ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
konstrukcja lifepo4 + bms
Autor Wiadomość
skyline
początkujący


Dołączył: 11 Gru 2011
Posty: 29
Skąd: Łódź
  Wysłany: Nie 06 Maj, 2012   konstrukcja lifepo4 + bms

Witam was.

Mam problem odnośnie konstrukcji baterii 16s lifepo4.
Zmontowałem pakiecik ze schematu który przysłał mi dostawca. Nie wiem czy dobrze to zmontowałem proszę o pomoc. schematcik poniźej:

http://imageshack.us/phot.../bateryjka.jpg/

Gdy podłączyłem ją do ładowarki na chwile napięcie skoczyło z 54,4 do 56,5 i później zaczęło spadać do 55. Wiatrak w ładowarce się wyłączył i nieznane czerwone światełko na bms'ie zaczęło przygasać...wyłączyłem to wszystko i zacząłem pisać post.. :cry:
 
 
qepasa
[Usunięty]

Wysłany: Pon 07 Maj, 2012   

zmierz napięcie na poszczególnych ogniwach.
prawdopodobnie któreś ogniwo podniosło się ponad HVC
 
 
skyline
początkujący


Dołączył: 11 Gru 2011
Posty: 29
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 07 Maj, 2012   

zmierzyłem

pierwsze 2 ogniwa w szeregu od strony (-) mają po 3.6v reszta ma 3.3... jedno gdzieś po środku ma 3.5...
 
 
toft 
szef
Pan kierowca


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 1756
Skąd: Gliwice
Wysłany: Wto 08 Maj, 2012   

To chyba dobry moment na dyskusję o bmsach do lipo4.... Na oko wygląda że podłączony masz okej. Miałem ten sam problem tylko ze jedno ogniwo rozładowalo mi się do zera:(... Obecnie wywaliłem mojego bmsa.... (podłączenie i schemat i rodzaj w wątku o moim rowerku). Wydaje mi się że przy mocno rozbalansowanych ogniwach bms nie daje rady przy większych prądach ładowania... Może trzeba zredukować mocno prąd ładowania na ładowarce... Ewentualnie naładować pierwszy raz każde ogniwo osobno... Bo jeśli bms jest sprawny i dobrze podłączony to nic innego nie przychodzi mi do głowy jak jego ograniczenia konstrukcyjne czyli tutaj mały prąd rozladowania ogniw w stosunku do prądu który podaje ładowarka... Choć jak mówie nie próbowałem... W zdenerwowaniu wywaliłem to ustrojstwo....
 
 
Qbakam 
początkujący


Dołączył: 30 Kwi 2012
Posty: 22
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto 08 Maj, 2012   

Do tego bms'a można podłączyć max 16 ogniw? Czy można więcej? Jak to może wpłynąć na prace ogniw?
(Wybaczcie laickie pytanie)
 
 
skyline
początkujący


Dołączył: 11 Gru 2011
Posty: 29
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 08 Maj, 2012   

Toft

To znaczy ze smigasz bez bms.a ?

Ladujesz tez na "sztywno"?

Qbakam : Tak bms na 16 swieczek :D 48v
 
 
toft 
szef
Pan kierowca


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 1756
Skąd: Gliwice
Wysłany: Wto 08 Maj, 2012   

NIe jeżdzę dużo - rózne sprawy mnie dopadły:(. Ładowanie ładowarką modelarską z balanserem z rozpinaniem na pakiety. z nominału do tej pory nie rozładowywałem poniżej 50% pojemności.
 
 
tomson 
prezes
TOMSON


Pomógł: 4 razy
Wiek: 47
Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 649
Skąd: Otwock_EŁK
Wysłany: Pią 18 Maj, 2012   

kolega kupił ostatnio pakiet w elife-bike i jak się okazało to nie bms a rozjechane są cele w pakiecie .
Akku rozładowują się do napięcia 49V czyli do najsłabszego ogniwa na którym wystąpi napięcie 2V. na początku z baterii 12Ah w pakiecie udawało się uzyskać 8Ah po naładowaniu najsłabszej celi na max i pozostałych a następnie rozładowaniu udało się uzyskać 10Ah.
Wnioski takie że trzeba ładować każdą celę osobno bo BMS nie jest wstanie wyrównać przy tak małym prądzie balasującym albo ładować małym prądem.
_________________
pozdr
Tomek
 
 
skyline
początkujący


Dołączył: 11 Gru 2011
Posty: 29
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 28 Maj, 2012   

u mnie walnął BMS i to już całkowicie bo spaliły się wszystkie triaki. Teraz nie wiem czy kupić jakiś inny czy naprawiać ten. Może ktoś poradzi mi jakiś bms?
 
 
tomson 
prezes
TOMSON


Pomógł: 4 razy
Wiek: 47
Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 649
Skąd: Otwock_EŁK
Wysłany: Śro 30 Maj, 2012   

A masz taki jak na linku co podałeś czy inny
_________________
pozdr
Tomek
 
 
toft 
szef
Pan kierowca


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 1756
Skąd: Gliwice
Wysłany: Czw 31 Maj, 2012   

Idą wakacje, wcześniej nie maiłem czasu żeby się tym zając więc sprawę odłożyłem. Jak czas pozwoli podłączę znów bms na 24 ogniwa tyle ze do odpowiednio spreparowanego pakietu li ion...
Kolega tomson ma rację, że jeśli pakiet jest dość rozbalansowany (co to znaczy dość?) to trzeba ograniczyć przy większości tych chińskich bms (za to okreslennie na endessphere zostałem nazwany rasistą:)) prąd ładowania. Problem w tym że nikt o tym normalnie nie pisze, (jakaś instrukcja), a i ładowarka nie ma natywnie takiej funkcji... Imho należy bardzo uważać przy wszystkich bms gdzie całość prądu jak i balansowanie idzie przez główny minus a plus podłączany jest przez gniazdo ballansera - cieniutkim kabelkiem.... (pomijam fizyczne uszkodzenie albo rozkalibrowanie elemetów samego ballancera). Swoją drogą powstaje pytanie jak bardzo ograniczyc prąd ładowania... Imho znów zależy to od rezystorów które rozładowują poszczególne ogniwa... Pod tym względem imho układy tych balanserów w stosunku do schematu ładowania ładowarki modelarskiej sa poprostu głupie i nie wydajne....
 
 
skyline
początkujący


Dołączył: 11 Gru 2011
Posty: 29
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 31 Maj, 2012   

tomson napisał/a:
A masz taki jak na linku co podałeś czy inny



tak

mam taki jak na fotce
 
 
tomson 
prezes
TOMSON


Pomógł: 4 razy
Wiek: 47
Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 649
Skąd: Otwock_EŁK
Wysłany: Sob 02 Cze, 2012   

Po jakim czasie ten BMS uległ u ciebie uszkodzeniu.
Jest jedna stronka na której jest dość dokładnie rozrysowany i opisany ten typ BMSa
http://www.avdweb.nl/sola...d17-rev-a1.html
jak byś był zainteresowany to miałbym taki BMS na zbyciu
_________________
pozdr
Tomek
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group