ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Dotyczy reklam na forum.
Autor Wiadomość
wit 
brygadzista


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Wrz 2009
Posty: 285
Skąd: Skierniewice
Wysłany: Wto 02 Maj, 2017   

-----------
_________________
Witek.
Ostatnio zmieniony przez wit Nie 25 Lut, 2018, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Arbiter 
Administrator
Założyciel forum, administrator


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 935
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 02 Maj, 2017   

wojciech napisał/a:

Ponoć ludzie dzielą się na bezinteresownych i interesownych, tych pierwszych to jest raczej mało, może w ogóle tacy nie istnieją ???
Sytuacja, która poruszyła twórców niniejszego forum musiała w końcu nastąpić (takie są realia w dzisiejszym świecie). Było pewne, że pojawi się ktoś (biznes) z dużą kasą, wytnie wszystkich „małych" i rozpocznie ekspansję zdobywania kolejnych klientów, których nie brakuje na tym wspaniałym forum.

Rozpoczęła się walka „małych" którzy w ciągu 1 sek. znikli ze swoimi banerkami z oczu forumowiczów.

Twórcy forum zupełnie zaskoczeni obrotem sprawy i to przed samym zlotem, dogadali się (NA OCZACH WSZYSTKICH), że banerki wrócą na forum (miejsce na samym dole).

Może i dobrze, że na oczach wszystkich, przynajmniej rodzina forumowiczów wie, że do ich domu wprowadził się brat niedźwiedź z walizką pieniędzy i on teraz będzie rozdawał karty. Niedźwiedź myśląc, że załagodzi zadymę, poinformował o kwocie jaką dołożył do zlotu - żałosne...

Ratunek dla forum:
- w ogóle zlikwidować banerki z reklamami,
- stworzyć rozbudowany dział w którym będą się reklamować forumowicze,
no a jeżeli właściciel podpisał umowy na reklamę z niedźwiedziem (z opisu widać, że raczej tak) na jakiś określony czas, to już jest pozamiatane.

Na 100 % powstanie nowe forum konkurencyjne.

I to jest właśnie biznes, rozpoczyna się walka o klientów - chciało by się powiedzieć DO WIDZENIA


Jest to ciekawe spostrzeżenie, czuję się zobowiązany aby do niego się odnieść.
1. Odnośnie ludzi bezinteresownych i interesownych - jeśli założyłem forum i przez 12 lat (przekalkulowałem i wychodzi że to juz prawie 14 lat) ponosiłem z tego tytułu opłaty nie pobierając od nikogo ani złotówki to czy naprawdę tak bulwersujące jest to, że po takim okresie zdecydowałem o wprowadzeniu reklam płatnych widząc że forum stało się narzędziem marketingowych dla wielu firm?

2.Zależy mi na dobrych relacjach na forum, stąd gdy w zeszłym roku zaproponowałem reklamy płatne - odpusiłem temat gdy zeeltom powiedział że osoby dokładają do zlotu. Ja jako założyciel, i właściciel forum a takża osoba która opłaca hosting, domenę nie obiecywałem nikomu że banerki wrócą, zaś przed zdjęciem reklam firmy otrzymały propozycję komercyjną kontynuacji reklam.

3. W międzyczasie pojawił się reklamodawca zdecydowany na kampanię. Poniewaz to pierwszy przychód wygenerowany przez forum, to kasę z reklamy dostał Zeeltom + druga część poszła na konto zlotu jako mój wkład. I tym razem zostałem bez korzyści bo je oddałem.

4. Skoro firmy prowadzą tu kampanię i biznesy związane z tematyką forum i firmy są beneficjentami udziału na tym forum a ja tylko za to płacę nie mając korzysci - to jest to sytuacja nietypowa w internecie.

5. Nie pokuszę się o porównywanie kto jest małym a kto dużym sprzedawcą (jak rozumiem wspomnianym "niedźwiedziem")i kto ile sprzedaje bo nie siedzę w rynku EV. Niech każdy oceni to sam.

6. Oczywiście każdy ma prawo założyć własne forum, każdy też prawo do własnej oceny sytuacji. Natomiast chciałbym przedstawić kilka argumentów za forum.arbiter i rys historyczny
- Forum arbiter to pierwsze forum w Polsce dotyczące pojazdów elektrycznych założone na przełomie 2003/2004 tu są pierwsze dyskusję datowane na 2003rok i wypowiedzi pierwszych użytkowników http://...wer-elektryczny
- domenę arbiter.pl założyłem w 2001 roku więc nie jest to twór ani nowy ani tymczasowy
- Nie prowadzę sklepu EV i nie będę prowadził co powoduje że jestem neutralny wobec tematu - żaden sklep nie jest dla mnie konkurencją ani ja nie jestem konkurencją dla żadnego sklepu.
- Moja propozycja z wprowadzeniem opłat za reklamy jest reakcją na to w jakim kierunku poszło forum - to jak już ktoś z forumowiczów zauważył jest nie tylko forum entuzjastów ale również platforma na której odbywa się handel prowadzony przez komercyjne podmioty. To nie jest źle, że forum poszło w tym kierunku - bo forumowiczom i to jest potrzebne - cenne porady sprzedawców, polecani sprzedawcy etc. Natomiast sprawa podejścia do reklam wymagała uregulowania
- To nie jest sytuacja typu założyłem forum aby za pół roku sprzedawać reklamy i zrobić z tego maszynkę do zarabiania pieniędzy.


Zapraszam do dalszej wymiany zdań i opinii. Komentarze krytyczne również są dla mnie ważne ponieważ pozwalają bardziej zrozumieć perspektywę forumowiczów. A chciałbym aby forumowicze byli zadowoleni z forum.arbiter bo tak jak napisał wit: "forum to delikatny organizm" a więc potrzebne jest wzajemne zrozumienie
 
 
Passat_EQ 
prezes


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 08 Paź 2016
Posty: 580
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 02 Maj, 2017   

Byłem modem a potem adminem na forum motoryzacyjnym, które miało 13tys uzytkowników. Temat utrzymania forum i tam sie pojawił. Kasa jaka przez nie rotowała była na prawde duza, ale reklamy oczywiscie niemile widziane.
Sam przyznam ze nie lubie reklam, ale to nie spowoduje ze temat kosztów poniesionych i bieżących zniknie.

Uwazam, ze skoro tak, to powinno sie przeprowadzic ankiete.
Czy ktos opowiada sie za płatnymi reklamami, czy nie.
A także czy umieszczac wszystkie reklamy non-profit zeby propagowac tematyke, albo usuwamy wszystkie i jest sterylnie.
Z tym, ze osoby, które tak zapalenie stronią od pozyskiwania srodków na funkcjonowanie tego grajdołka od razu piszą post ile przeznaczają stodków na ten cel, aby wspomoc to miłe miejsce.
Uzbiera sie nadwyżka ? Bedzie kasa na wiecej przyjemnosci. Efekt snieżnej kuli. Kasa sciągnie ludzi i bedzie wiecej ebików.
Kto nie chce pozyskiwania srodków od przedsiębiorstw a sam nie chce wspomoc złotówką ...
 
 
wit 
brygadzista


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Wrz 2009
Posty: 285
Skąd: Skierniewice
Wysłany: Wto 02 Maj, 2017   

--------------
_________________
Witek.
Ostatnio zmieniony przez wit Nie 25 Lut, 2018, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Wto 02 Maj, 2017   

wit napisał/a:
Jednocześnie dodatkowy dział lub wątek w informacjach forumowych "nasze opinie o sklepach" gdzie zarówno kupujący mogą ocenić sklepy polecić lub odradzić -jak i sklepy mogą napisać kilka słów obrony. w takim dziale -sklep mógłby się wypowiadać tylko w odpowiedzi na opinie -bez prawa zaczynania dyskusji w stylu "jesteśmy wspaniali kupujcie u nas" Oczywiście moderacja wszelkich treści obraźliwych/niecenzuralnych. Tylko rzeczowa krytyka/pochwały w takim wątku..


Już od dawna oponuję nad takim działem :)
Tylko nie wiadomo czy to ma być jeden w stylu "Zakupy w internecie" czy np każdy ma swój dział tak jak to jest zrobione na forum www.swiatelka.pl czy www.torch.pl/forum/

Chyba równie cenne info jest dla użytkownika jak podłączyć sterownik jak i gdzie np kupić dobre akumulatory?
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 03 Maj, 2017   

Się narobiło :)
Ogólnie nie jestem zwolennikiem reklam. Sam prowadzę lokalne forum w Żyrardowie od wielu lat i stwierdziłem, że nigdy nie będę prosił się o kasę na jego istnienie. Sam opłacam serwer i domenę. Traktuję to hobbystycznie. Istnieje na nim dział sprzedaży i za to nie pobieram żadnych opłat.
Rozumiem problem Arbitra, że skoro są tu reklamy, to coś trzeba na tym zyskać. Nie mam mu za złe, że wprowadził reklamy płatne. Uważam, że ma do tego prawo. Niepotrzebnie usunął rotacyjne bannerki sponsorów Zlotu. Bo to spowodowało lawinę protestów. Obecny stan uważam za kompromis. Niech sobie będą duże reklamy płatne ale i niech będą te małe rotacyjne. To nie jest jakaś wielka reklama sponsorów zlotu, ale to jest tylko wyróżnienie dla firm, które sponsorują Zlot w postaci nagród. A nie są to jakieś gówienka za parę złotych a porządne i cenne nagrody o wartości kilku tysięcy zł.
Dodam, że nie jest tych firm tysiące, tylko kilka. Dzięki nim mamy fajne nagrody na Zlocie a sam Zlot cieszy się coraz większą renomą. I nie chodzi tu o mój wkład w Zlot. Jestem społecznikiem i robię to za daremno od lat. Pisałem wielokrotnie, że nie stać mnie na pokrycie kosztów całości Zlotu. W tym roku, coś się ruszyło. Wreszcie doprosiłem się o jakieś wsparcie ze strony lokalnego UM w większej kwocie ;) Te 3 koła brutto (bo okazało się, że odejmują z tego podatek i muszę dodatkowo zapłacić za całą otoczkę Zlotu z tej kasy, czyli prąd, śmieci, kibel itp. ) nie są rewelacją, bo do tej pory UM płacił z własnej kasy za te dodatki, a teraz muszę zapłacić za to ja z ich pieniędzy ;)
Zlot jest nieodłącznym fragmentem tego forum. Zawsze był z nim związany. Na słoneczniku jeździ ze mną cały czas banner z adresem tego forum. Powstała strona poświęcona zlotowi i nowe forum, co nie umniejsza znaczenia forum obecnego. Nowe forum może założyć sobie każdy, a czy się przyjmie, to zależy tylko od jego użytkowników.
 
 
herbatniczek 
początkujący
herbatniczek


Dołączył: 02 Sty 2017
Posty: 12
Skąd: Knurów
Wysłany: Wto 16 Maj, 2017   

Nie za często tu zaglądam, ale forum mi się podobało. Dodam zatem swoje 3 grosze, może nawet niechciane ale sumienie każe mi to napisać, bo forum było/jest fajne.

1.Jeśli ktoś od 12 lat utrzymuje forum to znaczy, że robi to dla satysfakcji i jeśli zmienia zasady to przeczy samemu powstaniu i idei forum. Jeśli pieniążki nie były potrzebne wcześniej do dlaczego są potrzebne teraz ? Jeśli zaś są potrzebne to na pewno lepiej zdobyć je inaczej niż reklamą.

2.Jeśli ktoś sobie dorabia/zarabia wykorzystując forum to niczemu to nie szkodzi i nie powinno zmieniać idei istnienia forum. Jeśli zaś w jakimś stopniu szkodzi forum to należy go ograniczyć ale nie jest to powodem zmian idei forum. Forum nie powinno na to zwracać uwagi dopóki to nie szkodzi jego zasadom.

3.Mogę źle rozumieć ideę istnienia i zasad forum a wtedy pkt1 i pkt2 jest nieistotny i forum w niedawnej postaci zniknie i już :( Niekoniecznie musi to być złe. Po prostu świat się zmienia cały czas.

ps : słowa takie jak te "...Rozumiem problem Arbitra, że skoro są tu reklamy, to coś trzeba na tym zyskać...." są ogromnym błędem. NIE TRZEBA ZARABIAĆ JEŚLI INNI ZARABIAJĄ, a zresztą moim zdaniem to jest podziękowanie a nie umożliwianie zarabiania.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group