ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Powitanie, pytanie i dylemat początkującego.
Autor Wiadomość
delaa
młodzik
Lama-Rama


Dołączył: 10 Wrz 2013
Posty: 83
Skąd: Poznań
Wysłany: Śro 11 Wrz, 2013   Powitanie, pytanie i dylemat początkującego.

Witam wszystkich - jako, że to pierszy post na tym forum.

Z napędem elektrycznym mam kontakt już dośc długo (latam na prąd ;-) przyszedł jednak czas na cos w nieco większej skali czyli rower. Ma to być coś w rodzaju roweru all around z pazurem. Oczekuję średniej dynamiki i dobrej Vmax ok 40 km/h. Jestem dość masywny - ok 110 kg ;-) Rozważam dwie koncepcje napedu.

1. Magic Pie 3 na 60 V
2. Wersja tańsza czyli coś takiego:

http://www.maxev.pl/p52,z...-bestmotor.html.

Zasilanie - na początku żelówki, jak się odbiję finansowo to LiXX

Pomijając różnicę cenową - które rozwiązanie uważacie za "lepsze" ? Czy zewnętrzny kontroler w zestawie nr 2 da się bezpiecznie przewoltować do 60 V czy będzie go trzeba wymienić ? Czy 60 V w tym zestawie ma sens ?

Druga sprawa - kwestia wolnobiegu - będę potrzebował "nakręcany prawda ? czy pasują takie jakie się da dostać standardowo siedmiorzędowe ?

Ostatnia sprawa - nie wiecie gdzie poza Maxev można nabyć takie zestawy i finalnie czy Maxev to firma godna polecenia ?
Dzięki za pomoc.
 
 
toft 
szef
Pan kierowca


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 1756
Skąd: Gliwice
Wysłany: Czw 12 Wrz, 2013   

Jeśłi to do terenu szukaj motoru o jak namiejszych obrotach na 1V napięcia. Ewentualnie zastanów się nad mniejszym kołem. Braki w pedkości max załatwisz wyższym napięciem. Sterownik ze zdjęcia jest prawdopodobnie dobry dla 48V czyli 4 żeli (max poniżej 60V). Zwykle sterowniki typowo na 48V mają w środku kondensatory na 63V. No ale konkretnie to pytanie do sprzedawcy.
Inne firmy ekonapędy.com np 7h7 (ma jakaś stronę) ogłoszenia na forum. Allegro tablica itd. Jełśi mówimy o polsce. Za granicą szukaj ewentualnie silników 9c motors lub crystalite. Te ostatnie hyba najtaniej wychodzą z holandii ale to sobie przeliczysz:).

WOlobiegi 7 pasują choć często trzeba dać podkładkę od strony wolnobiegu aby łancuch nie ocierał o ramę.
PS daj jakies info o elektrocznym lataniu:).
_________________
Moje pojazdy:
Hub middrive - w budowie http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=5394
Cruiser http://forum.arbiter.pl/v...er=asc&start=15
 
 
delaa
młodzik
Lama-Rama


Dołączył: 10 Wrz 2013
Posty: 83
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 12 Wrz, 2013   

Po 2 dniach googlowania mam już jako taką orientację co jest dostępne co nie jest. Jako drugą opcję rozważam teraz Crystalyte 3540 ale zdaje się, że w ekonapędach występuje tylko wersja SL - domyślam się, że to sensorless czyli bez hallotronów. Taki też musi być kontroler. Czy brak czujników ogranicza zestaw w jakimś stopniu ??? W czym objawia się ich brak ???.

Moje silniki modelarskie nie mają hallotronów a działają jak wściekłe ;-) więc nie wiem i proszę o pouczenie.


Pozdrawiam i dziękuję !
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 12 Wrz, 2013   

Objawia się tym, że musimy najpierw się rozpędzić nieco, by kontroler podał prawidłową sekwencję napięcia na cewki. Chodzi o kierunek obrotów.
 
 
delaa
młodzik
Lama-Rama


Dołączył: 10 Wrz 2013
Posty: 83
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 12 Wrz, 2013   

zeeltom napisał/a:
Objawia się tym, że musimy najpierw się rozpędzić nieco, by kontroler podał prawidłową sekwencję napięcia na cewki. Chodzi o kierunek obrotów.


Super - dziękuję za odpowiedź mam jednak kolejne wątpliwości ... dlaczego w takim razie na ekonapedy.com jest w opisie :

eko napisał/a:
Sterowniki cyfrowy bez-hallotronowy bez osprzętu do silników bez szczotkowych (start od 0km/h & pedal assist)


Czyli wnioskuję jednak nie da się bez czujników ruszyć z miejsca na silniku ?
Dodatkowo - jak to jest - odnośnie kierunku obrotów, że moje silniki kręcą się zawsze w tą samą stronę a kierunek zmieniam zamieniając dwa dowolne z trzech przewodów. Czy to różnica koncepcyjna/konstrukcyjna pomiędzy regulatorami modelarskimi i rowerowymi ?

Mam nadzieje, że jesteście cierpliwi i ponownie uprzejmie proszę o podpowiedzi.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 12 Wrz, 2013   

Bo są sterowniki, które ustawiają napięcie wyjścia pod pojawiające się napięcia indukowane na trzech cewkach silnika i są takie, które mają kolejność faz ustawioną na sztywno. W tych ostatnich ustawia się kierunek obrotów zamianą dwóch przewodów w razie potrzeby. Identyczna sytuacja jest w silnikach indukcyjnych trójfazowych stosowanych w różnych maszynach elektrycznych większej mocy (betoniarki, krajzegi, taśmociągi itp).
 
 
delaa
młodzik
Lama-Rama


Dołączył: 10 Wrz 2013
Posty: 83
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 12 Wrz, 2013   

zeeltom napisał/a:
Bo są sterowniki, które ustawiają napięcie wyjścia pod pojawiające się napięcia indukowane na trzech cewkach silnika i są takie, które mają kolejność faz ustawioną na sztywno. W tych ostatnich ustawia się kierunek obrotów zamianą dwóch przewodów w razie potrzeby. Identyczna sytuacja jest w silnikach indukcyjnych trójfazowych stosowanych w różnych maszynach elektrycznych większej mocy (betoniarki, krajzegi, taśmociągi itp).


Ok. Dziękuję bardzo za odpowiedz - w takim razie te rowerowe bez obsługi hallotronów mają ustawione na sztywno czy jako czujniki wykorzystują właśnie własne uzwojenia ?

Pozdrawiam.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pią 13 Wrz, 2013   

Jeśli startują od zera to mają pewnikiem na sztywno. Te, na których trzeba się trochę rozpędzić biorą położenie z cewek.
 
 
tomson 
prezes
TOMSON


Pomógł: 4 razy
Wiek: 47
Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 649
Skąd: Otwock_EŁK
Wysłany: Pią 13 Wrz, 2013   

Ja mam sterowniki bezczujnikowe i używam je z silnikiem Crystalyte z serii HT na przód i nie ma problemów z ruszaniem od zera bez pedałów. Używane są przez firmę Crystalyte

Są to sterowniki na 6mos , 12mos , 18mos bezczujnikowe i bezproblemowo pracują na 72V.

Zasilanie w sterowniku może być w wersji liniowej czyli np EB312-C-1
lub z zasilaczem impulsowym EB312-CS-1

Przykładowy sterownik bezczujnikowy na EB318-CS-1



Można wyprowadzić złącza do tempomatu
Do hamowania z odzyskiem
Dodatkowe złącze do czujników hala
Przełączanie zakresów prędkości 1,2,3
Złącze do programowania nastaw sterownika
Manetka
Czujnik PAS

Przewody w izolacji silikonowej 12AWG (3.3mm2)
_________________
pozdr
Tomek
 
 
buckowina 
prezes


Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Sty 2012
Posty: 566
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 13 Wrz, 2013   

tomson napisał/a:
Można wyprowadzić złącza do tempomatu
Do hamowania z odzyskiem
Dodatkowe złącze do czujników hala
Przełączanie zakresów prędkości 1,2,3
Złącze do programowania nastaw sterownika
Manetka
Czujnik PAS


Czyli jeśli dobrze zrozumiałem to wszystkie powyższe funkcje są uruchomione w sterowniku i wystarczy tylko wyprowadzić kable? Jeśli tak, to taki sterownik może pracować z czujnikami i bez?
_________________
Konwersje silników Bionx, TranX oraz podobnych pod zewnętrzny sterownik - priv
 
 
tomson 
prezes
TOMSON


Pomógł: 4 razy
Wiek: 47
Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 649
Skąd: Otwock_EŁK
Wysłany: Pią 13 Wrz, 2013   

Dokładnie tak :)
_________________
pozdr
Tomek
 
 
buckowina 
prezes


Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Sty 2012
Posty: 566
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 13 Wrz, 2013   

Jakieś namiary na wersję 18mos?
 
 
tomson 
prezes
TOMSON


Pomógł: 4 razy
Wiek: 47
Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 649
Skąd: Otwock_EŁK
Wysłany: Pią 13 Wrz, 2013   

Sterowniki 6mos,12mos,18mos,24mos kupuję jako zestaw do złożenia od chińczyka jak jesteś zainteresowany to na priv
_________________
pozdr
Tomek
 
 
gulipin 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Mar 2012
Posty: 108
Skąd: Stare Babice
Wysłany: Nie 15 Wrz, 2013   

tomson, ja mam ten EB312-C-1 od Crystalytate, czy możesz napisać jak włączyć hamowanie z odzyskiem?
tomson, a Ty kupujesz same płytki bez elementów? Czy z wlutowanymi układami?
 
 
tomson 
prezes
TOMSON


Pomógł: 4 razy
Wiek: 47
Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 649
Skąd: Otwock_EŁK
Wysłany: Nie 15 Wrz, 2013   

Kupuję zestaw do złożenia sterownika bez tranzystorów.Polutowane PCB z elementami smd + PTH .Przy sterownikach 24mos przeważnie nie są montowane elektrolity bo są wysokie.Podstawowe złączki od strony sterownika + obudowa z kompletem śrubek wszystko do wlutowania w PCB
_________________
pozdr
Tomek
Ostatnio zmieniony przez tomson Nie 15 Wrz, 2013, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group