ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Forum odtworzone po przypadkowym skasowaniu 40 tyś postów
Autor Wiadomość
Arbiter 
Administrator
Założyciel forum, administrator


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 936
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 04 Maj, 2017   Forum odtworzone po przypadkowym skasowaniu 40 tyś postów

Ze względów kronikarskich.
1. W dniu 3 marca około godz 15:10 użytkownicy zauważyli że poznikały ich posty. Po szybkiej weryfikacji okazało się że z całego forum zginęło około 40 tyś postów
2. Nie było jasne co się stało, ja jako administrator nie kasowałem nic stąd moje zaskoczenie i przerażenie co się dzieje.
3. Po pewnym czasie objawił się Zeeltom który przyznał się że przypadkowo uruchomił kasowanie wątków w których nie było odpowiedzi od 30 dni
4. Faktem jest że posty zostały trwale skasowane z bazy danych a objętość bazy skurczyła się o połowę. Posty były nie do odzyskania
5. Pozytywem było że posiadałem kopię zapasową bazy danych sprzed kilkunastu godzin.
6. W międzyczasie forumowicze cały czas pisali posty na bazie danych w której brakowało 40 tyś postów
7. O godzinie 21:30 rozpocząłem odtwarzanie bazy danych wcześniej blokując dostęp na poziomie HTTP Basic. Ładowanie kopii bazy łatwe nie było ze względu na rozmiar forum i bazy danych. Support hostingu rozłożył ręce, ale udało mi się obejść ograniczenia i załadować dumpa.
8. Po odtworzeniu brakowało 86 postów napisanych pomiędzy datą wykonania kopii a datą wyłączenia forum do przywracania
9. Ze "starej"/ zniszczonej bazy danych dociągnąłem ręcznie deltę. Odtworzyłem 100% postów oraz shoutbox. Nie odtwarzalem wiadomości prywatnych więc moze brakowac wiadomości z przedziału około 15 godzin.

Możliwe problemy po całej akcji:
a. po wejściu na podforum nie wyświetlają się daty ostatniego posta ale po wejściu w wątek post już jest. W efekcie sortowanie kilku wątków nie jest właściwe ale naprawi się jak się napisze do nich posta
b. Nie odtworzyłem nowych kont userów, więc jeśli ktoś się zarejestrował w międzyczasie to jego konta nie ma - należy je założyć raz jeszcze

Można by to zrobić na tip top, ale jest już 2:40 i pora spać

Użytkowników przepraszam za problemy i niedostępnośc
Jeśli coś będzie niepoprawnie działało dajcie znać
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 04 Maj, 2017   Re: Forum odtworzone po przypadkowym skasowaniu 40 tyś postó

Arbiter napisał/a:
...
8. ... Ładowanie kopii bazy łatwe nie było ze względu na rozmiar forum i bazy danych. Support hostingu rozłożył ręce, ale udało mi się obejść ograniczenia i załadować dumpa...

No to support dał ciała. Jest taki rosyjski program, który nazywa się bigdump i pozwala na ładowanie dużych baz sql. Takie rzeczy, to powinni wiedzieć w każdym hostingu. Z poziomu Mysql to można tylko niewielkie bazy wgrywać. Co jest ewidentnym błędem samego Mysql.
Kilka godzin zabawy z przywróceniem bazy, to jest nic w porównaniu z czasem przywracania bazy na moim forum. Robiłem upgrade silnika do wyższej wersji i rozwaliło to całą bazę. Siedziałem nad tym 3 tygodnie, by swoje forum przywrócić do życia z jak najmniejszymi stratami. Udało się, choć też nie jest idealnie, bo występują pewne błędy, ale da się z tym żyć :D
 
 
PawLas
[Usunięty]

Wysłany: Czw 04 Maj, 2017   

Arbiter twierdzi, że Zeeltom dał ciała. Nie ma co odwracać kota ogonem, bo napsuć łatwo i zwalić na innych, ale naprawić (o ile się da) dużo trudniej.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 04 Maj, 2017   

Przecież się przyznałem i nie zwalam tego na innych. To moja pierwsza wpadka tego typu od wielu lat administrowania forum. Każdy może się pomylić. Niestety jestem pozbawiony dojścia do kopii zapasowych i mysql więc nie mogłem tego naprawić. Zdziwiłem się tylko, że support hostingu nie ma pojęcia o przenoszeniu dużych baz danych sql, bo przywrócenie bazy z kopii, to żadna sztuka wymagająca wiedzy inżyniera. Wysyła się na serwer bazę i bigdumpa i to się odpala po wcześniejszym wyczyszczeniu sql. Dalej robi się samo.
A tak, z czystej ciekawości, ile obecnie zajmuje baza danych tego forum?
 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Czw 04 Maj, 2017   

No to fajnie, że wszystko wróciło do normy bo już myślałem, że jakiś złośliwy wirus kasuje.Brawo i Gratulacje
 
 
Arbiter 
Administrator
Założyciel forum, administrator


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 936
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 04 Maj, 2017   

Był to wypadek przy pracy tak więc nie ma tematu. Dobrze ze udało się przywrócić bez strat.
 
 
Arbiter 
Administrator
Założyciel forum, administrator


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 936
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 04 Maj, 2017   

zeeltom napisał/a:
Niestety jestem pozbawiony dojścia do kopii zapasowych i mysql więc nie mogłem tego naprawić. Zdziwiłem się tylko, że support hostingu nie ma pojęcia o przenoszeniu dużych baz danych sql, bo przywrócenie bazy z kopii, to żadna sztuka wymagająca wiedzy inżyniera. Wysyła się na serwer bazę i bigdumpa i to się odpala po wcześniejszym wyczyszczeniu sql. Dalej robi się samo.


Tak jak napisałem - co do samej pomyłki to nie ma tematu bo każdemu może się zdarzyć. Dobrze że udało się odtworzyć :)

Odnośnie przywrócenia to nie jest to aż tak proste jak by się mogło wydawać w szczególności jeśli założeniem było przywrócenie bez utraty danych. Posiadając backup z danych sprzed kilkunastu godzin i deltę w innej bazie- i zrobić z tego całość ze 100% zawartością to jednak trochę trzeba było powalczyć "tabelka po tabelce".

Odtwarzanie backupu wprost na bazę produkcyjną nie jest dobrym pomysłem bo co się stanie jeśli okaże się że backup jest zepsuty i nie nadaje się do użycia a własnie zaoraliśmy jedyną kopię bazy która została? Backup lepiej odtwarzyć z boku, przetestować a potem się przepiąć szczególnie że łączenie danych które wykonywałem odbywało się na dwóch bazach danych poprzez tabele tymczasowe i eksporty.


Ogólnie dostawca ma usługę "przywrócenie backupu" za 250zł tyle ze dostałibyśmy forum z dziurą w danych liczącą 20 godzin. A tak zrobiłem to sam, praktycznie bez utraty danych jedynie angażując kilka godzin własnej pracy z czego mam też trochę satysfakcji
 
 
bartek24m 
dyrektor



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Lip 2013
Posty: 428
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw 04 Maj, 2017   

Kiedy zmiana silnika forum?

Ten skrypt nie jest za dobry.
 
 
Passat_EQ 
prezes


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 08 Paź 2016
Posty: 580
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 04 Maj, 2017   

bartek24m napisał/a:
Kiedy zmiana silnika forum?

Ten skrypt nie jest za dobry.


Nie jestem informatykiem, ale zapytam : w jakim celu?
Da sie pisac posty, da sie czytac posty innych. Zdjęcie tez wchodzi.
Co chciec wiecej ?
 
 
medykmtb
[Usunięty]

Wysłany: Pon 08 Maj, 2017   

no i ja sie nie znam ale po co robic kobecaf z forum? funkcje swoja spelnia w 100 procentach jak na moje potrzeby.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group