ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Jeszcze prostsza zgrzewarka
Autor Wiadomość
wojciechsikora 
początkujący


Dołączył: 05 Kwi 2020
Posty: 31
Skąd: Ruda Śląska
  Wysłany: Czw 16 Kwi, 2020   Jeszcze prostsza zgrzewarka

Wielu już przede mną samozwańczo okrzyknęło się wynalazcami najprostszej zgrzewarki do ogniw 18650. Lecz wymyśliłem sposób na jeszcze prostszą budowę tego urządzenia (jeśli nie okaże się że ktoś wpadł na ten pomysł wcześniej). Jest to zgrzewarka oparta na akumulatorze samochodowym 12V.
Na początku kondensator C1 ładuje się będąc zwarty do plusa akumulatora, ja użyłem kondensatora 250V, 50uf wydaje mi się że jest to przerost formy nad treścią, lecz takie miałem pod ręką więc takich użyłem. Pojemność należy dobrać do stycznika i zgrzewanej blachy u mnie optymalną pojemnością okazało się 50 uf lecz nic nie stoi na przeszkodzie by wybrać różne kondensatory i zworką regulować długość impulsu.
Po naładowaniu kondensatora przełącznikiem (P) zwieramy jego dodatnią nóżkę do nóżki stycznika (ST1) co powoduje załączenie go (jest to mały stycznik który pozwala wysterować większy stycznik – (ST2)). Z kolei ten (ST2) oryginalnie służy do uruchamiania rozrusznika w skuterze (kupiony na allegro za ok. 15 zł), więc nie straszne mu ogromne prądy jakie powstają podczas zgrzewania akumulatorków.
Po załączeniu stycznika (ST1) Kondensator (C1) rozładowuje się przez cewkę tego stycznika. Po przekroczeniu określonego progu napięcia (ST1) rozłącza się, co powoduje rozłączenie się większego stycznika, który przerywa obwód z elektrodami. Elektrody zostały wykonane z pojedynczej żyły zwykłego miedzianego kabla podtynkowego 2x1,5, 230 V. Całość została „estetycznie” zapakowana w szarą taśmę bez której nasze hobby by się nie obyło.
Zgrzewny ku mojemu zdziwieniu wychodzą nadzwyczaj dobrze, nikiel od niklu praktycznie się nie odrywa podobnie nikiel od ogniw - szybciej rozerwie się taśma niż puszczą zgrzewy. Mam do porównania pakiet od wkrętarki z oryginalnymi zgrzewami i moje są istotnie mocniejsze.

20200416_195802.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 567 raz(y) 243,18 KB

20200416_194759.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 465 raz(y) 274,99 KB

20200416_195134.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 429 raz(y) 230,08 KB

20200416_200743.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 432 raz(y) 373,46 KB

20200416_200224.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 534 raz(y) 525,93 KB

 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 17 Kwi, 2020   

Od dawna są takie fabryczne zgrzewarki 'reczne' oparte o tę zasadę, ale zasilane z pakietów LifePo4 lub li-po.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
wojciechsikora 
początkujący


Dołączył: 05 Kwi 2020
Posty: 31
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: Pią 17 Kwi, 2020   

No to szkoda :cry:
Co prawda słyszałem o zgrzewarkach akumulatorowych np. Arduino Spot Welder
Jednak wszystkie opierają się na mikroprocesorze co sprawia że stopień skomplikowania i CENA znacznie przekracza moje 20 zł.
 
 
slow 
kierownik


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 02 Lut 2018
Posty: 336
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: Pią 17 Kwi, 2020   

W 20zł to byś zrobił na arduino z wyświetlaczem i jakimiś przyciskami lub enkoderem obrotowym to regulacji czasu.

Przycisk to znacznie lepiej nożny dać.
 
 
wojciechsikora 
początkujący


Dołączył: 05 Kwi 2020
Posty: 31
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: Pią 17 Kwi, 2020   

Interesuje mnie w jaki sposób bo z tego co ja na szybko przejrzałem to najtańsze arduino na allegro to arduino pro mini za 16zł z dostawą a endekoder obrotowy 6,49 nie mówiąc już o wyświetlaczu i całej reszcie części logicznej. Trzeb a też pamiętać o części wykonawczej która która musi wytrzymać setki amper i to ona generuje koszty.
Liczy się też kwestia bezpieczeństwa moja pierwsza wersja była oparta na avr lecz dostała zakłóceń, zawiesiła się i wypuściła 10 impulsów na raz co jest niedopuszczalne.
Pomijając fakt że przy zgrzewarce opartej na arduinie tytuł "jeszcze prostsza zgrzewarka" byłby nie aktualny.
A przycisk nożny to dobry pomysł bo ten który chwilowo mam jest strasznie nie wygodny.
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 18 Kwi, 2020   

wojciechsikora napisał/a:
I
Liczy się też kwestia bezpieczeństwa moja pierwsza wersja była oparta na avr lecz dostała zakłóceń, zawiesiła się i wypuściła 10 impulsów na raz co jest niedopuszczalne.
.

To właśnie przyklad na to ze uklady laboratoryjne są dobre w .... laboratorium. A uklady produkcyjne z koniecznosci muszą zawierać dodatkowe elementy minimalizujace stany nieustalone, czynniki temperaturowe, zakłócenia, błędy uzytkownika itp
A wiec muszą być inaczej projektowane, dłużej i wszechstronnie testowane, wiec stają sie oczywiscie droższe.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
wojciechsikora 
początkujący


Dołączył: 05 Kwi 2020
Posty: 31
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: Sob 18 Kwi, 2020   

Masz rację dlatego ten "Arduino Spot Welder" kosztuje ponad 500 zl a części do niego 100 zł.
Ja chcąc ominąć ten problem zrobiłem układ tak prosty że nie da się go zepsuć, a im prościej tym lepiej dlatego rakiety na księżyc leciały bez komputera a z pozytywką.
Zgodzę się że ten układ nie jest idealny, żadnej możliwości regulacji i dostosowany jest tylko pod jednego użytkownika lecz w całym swoim życiu zgrzeje może 5 pakietów, i nie potrzeba mi żadnych migających diod i wyświetlacza.
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 19 Kwi, 2020   

W tym prostym układzie przygotuj sobie kondensatorów o różnej pojemnosci (np przez dodawanie rownolegle), bo z praktyki wiadomo
że ten impuls będzie niepowtarzalny i uwagi na różny styk ogniw, nierówne podłoże, rodzaj blaszek, będziesz potrzebował troszkę regulować ładunek.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
wojciechsikora 
początkujący


Dołączył: 05 Kwi 2020
Posty: 31
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: Pon 20 Kwi, 2020   

mam szeregowo połączone 3 kondensatory 150uf, i po każdym kondensatorze mam wyprowadzone złącze, co daje na pierwszym wyprowadzeniu 150 uf, drugim 75uf, trzecim 50uf.
 
 
Arbiter 
Administrator
Założyciel forum, administrator


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 936
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 20 Kwi, 2020   

A jak zrobileś element który styka - czy to są te miedziane druciki jak na zdjeciu https://forum.arbiter.pl/download.php?id=9552 ?
 
 
wojciechsikora 
początkujący


Dołączył: 05 Kwi 2020
Posty: 31
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: Czw 23 Kwi, 2020   

po chwyceniu zaraz za zgięciem, druty są na tyle sztywne, że da się je docisnąć z wystarczającą siłą
Przydało by się zrobić nowe elektrody bo tym sklejonych taśmą długiego życia nie wróże
 
 
adriuns 
początkujący


Dołączył: 19 Gru 2015
Posty: 22
Skąd: Sandomierz
Wysłany: Wto 14 Lip, 2020   

Fajny Projekt:)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group