ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Budowa bateri z Hobby King
Autor Wiadomość
dezmol 
stażysta


Dołączył: 18 Lip 2012
Posty: 127
Wysłany: Nie 26 Sie, 2012   Budowa bateri z Hobby King

Mam taki zamiar zrobić baterie z sklepu Hobby King. Mam silnik na 48V i sterownik 1000W chcaiłbym zastosować takie 4 baterie Link co by mi dało łacznie 52,8V.

I teraz jestem ciekaw czy te 52,8V to jest namiecie max. czy nie? No i jaką mi proponujecie ładowarkę do tego, żeby nie ładować każdego pakietu z osobna.
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Nie 26 Sie, 2012   

Możliwe, że jest tak jak z LiPoly. Pisze, że 1 pakiet ma 14.4V, ale oczywiście nie ma tyle, bo naładowany ma 16.8 i 4szt nie dają 57V tylko 66V.
Tamte Twoje to zwykłe 3.3V więc naładujesz je każdą ładowarką z tego sklepu, która ma balanser.
 
 
dezmol 
stażysta


Dołączył: 18 Lip 2012
Posty: 127
Wysłany: Nie 26 Sie, 2012   

Ale jak chce mieć jedna ładowarkę do całej baterii 48V a nie każde z osobna ładować ogniwo.
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Nie 26 Sie, 2012   

Ależ nie musisz ładować każdej osobno.
Zepnij je równolegle i ładuj wszystkie naraz zwyczajną ładowarką modelarską za 25$ z tego sklepu.
W rowerze będą pracować szeregowo. Bardzo łatwo przepina się je równolegle/szeregowo bo mają fajne pasujące do siebie wtyczki (te akumulatory) i trwa to dosłownie 10 sek :)
A skoro prosisz o doradzenie ładowarki (a nie BMSa) to jest to sprawdzone i działające w praktyce rozwiązanie.
 
 
MixhaL 
prezes


Pomógł: 3 razy
Wiek: 43
Dołączył: 22 Maj 2011
Posty: 909
Skąd: Lubelskie
Wysłany: Nie 26 Sie, 2012   

dezmol napisał/a:
chcaiłbym zastosować takie 4 baterie Link co by mi dało łacznie 52,8V.

I teraz jestem ciekaw czy te 52,8V to jest namiecie max. czy nie? No i jaką mi proponujecie ładowarkę do tego, żeby nie ładować każdego pakietu z osobna

Baterie dadzą Ci po naładowaniu i połączeniu razem 58-59V ale po uruchomieniu silnika i przejechaniu kawałka momentalnie napięcie spada do ~53.5V bez obciążenia.
LiFePO4 tak mają.
_________________
Cyklon
BOMBER V1, V2, V3
RAIDEN
 
 
dezmol 
stażysta


Dołączył: 18 Lip 2012
Posty: 127
Wysłany: Nie 26 Sie, 2012   

A jak mam taką ładowarkę Link (była do baterii Link) to czy po przerobieniu wtyczki będę mógł ją ładować baterie z tych ogniw ?
 
 
dezmol 
stażysta


Dołączył: 18 Lip 2012
Posty: 127
Wysłany: Śro 29 Sie, 2012   

dezmol napisał/a:
A jak mam taką ładowarkę Link (była do baterii Link) to czy po przerobieniu wtyczki będę mógł ją ładować baterie z tych ogniw ?


Czy nikt się nie wypowie w tej kwestii ??
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 30 Sie, 2012   

dezmol napisał/a:
dezmol napisał/a:
A jak mam taką ładowarkę Link (była do baterii Link) to czy po przerobieniu wtyczki będę mógł ją ładować baterie z tych ogniw ?


Czy nikt się nie wypowie w tej kwestii ??

Jeżeli ten zasilacz nie posiada fizycznego przelacznika napiecia to uwazam go za zbyt ryzykowny. Z opisu nie wynika by taki przelacznik istanial.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Czw 30 Sie, 2012   

Wydaje mi się, że jest to zasilacz do zasilania BMSA, który dba o równe naładowanie aku.
Więc samym zasilaczem nic nie naładujesz - brak balansowania uszkodzi cześć cel. Trzeba BMSa do kompletu.
 
 
dezmol 
stażysta


Dołączył: 18 Lip 2012
Posty: 127
Wysłany: Czw 30 Sie, 2012   

Jaką ładowarkę w takim razie mi polecacie. Zależy mi żeby szybko ładować te ogniwa - około dwóch trzech godzin a nie cały dzień.
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Czw 30 Sie, 2012   

Jeśli nie chcesz BMSa to wystarczy Ci zwykła ładowarka z ballanserem z HK, mają ich tam ze 50 typów i ładujesz równolegle. Najprostszy i najtańszy sposób. Musisz jednak kupić tam jakieś alarmy modelarskie aby piskały Ci jak napięcie na aku spadnie poniżej bezpiecznego poziomu. Taki jeden alarm (a potrzebujesz 4) kosztuje pewnie z 2$.

Skoro będziesz mieć wtedy 33.5Ah to:
Accucell 150W - czas ładowania 33.5Ah/7A=~4h 45min
HK 200W - 33.5/10=3h 20min

Trzeba doliczyć do tego jakieś 20min dla fazy CV

Obie ładowaczki kosztują około 35$, zasilisz je z zasilacza komputerowego 400W.

Możesz też kupić ładowaczkę w wersji 400W, wtedy czas ładowania to około 1h 45min + faza CV ~20min, ale takie ładowaczki to już 70$ + koszt zasilacza 600W

Wspomnę jeszcze, myślałeś nad złożeniem baterii z LiPo? HK ma tam 4s1p 14.4V 5000Ah za 21$, to prawie 2,5x taniej i za 8.5Ah w LiFe masz prawie 20Ah w LiPo w podobnej cenie. Taniej będzie, bateria o 30% lżejsza, technologia sprawdzona, alarmy tanie. Ma to sporo zalet. Na tym LiPo przejechałem już prawie 2000km i pojemność trzymają rewelacyjnie...
 
 
dezmol 
stażysta


Dołączył: 18 Lip 2012
Posty: 127
Wysłany: Czw 30 Sie, 2012   

tas napisał/a:
HK ma tam 4s1p 14.4V 5000Ah za 21$


Nie mogę znaleźć takiej tam. Mam tylko taką http://www.hobbyking.com/..._4S1P_15C.html.

Takich to musiał bym z 8 sztuk ?14,8 V x 4 = 59,2 V to nie za dużo na ten silnik i sterownik ??

Jak się nazywają te alarmy - poproszę o linka jak można.

Na tej stronie tez można BMSa kupić do tych baterii ???
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Czw 30 Sie, 2012   

Dla Lipoly
Bateria: http://www.hobbyking.com/...dcase_pack.html
Alarmy: http://www.hobbyking.com/...idProduct=18987
Ładowarka: http://www.hobbyking.com/...?idProduct=7523

Dla LiFe musisz sobie sam poszukać po sklepie odpowiednich alarmów. Myślę, że powinni takie mieć.

Nie mają tam BMSa takiego, jak potrzebujesz. Za tym trzeba szukać gdzieś w innych sklepach.
 
 
dezmol 
stażysta


Dołączył: 18 Lip 2012
Posty: 127
Wysłany: Pią 31 Sie, 2012   

Tas, dzięki za podesłane linki. Jak bym chciał zrobić baterie 10Ah to muszę kupić takich ogniw z 8 ???

Ta ładowarka co podałeś to potrzebuje jeszcze jakiegoś zasilacza ???

Ładuje prądem max 7A i napięcie 36V? Czyli do ładowania musiał bym rozłączać ogniwa z równolegle-szeregowego połączenia na 4 paczki połączone równoległe i prąd ładowania spadł by mi do 1,75A na każdą paczkę?? Co oznacza że pakiet 14,8V 10Ah będzie ładowało mi prawie 6 godzin ?? Dobrze to rozumiem ??

Nie mam doświadczenia z takimi ładowarkami, dlatego proszę wybaczcie mi moje może i głupie pytania :D
 
 
mar56 
dyrektor


Pomógł: 4 razy
Wiek: 67
Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 443
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 31 Sie, 2012   

Ta ładowarka z linka to modelarska mam taką samą jest b.dobra zasilasz ją z zasilacza Xbox,i możesz ustawić dowolny rodzaj akumulatora np.Li-Po jak w twoim przypadku do ładowania 4 aku to ja bym podzielił na 2x24V a Ty możesz inaczej jak chcesz i przy pomocy odpowiedniej połączonej wtyczki (do ładowania mostkuje 2 aku równolegle,a po naładowaniu inna wtyczka łączy aku szeregowo ze sterownikiem na zasilaniu,wtyczka z 4-rema stykami do nabycia w sklepie elektronicznym)coś takiego mniej więcejZ wyjściami balansera trzeba by też trochę pokombinować,ale to już Twoja inwencja,bo ładowarka ma wyjścia balansera.Możesz zastosować te alarmy co Ci proponują da Ci to obraz napięć na ogniwach co się przydaje.Ładowarka ładuje max 7A,ale ma ograniczenie do 150W,więc przy ok.30V jak na 24V Li-Po to daje mniej ok.5A.
_________________
zrób sobie ebikea,źycie to nie bajka
Ukradł rower, jemu ukradziono - co za różnica: jest zamieszany...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group