ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 27 Wrz, 2014
skrzynki
Autor Wiadomość
Yin 
prezes


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 24 Lut 2014
Posty: 805
Skąd: Katowice
Wysłany: Czw 18 Sty, 2018   

Ja zabezpieczam przed stopieniem ( które może się wydarzyć na dwa sposoby - żywica się dostanie pod xps albo styropian, albo jeśli damy za dużo utwardzacza temperatura reakcji stopi kopyto) dając na kopyto warstwę taśmy klejącej pakowej króra zabezpiecza przed przesiąknięciem a na to warstwę tektury o grubości +-5mm - to zabezpiecza przed temperaturą. Po nałożeniu laminatu całość owijam ciasno streczem. Szpachlowanie i szlifowanie przed wykończeniem jest niestety raczeni nieuniknione. To najgorsza cześć całej zabawy. Nie pracowałem jeszcze z żywica epoksydową ale poliestrowa śmierdzi niemożliwie - najlepiej pracować na dworze albo w garażu z otwarta bramą. Jako tkaninę wybierz gramaturę w okolicach 150- 250 będzie się najlepiej układać. I zaopatrz się w rękawiczki gumowe jednorazowe w większej ilości (3-6 par) podziękujesz potem :) A i pędzelki do nakładania - takie o szerokości +- 3-4cm. właściwe przesączenia poznasz po tym że tkanina stanie się półprzezroczysta, staraj się nie zostawiać bąbelków powietrza ( białawe miejsca). To tyle tak na szybko, powiedzenia i zrób foty jak wyjdzie :)

Ps - pędzelki po pracy daj do słoika z rozpuszczalnikiem akrylowym - nie zaschną. Przed ponownym wykorzystaniem dokładnie zetrzyj z nich szmatą resztkę rozpuszczalniku bo jak go zostawisz to wpłynie na gęstość i czas sieciowania żywicy. Btw starą zgęstniałą żywicę można też rozcieńczyć rozpuszczalnikiem akrylowym, ale nie przywrócimy jej do gęstości jaką miała fabrycznie. Podobno da się to też zrobić ciekłym styrenem ale ze względu na kancerogenne działanie bym się w to nie bawił.
 
 
henio 
brygadzista


Dołączył: 16 Sie 2017
Posty: 286
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 19 Sty, 2018   

@ noisue, Yin
Bardzo dziękuję za podpowiedzi :)

Wszystko będę robił na strychu. Uchylę lekko wyłaz, włączę farelkę i nałżę węglową maskę. Robię na bank z EPOKSY. Zdrowie najważniejsze. Dam utwardzacza wg. zaleceń producenta. Na koniec owinę streczem i docisnę jak mówicie.

Następnego dnia, jak już zwiąże i odejdą smrody ( podobno EPOPKSY nie śmierdzi i znikomo-toskyczne, ale na wszelki wypadek ta zrobię ) wstawię do pomieszczenia o wyższej temperaturze by doschło. A potem szlifowanie i ewentualne szpachlowanie. Rozumiem że szpachlować mam ubytki i nie dociągnięcia samą żywicą z utwardzaczem, czy jakoś specjalną szpachlówką? Nie bardzo bym chciał się ładować w koszty. Może coś dodać do tej żywicy z utwardzaczem np. bardzo drobno pociętą tkaninę?
Do celowo zamierzam położyć folię karbonową. Może się obejdzie bez szpachli? A jak radzicie: robić wszystko na jednym kopycie, czy pokrywę na oddzielnym? Jak na jednym to jak to przekręcać?
 
 
Yin 
prezes


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 24 Lut 2014
Posty: 805
Skąd: Katowice
Wysłany: Pią 19 Sty, 2018   

Potrzebujesz szpachli akrylowej tak +- od 0.2kg do 0.5 kg - w miarę wprawy w laminowaniu mniej.
Na początek możesz podzielić pracę na 3-5 razy - jedna warstwa laminatu + strecz i zostawienie do wyschnięcia potem druga warstwa etc. Tkaninę potnij nożyczkami przed laminowaniem - nie będzie się kleić do rękawic. Szlifujesz całość + laminat + szpachlę, najlepiej szlifierką oscylacyjna. Możesz do tego zaopatrzyć się w kombinezon malarski - nie są drogie a unikniesz swędzenia które powodują włoski włókna w kontakcie z skórą.
Skrzynkę imho najlepiej robić jako całości potem przeciąć szlifierką kontową z tarczą do cięcia metalu na skrzynkę i pokrywę.
 
 
henio 
brygadzista


Dołączył: 16 Sie 2017
Posty: 286
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 19 Sty, 2018   

Kurczę, teraz żałuję, że nie kupiłem styroduru 12- tki. Akusy 18650 razem z koszyczkami mają 7 cm dochodzi do tego sterownik 4,5 cm wysokości, ale musi mieć przerwę na oddychanie przynajmniej 0,5 i mam już 12 cm. Jak ja teraz to zmieszczę?

Albo ciąć wzdłuż na pół kopyto i wstawić 2 cm czegoś, albo walić szpachli na kopyto, albo na dwóch kopytach robić - odzienie skrzynka, oddzielnie pokrywa.

Początek roboty i już potknięcie :(

---edit---
Ale na blogu Tasa wyraźnie jest napisane, że 10 cm
http://ebike.nexun.pl/bud...0-carver-1500w/
To może jednak się zmieści?
 
 
ICE 
Zasłużony dla zlotu EV



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 15 Maj 2016
Posty: 321
Skąd: wlkp
Wysłany: Pią 19 Sty, 2018   

henio, jak rozumiem chcesz dać sterownik na akumulator, a nie lepiej obok i nie będzie trzeba tak głębokiej skrzynki robić.
 
 
Marianek 
początkujący
Marianek


Wiek: 69
Dołączył: 16 Sty 2018
Posty: 2
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sob 20 Sty, 2018   

Też jestem na etapie skrzynki. Chciałem z epoxydu, ale fachowcy twierdzą że jeśli temperatura podczas laminowania i utwardzania spadnie poniżej 18 -17 stopni to żywica przerwie proces wiązania. Przeniesienie do ciepłego pomieszczenia po kilku godzinach nic już nie pomoże, szrot.
Ponoć zimą raczej poliester któremu wystarczy 12 - 13 stopni
 
 
Eryk1000 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 40
Dołączył: 22 Lis 2013
Posty: 1119
Skąd: Wadowice
Wysłany: Nie 21 Sty, 2018   

Ja robiłem skrzynkę żywicą epoksydowa, tylko zrobiłem ja metoda infuzji próżniowej. W domowym zapleczu do ogarnięcia tylko trzeba mieć coś co robi próżnię. Temperatura w jakiej przeprowadzałem operację to 15 stopni. Podczas utwardzania żywicą się rozgrzewa. Wyszedł z tego super cienki i mega twardy laminat. Na fajrant przeniosłem to do domu i dałem do łazienki na noc aby czasem nie smrodzic, choć w porównaniu do poliestrowej to epoksydowa wogole nie daje zapachu ;)
_________________
Jeżdżę na :

E-Giant Terrago

Viking Power 6000W +
 
 
henio 
brygadzista


Dołączył: 16 Sie 2017
Posty: 286
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 22 Sty, 2018   

Kopyto już zrobiłem. Styrodur rozciąłem wzdłuż. Dałem do środka sklejkę 1,5 cm by poszerzyć. Boki oszpachlowałem tylko od czoła - po szerokości, bo reszta gładka i równa. Następnie owinąłem wszystko taśmą pakowną i schnie.

Laminat będę robił w ciepłym pomieszczeniu. Robię z epoksy na bank.

Sterownik zamierzam dać oczywiście z boku ogniw, nie na górę. I jeśli sterownik ma 4,5 szerokości, a akusy z koszyczkami 7 cm, to wszystko mi się powinno zmieścić.

Jakby co to zadzwonię do Chłopaków z Bielska i mi podpowiedzą.

http://elektro-bikes.pl/skrzynki/
 
 
krzych 
początkujący


Dołączył: 27 Cze 2018
Posty: 37
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 28 Cze, 2018   

Przepraszam, że w tym wątku, ale nie mogę się doszukać odpowiedniego innego - jest gdzieś jakiś "wykaz" osób które potrafią zrobić taką skrzynkę na zlecenie w rozsądnej cenie?

[edit] do komentarza poniżej - fakt, nie zauważyłem, z rozpędu pomijam podpisy czytając - dzięki
Ostatnio zmieniony przez krzych Pią 29 Cze, 2018, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 28 Cze, 2018   

Masz link wyzej
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
leszcz 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 15 Lut 2017
Posty: 861
Skąd: Rumia
Wysłany: Pią 29 Cze, 2018   

Taka ciekawostka. Laminowałem poliestrową i zabezpieczyłem folią aluminiową do pieczenia i jest bajka! Żadnego babrania ze szpachlą i od środka LUSTRO!

Mój zestaw:






_________________
Moja przygoda z ebike od 2017:
Damka 28" https://cutt.ly/7e8jyMJ
Dla syna 26" https://cutt.ly/Fe8juR3
Dla syna 24" https://cutt.ly/ue8ju03
Full 29" MXUS 30H 1500W https://cutt.ly/3e8jiaG

Od 2019 100% bezprąd :) https://cutt.ly/ge8jop2
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group