ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Ustawa o wytwarzaniu energii w mikroinstalacji dla osób fiz
Autor Wiadomość
Profess 
młodzik


Dołączył: 27 Maj 2011
Posty: 94
Skąd: Katowice
  Wysłany: Pią 26 Lip, 2013   Ustawa o wytwarzaniu energii w mikroinstalacji dla osób fiz

Sejm przyujął dziś poprawkę, zgodnie z którą wytwarzanie energii elektrycznej w mikroinstalacji przez osoby fizyczne nie będące przedsiębiorcami, a także sprzedaż tej energii przez te osoby nie będzie traktowane jako działalność gospodarcza. Energia elektryczna wytworzona w mikroinstalacjach przyłączonych do sieci dystrybucyjnej ma być kupowana po cenie równej 80 proc. średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej w poprzednim roku kalendarzowym.

A więc wreszcie krok do przodu, bo teraz inwestycja w mikroinstalacje dla potrzeb własnych ma sens. Dotąd inwestycja tylko po to by ładować swój EV była mało opłacalna, teraz nadwyzki energii będzie można sprzedawać do sieci bez prowadzenia działalności.
_________________
Z prądem ale pod prąd ;)
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Nie 28 Lip, 2013   

Wiem, że miała być jeszcze koncesja i inne.
Czy odsprzedana energia będzie miała cene ekologiczną ?
Czy mogę brać energię od sąsiada (najlepiej lewym kablem) i ją sprzedać do elektrowni z zyskiem ?
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
dezmol 
stażysta


Dołączył: 19 Lip 2012
Posty: 127
Wysłany: Nie 28 Lip, 2013   

Cytat:
Czy mogę brać energię od sąsiada (najlepiej lewym kablem) i ją sprzedać do elektrowni z zyskiem ?


Nie bo to ta sama energia :) Będziesz w tym samym układzie z tego co mi wiadomo.
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Nie 28 Lip, 2013   

Bo naprawdę chciałbym się dowiedzieć, czy ci z układu tak będą robić, czy znowu się domyslę, dlaczego ja nie mam kasy, a ..............
Coś ta ustatwa długie lata się rodzila, żeby te układy zabezpieczyć.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
Profess 
młodzik


Dołączył: 27 Maj 2011
Posty: 94
Skąd: Katowice
Wysłany: Pon 29 Lip, 2013   

Najważniejsze jest to, że mozna dziś mocno promować EV, pytając kierowców - Czy ktoś z was może sobie wyprodukować w domu trochę benzyny, oleju napędowego czy gazu LPG po cenie kosztu amortyzacji instalacji i jeszcze sprzedać nadwyżkę sieci stacji benzynowych...?
_________________
Z prądem ale pod prąd ;)
 
 
Notoco 
młodzik
a na co mi tytuł?


Dołączył: 27 Lis 2011
Posty: 74
Skąd: KRK lub NL
Wysłany: Pon 29 Lip, 2013   

Ta nowa ustwą to nic wiecej tyko skandal!
Znowu ktos podkupil tym razem senatorow i z ustawy zrobili maszyne do robienia pieniedzy ... elektrowniom :(
te 80% zeby was nie zmylio - to nie 80% 0,5zł (np G11) tylko 80% 0,24 cene bez przysyłu.

Czyli znow elektrownia zarobi na tym co ktos inny wyprodukuje .... rece opadaja.

Jedyna zaleta jest to ze nie trzeba bedzie dzialanosci gospodarczej, koncecji, pozwolen itp ...
Wystarczy zglosic do ZE ... to jedyne pozytywne z tej ustawy.
Ale niestety kokosow z tego nie bedzie
 
 
Pawiel 
brygadzista
Pawieł


Dołączył: 15 Mar 2011
Posty: 281
Skąd: Legionowo
Wysłany: Pon 29 Lip, 2013   

Hmm.
To nie bedzie 1,30zł za 1kWh instalacji zamontowanej na dachu?
Coś źle zrozumiałem?
_________________
Jeżdżę Kellys Toxic full susp., 22,5Ah LiIon, 9C (od Nexun) - http://forum.arbiter.pl/v...p?p=58902#58902
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pon 29 Lip, 2013   

A to nie siakiś zielony certyfikat robi dobry pieniądz z 1kwh?
Bez niego to są właśnie grosze.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Nostusek 
szef



Pomógł: 18 razy
Wiek: 37
Dołączył: 03 Cze 2011
Posty: 1406
Skąd: Pruszków
Wysłany: Pon 29 Lip, 2013   

a ja zadam głupawe pytanie ? jaka jest ogólna definicja tych mikroinstalacji ? Jakieś limity kW ? Bo jeden może mieć pole kilometr na kilometr zastawione solarami a drugi będzie miał 3 płyty fotowoltaiczne - i takowoż jedne jak i drugi będzie twierdził że ma mikro instalację patrząc przez swój pryzmat...
_________________
Pal gumę - nie benzynę! EV górą!!
Silnik: MY1020 500W/24V, sterownik: YK-40 -tuningowany , akumulator: 2 x Toyama NPC-18

Potrzebujesz akumulatora kwasowego? AGM, VRLA, GEL, trakcja, samochodowe ? Dzwoń: 609-208-808 w godz 9 - 17
 
 
r2d2 
prezes
Reverse engineer



Pomógł: 4 razy
Wiek: 52
Dołączył: 22 Lip 2006
Posty: 683
Skąd: Kielce
Wysłany: Pon 29 Lip, 2013   

Notoco napisał/a:
tylko 80% 0,24 cene bez przysyłu
No, sensowne, jak sobie to inaczej wyobrażasz, że płacą Ci za przesył Twojego prądu ich linią?
Miała być inna stawka ale na produkcję i skup energii odnawialnej, (chyba nawet ponad 1zł/kWh) ale to już nie przeszło.

Niestety dla naszych rządzących nie ma różnicy czy te 100kWh to z węglarki w Połańcu, czy z fotowoltaiki gdzieś tam... Hajs się ma zgadzać i już :P

Pozdro.
_________________
I choć bym szedł ciemną doliną, ciemności się nie lękam bo robię światło...
Ostatnio zmieniony przez r2d2 Pon 29 Lip, 2013, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
highend 
stażysta
Leaf Driver



Wiek: 47
Dołączył: 04 Cze 2012
Posty: 187
Skąd: BIELSKO-BIAŁA/TYCHY
Wysłany: Pon 29 Lip, 2013   

czyli za prąd wytworzony samodzielnie zapłacą 0,8 x 24gr = około 19 groszy, mam rację?
to teraz proszę o wyliczenie ile by kosztowały solarki do wytwarzania powiedzmy 4KW prądu (aby móc ładować EV i zasilać dom).. i ile by trwał zwrot z inwestycji przy założeniu, że zużywam dziennie 10kwh prądu (razem z autem EV - uśrednione wszystko)
_________________
electrique.pl - www.electrique.pl
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pon 29 Lip, 2013   

Większość nie rozumie :)
Jeśli masz instalację i wyprodukuje ci 1kWh to zarobiłeś 1zł. Bo musiałbyś ją kupić z zakładu energetycznego. A tak masz swoją 1kwh ORAZ 1zł w kieszeni.
Dlatego zwrot inwestycji jest bardzo szybki - nawet 4 lata. Szybciej niż CO, kolektory i inne wynalazki .
A nie tak jak wbijają do głowy lobby - 25 lat i wciskają kit z opłacalnością na poziomie 20gr/1kwh bez wyjaśnienia dlaczego to rozmyślne mącenie.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
Ostatnio zmieniony przez tas Pon 29 Lip, 2013, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Pawiel 
brygadzista
Pawieł


Dołączył: 15 Mar 2011
Posty: 281
Skąd: Legionowo
Wysłany: Pon 29 Lip, 2013   

Czyli co?
Ta stawka 1zł/kWh przepadła?
Przecież stawka ................


Ok - TAS zdążył odpisać zanim zkończyłęm swój post.
Wszystko jasne. STrasznie zamieszany ten wątek.
Czyli wszystko po staremu i tak jalk miało być.
 
 
Pawiel 
brygadzista
Pawieł


Dołączył: 15 Mar 2011
Posty: 281
Skąd: Legionowo
Wysłany: Pon 29 Lip, 2013   

http://www.wykop.pl/ramka...i-gospodarczej/
 
 
Notoco 
młodzik
a na co mi tytuł?


Dołączył: 27 Lis 2011
Posty: 74
Skąd: KRK lub NL
Wysłany: Wto 30 Lip, 2013   

Jak to bedzie wygladac w praktyce?
Zalozymy ze wyprodukujesz 1Mwh energii i wszystko zuzyles (100%) w ramach wlasnej instlacji
Czyli przy stawce G11 to kwoat okolo 0,5zl = 500zlotych zaoszczedzone.
Ale w praktyce wykorzystasz przy malych instalacja (do 1kW) okolo 50-70% czyli zaoszczedzisz 250-230zl rocznie.
Reszta idzie w siec - w praktyce do sasiada .. prawda ?
Bo ZE nie musi przesylac energii w jego kierunku .. bo jest obok ciebie.
Ale tobie dadza tylko okolo 0,17-0,19 zl
Czyli zarobią na tym co ty wyprodukowałeś - bez jakichkolwiek własnych kosztów ... proste prawda?
Przy większych elektrowniach wykorzystasz jeszcze mniej energii z tego co wyprodukujesz - do 10-20% tylko.

Jak wygladaja ceny malych elektowni - wedlug ustawy to do 40kW moze dzialac na zasadzie zgloszenia.
Ale jest tez napisane ze nie moze przekraczac mocy przylaczeniowej obecnego przylacza, a jakie macie przylacza? 8 10 15kW a moze 20 kW? czyli nie mozecie przylaczyc nic wiecej.
Znow jest to na reke ZE (ale to w tym wypadku ma to logiczne wytlumaczenie).

Cena elektrowni 1,5kW to kwota okolo 8500zl + montaz + mat instlacyjne (2k)
4kW to cena rzedu 18500zl + montaz+ mat intlacyjn (4k)
9kw to cena rzedu 43.000zl + montaz+ mat intlacyjne (10k)

ile to wyprodukuje energii?
1kW elektrowni - wyprodukuje ci energii rzędu 700-1000kwh (zależy od wielu czynników)

Teraz kwestii kiedy się to zwróci? Przy tej kwocie za kwh to jest .... 25 lat!!! lub nigdy :)

Mam nadzieje ze jasno i prosto napisałem ale mnie ręce opadają ... niestety tak działa polityka i musimy się do tego przyzwyczaić.
W końcu ktoś musi ich sponsorować na najblizsze wybory.
Według mnie opłacało się zasponosrowac kilku polityków aby przepchnąć te poprawki - producenci i dystrybutorzy energii zarobią dzięki temu dodatkowa kasę zamiast mniejszych zysków jakimi straszyli do tej pory .....
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group