiem. Znalazłem interesujące mnie mosfety IRF4110. Zastanawiam się tylko czy przerabiać oba sterowniki, czy zrobić od nowa jeden mocny. Jakieś sugestie sprawdzonych rozwiązań sterowników 48V ?
 
 
Eryk1000 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 40
Dołączył: 22 Lis 2013
Posty: 1119
Skąd: Wadowice
Wysłany: Wto 11 Sie, 2015   

Ja bym robił sterownik do silnika DC od nowa bo to dosłownie garstka elementów. Jeżeli to będzie chodzić na 48V to popatrz na tranzystory irfb3077 maja jeszcze lepsze parametry.
_________________
Jeżdżę na :

E-Giant Terrago

Viking Power 6000W +
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Wto 11 Sie, 2015   

48V 60A:
http://www.ebay.com/itm/6...X-/191453025152
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
mikews 
początkujący


Dołączył: 11 Lip 2015
Posty: 11
Skąd: Ełk
Wysłany: Wto 11 Kwi, 2017   

Odgrzebuję temat, ponieważ po wielu próbach, testach i przebudowach wyciągarka w końcu DZIAŁA!
Niestety próby zrobienia tego prosto i tanio nie udały się. W finale zamontowany został duży silnik o mocy ciągłej 12kW z firmy Into ze sterownikiem Kelly 48V 400A. Całość zasilana jest 4 akumulatorami samochodowymi 100Ah. Mocna lina syntetyczna 1000m umożliwiła ostatnio pierwszy prawdziwy hol na około 500m.
Wyciągarka jest przewoźna ale nie lekka. Spokojnie mieści się do bagażnika większego kombi lub vana.
Mamy zrobiony pomiar siły ciągu na siłowniku pneumatycznym zalanym płynem hydraulicznym. Sprawdza się znakomicie. Patent zapożyczony z innej wyciągarki. Monitorowane są również temperatury silnika i sterownika ale przy ostatnich holach silnik nie zagrzał się bardziej niż 50st.C także na razie nie ma nawet wentylatorów.
Wygląda na to, że batalia jest skończona ;)
A wygląda to teraz tak:
https://www.dropbox.com/s...image2.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s...image3.jpg?dl=0
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Wto 11 Kwi, 2017   

tu alternatywa na silniku 8000W



_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
ficek 
początkujący


Wiek: 28
Dołączył: 11 Lis 2015
Posty: 6
Skąd: kw
Wysłany: Śro 03 Sty, 2018   

I jak prace? Zmieniło się od ostatniego wpisu? Sam latam na paralotni i brak w promieniu 100 km sensownego miejsca do latania więc albo zostaje silnik na plecach, albo wyciągarka na ziemi, a ta alternatywa z e-wyciągarką co raz bardziej mi się podoba.
Ciekawe czy spisałby się ten silnik https://www.e-biker.pl/si...55h,3,1072,6167 :wink:
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Śro 03 Sty, 2018   

Chyba żartujesz.
2x mocarniejszy silnik na filmie męczy się tak, że zdaje się mu uzwojenia zaraz wyskoczą a Ty to chcesz taką kruszynką napędzać
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group