ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Jaki pojazd? Sam już niewiem...
Autor Wiadomość
Dawid M
[Usunięty]

Wysłany: Pon 23 Paź, 2006   

Ostatnio zmieniony przez Dawid M Pon 23 Paź, 2006, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Dawid M
[Usunięty]

Wysłany: Pon 23 Paź, 2006   

a jeszcze jedno możesz tez zrobic pojazd na kategorie B1 czyli 700kg i ile chcesz mocy silnika tylko że B1 jest od 16 lat
 
 
Użytkownik
[Usunięty]

Wysłany: Pon 23 Paź, 2006   

fajnie to nazwali...silnik iskrowy ze spalaniem wewnetrznym..... bardzo szczególowy opis silnika :)

co do rejestracji, sprawa jest krótka oni to tak zrobili zeby dac w łape rzeczoznawcy, chodzi o to abys poszedl do rzeczoznawcy posmarowal i on Ci wypisze kwity ze to motorower, to jest zorganizowana grupa :) kobieta ktora to rejestruje nie musi mocno analizowac tego co pisze na dowodzie rejestracyjnym, ona powinna to samo przepisac i zgłosic do wydania nowego dowodu rej. jeżeli tak nie zrobila to znaczy ma w tym interes opisany wyzej. Kupiles Ligera i wczesniej byl zarejestrowany na motorower i tak samo powinno byc teraz. Ona moze nie dopuscic rejestracji ale jak sa jakies rażace odstępstwa np silnik 80 ccm, a tu 5 kg wiecej tylko heh :) i juz nie. A ta predkosc max to na podstawie czego podales ? przecierz jej nie ma w dowodzie rejestracyjnym jak Cie baba pytala o predkosc to trzebabylo nie mowic nic albo ze nie wiesz i juz albo ze 45 km/h. Nie posiadasz urzadzenia homologowanego do badania predkosci max wiec nie musisz tego wiedziec.
 
 
Natanoj 
kierownik



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 31 Mar 2006
Posty: 314
Skąd: Małopolskie
Wysłany: Czw 09 Lis, 2006   Metale

Witam po raz pierwszy od dłuższego czasu.
Żeby nie tworzyć niepotrzebnie nowego tematu i nie zaśmiecać forum napiszę tu. Tak się zastanawiam z jakiego metalu najlepiej robić e-pojazdy. Nocny ptak zrobił z aluminium i plastyku, sprawuje się świetnie i jest lekki. I jeszcze jedna sprawa może ktoś wie ile mniej więcej waży metr rurki fi. 20 mm, o ściance ok. 2 mm aluminiowej a ile stalowej i ile metr takiegoż kształtownika o profilu kwadratowym 20x20x2 mm.
Z góry dziękuje i pozdrawiam
 
 
rudzik6
[Usunięty]

Wysłany: Czw 09 Lis, 2006   

http://avanti.com.pl tak w górnym lewym roku jest PRZELICZNIK, sam sobie policz :)

Wiesiek
 
 
Natanoj 
kierownik



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 31 Mar 2006
Posty: 314
Skąd: Małopolskie
Wysłany: Czw 09 Lis, 2006   

Świetna stronka. Najbardziej jednak opłacają się rurki z aluminium. Szczerze dziękuje.
 
 
rudzik6
[Usunięty]

Wysłany: Pią 10 Lis, 2006   

Ja będę robił dolną czesc ramy jednak ze stali tam gdzie bedzie zamocowane zawieszenie, fotele, akumulatory. A górną z aluminium, najlepiej PA6 elementy nośne, pałąk i wzmocnienia (klatka) reszta prawdopodobnie laminat...Zwróc uwagę, że nie możesz elementu stalowego wprost zastąpic aluminiowym aby uzyskac taka sama wytrzymałośc musisz ok 2 krotnie zwiększyc np. średnice rur...
Aluminium jest ok. 3 razy lżejsze do stali...ale aby uzyskac podobną wytrzymałosc będziesz miał ok 50-70% masy konstrukcji stalowej...w zależności od wykonania (projektu). W przypadku zastosowania stopu PA38 (najłatwiej dostępnego) może byc to nie bardzo opłacalne.
No i cena, stal ok 3 zł /kg aluminium ok. 15 zł/kg
Gdy będziesz stosował stop aluminium , szukaj PA6 PA7. Jest jeszce problem pospawania konstrukcji.

Wiesiek
 
 
NocnyPtak
brygadzista
konstruktor-amator



Wiek: 61
Dołączył: 12 Mar 2006
Posty: 229
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 13 Lis, 2006   

Ze swojego doświadczenia powiem tylko, że:

- wady aluminium to:
1) trudności w malowaniu (jedynie proszkowo)
2) wyższa cena
3) konieczność stosowania grubszych profili
4) miękkośc wymuszająca często stosowanie stalowych "nakładek", "panewek" itp. "wynalazków"
5) większy kłopot ze spawaniem

- zalety aluminium to:
1) łatwość obróbki (cięcie, wiercenie) a co za tym idzie dużo mniejszy wysiłek, mniejszy hałas i tańsze nrzędzia (np. wiertła, brzeszczoty)
2) brak rdzewienia
3) duża dostępnośc profili, blach, kształtek (stal praktycznie dostępna jedynie na złomowisku)

I tak sam nie spawam (brak spawarki, brak umiejętności oraz miejsca - mam warsztat w piwnicy w bloku), więc to jest dla mnie bez znaczenia.
W moim przypadku zalety aluminium zdecydowanie przeważają nad wadami.
_________________
Pozdrawiam
Jakub Waltoś
____________________________
http://nocnyptak.pl
 
 
r2d2 
prezes
Reverse engineer



Pomógł: 4 razy
Wiek: 52
Dołączył: 22 Lip 2006
Posty: 672
Skąd: Kielce
Wysłany: Pon 13 Lis, 2006   

NocnyPtak napisał/a:

stal praktycznie dostępna jedynie na złomowisku

Tutaj trochę rozminąłeś sie z rzeczywistościa, nie wiem jak Ty ale ja profile i kształtki stalowe kupuję sobie w Praktikerze albo Castoramie, nigdy jeszcze nie wrociłem stamtąd z pustymi rękami. Jak wiesz czego szukasz to zawsze coś podobnego tam trafisz. Bez problemów moga Ci dociac to cos na wymiar, wygiąć albo pospawać bo maja do tego sprzet na miejscu. Kształtek stalowych, profili itp. 'dupereli' to jest tam z pół hektara na pewno ;) . Nie twierdze że koszt tego 'zlomu' bedzie zalezny od jego wagi w kg i jasne że kupowanie tam np. 200 kg dwuteownika nie ma wiekszego sensu, ale spawanie rurek w piwnicy w bloku też nie ma ;)
Pozdrawiam konstruktorów i entuzjastów.
 
 
Marucha79
[Usunięty]

Wysłany: Pon 13 Lis, 2006   

Ze stalą to nie jest tak źle, jest w praktycznie każdym składzie budowlanym, nawet na mojej wsi, koszt kilka zł za mb. Poza konstrukcją nośną można stosować lżejszą i tańszą stal zimnogiętą. Tak robiłem np. stelaż na alumulatory, myślę że wagowo wyszło porównywalnie z aluminium a spawałem byle jaką spawarką. Ale fakt faktem, minimalne warunki do obróbki trzeba mieć.
 
 
Użytkownik
[Usunięty]

Wysłany: Pon 13 Lis, 2006   

no ja ostatnio kupowalem, profile zamkniete i kątowniki zimnogięte do elektrowni mojej, no i np kątownik zimnogięty 20x20 mm scianka 2mm cena 2,5 zl/m, profil zamkniety 20x20 scianka 1,5 mm cena 4,5 zl/m, rura polcalowa bez ocynku 4,5 zl/m, ale to zalezy od sklepu np 30 km od Chełma w drugim sklepie jest profil ten sam po 3,4 zl/m.

Cena aluminium w hurtowni połproduktów metali kolorowych (mosiadz, brąd, miedz, alu, stal kwasówka, niezdzewka itp) TABAL w Lublinie 15 zl/kg ja kupielm ze 6 m kątownika i arkusz blachy 1x2 m 0,4 mm i wyszlo mnie 50 zl :) w tabalu sprzedaja na kilogramy a nie metry :) metale kolorowe.
 
 
rudzik6
[Usunięty]

Wysłany: Pon 13 Lis, 2006   

- zalety aluminium to:
1) łatwość obróbki (cięcie, wiercenie) a co za tym idzie dużo mniejszy wysiłek, mniejszy hałas i tańsze nrzędzia (np. wiertła, brzeszczoty)
2) brak rdzewienia
O to zalezy od stopu...np. PA6 lubi korodowac...i trzeba zabezpieczac
3) duża dostępnośc profili, blach, kształtek (stal praktycznie dostępna jedynie na złomowisku)
Mylisz sie, na złomowisku trudniej znaleźc odpowiedni profil i co gorsza, jak go znajdziesz..nie łatwo to wyciac..nie ma czym;) Ale duza zaleta to ok 1zl /kg . Ale np. u mnie w Olsztynie to mam profili stalowych do wyboru do koloru..i ze stalą gatunkowa tez nie mam problemu. Zwykła stal to ok. 3zł/kg..Gatunkowe to juz ceny wyższe. Ale niektóre profile trzeba zamawiac..np. zamawiałem katownik..kawałeczek 150mm długosci typu 150x150 scianka 15mm , czekałem 3 dni...a co najciekawsze, jak go kupiłem to na złomie znalazłem dwa podobne, nawet lepsze, równiejsze i grubsze scianki (potrzebowałem do tokarki)..i miałbym za miast za 30zł z cięciem...za ok 10 zł to samo;)
I tak sam nie spawam (brak spawarki, brak umiejętności oraz miejsca - mam warsztat w piwnicy w bloku), więc to jest dla mnie bez znaczenia.
W moim przypadku zalety aluminium zdecydowanie przeważają nad wadami.[/quote]
Mam migomata..podobno daje sie spawac aluminium..ale jeszce nie próbowałem..argon to ok 200zł...

Wiesiek
 
 
NocnyPtak
brygadzista
konstruktor-amator



Wiek: 61
Dołączył: 12 Mar 2006
Posty: 229
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro 15 Lis, 2006   

r2d2 napisał/a:
ja profile i kształtki stalowe kupuję sobie w Praktikerze albo Castoramie

Dziwne.
Ja mam Practikera niedaleko (Castorama jest po drugiej stronie miasta i to kilkugodzinna wyprawa). Nie widziałem tam żadnych rurek stalowych :shock:
_________________
Pozdrawiam
Jakub Waltoś
____________________________
http://nocnyptak.pl
 
 
r2d2 
prezes
Reverse engineer



Pomógł: 4 razy
Wiek: 52
Dołączył: 22 Lip 2006
Posty: 672
Skąd: Kielce
Wysłany: Śro 15 Lis, 2006   

NocnyPtak napisał/a:

Ja mam Practikera niedaleko

Ja obydwa te sklepy mam na drugim końcu miasta, ale na szczescie mieszkam w mniejszym mieście i szybciej mozna dojechać :)
NocnyPtak napisał/a:
Nie widziałem tam żadnych rurek stalowych :shock:

Rurki stalowe są na pewno w obydwóch tych marketach, wiem bo sam je tam kiedys kupowałem. Zapytaj kogoś z obsługi to skieruje Cie na odpowiednią półkę. To sprawdzona metoda, bo sam ostatnio w Castoramie szukałem rozwiertaka i pewnie nigdy bym go tam nie znalazł (były tylko dwa) gdybym nie zapytał obsługi gdzie go szukać ;)
Pozdrawiam
 
 
rudzik6
[Usunięty]

Wysłany: Śro 15 Lis, 2006   

To chyba najgorsze miejsce do kupowania rurek...koszmarnie drogo...
I rzeczywiście w Praktikerze tez nie widziałem rurek stalowych, pręty na balkony/płoty owszem, rurki i profile aluminiowe tez ( koszmarnie drogie , a na dodatek nie wiedza z jakiego stopu) .
Najlepiej stal kupowac w hurtowniach stali, w kazdym miescie jest, katowniki zimno i goracio walcowane, rury itp...
A składnica złomu tez jest ok. Sporo tam wywalaja ucietych profili.
Zdarza mi sie tez kupowac profile aluminiowe, płaskowniki z brazu, miedziane, rurki itp.. na Allegro...naprawdę niskie ceny mimo przesyłki.
No i sporo narzędzi kupuję do frezarki/wiertarki/tokarki. ceny czesto 1/3 do 1/5 cen sklepowych za nowe...

Wiesiek
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group