ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Gazelle Innergy ORANGE - awaria sterowania , bateria Gold
Autor Wiadomość
alquere 
początkujący


Dołączył: 04 Maj 2020
Posty: 2
Skąd: Białystok
  Wysłany: Wto 05 Maj, 2020   Gazelle Innergy ORANGE - awaria sterowania , bateria Gold

Witajcie,
Dopiero raczkuję na forum "elektryków" i muszę prosić Was o wsparcie i dobrą radę.
Dwa lata temu kupiłem dla ojca używany rower Gazelle Innergy ORANGE z baterią Gold 36V 11.25Ah
Przejeździł zadowolony cały 2019, pokonywał dystans na jednym ładowaniu około 50-70km.
Pod koniec sezonu przestał samoczynnie się wyłączać wyświetlacz od sterowania, normalnie samoczynnie się wyłączał po kilku minutach bez aktywności. Wypięcie wyświetlacza wyłączało zasilanie, gasły lampki itp. po za brakiem automatycznego wyłączenia rower normalnie jeździł, wszystkie funkcje działały.
W tym roku po kilku przejażdżkach zapomniał wypiąć wyświetlacz. Rower stał w garażu kilka dni z włączonym sterowaniem. Kiedy zorientował się , że rower jest włączony ostatni poziom naładowania baterii jaki pokazał to bo 4% a następnie 0% i już nie uruchomił się.

Skutek tego jest taki , że obecnie elektryka w rowerze nie działa.

Objawy są następujące:
1. Oświetlenie tylne roweru które znajduje się w baterii cały czas świeci, 5 czerwonych diud LED, nie reaguje na przycisk w lampce.
2. Wyświetlacz na kierownicy nie włącza się , nie reaguje na przycisk.
3. Podłączenie baterii pod ładowarkę nie zmienia stanu diud LED, nie wyłączają się , nie mrugają, stałe świecą.
4. Zmierzone napięcie na ładowarce 48V.
5. Brak napięcia baterii na złączu na wyjściu baterii, dwukrotne wciskanie przycisku lampki nie aktywuje załączenia zasilania, na wyjściu baterii 0V.
6. Po podłączeniu ładowarki na wyjściu baterii pojawia się 40V, po odłączeniu powoli siada do 0V.
7. Na złączu wyjściu baterii na cienkim niebieskim przewodzie i grubym czarnym jest napięcie 8,4V, cienki niebieski i gruby czerwony 7,3V.
8. Sprawdzałem działanie włącznika lampki na pinach - poprawnie załącza zwiera styki.

Podejrzewam, że napięcie na baterii spadło poniżej dopuszczalnej wartości i bateria się zabezpieczyła.
Ciągle świecenie diud wskazywało by na uszkodzony BMS. Próbowałem dostać się do ogniw i BMS'a ,ale wszystko uszczelnione jest czarnym silikonem i jakaś żywicą, otwarcie wiąże się z destrukcją.

Proszę o pomoc co mogę w tym przypadku spróbować zdziałać.

Rozważam ewentualnie wywalenie elektroniki Gazelle i wsadzenie jakiegoś uniwersalnego sterownika, ale to już ostateczność.

IMG_20200505_200442.jpg
Wyjście baterii złącze
Pobierz Plik ściągnięto 1022 raz(y) 4,04 MB

IMG_20200505_195319.jpg
Silnik
Pobierz Plik ściągnięto 541 raz(y) 4,5 MB

IMG_20200505_194958.jpg
Wyświetlacz
Pobierz Plik ściągnięto 779 raz(y) 2,12 MB

IMG_20200505_194919.jpg
Klej
Pobierz Plik ściągnięto 693 raz(y) 3,19 MB

IMG_20200505_194420.jpg
Bateria
Pobierz Plik ściągnięto 463 raz(y) 401,36 KB

IMG_20200505_194359.jpg
Rower
Pobierz Plik ściągnięto 438 raz(y) 710,34 KB

 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Pią 29 Maj, 2020   

BMS jest na 100% dobry natomiast padły (padło) ogniwa.W tych bateriach BMS jest "aktywny" tzn. jest sterowany procesorem który wykrywa wszelkie niesprawności elementów baterii i jak tylko coś jest nie tak to po prostu blokuje baterię.Raczej zapomnij więc o BMSie a zajmij się "wnętrzem",pomierz napięcia na poszczególnych celach i w przypadku tego BMSa różnice napięć dla poszczególnych cel wynosząca 0.2V BMS traktuje jak usterka, blokując dalsze użytkowanie.To jeden z najdokładniejszych BMSów, znacznie przewyższający wszelkie Chińskie "bierne" BMSy. Wymaga od użytkownika dużego starania się o jakość baterii i nie dopuszcza "rozjazdu" ogniw-cel.
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 29 Maj, 2020   

Niestety ten BMS ma raczej tę przykrą cechę że jesli będzie wolne rozladowanie aku, to on przyczynia sie do dalszego rozladowania ogniw, az do napiecia bliskiego zera. I to paradoksalnie pada na poczatku segment przy ktorym jest termistor. W tym roku mialem 2 takie egz znajomych ktorym tak padlo...
A jednocześnie mam dostep do pakietow z Gazelle ktore maja 6-7 lat, jeden ma chinski BMS a drugi jest BEZ BMS. I paradoksalnie te pakiety sa nadal rowne chociaz pojemnosci rzedu 50-60 % nominalu.
Zatem ten BMS jak jest sprawny utrzymuje równe napięcia ale z drugiej strony gdy go nie ma to gorzej nie jest.... Natomiast bylo i jest zbyt duzo egz które maja podobne usterki, które wg mnie w efekcie uszkadzaja ogniwa. No i to mimo wyrafinowanej elektroniki, przekresla wg mnie zaufanie to tej konstrukcji.
Ale na koniec wypada dodać ze w firmowym rowerze, wymiana na inny BMS na 99% nic nie da, no bo tam jest element komunikacji z modulami Gazelle - sterownikiem i wyswietlaczem.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
maestro338 
początkujący


Dołączył: 16 Cze 2020
Posty: 1
Skąd: wrocław
Wysłany: Wto 16 Cze, 2020   

Cześć mam problem z Gazelle Innergy, a dokładnie mówiąc ze wspomaganiem. Niby działa ale nie jest to moc jak powinna być. Porównuje również do drugiego roweru jaki mam to siła wspomagania jest co najmniej o 1/3 mniejsza. Wina baterii to to nie jest ponieważ zamieniałem między rowerami i bez zmian. silnik podczas pedałowania się załącza również wspomaga podczas popchania roweru ale jeżeli mam podjechać pod niewielką górkę to wspomaganie nie jest w ogóle wyczuwalne.

11,25ah
bateria gold

Może ktoś coś wie w temacie. Może od czego zacząć
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group