ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Arbiter
Pią 09 Mar, 2018
Wyjaśnienie sytuacji - o co w tym chodzi
Autor Wiadomość
Arbiter 
Administrator
Założyciel forum, administrator


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 936
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 03 Maj, 2017   Wyjaśnienie sytuacji - o co w tym chodzi

Jestem Arbiter i w 2004 założyłem forum.arbiter.pl jako potrzebę która wynikła w trakcie wymiany komentarzy na stronie arbiter.pl na której umieściłem zdjęcia roweru który skonstruowałem w 2003 roku link . Forum funkcjonuje nieprzerwanie od tego czasu i ponoszę koszty działania (domena, hosting) czasami usuwam awarie, wykonuje jakieś patchowania etc. Operacyjnie dyskusje na forum moderują zeeltom, tas i bloodyopel a aktywny udział biorą setki zaangażowanych użytkowników.

Obecnie jeden lub kilku użytkowników oburzyło się i założyło własne forum. Jedna z tych osób za pomocą forum.arbiter wysłał do kilkudziesięciu użytkowników wiadomości prywatne z adresem jego forum. Co było przedmiotem oburzenia? Otóż na stronie forum.arbiter.pl od pewnego czasu(około 2-3 lata) były wyświetlane reklamy (bannery) paru firm(3-4). Nie ja ustalałem ich publikację ani też nie zobowiązywałem się do ich publikowania ani też nie wziałem ani złotówki za ich publikację. Ponieważ zeeltom znany na tym forum poinformował mnie że te firmy dołożyły się do zlotu, to ja zaakceptowałem ten stan i reklam nie zdejmowałem. To był rok 2016 i od tamtej pory minął kolejny rok. W 2017 odezwałem się do Firm których banery leciały z propozycją kontynuacji emisji reklam na zasadach komercyjnych. Część była otwarta na rozmowy, część nie była gotowa na wydatek a część nie odpisała.

W międzyczasie pojawił się inny reklamodawca który był zainteresowany emisją bannera, uzgodniłem z nim warunki, "formalności papierowe" zostały zachowane, reklamodawca wpłacił kasę, a ja większość środków przekazałem na zlot i na wydatki w/g uznania organizatora zlotu. Na hosting nie zostało

Przed umieszczeniem nowej reklamy zdjąłem reklamy poprzednich firm. Reklamodawca płatny potrzebował jeszcze kilku dni na przygotowanie swojego bannera, więc skoro mogłem to przywróciłem reklamy poprzednich firm które wyświetlałem non profit. Gdy dostałem banner, reklamy poprzednie zdjąłem. Pojawiły się głosy oburzenia na które próbowałem odpowiedzieć w wątku https://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=6448.
Na prośbę zeeltoma przywrociłem reklamy poprzednich firm tym razem znalazły się w stopce.

W międzyczasie ktoś uznał że założy nowe forum - i oczywiście ma do tego prawo. Kolejnym krokiem było rozpoczęcie wysyłania przez jednego z użytkowników masowej korespondencji (z wykorzystaniem infrastruktury forum.arbiter.pl) z linkiem do tego nowego forum które w łudzący sposób przypomina forum.arbiter.pl. Korespondencja ta była wysyłana do forumowiczów forum.arbiter.pl


Przeklejam też moja wypowiedź z innego wątku

1. Odnośnie ludzi bezinteresownych i interesownych - jeśli założyłem forum i przez 12 lat (przekalkulowałem i wychodzi że to juz prawie 14 lat) ponosiłem z tego tytułu opłaty nie pobierając od nikogo ani złotówki to czy naprawdę tak bulwersujące jest to, że po takim okresie zdecydowałem o wprowadzeniu reklam płatnych widząc że forum stało się narzędziem marketingowych dla wielu firm?

2.Zależy mi na dobrych relacjach na forum, stąd gdy w zeszłym roku zaproponowałem reklamy płatne - odpusiłem temat gdy zeeltom powiedział że osoby dokładają do zlotu. Ja jako założyciel, i właściciel forum a takża osoba która opłaca hosting, domenę nie obiecywałem nikomu że banerki wrócą, zaś przed zdjęciem reklam firmy otrzymały propozycję komercyjną kontynuacji reklam.

3. W międzyczasie pojawił się reklamodawca zdecydowany na kampanię. Poniewaz to pierwszy przychód wygenerowany przez forum, to część wpływu z reklamy dostał jeden z użytkowników który mnóstwo czasu na forum poświęcił (i uważałem że skoro jest jakaś kasa od reklamodawcy to on powinien dostać wsparcie) + druga część poszła na konto zlotu jako mój wkład. I tym razem zostałem bez korzyści bo je oddałem.

4. Skoro firmy prowadzą tu kampanię i biznesy związane z tematyką forum i firmy są beneficjentami udziału na tym forum a ja tylko za to płacę nie mając korzysci - to jest to sytuacja nietypowa w internecie.

5. Nie pokuszę się o porównywanie kto jest małym a kto dużym sprzedawcą (jak rozumiem wspomnianym "niedźwiedziem")i kto ile sprzedaje bo nie siedzę w rynku EV. Niech każdy oceni to sam.

6. Oczywiście każdy ma prawo założyć własne forum, każdy też prawo do własnej oceny sytuacji. Natomiast chciałbym przedstawić kilka argumentów za forum.arbiter i rys historyczny
- Forum arbiter to pierwsze forum w Polsce dotyczące pojazdów elektrycznych założone na przełomie 2003/2004 tu są pierwsze dyskusję datowane na 2003rok i wypowiedzi pierwszych użytkowników link
- domenę arbiter.pl założyłem w 2001 roku więc nie jest to twór ani nowy ani tymczasowy
- Nie prowadzę sklepu EV i nie będę prowadził co powoduje że jestem neutralny wobec tematu - żaden sklep nie jest dla mnie konkurencją ani ja nie jestem konkurencją dla żadnego sklepu.
- Moja propozycja z wprowadzeniem opłat za reklamy jest reakcją na to w jakim kierunku poszło forum - to jak już ktoś z forumowiczów zauważył jest nie tylko forum entuzjastów ale również platforma na której odbywa się handel prowadzony przez komercyjne podmioty. To nie jest źle, że forum poszło w tym kierunku - bo forumowiczom i to jest potrzebne - cenne porady sprzedawców, polecani sprzedawcy etc. Natomiast sprawa podejścia do reklam wymagała uregulowania
- To nie jest sytuacja typu założyłem forum aby za pół roku sprzedawać reklamy i zrobić z tego maszynkę do zarabiania pieniędzy.
- roczny koszt utrzymania takiego forum to około 500zł, co przy 13 latach daje 6500zł. Nie organizowałem nigdy zbiórek wśród użytkowników ani też nie mam takich planów, ani też nie mam planów likwidacji forum. Jest szansa że jeśli od 16 lat domena arbiter.pl istnieje a forum od 13-14 lat to że dopóki uczestnicy będą zainteresowani udziałem to forum pozotanie dostępne.
- Na forum nie ma też wyskakujących reklam;)


Zapraszam do dalszej wymiany zdań i opinii. Komentarze krytyczne również są dla mnie ważne ponieważ pozwalają bardziej zrozumieć perspektywę forumowiczów. A chciałbym aby forumowicze byli zadowoleni z forum.arbiter bo tak jak napisał wit: "forum to delikatny organizm" a więc potrzebne jest wzajemne zrozumienie
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Śro 03 Maj, 2017   

Hmm, jakby to powiedzieć tak w szerszym kontekście.
Ogólnie nie zabierałem głosu do tej pory ale chyba najwyraźniej muszę :)

Tu nie chodzi o reklamy jako takie.
Tydzień do zlotu, wszystko dopinane na ostatni guzik ogromnym wkładem czasu, zdrowia i pieniędzy przez Zeeltoma oraz darczyńców a tu wpada administrator nie widziany od tygodni/miesięcy/lat i demolka. Banerki wywalone, niepisane zasady wsparcia Zeeltomowi się okazują nic nie znaczące jakby jego praca to był tylko byle jaki dodatek do forum, nowe zasady i takie tam, szkoda gadać status Quo upada w jeden wieczór pozamiatany.
Nexun co roku przeznacza na nagrody w sumie po 2500zł i w zamian ma reklamę? Serio? Reklamę?! Banerek 100x60px bez opisu ładujący się co 5 czy ileśtam przeładowań strony za 2500? Czy to ma być jakiś żart? Zaproponuj po takiej stawce taką reklamę ebikerowi.pl to Cię zabiją śmiechem :)
To nie jest żadna reklama. Reklama to jest baner na pół strony, który aktualnie możemy obserwować. Tamte dotychczasowe mini banerki to było PODZIĘKOWANIE drugiego aktywniejszego (pół) administratora za drobną pomoc w dźwiganiu brzemienia organizacji czegoś dla nas wszystkich. Dopiero jak się zrobił szum i bajzel wokoło tych dobrych zmian to wróciły, jak sądzę, Zeeltom postawił na swoim jednak.

Aby była jasność, nie mam nic przeciwko reklamom płatnym, są potrzebne, na forum ich nie było długo i trzeba zrozumieć, że ten czas mija.
Ale mam duże ALE do sposobu w jaki to zostało przeprowadzone, kompletnie bez zrozumienia o co chodzi, kto z kim i dlaczego. Arbitralnie, że tak ujmę :P
Dopiero stanowczy odzew społeczności spowodował tą szumną "dyskusję" za co można być wdzięcznym bo zżyte ludki z nas.
Kto wie, może coś z tej monologo-dyskusji wyniknie dobrego na przyszłość.
Na pewno wymaga ustalenia co jest częścią Zeeltomowego zajmowania się forum w praktyce + animowania społecznosci, a co Arbitrowego administrowania, bo to, jak zauważyłem, jest pra przyczyną wszystkich problemów i musicie to miedzy sobą obczaić :P
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Arbiter 
Administrator
Założyciel forum, administrator


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 936
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 03 Maj, 2017   

tas,
Rozumiem że możesz mieć zastrzeżenia co do sposobu jak i samego faktu zdjęcia reklam w drugiej połowie kwietnia 2017, bo to m.in Twoja reklama - bannerek przestał być emitowany.

Prawie pół roku mieliśmy kontakt w kwestii reklam. Od listopada do kwietnia emitowałem Twoje reklamy bez opłat bo miałem taką możliwość to znaczy nie byłem aktywny w poszukiwaniu reklamodawców, a wyszedłem z założenia że skoro jesteś pożytecznym forumowiczem to niech Twoja reklama wisi choćbym z tego nie miał nic.

Ładnie że przeznaczasz na nagrody 2500zł - to Twój wkład w organizację zlotu - tak mogę to zaopiniować i nic wiecej bo nie uczestniczyłem w tych ustaleniach kto i ile przeznacza i jakie ma wobec tego oczekiwania. Ja tez się dołożyłem do zlotu:)

Jesteś opiniotwórczym i chwalonym forumowiczem, cieszę się że jesteś tu na forum i doradzasz użytkownikom rozwiązania techniczne. Szanuję to i chciałbym abyś forumowiczem pozostał. Nie zmuszałem Ciebie do wykupienia reklamy - jak widzisz nadal każdy z Twoich postów ma w stopce reklamę Twojego sklepu, kody rabatowe, kontakt. To chyba nie jest najgorzej?

Na forum arbiter jesteś od kilku lat i oprócz tego że jesteś tu mega pomocnym forumowiczem z wielkim wkładem to jednak jest to też Twój biznes i miejsce w którym pozyskujesz klientów. Ty masz reklamę, jesteś tez sponsorem zlotu a ja nie brałem od Ciebie za to pieniędzy. Jedyne co to zdjąłem pare dni temu bannerek bo wszedł inny reklamodawca.

Nie ukrywam że zaskoczyło mnie to co zobaczyłem że mimo sprzyjających warunków które miałeś i masz na forum arbiter obecnie firmujesz inicjatywę która próbuje się podszywać pod forum arbiter i robić jakieś wrogie przejęcie. Wierzę że te rzeczy można odwrócić. Rozumiem - wkurzenie na niesprawiedliwość która Cię spotkała jak to zapewne odbierasz.
Ja proponuję - dogadajmy się - oczywiście to juz na priva:)
pozdrawiam
 
 
Dlugas 
dyrektor
Bob budowniczy :)



Pomógł: 10 razy
Wiek: 47
Dołączył: 06 Gru 2015
Posty: 439
Skąd: Cz-wa
Wysłany: Śro 03 Maj, 2017   

Panowie, wybaczcie że się wtrącę:
Uważam że oboje macie rację, choć mój staż nie jest tak duży jak Wasz - obecne forum wiele wniosło do mojego życia. Na co dzień pracuję jako Automatyk Maszyn i Urządzeń i wiele wątków obecnych na tutejszym forum wykorzystałem w pracy. To forum jest naprawdę bardzo pożyteczne.
Na pewno bliźniacze forum które właśnie powstało dało już do myślenia Arbitrowi - że powstaje jakby to ująć "konkurencja" ale również Tasowi dało do myślenia to iż rozdrabnianie obecnego zasobu wiedzy jakim jest to forum na inne jest zupełnie pozbawione sensu. Ekonomia to nie wszystko ale wszystko to też nie ekonomia...
Uważam że Arbiter powinien mieć korzyści z posiadania Tego forum ale również Tas ze względu na swój wkład powinien mieć możliwość posiadania tutaj bezpłatnej lub "taniej" reklamy - a jak wyświetlanej - to już kwestia umowna. Jeśli są jeszcze jakieś osoby trzecie - one również powinny brać udział w owej kwestii.
Jeśli pójdziecie tym torem który sam niejako się obrał - część osób odejdzie na bliźniacze forum, część zostanie, część będzie błądziła pomiędzy jednym i drugim a część ze względu na okoliczności "wędrowcze" przestanie w oba te miejsca zaglądać - no chyba że zwiadowczo.
Sytuacja zaistniała musiała się wydarzyć ponieważ w powodu wieku tego forum była nieunikniona - szczególnie patrząc z punktu ekonomicznego. Nieunikniona jest również Wasza odpowiednia (lub nieodpowiednia) postawa w istniejącej sytuacji. To od Was zależą dalsze losy tego forum (od nas skromnych forumowiczów również, pamiętajcie że tu jesteśmy i to my tworzymy forum), zakładając że dojdzie do właściwej konkluzji - może stać się bardziej dopracowanym forum z korzyścią dla obu/wielu stron.

Edit: Uważam również że osoby które są administratorami tego forum również powinny mieć jakieś korzyści które mogłyby pochodzić w określonej części z płatnych reklam lub innych gratyfikacji reklamodawców - szczególnie Oni - administratorzy muszą być dobrzy w tym czym się tutaj zajmują, gratyfikacje lub inne korzyści bardzo by im w tym pomogły, zresztą poświęcają swój prywatny czas. Ale również Arbiter jako CEO musi mieć czym dzielić. Ten system NALEŻY udoskonalić.
_________________
Spark Super Hadron 654
Ostatnio zmieniony przez Dlugas Śro 03 Maj, 2017, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 03 Maj, 2017   

Nie przesadzaj, to żadne przejęcie, tylko strona poświęcona zlotom ev. Nikt ci nie zabiera forum.
Skoro zloty trwają od 6 lat, to nie jest złym pomysłem oddzielenie tego tematu i stworzenie strony poświęconej tylko sprawom Zlotu. Akurat Zlot, to nie jest domena strony arbitra a tylko dodatkiem do tego forum. A że powstało tam nowe forum, to tylko jest sprawa każdej strony tematycznej, że się robi takie ruchy. Nikt nie wypisał się z tego forum. Przynajmniej ja o tym nic nie wiem. Na stronie zlotów jest już odnośnik do tego forum. Kto będzie chciał, to tu wejdzie.
 
 
bloodyopel 
szef
Krystian


Pomógł: 23 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 1175
Skąd: Słupca k.Konina
Wysłany: Śro 03 Maj, 2017   Re: Wyjaśnienie sytuacji - o co w tym chodzi

Arbiter napisał/a:

Zapraszam do dalszej wymiany zdań i opinii. Komentarze krytyczne również są dla mnie ważne ponieważ pozwalają bardziej zrozumieć perspektywę forumowiczów. A chciałbym aby forumowicze byli zadowoleni z forum.




Sorki Arbiter, ale w ten sposób to Ty tego nie osiągniesz :roll:
_________________
Obecny e-bike: LIMBER BIG BOY
 
 
sirgregs 
prezes


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 14 Paź 2015
Posty: 933
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 03 Maj, 2017   

A takie BYŁO zajebiste forum ...
 
 
Arbiter 
Administrator
Założyciel forum, administrator


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 936
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 03 Maj, 2017   Re: Wyjaśnienie sytuacji - o co w tym chodzi

bloodyopel napisał/a:
Arbiter napisał/a:

Zapraszam do dalszej wymiany zdań i opinii. Komentarze krytyczne również są dla mnie ważne ponieważ pozwalają bardziej zrozumieć perspektywę forumowiczów. A chciałbym aby forumowicze byli zadowoleni z forum.


Obrazek

Sorki Arbiter, ale w ten sposób to Ty tego nie osiągniesz :roll:


Należy odróżnić dwie rzeczy: krytykę do której każdy ma prawo -również wspomniany użytkownik od nadużycia które polega na wysyłaniu masowej korespondencji z linkami reklamowymi. To już jest nadużycie i za to użytkownik został zbanowany. NIe wiem czy podłączył jakiś skrypt czy rozsyłał ręcznie - w każdym razie logi wskazują na kilkadziesiąt takich wysyłek
 
 
przenikanie 
Zasłużony dla zlotu EV



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Gru 2013
Posty: 392
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 03 Maj, 2017   

sirgregs napisał/a:
A takie BYŁO zajebiste forum ...

Myślę że nadal JEST i BĘDZIE. Jak słusznie zauważył Długas tego rodzaju sytuacje są nieuniknione po pewnym czasie działania każdego forum. Mam jednak nadzieję, że zwycięży świadomość iż lepszym wyjściem jest jedno potężne forum z tradycjami niż stado wzajemnie skłócomych małych "forumków".
_________________
Hase Kettwiesel 60V/2kW
Hase Lepus 48V/0.5kW
 
 
Mobil 
prezes


Pomógł: 5 razy
Wiek: 104
Dołączył: 21 Wrz 2015
Posty: 656
Wysłany: Śro 03 Maj, 2017   

Tyle, że nikt z forumowiczów się nie kłóci... to tylko wypadkowa tego w jakim kierunku zmierza to forum :roll:
 
 
wit 
brygadzista


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Wrz 2009
Posty: 285
Skąd: Skierniewice
Wysłany: Śro 03 Maj, 2017   

-----------
_________________
Witek.
Ostatnio zmieniony przez wit Nie 25 Lut, 2018, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
bloodyopel 
szef
Krystian


Pomógł: 23 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 1175
Skąd: Słupca k.Konina
Wysłany: Śro 03 Maj, 2017   

wit, amen... :(
_________________
Obecny e-bike: LIMBER BIG BOY
 
 
Tsport 
stażysta


Dołączył: 11 Mar 2015
Posty: 123
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 03 Maj, 2017   

Panowie, moim zdaniem powinniście załatwić to między sobą.
Przedstawię mój prywatny wgląd na sytuację: Irytuje mnie spam na PW ale również nieuregulowany status forum. Ktoś jest właścicielem ale forum to przede wszystkim wkład całej społeczności. Moim zdaniem korzyści czerpane z forum powinny rozkładać się na jego użytkowników podobnie jak koszty. Bardzo słabo jeżeli jedna osoba ponosi koszt utrzymania forum. To jest opinia osoby stojącej z boku.
 
 
Bujakoto 
prezes


Pomógł: 6 razy
Wiek: 41
Dołączył: 22 Gru 2015
Posty: 733
Skąd: Gdynia
Wysłany: Śro 03 Maj, 2017   

Arbiter - wszyscy wiemy, ale chyba nikt tego głośno nie chce powiedzieć.

Nie było by tej całej afery gdyby nie reklama tego konkretnego sklepu do którego 90% forumowiczów ma aversje!

Gdyby pojawił się wielki baner Nexuna nic by się nie stało, bo Nexuna wszyscy znamy i kochamy :)

E-biker.pl umieścił na YouTubie filmy oraz treści które nie powinny promować tej jak na razie niszowej formy zainteresowania się sposobami spędzania czasu czy też przemieszczania się, w sposób w jaki to zrobił.

Takie działanie szkodzi Nam wszystkim przyspieszając niebieskim organom pilnowania porządku publicznego do wypracowania skutecznych metod kontroli lub nawet zablokowania Naszego Hobby.

Proste!

1) Usuń tą reklamę
2) Odblokuj zablokowanych forumowiczów
3) Równe opłaty dla wszystkich reklamodawców a nie jeden wyjebany baner na stałe.

Ewentualnie:
4) A jak bardzo potrzebna kasa to może zrzuta forumowiczów po 1zł, może 5zł na rok na utrzymanie serwera + wynagrodzenie dla Ciebie w zamian za specjalny status lub większe uprawnienia, przywileje, cokolwiek co pokaże kto jest zaangażowany w forum kto nie. Może wyróżniający się kolor nicków purpurowo-zielono-groszkowo-seledynowy............ nie wiem, tyle dostępnych kolorów.....

Tu wszyscy się z wszystkimi znają, blokując jednego usera robisz zadymę większą niż ta reklama u góry! Nie zablokujesz komunikacji między Nami........ To idzie w bardzo złą stronę.......
 
 
przenikanie 
Zasłużony dla zlotu EV



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Gru 2013
Posty: 392
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 03 Maj, 2017   

Nie widzę problemu żeby podobnie jak dobrowolne kwoty na wsparcie Zlotu każdy mógł wpłacać na działalność forum. Od strony formalnej w celu legalizacji wpłat można by powołać fundację. Myślę że każdy z nas chętnie wpłacił by 1% podatku, a dla forum to by było więcej kasy niż że wszystkich możliwych reklam :) To też taki sobie głos osoby z boku.
_________________
Hase Kettwiesel 60V/2kW
Hase Lepus 48V/0.5kW
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group