ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 27 Wrz, 2014
skrzynki
Autor Wiadomość
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Nie 28 Wrz, 2014   

Co wy cały czas z tą matą? To wreszcie mata czy tkanina? Tylko proszę mi nie tłumaczyć jak dziecku bo laminuje różne rzeczy od 25 lat
 
 
sietaz 
prezes


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 20 Maj 2014
Posty: 919
Skąd: warszawa
Wysłany: Nie 28 Wrz, 2014   

A odessać powietrze czym - odkurzaczem? Czy może jakaś przeróbka pompki na próżniową. Z braku laku można owinąć streczem i też ta powierzchnia będzie łatwa do obrobienia. Moja skrzynia waży około 700 gram, ale jest bardzo duża - spokojnie wejdzie 20 aku turnigy, kontroler i wcale nie będzie ciasno. Sztywność skrzyni Zależy nie tylko od ilości warstw, ale też od nas rodzaju żywicy
_________________
Jeżdżę na: Voyager I


Niech moc będzie z wami
 
 
pajak_111 
stażysta
pajak_san


Pomógł: 1 raz
Wiek: 43
Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 173
Skąd: wałbrzych
Wysłany: Pon 29 Wrz, 2014   

Adam Wysokiński napisał/a:
Co wy cały czas z tą matą? To wreszcie mata czy tkanina?

Masz racje tkanina to tkanina a mata to mata. (mate odsączająca nadmiar żywicy) to tkanina delaminacyjna
sietaz napisał/a:
A odessać powietrze czym - odkurzaczem? Czy może jakaś przeróbka pompki na próżniową. Z braku laku można owinąć streczem i też ta powierzchnia będzie łatwa do obrobienia.
Myślę ze odkurzacz będzie lepszy od streczu.Po prostu im większe podciśnienie uzyskasz tym lepiej. Dobra pompa uzyskuje okolo -0.9 bara
 
 
Nostusek 
szef



Pomógł: 18 razy
Wiek: 36
Dołączył: 03 Cze 2011
Posty: 1406
Skąd: Pruszków
Wysłany: Pon 29 Wrz, 2014   

pajak_111 napisał/a:
Dobra pompa uzyskuje okolo -0.9 bara


I wiele więcej się nie uzyska - na ziemi bynajmniej. Zresztą wszystko zależy od ciśnienia atmosferycznego - pompa prózniowa nie zrobi podciśnienia większego niż -1 Bar - stanowi to w przeliczeniu nacisk ok 10 kg/cm2 czyli naprawdę ogromny... Do dziś pamiętam huk z jakim rozerwało prototypową formę do produkcji wanny gdy włączono próżnię w maszynie termoformierskiej. 100 TON na 1 m2 to ogromna wartość nacisku...

Mój kuferek w którym mam swoje akumulatory i sterownik waży ok. 1300 gram a jest bardzo mocno przewymiarowany jeśli chodzi o ilosć maty i żywicy. Grubość pokrywy na rancie wynosi ok. 5 mm!! Składa się on przeważnie z 4 warstw maty. Od wewnątrz i na zewnątrz jest z tego co pamiętam mata 150 a w środku chyba 500-tka :D Dodam że cały ma ok. 23x 19 x 25 cm. Ścianki są stosunkowo cienkie ale podczas laminowania wzmacniałem spód/wierzch i narożniki dodatkowymi warstwami maty dokładnie tapując każdy centymetr aż zaczynała się ciągnąć mata za pędzlem..

Do tego używałem żywicy poliestrowej i takiego czerwonego utwardzacza w płynie - efekt jest taki iż gdy mój rower się przewrócił na beton wraz z akumulatorami wewnątrz to kuferek się jedynie obdrapał delikatnie.
_________________
Pal gumę - nie benzynę! EV górą!!
Silnik: MY1020 500W/24V, sterownik: YK-40 -tuningowany , akumulator: 2 x Toyama NPC-18

Potrzebujesz akumulatora kwasowego? AGM, VRLA, GEL, trakcja, samochodowe ? Dzwoń: 609-208-808 w godz 9 - 17
 
 
pajak_111 
stażysta
pajak_san


Pomógł: 1 raz
Wiek: 43
Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 173
Skąd: wałbrzych
Wysłany: Pon 29 Wrz, 2014   

Często obsługuje i naprawiam pompy próżniowe. Mam ich kilka na zakładzie. Nowa jest w stanie uzyskać do -0.93 :wink:
a podobno NASA wytworzyła próżnie -1 przy jakiś doświadczeniach z antymaterią i kosztowało to sporo kasy :grin:
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Pon 29 Wrz, 2014   

Nostusek napisał/a:
pompa prózniowa nie zrobi podciśnienia większego niż -1 Bar - stanowi to w przeliczeniu nacisk ok 10 kg/cm2

Pozwolę się nie zgodzić, kolego
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 29 Wrz, 2014   

Dla nie wtajemniczonych to "próżnia" jest odpowiedzią na ciśnienie atmosferyczne, które to ok 1 bara jest wynikiem oddziaływania masy powietrza na pow. ziemi i więcej się nie da. W górach mniej, kilka km pod ziemią można więcej.
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
sietaz 
prezes


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 20 Maj 2014
Posty: 919
Skąd: warszawa
Wysłany: Pon 29 Wrz, 2014   

Myślałem, że jak zrobiłem skrzynkę z tkaniny i żywicy epoksydowej to popisałem się ekstrawagancją i rozrzutnością, ale nie - koledzy idą krok dalej. Czekam aż ktoś zacznie opisywać rtm i użycie autoklawów :razz:
Ja tylko przypomnę, że to nie jest element konstrukcyjny tylko w zasadzie osłona i nie ma co cudować.
_________________
Jeżdżę na: Voyager I


Niech moc będzie z wami
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pon 29 Wrz, 2014   

Normalny amator nie będzie używać odkurzacza, pompy czy innych dziwów ani nie będzie robić żywic wymagających wygrzewania. Robi się metodami najprostszymi, wygodnymi i gwarantującymi dobry rezultat przy minimum wiedzy w temacie.

Technologia przez prostotę ma trafiać do 95% potrzebujących bez zaplecza, a nie do 5%.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 29 Wrz, 2014   

Różnica między- 0.7, a- 1.0 bara to 7, a 10 kg/cm² (0.7 można odkurzaczem), a worki w marketach lub all.. po kilka pln (worki próżniowe do przechowywania ubrań).
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pon 29 Wrz, 2014   

Tylko co z tego. Opis jest w twojej głowie. I komu ma być przydatny? Mnie? Tym 2% wszystkich ludzi co wiedzą o co chodzi i mieli z tym styczność wcześniej?
Postaw się na miejscu typowego statystycznego kogoś...
Wchodzę na forum, widzę skrzyneczkę, myślę sobie, fajnie by było zrobić taką, w końcu bym przewodził rzeczy jak człowiek, a nie dzicz z kablami na partyzanta, o widzę opis robienia skrzyneczki, fajnie, że ktoś zrobił bo wcześniej nic nie laminowałem i będzie mi łatwiej.

Tak to działa.

Masz pomysł, masz wiedzę do przekazania to nie gadaj tylko zrób przystępny opis dla kogoś bez doświadczenia i bez specjalistycznych narzędzi (i nie mówię tu akurat tylko o laminowaniu). Wtedy będziemy dyskutować. Z gadania nie ma nic i dla nikogo. Jeden z drugim specjalista z 25 letnim doświadczeniem siedzi cicho na forum albo komentuje, a jedyna łopatologiczna instrukcja laminowania na całym forum zrobiona przez amatora z dorobkiem 2 skrzynek. Że o innych rzeczach nie wspomnę. Pięknie.

Ach no tak, można sobie po google poszukać jak się laminuje łupiny na jezioro, tam wszystko wyjaśniają (tak, ironia).

Jak się będzie mniej gadać, a więcej robić to dla przyszłych pokoleń będzie korzyść. Z gadania nic nie ma i nie będzie.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
Ostatnio zmieniony przez tas Pon 29 Wrz, 2014, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
MARCIN 
prezes


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2014
Posty: 519
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 29 Wrz, 2014   

Opisałbym powstawanie obudowy z aluminium na maszynach numerycznych, ale co tu opisywać? Maszyna wszystko robi.
Dobra, żarcik :mrgreen: .
 
 
JerzyZ 
Zasłużony dla zlotu EV



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 794
Skąd: Warszawa - Ursynów
Wysłany: Pon 29 Wrz, 2014   

Adam Wysokiński napisał/a:
Nostusek napisał/a:
pompa prózniowa nie zrobi podciśnienia większego niż -1 Bar - stanowi to w przeliczeniu nacisk ok 10 kg/cm2

Pozwolę się nie zgodzić, kolego

Ja też się nie zgadzam - to 1 kG/cm2. Co nie zmienia faktu, że metoda działa.
 
 
AdamM 
młodzik


Dołączył: 08 Kwi 2014
Posty: 83
Skąd: Chorzów/Częstochowa
Wysłany: Wto 30 Wrz, 2014   

MARCIN napisał/a:
Opisałbym powstawanie obudowy z aluminium na maszynach numerycznych, ale co tu opisywać? Maszyna wszystko robi.
Dobra, żarcik :mrgreen: .


Opisz! :smile: Ja chętnie poczytam. :mrgreen:
 
 
Nostusek 
szef



Pomógł: 18 razy
Wiek: 36
Dołączył: 03 Cze 2011
Posty: 1406
Skąd: Pruszków
Wysłany: Wto 30 Wrz, 2014   

Oj czepiacie się... mnie też zdarza się klepnąć jedno zero za dużo... 1 kg/cm2 to ok. 1 bar
_________________
Pal gumę - nie benzynę! EV górą!!
Silnik: MY1020 500W/24V, sterownik: YK-40 -tuningowany , akumulator: 2 x Toyama NPC-18

Potrzebujesz akumulatora kwasowego? AGM, VRLA, GEL, trakcja, samochodowe ? Dzwoń: 609-208-808 w godz 9 - 17
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group