ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Li-Ion 18650 jakie są Wasze doświadczenia z tymi ogniwami?
Autor Wiadomość
Hincek 
początkujący


Dołączył: 24 Mar 2012
Posty: 12
Wysłany: Nie 25 Mar, 2012   Li-Ion 18650 jakie są Wasze doświadczenia z tymi ogniwami?

Jest to mój pierwszy post na tym forum więc witam wszystkich serdecznie :)

W końcu uzyskałem od żony zielone światło na budowę roweru EV (raczej zestaw na tylne koło z maxev.pl 750W lub 1000W) i jak zwykle największym problemem okazuje się jego zasilenie.

Zachęcony parametrami i ceną ogniw 18650 z poniższej aukcji postanowiłem zbudować pakiet 10S5P lub 14S5P (docelowy pakiet byłby podzielony tak by można go było ładować Turnigy accucell 6)
http://allegro.pl/akumula...2198526518.html

Stąd też moje pytania:
- czy pakiet 14S nie zaszkodzi sterownikowi 48V?
- czy uzyskam odpowiedni prąd dla silnika 1000W/48V lub 750W/36V?
- jakie są doświadczenia osób, które używają tego typu zasilnia w swoich rowerach?
- czy często padają ogniwa i jaka jest ich żywotność (bądź ilość cykli ładowania)?
- czy warto inwestować w ogniwa noname, może lepiej użyć ogniw markowych z rozebranych baterii laptopowych?

Będę wdzięczny za Wasze opinie i sugestie.

BTW
Na ebay można znaleźć ogniwa 18650 4000mah w cenie 0,5Ł.
 
 
mar56 
dyrektor


Pomógł: 4 razy
Wiek: 67
Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 443
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 25 Mar, 2012   

Kolego,nie wierzę w te 3800mAh,folia na aku wszystko przyjmie,jeśli mają 1/3 deklarowanej wartośći to będzie to dobry wynik.Ponieważ masz accucell-6 turnigy to możesz po naładowaniu ogniwa ,sprawdzić dischargem np.1A bo wiecej chyba nie pójdzie, ile ma faktycznie Ah,jestem ciekaw wyniku :lol: Chyba że jeszcze nie kupiłeś,ja odradzam,lepsze chyba laptopowe :?:
_________________
zrób sobie ebikea,źycie to nie bajka
Ukradł rower, jemu ukradziono - co za różnica: jest zamieszany...
 
 
MixhaL 
prezes


Pomógł: 3 razy
Wiek: 43
Dołączył: 22 Maj 2011
Posty: 909
Skąd: Lubelskie
Wysłany: Nie 25 Mar, 2012   

Czym większa pojemnośc no namów tym większe prawdopodobieństwo że padną szybko.
_________________
Cyklon
BOMBER V1, V2, V3
RAIDEN
 
 
maniakev2 
młodzik


Dołączył: 30 Lip 2011
Posty: 78
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 25 Mar, 2012   

18650 to tylko rozmiar ogniwa tak jak R6 najważniejsze jak jest zrobione. Nie tak dawno standardem Li-ion było 2Ah dla 18650 teraz są już 2.6Ah i 2.8Ah ale zwykle coś za coś.

PS Z nie jednego źródła wyczytałem, że te nowe "baterie" w laptopach szybciej się zużywają.
PS2 18650 używają w Tesla Roadster więc wartałoby się dowiedzieć jakie konkretnie.
 
 
Dobraku 
stażysta
elektronik



Pomógł: 1 raz
Wiek: 36
Dołączył: 01 Mar 2012
Posty: 150
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Nie 25 Mar, 2012   

14s to optymalna ilość dla 48V ( sam mam taką konfigurację ). Jak chcesz, żeby one długo chodziły to nie katuj ich dużymi prądami ( potrafią oddać dużo wiecej niż deklaruje producent ale niestety tracą na żywotności ). Uważaj na napięcia cel ( żebyś nie przeładował oraz żebyś nie rozładowywał ich za nisko - w rowerze to nie problem ) Warto mieć jakiś monitor podłączony cały czas podczas jazdy.

Ja przerobiłem już ok 400 różnych ogniw. Powiem tyle .... wszystko zależy jak trafisz. Generalnie lepsze efekty dadzą Ci LiFePo niż li-ion a z czasem i tak bedziesz myślał o zmianie.
 
 
Hincek 
początkujący


Dołączył: 24 Mar 2012
Posty: 12
Wysłany: Nie 25 Mar, 2012   

Dziękuję za Wasze sugestie.

Póki co, czekam na dostawę 3 ogniw, o których wcześniej pisałem, przeprowadzę testy na pakiecie 3S1P wykorzystując sprzęt modelarski i monitorując wszystko wattmeterem.
Testami oczywiście podzielę się z Wami, ale będzie to nie wcześniej niż za tydzień.

LiFePo4 to bardzo fajna propozycja ale cena jest zbyt wysoka, a bateria Li-Ion będzie mnie kosztować mniej niż porównywalne aku żelowe - w teorii oczywiście :wink:
 
 
Robsonik20 
kierownik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Mar 2011
Posty: 363
Skąd: LBN
Wysłany: Pon 26 Mar, 2012   

http://allegro.pl/ladowar...2228028037.html
Ja chce coś takiego kupić do latarki, co myślicie o pojemności?

Lub kupiłbym same ogniwa ale czym je ładować?
 
 
mar56 
dyrektor


Pomógł: 4 razy
Wiek: 67
Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 443
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 26 Mar, 2012   

Zerknij tutaj
_________________
zrób sobie ebikea,źycie to nie bajka
Ukradł rower, jemu ukradziono - co za różnica: jest zamieszany...
 
 
Robsonik20 
kierownik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Mar 2011
Posty: 363
Skąd: LBN
Wysłany: Pon 26 Mar, 2012   

Czytałem, że:
Które ogniwa są najpewniejsze:
1. Akumulator Li-ion 18650 UltraFire 3000mAh protected
2. Akumulator Li-ion 18650 Hi-max 2600mAh protected
3. Akumulator Li-ion 18650 AW 2900mAh protected

Tylko gdzie tu znaleźć oryginały?
 
 
Jarol 
młodzik


Dołączył: 08 Kwi 2011
Posty: 99
Skąd: Zabrze
Wysłany: Wto 27 Mar, 2012   

Ja używam baterii do roweru zbudowanej z ogniw li-ion.
Jest to już druga moja bateria pierwsza była z ogniw 18650 o pojemności 1500mAh Panasonica, bateria była 11s12p czyli była zbudowana w sumie z 132 ogniw i używałem ją z silnikiem 500W 36v.
Obecnie mam baterie zbudowaną z ogniw 3450 są to takie małe prostokątne ogniwa. Jest to bateria 14s10p, ogniwa jakie użyłem to SANYO o pojemności naminalnej 1800mAh w rzeczywistości jest to ponad 1900mAh w sumie jest tych ogniw 140 sztuk. Jedno ogniwo waży 35g więc cała bateria ma wagę około 5 Kg. Bateria po naładowaniu ma około 58V i pojemność 18Ah.
Do ładowania ogniw używam ładowarki z balanserem o mocy 200W. Bateria jest podzielona na dwie części 6s i 8s i każdą część ładuję osobno prądem około 8A czyli około 800mA na celę. Do jazdy używam monitora baterii który na bieżącą pokazuje napięcie na każdej celi i załącza alarm gdy napięcie na jakiejś spadnie poniżej 3,2V.
Z nowej baterii zasilam silnik 1000W i nie ma najmniejszego problemu z wydajnością prądową. Według specyfikacji jedno ogniwo może oddać około 3,5A prądu. U mnie jest 10 tych ogniw połączonych równolegle więc bateria spokojnie zapewni 30-35A prądu.


Nie radzę kupowac ogniw o pojemności 3800mAh itp nie znanego producenta. Są to ogniwa które w rzeczwistości nie mają nawet 2 Ah i mają bardzo małą wydajność prądową. Lepszym rozwiązaniem jest użycie markowych ogniw pochodzących z pewnego źródła.

Druga spraw to połączenie 5 ogniw równolegle nie zapewni odpowiedniej wydajności prądowej ogniwa będą się grzały i szybko padną no chyba że mamy silnik max 350W i nie pobiera z bateri więcej jak 15A, do mocniejszego silnika trzeba użyć większej ilości ogniw połączonych równolegle.
Ostatnio zmieniony przez Jarol Wto 27 Mar, 2012, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Hincek 
początkujący


Dołączył: 24 Mar 2012
Posty: 12
Wysłany: Wto 27 Mar, 2012   

Dziękuję Jarol za rzetelną informacje, właśnie takiego info poszukiwałem.
 
 
Robsonik20 
kierownik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Mar 2011
Posty: 363
Skąd: LBN
Wysłany: Wto 27 Mar, 2012   

Mógłbyś powrzucać jakieś przykłady z allegro, pewnych ogniw?
 
 
Jarol 
młodzik


Dołączył: 08 Kwi 2011
Posty: 99
Skąd: Zabrze
Wysłany: Wto 27 Mar, 2012   

Robsonik20 napisał/a:
Mógłbyś powrzucać jakieś przykłady z allegro, pewnych ogniw?


Na allegro raczej z tym ciężko. Sam kupowałem od różnych użytkowników po kilka sztuk do wypróbowania i wszystkie były do niczego. Dlatego radzę uważać z zakupami ogniw na allegro.
 
 
Jarol 
młodzik


Dołączył: 08 Kwi 2011
Posty: 99
Skąd: Zabrze
Wysłany: Wto 27 Mar, 2012   

Wrzucę nazwy użytkowników u których kupiłem padnięte ogniwa i nie radzę u nich kupować:
- rolkamax1
- mahhha
- leszczyna7364

Ogólnie jest to chyba jedna i ta sama osoba która jest z Poznania i ma wiele kont na allegro. Bo nadawcą wszystkich paczek pyła ta sama Pani.
 
 
Jarol 
młodzik


Dołączył: 08 Kwi 2011
Posty: 99
Skąd: Zabrze
Wysłany: Wto 27 Mar, 2012   

Tak wygladają ogniwa których ja użyłem do zbudowania baterii:
Mają wymiary 34x50x10mm

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group