ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Pozyskiwania energii elektrycznej
Autor Wiadomość
eneuro
[Usunięty]

Wysłany: Sob 25 Sie, 2012   

Do zasilania elektroniki 5V ze stabilizatora LDO typu LM2940T-5.0 i ładowania acu np. 6v gdyby tak złożyć kilkanaście takich 15x15 Boshów to pewnie by dało radę. Regulator to nie jest jakiś wielki problem ;)
Gorzej co znaczą te nominalne wartości-tzn jakie napięcia się uzyska przy umiarkowanie pochmurnym niebie.
Jakieś dane producenci podają że np. jest charakterystyka tego napięcia i prądu w funkcji natężenia światła?
Może gdyby nie wystawiać tych solarów na bezpośrednie słońce, to dłużej by działały?
Mam taki mały GPS bezprzewodowy do smartphone'a z solarem i oczywiście GPS działa i rzadko go ładuje, bo niby sam się doładowuje, a smartphone pada po kilku godzinach logowania trasy ;)
Się zastanawiam, czy taki solar za szybą klasyczną okienną pojedyńczą (albo samochodową) ma szansę działać, czy ten efekt słabnie wtedy znacznie? Bo może opłacałoby się te ogniwa czymś osłaniać przed bezpośrednim słońcem? No i nie jestem pewien czy w dzień w miare pogodny za przednią szybą samochodową ten Solar GPS się ładuje czy nie?
 
 
krystian91 
kierownik


Dołączył: 25 Lut 2012
Posty: 301
Skąd: pkl
Wysłany: Pon 27 Sie, 2012   

Witam. Właśnie się dowiedziałem o inwestycji w mojej okolicy, podobno pierwsza tego typu inwestycja w Polsce. Dokładniej mówiąc ma powstać "farma" ogniw słonecznych na powierzchni 4ha, o mocy 1MW.

W ostatnim czasie postawiono dużą ilość pojedynczych wiatraków, małych i dużych (bezprzekładniowych i przekładniowych), a w miejscowości oddalonej o 20km powstała juz można powiedzieć farma o mocy ok. 15MW.
 
 
robbo2k 
stażysta


Dołączył: 06 Lis 2009
Posty: 136
Skąd: Sochaczew
Wysłany: Wto 28 Sie, 2012   

Bo wszyscy napalili sie na te współczyniki z ustawy o OZE czyli bodaj 3 zielone certyfikaty za każdy MWh, co po dodaniu ceny rynkowej 200zł daje 1100zł za MWh jaka mozna uzyskac.
By uzyskac rocznie 1MWh potrzebujemy (bardzo zgrubnie 1kWp mocy panela).

1kWp to obecnie koszt 5000zł plus drugie tyle za przyłączenie do sieci (inwertery itd..) . Interes więc z rentownością gwarantowana powyżej 10% rocznie.


A większa skala to więcej zysku.... bo koszty przyłącza przeliczone na kWp maleją.
 
 
eneuro
[Usunięty]

Wysłany: Wto 28 Sie, 2012   

robbo2k napisał/a:
A większa skala to więcej zysku.... bo koszty przyłącza przeliczone na kWp maleją.

Zyskują głownie firmy i podwykonawcy którzy to budują i odsprzedają farmy wiatrowe-mając gdzieś interesy okolicznych mieszkańców, dla których farma wiatrowa z kikunastoma wiatrakami wysokości 150m, w odległości 600m od ich domów z hałasem na poziomie 40dB to średnio interesujące, bo prąd w gniazdku tuż obok wiatraka mają i tak po starych cenach, a czasami jeszcze rosną, bo ustawy nakładają obowiązek odkupywania od takich zarejestrowanych farmiarzy nawet wtedy kiedy jest jej nadmiar...
W nocy, kiedy potrzebne światło bardziej niż w dzień to chyba odbite od Księżyca odają elektrownie słoneczne do sieci.
Więc inwestycja w ogniwa to nie na lata powinna być liczona, bo przez pół roku w nocy tylko stoją.
Jedynie tańsza atomowa energia na większą skalę ma sens, bo póki co nie ma sensownego sposobu magazynowania pozyskanej energii z waitru, bez poniesienia kosztów znacząco obniżających rentowność inwestycji.
Za to spokojnie przydomowe małe elektrownie powinny być jakoś promowane i wspierane, tyle że to żaden interes dla państwa, bo przecież jak obywatele będą mieć więcej energii za free, to mniej kupią od monopolistów krajowych odprowadzających podatki do skarbu, więc budżet się nie wzbogaci...
No chyba, że FES będzie bardziej popularne i dostępne dla każdego-bo dlaczegoby nie kupić sobie taniej energii i przechować 1-2dni, kiedy bardziej wieje, albo świeci słońce i jest jej nadmiar...
Grzanie boilera to najlepszy domowy akumulator póki co i jedyna sensowna inwestycja, tyle że niekoniecznie z drogich paneli słonecznych, bo taniej byłoby kupić sobie 1ha ziemi, zasadzić tam las albo wierzbę energetyczną i ekologicznie w kominku się grzać i wodę-jak za starych dawnych czasów, kiedy nie marnowało się tyle energii....a ze spalania drewna tylko garść popiołu zostaje ;)
Wystrczy tylko za kilkanaście PLN sterownik sobie zrobić do pieca/kominka, aby nie wywiewało drewna z pieca, bo producencji czasami mają niedorobione te sterowniki pieców CO i oferta tych kominkowych jest marna....
Więc jak się chce żyć ekologicznie to... trzeba mieć swój las i własną przydomową elektrownię wiatrową kilka kW...
 
 
robbo2k 
stażysta


Dołączył: 06 Lis 2009
Posty: 136
Skąd: Sochaczew
Wysłany: Czw 30 Sie, 2012   

Wiatr wieje krócej niz pracuja panele fotowoltaiczne. Wiatrak wymaga pozwolenie, terenu i hałasuje. Zaś mój własny dom ma 250m2 dachu z tego 90m2 na południu co pozwala zamontować ponad 10kWp paneli... Owszem jest to dziś nie opłacalne. Biomasa to ślepa droga
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Czw 30 Sie, 2012   

Jeśli weźmie się pod uwagę prywatnego pasjonata, to za wiatrakami są starszej daty konserwatywni konstruktorzy. Nieufni jakimś tam fotowoltaicznym rozwiązaniom. Budują wtedy wiatrak bo "mam miejsce" i stoi przez 85% czasu.

PV za to lobbują młodzi lub bardziej otwarci na nowe technologie. Łatwiej jest im przyswoić informację i wykalkulować opłacalność i wolą właśnie ten sposób pozyskiwania energii.

Z 1kw ogniw uzyskuje się rocznie 1MWh energii.
Czy z 1kw wiatraka uzyska się 1MWh energii? Nie da się nawet stwierdzić, czy wyprodukuje chociaż 250kWh bo wiatr wymaga prognozowania lokalnego, wieloletniego itp i 99% konstruktorów ma to gdzieś :) Buduję bo mam miejsce, a dalej się zobaczy...*

Tyle wynika z mojej obserwacji. W moich okolicach jest kilka wiatraków. 85% czasu wszystkie stoją, ale właściciele nadal upierają się, że to jedyny właściwy sposób. Za tą kwotę budowy narobili by sobie paneli PV. Znam 2 przypadki, gdzie obok wiatraka stoją ogniwa i właściciele po sprawdzeniu żałują inwestycji w budowę wiatraków.

* oczywiście nie dotyczy to pewnych nielicznych obszarów we stałymi wiatrami jednokierunkowymi, takich jak niektóre uwarunkowane równiny, np okolice wybrzeża Bałtyku.
 
 
tomasz_kombi 
prezes
amator



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 810
Skąd: Zagłębie
Wysłany: Czw 30 Sie, 2012   

Jedno "ale".
Wiatrak (poziomy lub pionowy) może sobie "starszej daty konserwatywny konstruktor" sam wykonać (dysponując odpowiednim zapleczem technicznym).
Zrobić samodzielnie ogniwa fotowoltaiczne ??? Trudna sprawa :)
Całość rozbija się i tak o koszty inwestycyjne i rzeczywiste (lub zakładane) zyski.
Uważam, że warto mieć obydwa źródła "darmowej" energii i do tego jeszcze jakąś mini elektrownię wodną ;)
Oczywiście jeśli pozwalają na to warunki.
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pią 31 Sie, 2012   

Trudna sprawa zrobić własne panele PV? Hehe... Nie sądzę :)
To jest banalnie proste i spokojnie można złożyć sobie 4 szt w jedno popołudnie.
Przykładowy opis
 
 
r2d2 
prezes
Reverse engineer



Pomógł: 4 razy
Wiek: 52
Dołączył: 22 Lip 2006
Posty: 670
Skąd: Kielce
Wysłany: Pią 31 Sie, 2012   

No tak, ale w tym linku jest mowa o zalewaniu gotowych baterii żeby uchronić je przed wpływem warunków atmosferycznych, a nie o wykonaniu samych baterii, także nie widzę związku....

Pozdro.
_________________
I choć bym szedł ciemną doliną, ciemności się nie lękam bo robię światło...
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pią 31 Sie, 2012   

Nie rozumiem, jak to "zalewaniu gotowych baterii".
Jest tam mowa jak zrobić baterię słoneczną od podstaw z elementów składowych od "A do Z"
Nie zalewa się gotowych baterii bo to raczej nie ma sensu :)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Perszing1800 
stażysta


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 24 Cze 2012
Posty: 162
Skąd: Jastrzębie-Zdrój
Wysłany: Pią 31 Sie, 2012   

Tam jest mowa o zalewaniu nie gotowych baterii ale "gotowych" czyt:gołych ogniw fotowoltaicznych,kruche ustrojstwo jak nie wiem,mam jedną taką zrobioną,nie jest to trudne,na poprzednim mieszkaniu ładowała akumulator i miałem oświetlenie kawalerki za free ;) . Teraz się przeprowadziłem i czeka na zamontowanie,zrobiłbym więcej ale nie mam ich gdzie zamontować.Pewnie i trochę mojego rowerka trochę tym podładuje jak już uporam się ze szprychami ;)
_________________
Nie popełnia błędów Ten co nic nie robi;)

http://www.ermail.pl/link...CTYlT7Aj2YTjljX
 
 
eneuro
[Usunięty]

Wysłany: Pią 31 Sie, 2012   

tas napisał/a:
Jest tam mowa jak zrobić baterię słoneczną od podstaw z elementów składowych od "A do Z"

Nie no jak się już wyda kilka tysięcy PLN na ogniwa, to oczywiście wypadałoby to sobie sensownie zabezpieczyć żeby nie stracić tych kilku tysiaków na które leje deszcz, ścina mróz i czasami grad wielkości jajek może spaść ;)
To zalezy ile się chce zainwestować i kiedy się taka inwestycja zwróci i z... jakim prawdopodobieństwem.
A to prawdopodobieństwo to jeden z ważniejszych parametrów każdej inwestycji, bo może się okazać, że wartość oczekiwana wyjdzie taka że się nie pokryje włożonych środków (np. uszkodzi się bateria słoneczna).
Więc jak uszkodzi się alternator za ok 100 PLN, bo walnie piorun w naszą "elektrownię", to wstawiam drugi z autozłomu i dalej działa.
A jakby uszkodził ogniwa warte kilka tys. PLN to... musiałbym włożyć następneego tysiączka i... czekać kolejne kilkadziesiąt lat zby się zwróciła ta inwestycja.
Natomiast, jak za 10000 PLN kupię 1ha uzytku rolnego i posadzę tam wierzbę energetyczną, to też mam ekologiczne żródło energii i to odnawialnej i w znacznie większym stopniu i z większą sprawnością zamieniam i magazynuję od razu energię słoneczną :D
Pomijam już fakt, że te fotoogniwa paskuddnie wyglądają na dachu.
Ale gdyby mieć za domem taką czaszę o średnicy kilku metrów, koncentrującą energię i w środku małe, ale o wyzszej sprawności fotogniwa dać, to być może by to miało sens.
Tylko dorobić układ do automatycznego pozycjonowania za słońcem, a to na kilkaset lat do przodu by się dało wyliczyć z danych astronomicznych.
Tyle, że to jest tak, że parabanki i różne instytucje lobbingowe tworzą sztuczną modę na coś, żeby zarobić nie robiąc nic, czyli na kredytach, więc nie angażują się w tanie rozwiązania, bo by za mało zarobili a więcej pracy bo więcej drobnych kwot trzeba monitorować ;)
Nie ma sensu za kilka tys PLN w ogniwa się bawić.
 
 
tomasz_kombi 
prezes
amator



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 810
Skąd: Zagłębie
Wysłany: Pią 31 Sie, 2012   

Miałem na myśli samodzielne zrobienie ogniwa.
Podejmie się ktoś?
:razz:
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pią 31 Sie, 2012   

Zawsze można takie ogniwa ubezpieczyć od gradobicia itp.
Wierzba i inne trawy energetyczne są g... warte. U mnie w pracy jest kotłownia na takie cudo i wiem coś o tym. Wyłożona kupa kasy z dotacji a pożytek niewielki. Nie ma to jak koks, czy węgiel. Dużo mniej pracy i zachodu.
 
 
eneuro
[Usunięty]

Wysłany: Pią 31 Sie, 2012   

zeeltom napisał/a:
Zawsze można takie ogniwa ubezpieczyć od gradobicia itp.

No właśnie, zawsze można zapłacić jeszcze więcej :D
Ze spalenia drewna zostaje garść popiołu. Wiadomo ile energii ma 1kg drewna. Od kiedy własny sterownik dorobiłem do Defro, ich oryginalny wentylator i ster nie wydmuchuje już drewna z pieca.
Kolejna wersja będzie na uP z kilkumiejscowym pomiarem temperatury (tamten na NE555 to był bypass pomiędzy sterem a wentylatorem 230VAC na optotriaku ).
Dużo zależy od sterowania tych pieców-standardowe stery w piecu 13kW kompletnie sobie nie radzą jak się wrzuci trochu drewna i potrzebuje tylko kilka kW, np. do ogrzania latem 120L wody ;)
Zależy w jakiej skali coś się robi-w niewielkiej jak w domu czasami proste układy i kilka lini kodu potrafią zdziałać cuda... bo są "uszyte na miarę" i robią dokładnie to co powinny aby było w miarę optymalnie...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group