ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Nostusek
Sob 07 Gru, 2013
jaką baterie zamiast żelówek
Autor Wiadomość
wiciu_r 
stażysta


Wiek: 52
Dołączył: 10 Sty 2013
Posty: 160
Skąd: Szamotuły
Wysłany: Czw 10 Sty, 2013   jaką baterie zamiast żelówek

Witam!
Posiada pojazd elektryczny Trikke Freerein napędzany silniczkiem 36V 250W i zasilany
3 akumulatorkami żelowymi 12V 9Ah. Zasięg realny bez szkody dla baterii wynosi około 10km.
W ciągu ostatniego roku przejechałem już tyle, że mam trzeci komplet baterii.
Chciałbym realnie zwiększyć zasięg przynajmniej o 100% i znacząco poprawić trwałość baterii
i tu pojawia sie pytanie jaką drogą pójść.
Na razie rozmyślałem nad takimi rozwiązaniami:
1. zakup 9 pakietów Lipo 11,1V 5000mA co teoretycznie pozwoliłoby uzyskać 36V 15Ah, ale nie bardzo
wiem jak rozwiązać problem ładowania takich pakietów bo na razie posiadam 1 ładowarkę
Imax B6, która pozwala jednorazowo ładować 1 pakiet (bawię sie w ASG i tak ładuję aku replik)
Oczywiście mówimy o używaniu wbudowanego balansera. Niestety przy tym rozwiązaniu czas ładowania
kompletu jest nie do przyjęcia.
2. Zakup 90 ogniw 18650 i połączenie ich w baterię 36V, ale gdzieś w układzie musiałyby być
wyprowadzenia dla balansera, a zupełnie sie na tym nie znam.
3. Zakup z alledrogo gotowego pakietu 36V 12-15Ah plus dedykowana ładowarka, ale cena
takiego rozwiązania trochę odstręcza.
4. Zakup 10 akumulatorów Lifepo4 3.2V 10000mAh, podobno są trwałe, ale zajmują więcej miejsca,
a chciałoby się mieć trochę większy zapas energii bo wymiary kieszeni to 30x15x6,5cm.
5. Zakup bezpośrednio w Chinach gotowygo pakietu 36V 15Ah, ale nigdy takich operacji nie robiłem.

Jakby ktoś mógł coś sensownego doradzić to będę wdzięczny bo czuję się od
pojazdu niestety silnie uzależniony.
Dzięki i Pozdrawiam
_________________
Im lepsza terenówka - tym dalej trzeba iść po traktor...
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Czw 10 Sty, 2013   

1. Łączysz LiPole równolegle i ładujesz wszystkie naraz. Tak się je ładuje w domowych warunkach i sprawdza się to to bardzo dobrze. Osobiście jestem wielkim fanem modelarskich LiPoli - moim zdaniem optymalne i najlepsze zasilanie dla Bajka. 160Wh/kg :D
Naucz się kupować z HobbyKing i będziesz bardzo zadowolony :)
 
 
wiciu_r 
stażysta


Wiek: 52
Dołączył: 10 Sty 2013
Posty: 160
Skąd: Szamotuły
Wysłany: Czw 10 Sty, 2013   

Laikiem jestem, ale przy tym rozwiązaniu nie bardzo rozumiem jak miałby działać balanser ładowarki, chyba że coś mylę i układ balansujący jest zaszyty wewnątrz każdego aku.
Czy poza Hobbyking znacie jakiś podobny sklep mający w ofercie konkretne pakiety do pojazdów elektrycznych, rowerów itp?
_________________
Im lepsza terenówka - tym dalej trzeba iść po traktor...
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Czw 10 Sty, 2013   

No łączysz wyjścia aku i do ładowarki podpinasz + łączysz wszystkie wyjścia balanserów i do ładowaczki też hop siup już :)
LiPole się "opłaca" stosować pod warunkiem zakupu u źródła. Jak będziesz mieć do zapłacenia 220zł/pakiet u polskich dystrybutorów to się szybko wyleczy z stosowania tych aku.
Dobre są, a nawet rewelacyjne, ale wymagają pewnej pracy i zachodu by je wdrożyć :)
 
 
wiciu_r 
stażysta


Wiek: 52
Dołączył: 10 Sty 2013
Posty: 160
Skąd: Szamotuły
Wysłany: Czw 17 Sty, 2013   

Znalazłem w necie takie zestawienie:
Trikke Freerein 250W36V 3x12V/9Ah - żelki -zasięg do 20km (V max)
Trikke Pon-e 250/36V Lipo 10Ah -zasięg do 35km

Na alledrogo znalazłem taką bateryjke .
Zastanawiam się nad zakupem 2 powyższych bateryjek z tym, że w Trikke byłyby one umieszczone pionowo (chyba można je tak mocować) i miałyby być niesprzężone, czyli jadę sobie nad morzem alejką i wyrywam panienki, a jak mi się power skończy to przełączam na drugą bateryjkę i wracając inną alejką robię to samo, w sumie przynajmniej 60km trudów i znojów :lol:
Chyba dobrze kombinuję???

Poza tym może mi ktoś wyjaśnić co to są za gniazda w obudowie baterii, te na ostatniej fotce.
_________________
Im lepsza terenówka - tym dalej trzeba iść po traktor...
 
 
mar56 
dyrektor


Pomógł: 4 razy
Wiek: 67
Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 443
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 17 Sty, 2013   

Co do zasięgu to niektórzy mają wyobraźnię,przy podawaniu zasięgu np. ten z allegro z postu powyżej podaje zasięg 90 km,kiedy wiadomo że jadąc" ekonomicznie ebikiem zużywamy ok.10Wh czyli w tym wypadku 36 km zasięgu.Nie wiem czemu to ma służyć,kłamstwo ma krótkie nogi.Dziwić się nie należy ,że ludzie kwestionują później nawet prawdziwe wyliczenia.
_________________
zrób sobie ebikea,źycie to nie bajka
Ukradł rower, jemu ukradziono - co za różnica: jest zamieszany...
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw 17 Sty, 2013   

Rower mu pewnie wykrywa fakt pedałowania, a jak dobrze ciśnie na pedały na poziomej drodze, to przy elektrycznym wspomaganiu przejedzie te 90 km, a potem już musi liczyć tylko na swoje siły.
Każdy inaczej analizuje swoje potrzeby zasięgu roweru EV.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
mar56 
dyrektor


Pomógł: 4 razy
Wiek: 67
Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 443
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 18 Sty, 2013   

Niech sobie tak analizuje,ale podawać należy zasięg bez pedałowania(choćby z V=20km/h),bo inaczej dojdziemy do absurdu(podadzą 200km zasięgu, bo zakłada dobrą parę w nogach).
_________________
zrób sobie ebikea,źycie to nie bajka
Ukradł rower, jemu ukradziono - co za różnica: jest zamieszany...
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pią 18 Sty, 2013   

Ja swoje zasięgi podaję zawsze bez pedałowania dla szybkości około 20 km/h i przy prędkości maksymalnej.
 
 
wiciu_r 
stażysta


Wiek: 52
Dołączył: 10 Sty 2013
Posty: 160
Skąd: Szamotuły
Wysłany: Pią 01 Lut, 2013   

Co byście wybrali z tych 2 aku:
1. http://allegro.pl/bateria...2952677088.html , na pytanie dostałem odpowiedź, że mają ostatnie sztuki po 790zł.
2. http://allegro.pl/bateria...2985355294.html po 830zł.

Wydaje mi się, że na tej 2 pojeżdżę znacznie dłużej, a cena podobna.
_________________
Im lepsza terenówka - tym dalej trzeba iść po traktor...
Ostatnio zmieniony przez Pią 01 Lut, 2013, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pią 01 Lut, 2013   

Nie podoba mi się pierwszy link. Jak można podawać zasięg roweru do danej baterii? I to jeszcze 90 km dla 10Ah?
 
 
borsuk 
prezes



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 12 Wrz 2011
Posty: 687
Skąd: Sudety
Wysłany: Pią 01 Lut, 2013   

zeeltom napisał/a:
Nie podoba mi się pierwszy link. Jak można podawać zasięg roweru do danej baterii? I to jeszcze 90 km dla 10Ah?

W dodatku nie podają wymiarów i wagi
pozdr
borsuk
 
 
wiciu_r 
stażysta


Wiek: 52
Dołączył: 10 Sty 2013
Posty: 160
Skąd: Szamotuły
Wysłany: Pią 08 Lut, 2013   

Dostałem od sprzedawcy tej 2 baterii z allegro informację, że na początku kwietnia dotrze z Chin kontener z bateriami rowerowymi. Pytałem o 36V 20-30Ah i podobno nie będę zawiedziony ofertą. Ceny nie znam, ale skoro za 36V 10Ah chcieli 830zł to większe powinny wypaść dosyć interesująco. Poczekamy, zobaczymy.
_________________
Im lepsza terenówka - tym dalej trzeba iść po traktor...
 
 
toft 
szef
Pan kierowca


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 1756
Skąd: Gliwice
Wysłany: Pią 08 Lut, 2013   

Myślę że większych nie będzie tzn może te 20ah max, ale ceny będą raczej rosły liniowo albo prawie liniowo... Pooglądaj ceny chińskie taniej jest na ilości sztuk, czyli wielkości zamówienia natomiast cena za kwh jest mniej więcej podobna... Niestety...
 
 
mar56 
dyrektor


Pomógł: 4 razy
Wiek: 67
Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 443
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 08 Lut, 2013   

Za to będą rosły przebiegi,ten 36/10 Ah miał 90 km ,to analogicznie 36/20 Ah około 200km :mrgreen:
_________________
zrób sobie ebikea,źycie to nie bajka
Ukradł rower, jemu ukradziono - co za różnica: jest zamieszany...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group