ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Nie 08 Gru, 2013
Wybór silnika do roweru
Autor Wiadomość
eneuro
[Usunięty]

Wysłany: Czw 11 Paź, 2012   

barmal napisał/a:

eneuro, proponuje, zebys tak juz nie teoretycznie chlopu pomogl ten silnik dobrac.

To niech zaloży ten Twój o mocy 7kW, a nominalnej 800W, bo Ty takim niby śmigasz :D

BTW: Już dawno wybrałem silniki: GoldenMotor BLDC HBS 1kW x 4y w cenie ok. 100$ jeden ;)
A to dlatego, że poznałem dokładnie ich konstrukcję i producent ten ma niezłe forum, dzięki czemu łatwo zrobić stery do nich, tylko oczywiście dorobię lepsze zabezpieczenie przed obrotem ośki, be te seryjne są beznadziejne...i może czujnik temperatury silnika uda się jakoś wyprowadzić, bo przydałoby się wiedzieć w jakim są stanie-tak jak i w spalinowcu jedna z podstawowych kontrolek na wyświetlaczu.

Bez kilku uP za 2$ każdy się nie obejdzie, bo potrzebuję kilka min. do czujnika prądu no i sterownika oraz prostej sygnalizacji na diodach led (RGB) stanu wszystkich podsystemów.
 
 
barmal 
Projektant sterownika barmal X2, X4


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Lip 2012
Posty: 475
Skąd: ...
Wysłany: Czw 11 Paź, 2012   

mojego nie oddam bo wole sobie jeszcze niby posmigac :mrgreen:

Goldenmotor?
Czy aby nie taki ->

http://www.youtube.com/wa...channel&list=UL

Odradzam, ze wszystkich ktore mialem najgorsza jakosc, glosne (przy komutacji blokowej zupelnie jak spalinowy), popekane magnesy, poczatkujaca korozja itd. Silniki mialem dwa do przerobki i oba byly nowe!

Zamiast kilku malych kontrolerow po 2PLN...moze jeden wiekszy za 23,99PLN ???
 
 
tomasz_kombi 
prezes
amator



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 810
Skąd: Zagłębie
Wysłany: Czw 11 Paź, 2012   

eneuro napisał/a:
w cenie ok. 100$ jeden
Około 106 EURO to nie jest "około" 100$ ale pewnie nie widzisz różnicy (?).
barmal napisał/a:
Czy aby nie taki ->
Na silniku są trzy srebrne "paski" więc to jest raczej coś "Goldenmotorpodobnego". Wszystkie egzemplarze które przeszły przez moje ręce miały po dwa paski na pokrywach. Mogę jednak potwierdzić, że te silniczki (oryginalne GM) to rzeczywiście nie jest wysoka półka jeśli chodzi o jakość wykonania ale aż tak tragicznie jak to opisujesz to bym nie powiedział. Po prostu - niższa cena (od np. Crystalyte czy NineContinent) = niższa jakość.
 
 
Pykacz 
szef


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 1561
Wysłany: Pią 12 Paź, 2012   

A wiecie gdzie można te lepszej jakości silniki (Crystalyte czy NineContinent) kupić ale sam silnik (będę zaplatał sam do mojego koła) +ewentualnie sterownik ?Chodzi mi o "pewny" sklep który ma w ofercie i na 100% przyśle bez zbędnych problemów . Eneuro odbierz PW bo od 5 dni leży nie ruszone . :twisted:
 
 
bartek 
prezes
Łebmajster


Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 13 Kwi 2011
Posty: 508
Skąd: Włoszczowa
Wysłany: Pią 12 Paź, 2012   

Crystalyte: http://www.ekonapedy.com/
NineContinent: http://allegro.pl/show_user.php?search=qepasa

:)
_________________
-
Szprychy dorabiane na wymiar
Grubości: 2,0mm; 2,3mm; 2,6mm; 3,4mm CZARNE

Sklep MaxEV
Silniki MXUS, Zestawy EcoBike, MagicPie, SmartPie
-
 
 
eneuro
[Usunięty]

Wysłany: Sob 13 Paź, 2012   

tomasz_kombi napisał/a:
Około 106 EURO to nie jest "około" 100$ ale pewnie nie widzisz różnicy (?).

Róznice w granicy wahania kursu $ są bez znaczenia, za to oszczędności jak znajomy z Holandii w torbie je przywiezie busem spore ;)

GoldenMotor HBS 500..1000 Watt 107$ - Devi Motion Holandia
Masa 5.5kg - nie tak źle - wystarczy trochu pograć kilka godzin w tenisa i schudnąć szybciej niż na ebike EV ;)

No i oczywiście, to jak coś komu służy zależy jak się tego używa i czy nie przekracza znamionowych parametrów, bo stwierdzenie "nizsza jakość" nic nie znaczy, jeśli spełnia czyjeś oczekiwania...
Licznik A4techa za który dałem 25PLN, też mierzy podstawowe parametry i wiem czy jadę powyżej, czy poniżej średniej prędkości, i nie ma dla mnie znaczenia że nie trzyma dokładnie godziny bo odtego mam zegarek...w GPSie i czas satelitarny, a zlogów GPS na kompie mogę zaawansowane statystyki zrobić, których nie mają żadne "wysokiej jakości" liczniki ;)

Golden Motor 48V 1000W at 1050 rpm
Tutaj jakoś udało się do 1050 RPM rozpędzić ten silnik, tyle że gość zrobił to sensownie-ze ściągnietym łańcuchem, dzięki czemu tej paskudnej "grzechotki" z wolnobiegu nie słychać ;)

Mi się podoba ten silnik i kolorystycznie też pasuje do grubszej czarnej opony i srebrnej ramy.

BTW: I taki dzwiek razy 2a + świst koła zamachowego o ok 3000-5000 RPM już może dać fajny efekt, bo oczywiście nie planuję żadnych wolnobiegów, tylko w ebike tak jak na tym filmie-oczywiście bez tych paskudnych zębatek z tyłu i łańcucha ;)
 
 
bartek 
prezes
Łebmajster


Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 13 Kwi 2011
Posty: 508
Skąd: Włoszczowa
Wysłany: Sob 13 Paź, 2012   

A Czy kolega eneuro ma zarejestrowaną firmę i VAT UE???
Bo jeśli nie to zapłaci za ten silnik: €129,06 (ceny przy produktach są netto)
Dopiero po dodaniu do koszyka sumowany jest VAT :) tzw. "chłyt materkindody" ( http://www.youtube.com/watch?v=cRbnVNL5_xw )

A jeśli chce ten silnik rozpędzać do 1000 rpm razem ze sobą i rowerem, to proponuje od razu jakieś dobre ubezpieczenie wykupić. W głowie na szybko licząc, będzie to jakieś 100-110 km/h - wpadnij sobie w studzienkę przy takiej prędkości... rowerem. Już przy 40 mogą wydarzyć się ciekawe rzeczy :P Wiem, bo doświadczyłem organoleptycznie.

POZDRO
_________________
-
Szprychy dorabiane na wymiar
Grubości: 2,0mm; 2,3mm; 2,6mm; 3,4mm CZARNE

Sklep MaxEV
Silniki MXUS, Zestawy EcoBike, MagicPie, SmartPie
-
 
 
barmal 
Projektant sterownika barmal X2, X4


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Lip 2012
Posty: 475
Skąd: ...
Wysłany: Sob 13 Paź, 2012   

Cytat:
Golden Motor 48V 1000W at 1050 rpm
Tutaj jakoś udało się do 1050 RPM rozpędzić ten silnik, tyle że gość zrobił to sensownie-ze ściągnietym łańcuchem, dzięki czemu tej paskudnej "grzechotki" z wolnobiegu nie słychać

Tyle, ze mu sie to przez przypadek udalo, po zamianie faz silnika. Wiadomo z jakimi konsekwencjami...
 
 
eneuro
[Usunięty]

Wysłany: Nie 14 Paź, 2012   

bartek napisał/a:
A Czy kolega eneuro ma zarejestrowaną firmę i VAT UE???
Bo jeśli nie to zapłaci za ten silnik: €129,06 (ceny przy produktach są netto)

To i tak dla kogoś z ulicy daje cenę ok. 2x mniejszą niż w "dobrych" sklepach EV w Polsce, bo nie kazdy potrzebuje to całe badziewie do sterowania nimi i gadżety EV :)

bartek napisał/a:

A jeśli chce ten silnik rozpędzać do 1000 rpm razem ze sobą i rowerem, to proponuje od razu jakieś dobre ubezpieczenie wykupić. W głowie na szybko licząc, będzie to jakieś 100-110 km/h - wpadnij sobie w studzienkę przy takiej prędkości... rowerem.

Nie widzisz co jest w opisie moim-celem moim nie jest zabawa tylko w rowerki EV, bo to nudne i z moca 1kW nie masz szans jechać 100km/h i rozpędzić tego silnika do 1000 RPM na ebike, bo przy współczynniku oporów powietrza Cx=0.95 możesz przy tej mocy zapomnieć o takich prędkościach na rowerze ;)

Natomiast przy kołach 14" bez opony (samochodowe) wychodzi ok. 90km/h, tyle że taki czterokołowiec będzie zarejestrowany w wydziale komunikacji i miał VIN i oczywiście OC.
Na rowerze EV 25km/h jest wystarczające i w miarę bezpieczne..

barmal napisał/a:

Tyle, ze mu sie to przez przypadek udalo, po zamianie faz silnika.

Jasne, przypadkiem może jeszcze do siły podłączył i dlatego taki wynik uzyskał :D
Gość po prostu zrobił test sensownie-odłaczył łańcuch i... wyeliminował "grzechotkę" w wolnobiegu-coś strasznego słuchać tego przy silnikach BLDC na wyższych obrotach z wolnobiegiem (tym typowo rowerowym tj. "grzechotką" )

Na dodatek zrobił to z kołem w pozycji w której jeździ rower, a nie jak niektórzy położóny na boku- i podniecają się jak to bezgłośny jest silnik jak się nie kręci, bo jak się kręci to bardziej słychać tę "grzechotkę" niż silnik ;)

Więc jak dla mnie temat wyboru silnika rozwiązany i szkoda czasu na "bicie piany" przez sprzedawczyków EV z tego forum... że niby jakość gorsza...
JAKOŚ TO BĘDZIE :D
Byle ich nie spalić, a o to już zadbają dedykowane uP w czujnikach prądu...made in home ;)
 
 
barmal 
Projektant sterownika barmal X2, X4


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Lip 2012
Posty: 475
Skąd: ...
Wysłany: Nie 14 Paź, 2012   

Cytat:
Jasne, przypadkiem może jeszcze do siły podłączył i dlatego taki wynik uzyskał
Gość po prostu zrobił test sensownie-odłaczył łańcuch i... wyeliminował "grzechotkę" w wolnobiegu-coś strasznego słuchać tego przy silnikach BLDC na wyższych obrotach z wolnobiegiem (tym typowo rowerowym tj. "grzechotką" )


Mozesz skorzystac z Google-Translatora...

"GM Golden Motor 1000v 48v phasen vertauscht."

I jeszcze tu... :mrgreen:
"hello! i have changed the phases from controller to motor. the rpm is only in freewheel to use."

Pozdrawiam :razz:
 
 
bartek 
prezes
Łebmajster


Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 13 Kwi 2011
Posty: 508
Skąd: Włoszczowa
Wysłany: Nie 14 Paź, 2012   

Cytat:
To i tak dla kogoś z ulicy daje cenę ok. 2x mniejszą niż w "dobrych" sklepach EV w Polsce, bo nie kazdy potrzebuje to całe badziewie do sterowania nimi i gadżety EV


Silnik żeby działać (kręcić się) potrzebuję kontrolera tego czy innego. Więc do ceny ok. 550 zł (silnik) musisz doliczyć koszt kontrolera. No chyba że sam sobie go wydłubiesz ale to i tak będą koszty podzespołów i włożonego czasu.
_________________
-
Szprychy dorabiane na wymiar
Grubości: 2,0mm; 2,3mm; 2,6mm; 3,4mm CZARNE

Sklep MaxEV
Silniki MXUS, Zestawy EcoBike, MagicPie, SmartPie
-
 
 
eneuro
[Usunięty]

Wysłany: Wto 16 Paź, 2012   

bartek napisał/a:

Silnik żeby działać (kręcić się) potrzebuję kontrolera tego czy innego.


No tutaj Cię zaskoczę, bo jak widac na poniższym filmie silnikiem BLDC z DVD-rom kręcę... ręcznie, a te rowerowe poza większą ilością magnesów i typem czujników Halla oraz innej mocy się w sensie sterowania nie różnią :D
DVD ROM BLDC motor manual driving in bipolar mode


Apropos ceny-no niektórzy mają spółki za granicą, bo przecież w Polsce nie ma sensu użerać się z US i ZUS, więc niekoniecznie trzeba 550PLN płacić za coś co jest warte 107$ ;)

barmal napisał/a:

"GM Golden Motor 1000v 48v phasen vertauscht."
...
I jeszcze tu... :mrgreen:
"hello! i have changed the phases from controller to motor. the rpm is only in freewheel to use."

Nie ma potrzeby tłumaczyć ponad 1000 RPM przy 48V raczej było, a to że gościowi się udało zmienić fazy, to tym lepiej że się dało z tym silnikiem taką sztuczkę zrobić, bo i tak własny sterownik do niego się dopracowuje, a właściwie to jeden tak aby obsługiwał 4y układy wykonawcze 4ech silników BLDC poprzez optoizolatory ;)

Może lepiej napisz w jaki sposób niby zamienił te fazy według Ciebie-bo chyba nie dobieral się do środka gwiazdy, chociaż ja bym to chciał zrobić w tym silniku właśnie...
póki co ręcznie obracałem BLDC z DVDROM i to samo da się zrobić z tymi BLDC rowerowymi ;)
Więc da się obracać bez sterownika silnikiem BLDC-najlepiej podpiąc jeszcze miernik do wyjscia czujnika Halla-akurat te z DVDROM mają analogowe Halle...

Ale jak widać jak się chce to się da :D

dvdrom_bldc_motor_manual_driving_in_bipolar_mode.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 369 raz(y) 11,38 KB

 
 
bartek 
prezes
Łebmajster


Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 13 Kwi 2011
Posty: 508
Skąd: Włoszczowa
Wysłany: Wto 16 Paź, 2012   

Kod:
No tutaj Cię zaskoczę, bo jak widac na poniższym filmie silnikiem BLDC z DVD-rom kręcę... ręcznie, a te rowerowe poza większą ilością magnesów i typem czujników Halla oraz innej mocy się w sensie sterowania nie różnią :D

No to ja cierpliwie poczekam aż zbudujesz ten pojazd i pokażesz jak będziesz go ręcznie rozpędzał do 1000 RPM :P
_________________
-
Szprychy dorabiane na wymiar
Grubości: 2,0mm; 2,3mm; 2,6mm; 3,4mm CZARNE

Sklep MaxEV
Silniki MXUS, Zestawy EcoBike, MagicPie, SmartPie
-
 
 
barmal 
Projektant sterownika barmal X2, X4


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Lip 2012
Posty: 475
Skąd: ...
Wysłany: Wto 16 Paź, 2012   

Rekawiczki sa SUUUPER :mrgreen:
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Wto 16 Paź, 2012   

eneuro:
Ty chyba rzeczywiście nie czujesz sprawy, porównujesz siłę roweru do jakiejś płyty CD, do tego dajesz na filmiku jakiś miernik a piszesz o regulacji ręcznej itd., itd..
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group