ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
sposób na nie ślizgazącą rolkę?
Autor Wiadomość
fazi 
młodzik
Artek


Wiek: 43
Dołączył: 12 Cze 2013
Posty: 92
Skąd: Świątniki Górne
Wysłany: Nie 29 Gru, 2013   sposób na nie ślizgazącą rolkę?

Jeżeli w nie odpowiednim dziale to bardzo proszę o przeniesienie. Interesują mnie sposoby na nie ślizgającą się rolkę. Jakie sposoby drodzy forumowicze macie na tą przypadłość? Bo moje rolki mimo moletki, lub ogumowania się ślizgają. Żłobiąc piękny wzór na powierzchni rolki. Nawet moletka potrafiła się wycierać :razz: po prostu mam chyba pancerne opony. Poza tym spis takich pomysłów mógłby być pomocny dla kolejnych zapaleńców na takie problemy :razz:
 
 
JerzyZ 
Zasłużony dla zlotu EV



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 794
Skąd: Warszawa - Ursynów
Wysłany: Nie 29 Gru, 2013   

Gdyby eneuro był wśród nas, to by zaproponował mikroprocesor. Ale go nie ma (chyba :smile: ), więc spróbuję go zastąpić:
Rolka wpada w poślizg, gdy prędkości nie są zgodne. Czyli trzeba ograniczyć tę różnicę.
Jak? Mierząc prędkość opony i tek sterując - mikroprocesorowo - rolką, aby nie traciła przyczepności.
Pomysł akademicki, ale może ktoś spróbuje...
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Nie 29 Gru, 2013   

To tylko zwolni obroty a nie spowoduje zmniejszenia poślizgu.
Nie jestem zwolennikiem napędu rolkowego. To juz wolałbym pomyśleć o jakimś wolnobiegu i przekładni na cienkim łańcuszku.
 
 
Nostusek 
szef



Pomógł: 18 razy
Wiek: 36
Dołączył: 03 Cze 2011
Posty: 1406
Skąd: Pruszków
Wysłany: Pon 30 Gru, 2013   

Nie obraźcie się ale dla mnie napęd rolkowy to po prostu pójście na łatwiznę lub na skróty. Dlatego też nie robiłem rolki a napęd łańcuchowy - powiem Wam więcej - dziecinnie proste rozwiązanie z którym nie ma żadnego stresu i poslizg, nie chlapie w deszczu... Co zrobić żeby się rolka nie slizgała ? sposoby są dwa - duży docisk generujący większe straty lub ostrzejsze perforowanie rolki skracające życie oponie...
_________________
Pal gumę - nie benzynę! EV górą!!
Silnik: MY1020 500W/24V, sterownik: YK-40 -tuningowany , akumulator: 2 x Toyama NPC-18

Potrzebujesz akumulatora kwasowego? AGM, VRLA, GEL, trakcja, samochodowe ? Dzwoń: 609-208-808 w godz 9 - 17
 
 
koncki
początkujący


Dołączył: 02 Kwi 2011
Posty: 47
Wysłany: Pon 30 Gru, 2013   

Nostusek - jednak powinienem się obrazić. Był już na forum jeden taki, który znał jedynie słuszne rozwiązania.
A teraz w temacie - rolka musi się ślizgać i tyle. Żeby ślizgała się mniej potrzebny jest:
a)większy docisk
b) większa powierzchnia styku rolki z oponą
Ad. a) Ja akurat mam docisk za pomocą sprężyny i to mi się sprawdza, pod warunkiem, że nie jadę na mokrym pod górkę. Stąd wniosek, że większy docisk potrzebny jest jedynie chwilowo - pod górkę i do rozpędzania. Coś takiego ma mmoto w swojej konstrukcji – rolka jest dociskana manetką do opony a odciągana za pomocą sprężyny. Jak zmajstruję coś takiego u siebie to się odezwę. Ale uprzedzam, że mi się z tym nie spieszy, bo ślizgająca się rolka specjalnie mi nie przeszkadza. Słaby docisk dobrze wpływa na zasięg oraz na trwałość rolki. No i zupełnie nie wiem, co to znaczy grzejący się silnik :lol: .
Ad. b) Jak już parę razy pisałem tu na forum, ja swoją rolkę regeneruję taśmą samowulkanizującą, która elegancko dociera się do kształtu opony i z czasem powierzchnia styku jest coraz większa. Widać to trochę na zdjęciu (przepraszam za kiepską jakość, ale mój telefon nie radzi sobie z robieniem zdjęć z bliska).

I pozdrawiam wszystkich idących na łatwiznę!

IMG_20131228_170255_0.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 646 raz(y) 1,11 MB

 
 
tomek701 
prezes


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 23 Lip 2013
Posty: 545
Skąd: Chełm
Wysłany: Wto 31 Gru, 2013   

Fazi najlepszejszy :) sposób na to żeby rolka się nie ślizgała to ją wyrzucić i zrobić napęd na łańcuszek i zębatkę :( Miałem napęd rolkowy ful wypasiony odłączany a na dodatek z wolno biegiem fajnie jeździł ale jak było sucho teraz mam na łańcuszek i jestem mega zadowolony jak zrobię na pasek zębaty będę jeszcze bardziej pozdrawiam.
_________________
https://photos.app.goo.gl/pK7oCAa4oXAxfxds8
 
 
fazi 
młodzik
Artek


Wiek: 43
Dołączył: 12 Cze 2013
Posty: 92
Skąd: Świątniki Górne
Wysłany: Wto 31 Gru, 2013   

Zdaję sobie sprawę z faktu iż rolki może nie są super idealnym rozwiązaniem, ale ta prostota hmmm... :mrgreen:
 
 
mmoto 
prezes
mmoto


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 801
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon 06 Sty, 2014   

Papier ścierny, gruboziarnisty. Trudno znaleść taki aby się nie sypał.
 
 
fazi 
młodzik
Artek


Wiek: 43
Dołączył: 12 Cze 2013
Posty: 92
Skąd: Świątniki Górne
Wysłany: Pon 06 Sty, 2014   

Też o tym Mmoto myślałem, ale nie mogę sobie wyobrazić sposobu trwałego montażu takiego papieru, obawiam się że poszarpało by taki papier błyskawicznie. Jak potrafiło mi w moletce wytarcie od opony zrobić, a gumy na rolkach po kilku kilometrach mają zagłębienia od opony to taki papier by zszarpało moment. Faktem jest iż ja nie dociskam tej rolki mocno do opony, siada wszystko swoim ciężarem (silnik, akumulatory, bagażnik) ale dzięki temu mam dużo mniejsze opory toczenia :smile: .
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pon 06 Sty, 2014   

A próbowaliście dokręcić do koła 2 obręcz (np śrubkami)?
Na jednej by była opona normalnie, a na drugiej obok (można by dobrać taką jakąś wąską) nawinięty pas i do silnika napęd o przełożeniu nieomal idealnym. Coś jak ten pasowy napęd w pralce.
Wydaje mi się to całkiem proste i tanie w realizacji. No i odpada wam to głupie ślizganie :)
Piwo za pomysła :P
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
koncki
początkujący


Dołączył: 02 Kwi 2011
Posty: 47
Wysłany: Pon 06 Sty, 2014   

Pomysł nie nowy
http://www.mt.com.pl/arch...yczny_rower.pdf

Piwo dla mnie :wink:
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pon 06 Sty, 2014   

No nieee, znowu wynalazłem już wynaleziony wynalazek :mrgreen:
Piwka nie będzie :)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
mmoto 
prezes
mmoto


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 801
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto 07 Sty, 2014   

Papier ścierny ma zdecydowanie większą przyczepność od gumy, dobra taśma dwuustronna dobrej jakości papier ścierny, u amerykańskich kolegów ok. 2 tygodnie działa taki sposób.
Poszukaj są okleiny ścierne do wiertarek, szlifierek na polimerach, można wyciąć i kawałki nakleić.
Można też poszukać pasa ściernego, lub linki z węglików.
 
 
fazi 
młodzik
Artek


Wiek: 43
Dołączył: 12 Cze 2013
Posty: 92
Skąd: Świątniki Górne
Wysłany: Wto 07 Sty, 2014   

Mam jeszcze takie pytanie do kolegów, czy jest dopuszczalne jakieś bicie rolek? mam 2szt rolek odebranych od tokarza i mają bicie. Może nie po samej tokarce ale chyba coś poszło nie do końca tak jak trzeba ze spawaniem wypustków pod frezy i szlifowaniem ich. Podczas jazdy co prawda nie czuć, ale jakiś wibracje czuć po podniesieniu roweru i włączeniu silnika (nie jestem pewien czy to przez samo koło czy faktycznie te rolki, nie sprawdziłem tego jak miałem zamontowany silnik 250w :cry: ) W każdym bądź razie jest to trochę widoczne jak włączy się podniesiony silnik bez docisku do opony, jaki to może mieć wpływ na silnik?
 
 
mmoto 
prezes
mmoto


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 801
Skąd: Szczecin
Wysłany: Śro 08 Sty, 2014   

Prawdopodobnie masz luz w otworze rolki, a ten frez opycha końcówkę i przekasza się na wałku. Spróbuj rozpiłować jeszcze troszkę frez.
Natomiat jak masz cienką ściankę przy spawie to tez mogło pociągnąć, ja zacząłem toczyć ściankę 10 mm tam na spawie.
Jak masz dosyć gumy na zewnątrz uruchom motor, zaprzyj dobrze scyzoryk i stocz gumę.

Może ktoś zrobi rolkę jak w załączniku:

galet-transmission-pour-solex-nu.jpg
Wzór nieślizgającej rolki.
Pobierz Plik ściągnięto 608 raz(y) 41,15 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group