ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Napęd śmigłowy pojazdu EV
Autor Wiadomość
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pon 07 Sty, 2013   

Zaraz koło wymyśli ;)
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pon 07 Sty, 2013   

Ten napęd na koła w samolocie, to dobry pomysł. Wystarczy wbudować lub obudować odpowiednim śmigłem lub turbiną albo jeszcze czymś ciekawszym i uzyska się sprawne urządzenie. Ewentualnie można by koło obrócić o 90 stopni na czas lotu.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
eneuro
[Usunięty]

Wysłany: Śro 09 Sty, 2013   

nanab napisał/a:
Może jestem jakiś dziwny, ale sądziłem ze samolot ma latać więc napęd na koła jest niemożliwy do wykonania...


Samolotowi w kołach są raczej potrzebne... hamulce anie silnik ;) No w powietrzu nie ma się kontaktu z ziemią raczej. A w przypadku bolidu, nie przeszkadza to że ma napęd na śmigło, a wręcz przeciwnie... można ustawić pojazd do wiatru i... na postoju doładowywać acu :D
Generalnie dorzucenie śmigiełĸa ważącego niecały kilogram to żaden kłopot a pojawiają się nowe możliwości i całkiem lekką i prostą konstrukcję można zbudować o dobrym współczynniku oporu powietrza Cx, bo nie ma potrzeby do kół ciągnąć kabli i same koła sporo lżejsze bez silników w nie włożonych. Same zalety.
Nad morze można wtedy... Wisłą poleciec sobie i niepotrzebne "autozdrady", tylko 3y mini boje.
Akurat do Wisły mam tylko 25km, więc co by nie mówić nad morze za free można się wozić praktycznie za darmo i bez stania w korkach.

BTW: Nie sprawdzałem, czy nie ma jakiś przeszkód na wodzie, ale pomysł tylko pozornie głupi, bo... nie ma tam na pewno fotoradarów i bramek "autozdradowych" :D
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 09 Sty, 2013   

No to zbuduj i korzystaj, inni pozostaną w niewiedzy.
 
 
eneuro
[Usunięty]

Wysłany: Śro 09 Sty, 2013   

No raczej trudno nie zauważyć będzie na drodze takiego bolidu, bo za bardzo F1 przypomina, więc na pewno się dowiedzą jak odwiedzą stronę projektu z reklam na bolidzie ;)

BTW: Niezauważalne są te konwertowane samochody EV czy rowerki EV bo poza tym, że są wolniejsze i mają słaby zasięg, nikt nie zwraca na nie uwagi, no poza tymi, którzy się spieszą, a muszą się za nimi wlec a nie wiedzą dlaczego tak wolno jadą. Powinny mieć trójkąt z tyłu żeby ostrzegać innych nadjeżdżających, a w melexach nie zauważyłem, żeby mieli, przynajmniej w okolicy... Więc automatyczny trójkąt jak prędkość spadnie poniżej 25km/h z powodu braku mocy w silnikach oczywiście będzie, żeby się nie zaytrzymywać i go przykręcać :)
O wielu rzeczach pomyślałem w tym projekcie, których nie ma i nie będzie w innych pojazdach EV, więc na pewno znajdą się ciekawscy aby zasiąść za sterami "śmigłowca", tym bardziej że są tradycje lotnicze w okolicy i one zobowiązują żeby robić coś nietuzinkowego, coś co pobudza wyobraźnię...
Więc bez obaw, zainteresowanie podczas obchodzonych co roku Dni wszystkich miast w okolicy gwarantowane i przekraczające te "popierdujące" quadowe spalinowce z gośćmi w hełmach z II wojny światowej ;)
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Śro 09 Sty, 2013   

Teraz to wypisujesz bzdury.
Wszystkie EV są szybsze niż odpowiedniki spalinowe, jedynie oszczędzanie energii i jazda zgodna z przepisami powoduje normalniejszą jazdę (to dotyczy spalinowych i EV).
W EV jest jak w spalinowych, czyli im szybciej tym bliżej więc drożej.

MELEX (najczęściej EV) jest pojazdem wolnobieżnym i jego dotyczą przepisy: max. 25 km/h oraz z tyłu trójkąt zgodny z "Kodeksem drogowym".

Normalnie roweru EV nie dogonisz zwykłym rowerem (np. pod górę).
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
mar56 
dyrektor


Pomógł: 4 razy
Wiek: 67
Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 443
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 09 Sty, 2013   

Zbyszek Kopeć napisał/a:


Normalnie roweru EV nie dogonisz zwykłym rowerem (np. pod górę).

Jedynie z dużej górki zwykły ma szansę wygrać z EV,wiadomo co dwa silniki to nie jeden.
_________________
zrób sobie ebikea,źycie to nie bajka
Ukradł rower, jemu ukradziono - co za różnica: jest zamieszany...
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Śro 09 Sty, 2013   

Chociaż są wyjątki, np reklamowana w TVN24 sprawa sądowa o 50 zł mandatu za przekroczenie rowerem (chyba zwykłym) prędkości w Kościerzynie.
Przkroczył prędkość na rowerze i płaci, bo sąd wyliczył za prędkość i za inne:
http://www.tvn24.pl/pomor...ngi,280904.html
A przecież nie ma przepisu, że rowerzyści lub wrotkarze albo biegacze lub piesi mają pilnować prędkości.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
mar56 
dyrektor


Pomógł: 4 razy
Wiek: 67
Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 443
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 09 Sty, 2013   

Co ciekawe,biegacze i wrotkarze mogą uprawiać te sporty nawet pod wpływem alkoholu,legalnie.
_________________
zrób sobie ebikea,źycie to nie bajka
Ukradł rower, jemu ukradziono - co za różnica: jest zamieszany...
 
 
r2d2 
prezes
Reverse engineer



Pomógł: 4 razy
Wiek: 52
Dołączył: 22 Lip 2006
Posty: 669
Skąd: Kielce
Wysłany: Czw 10 Sty, 2013   

eneuro napisał/a:
A w przypadku bolidu, nie przeszkadza to że ma napęd na śmigło, a wręcz przeciwnie... można ustawić pojazd do wiatru i... na postoju doładowywać acu

_________________
I choć bym szedł ciemną doliną, ciemności się nie lękam bo robię światło...
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 10 Sty, 2013   

Gdzie on widział kręcące się śmigła samolotu na wietrze :D
 
 
r2d2 
prezes
Reverse engineer



Pomógł: 4 razy
Wiek: 52
Dołączył: 22 Lip 2006
Posty: 669
Skąd: Kielce
Wysłany: Czw 10 Sty, 2013   

Ciekawe jak można wpaść na pomysł że jakiś wiater jest w stanie zakręcic śmigłem z magnesem neodymowym na obwodzie bldc'ka, no może taka Sandy czy Katrina by dały radę choć parę obrotów - fantazje - kersy, fes'y, bolidy, owiewki, deski kreślarskie, symulacje, czipy, programy, vin'y, sriny, a śrubki się same nie wkręcą, hmm... a może by je tak tym śmigłem wkręcać :P

Uber Teoretyk...
_________________
I choć bym szedł ciemną doliną, ciemności się nie lękam bo robię światło...
 
 
tomasz_kombi 
prezes
amator



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 810
Skąd: Zagłębie
Wysłany: Czw 10 Sty, 2013   

Spoko spoko ... Dni Mielca już gdzieś w sierpniu chyba (czy jakoś tak) a jeszcze wcześniej Zlot w Żyrardowie (mam nadzieję) ...... .więc jeszcze nam wszystkim w tym roku gały z orbit wyjdą jak Kolega pokaże swoje dzieło ..... :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
 
 
JerzyZ 
Zasłużony dla zlotu EV



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 794
Skąd: Warszawa - Ursynów
Wysłany: Pią 11 Sty, 2013   

Jak mawiała pewna matka pilota: Synku, lataj nisko i powoli!
 
 
eneuro
[Usunięty]

Wysłany: Pią 11 Sty, 2013   

Zbyszek Kopeć napisał/a:

MELEX (najczęściej EV) jest pojazdem wolnobieżnym i jego dotyczą przepisy: max. 25 km/h oraz z tyłu trójkąt zgodny z "Kodeksem drogowym".


Melex'ów pełno jeździ w okolicy i jeszcz nie widziałem żadnego, żeby miał z tyłu trójkąt, a co najwyżej zakupy i... flaszkę wódki wyborowej można w nich z tyłu zobaczyć a nie żaden trójkąt :)


Zbyszek Kopeć napisał/a:

Normalnie roweru EV nie dogonisz zwykłym rowerem (np. pod górę).


Zależy pod jak stromą górkę ;) Moc jaka jest potrzebna do pokonania jakiejś pochyłości z daną prędkością jest do wyliczenia i zawsze można znaleźć górkę, pod którą ja będę szybszy zwykłym alu rowerem, bo.... dam radę szybciej go wnieść, bo będzie lżejszy :)
Więc wszystko zależy od punktu widzenia.

zeeltom napisał/a:

Gdzie on widział kręcące się śmigła samolotu na wietrze :D

A tak często widujesz samolot EV? :D
Twoje porównanie jest rodzaju piernika do wiatraka. Można zrobić piernik podobny do wiatraka, ze śmigłem z cukru i jak będzie zamocowany taĸ że będzie mały moment hamujący, to... na niwielkim wietrze się zakręci, a wiatrak oczywiście nie ;)
No chyba widziałeś ile energii się marnuje w samolotach na samo pokonanie sił hamujących w silniku ;)
Raczej BLDC nie ma takiego momentu hamującego, a poza tym odzysk energii w moich podsystemach jest realizowany z ograniczaniem mocy ładowania, więc jak się ustawi kilka wat, to komórkę da rady naładować...
Zresztą to było nieco w celu sprawdzenia czujności forumowiczów, ale przy zmiennej geometri śmigła nie byłby potrzebny huragan, aby doładować co nieco. Wszystko zależy od sterowania ładowaniem...

A poza tym to.. można doładowywać podczas jazdy, jak się jedzie pod wiatr :D :D:D:D:D

r2d2 napisał/a:

Uber Teoretyk...


Teoria niezbędna, ale po przeczytaniu kilkuset stron dokumentacji ATMELA, zainstalowaniu darmowego oprogramowania do rysowania schematów i robienia płytek, oraz po wykonaniu własnego programatora AVR poprzez LPT w trybie ISP, wzięło się lutownicę i... teraz jak mam jakiś pomysł to już jest szybciej w realu :D
Mam tutaj np. regulator ładowania acu, który odpowiednio zaprogramowany może dowolnie małą moc ładowania dostarczyć:



Równie dobrze można na wejście podpiąć wyjście alternatora (prawdopodobnie wyrzucę oryginalny regulator i wezmę z niego tylko diody), jak i "wolną amerykankę" a i BLDC z mostkiem 3fazowym i... mam pełną kontrolę jaką moc odbieram z tych urządzeń no i... mając kilka takich płytek z jednego źródła jednocześnie ładuję kilka acu, bo osobne diody zapobiegają pływaniu prądów pomiedzy mniej naładowanymi acu....

Więc spokojnie im prostrze przeniesienie mocy na ruch postępowy tym lepiej...
tak czy inaczej uśmiałem się jak zobaczyłem w "Stonce" czyli Biedronce... treningowy rower magnetyczny... gdzie jako nowoczesną technologię podali... możliwość regulowania obciążenia jakimiś magnesami i nowatorski system w pedałach, który powoduje że jest cichy :D :D
Tylko jak się zobaczy do czego te pedała są przykręcone, to... jak ktoś będzie się chciał na stojąco na nim "odchudzać ze 100kg" to... może skończyć w szpitalu, bo zwykły chiński rower ma z 10 razy bardziej wytrzymały korbowód :D
Szkoda, że nie napisali, czy to pedałowanie doładowuje jakiś acu mały, żeby nie trzeba było co chwilę zasuwać do sklepu (już normalnym rowerem) po baterię :D
A wystarczy do altka podpiąć żarówkę i... też mozna ćwiczyć i mam rower magnetyczny ;)
Ba, z moim sterownikiem ładowania mogę nawet przy okazji podładować acu i też ustawić jak bardzo przy tym się zmęczę ;)

Zabawne jaki kit się wciska teraz ludziom...
Na szczęście zawsze można zrobić to samemu po swojemu, a i fun większy, że ma się coś czego nikt nie ma i jest to dopasowane do potrzeb ;)

Więc śmigła będą śmigać, bo po to są :D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group