ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Ładowanie słońcem ;)
Autor Wiadomość
adamcebo
[Usunięty]

Wysłany: Pią 18 Paź, 2013   

Nostusek napisał/a:
To tak jak z akumulatorami - równolegle lub szeregowo łączy się tylko identyczne panele.

Akurat nie jestem przekonany bo, w przypadku równoległego połączenia bez diody co najmniej dwóch paneli, może być sytuacja, że jeden z nich jest zacieniony i daje mniejsze napięcie niż reszta?

Wsadzenie diód w połączeniu równoległym widać że zabezpieczy przed pływaniem prądów pomiędzy panelami, ale w sumie ciekawe, czy pod obciążeniem te ogniwa nie mają tak że siada na nich napięcie a to podawane w specyfikacji nie jest przypadkiem w przypadku otwartego obwodu, czyli po podłaczeniu woltomierza tylko?

Jakbym miał 2ie takie panele (nawet identyczne), to po prostu bym to sprawdził.
Wsadziłbym taką diodę podwójną (akurat tą wylutowałem ze starego zasilacza komputerowego )Dual Common-cathode Schotky rectifier

zgodnie ze schematem zapodanym wyżej i obciążył to wspólne wyjście różną ilością żarówek wpinanych równolegle i zobaczył, czy przypadkiem nie będzie tak, że napięcie siądzie na takiej bateri słonecznej przy pewnym obciążeniu (i to pewnie nawet na obydwu panelach, najpierw na tym z wyższym napięciem) i wtedy obydwa będą zasilać to obciążenie, ale to kwestia doczytania jak takie panele reagują na obciążenie, więc trzeba by wziąć diody i zrobić eksperyment, bo bez diód to bym się też zastanawiał zanim bym to spiął, co będzie jak jeden panel da niższe napięcie przy takim połączeniu równoległym :wink:
Zakryć jeden do połowy gazetami i poeksperymentować.
Teoria wyraźnie pokazuje że jak będą diody to nic się nie stanie, a napięcia pod obciążeniem wtedy można sobie pomierzyć i będzie wiadomo.

Akurat w przypadku akumulatorów to jak widać całkiem bezpieczny sposób łączenia ich równolegle przez diody do zasilania czegoś (również do ładowania w drugą stronę), bo nie popłyną większe prądy pomiędzy nimi, a jak podłączymy obciążenie i rozładujemy, to wychodzi na to że najpierw rozładuje się ten bardziej naładowany i sobie wyrównamy napięcia przed ewentualnym połączeniem bez diod, ale ja nie praktykuję łączenia akumulatorów "na krótko" :arrow:
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią 18 Paź, 2013   

Nie będę opowiadał czy lepsze są poli, czy mono- krystaliczne (są też amorficzne, takie grafitowe thin film). Nabyłem ogniwa które teoretycznie mają sprawność 22%, jak przetestuję podam wyniki. Chcę podać kilka zależności. Przykładowo bateria złożona z 60 ogniw daje napięcie ponad 30V, prąd zależny od wielkości ogniwa (załóżmy 156×156mm) poli daje ok 6A, ale producent ogniwa podaje ponad 7A. W panelu ogniwa są za szybą, folią itd, co powoduje straty. Napięcie podawane jest albo w tzw punkcie mocy, albo oc (open conectors), ale zależy ono od temp. ogniw (podawane jest dla 20°C) i maleje o ok 2.3mV na każdy stopień, co przy 60 ogniwach i dt 30° daje ponad 4V. Ogniwa nie mają liniowej rez. wew. (dla panelu np 60 ogniw) U oc 34V, I-0, P-0. Dla zwarcia U-0, I 8A, P-0. (w ekonomii jest coś podobnego nazywa się ,,krzywą Laffera"). Regulator jest potrzebny, ponieważ jeżeli panel obciążymy bezpośrednio akumulatorem i panel ma 30V (w punkcie mocy), a akumulator ma 26V, to te 4V różnicy i ok 6A to moc, która służy do podgrzania panela i w efekcie zmniejszenia mocy, aż się ustabilizuje. Kiedyś na ,,elektrodzie" napisałem o maluchu z ogniwami na dachu.
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
Elim
początkujący


Dołączył: 09 Paź 2013
Posty: 18
Skąd: Starachowice
Wysłany: Sob 19 Paź, 2013   

zeeltom napisał/a:
Pytam pod katem paneli. ...........? Z tego co widzę na różnych zdjęciach łączą je tylko szeregowo.

połączenie szeregowe nie polega na połączeniu minusów do siebie tak jak napisałeś. Jeżeli połączysz szeregowo 2 różne panele to "układ" ma parametry słabszego ogniwa x2.
 
 
adamcebo
[Usunięty]

Wysłany: Sob 19 Paź, 2013   

gienek333 napisał/a:
Regulator jest potrzebny, ponieważ jeżeli panel obciążymy bezpośrednio akumulatorem i panel ma 30V (w punkcie mocy), a akumulator ma 26V, to te 4V różnicy i ok 6A to moc, która służy do podgrzania panela i w efekcie zmniejszenia mocy, aż się ustabilizuje.

Przez połączenie bezpośrednio panela masz na myśli bez żadnej diody nawet?
Jak w nocy nie będzie światła a przez dzień akumulatory się naładują, to w takim panelu bez diody popłynie prąd w drugą stronę do panela jak będzie mniejsze napięcie na panelu niż na akumulatorze?
Jakaś dioda to chyba minimum żeby podłączyć panel do akumulatora, czy niepotrzebna i w drugą stronę nie popłynie prąd przy połączeniu "na krótko" z akumulatorem bez tej diody?
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Sob 19 Paź, 2013   

Mnie chyba nie trzeba uczyć o sposobie łączenie szeregowego i równoległego ogniw :P
Pytałem pod kątem zwiększenia prądu przy połączeniu równoległym paneli i różnicach związanych z niewielkimi różnicami w ich napięciach.
Bo chcę np. uzyskać prąd 16A i napięcie 24Vz dwóch paneli. I co wtedy? Czy ten wolt różnicy w panelach wpłynie na pracę paneli, czy nie? Bo, że przy szeregowym połączeniu prąd zestawu będzie miał prąd najsłabszego ogniwa, to wiem. Niczym się to nie różni od połączenia szeregowego akumulatorów, ale przy połączeniu równoległym nie będą między panelami płynęły prądy wyrównujące? Czy panel podłączony do źródła zasilania nie będzie w jakiś sposób narażony na uszkodzenie?
 
 
Perszing1800 
stażysta


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 24 Cze 2012
Posty: 162
Skąd: Jastrzębie-Zdrój
Wysłany: Sob 19 Paź, 2013   

zeeltom po to masz diody w panelach żeby żadne prądy wyrównawcze nie poszły.
_________________
Nie popełnia błędów Ten co nic nie robi;)

http://www.ermail.pl/link...CTYlT7Aj2YTjljX
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Sob 19 Paź, 2013   

Znalazłem ciekawy opis, który dużo mi wyjaśnił ;)

http://energia.nexun.pl/?p=1090
 
 
adamcebo
[Usunięty]

Wysłany: Sob 19 Paź, 2013   

Ciekawe tylko jak reagują takie podobne panele różnie oświetlone w połączeniu równoległym z diodami jak w symulacji pod obciążeniem-co się dzieje z napięciem na nich-czy bardzo siada?
Pewnie musi, bo inaczej by nie łączyli równolegle bo teoria mówi, że prąd będzie płynął tylko z tej o wyższym napięciu za diodami.

Może kiedyś kilka by się złożyło ale jak już to w takie fajne "drzewko słoneczne" jak tutaj.
Moje będzie obracające się razem ze słońcem w pionie i ustawiające panele prostopadle do słońca ale tak żeby nie przegrzewać ich za bardzo :idea:

Podczas paskudnej pogody (ew. gradobicia) panele odwracają się na dół i nie ma problemu z ich uszkodzeniem :cool:
Dzięki temu że praktycznie optymalnie można by takie panele ustawić do słońca, powinno się sporo więcej kWh uzyskać z takiej samej powierzchni.
Poza tym dużo lepiej to wygląda niż na dachu i nie zajmuje wiele miejsca, tyle że bardziej narażone na podmuchy wiatru, ale przy jakimś większym można opuścić na dół i przeczekać :arrow:
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Nie 14 Gru, 2014   

Tego jeszcze nie grali! 23Ah w baterii wielkości telefonu :D I to ładowane słońcem ;)
http://allegro.pl/ShowIte...ef=last-visited
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Nie 14 Gru, 2014   

Ale solarny ten szczebel? :wink:
 
 
radasss 
dyrektor
Radosław



Pomógł: 7 razy
Wiek: 55
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 413
Skąd: Luboń/k.Poznania
Wysłany: Pią 09 Sty, 2015   

http://www.raceyard.de/tl...-Data-Sheet.pdf
_________________
warsztatmotocykli.pl
 
 
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 09 Sty, 2015   

Chyba trochę nie w temacie ale ten datasheet robi wrażenie jeżeli potwierdza się z prawda. 3000cykli !!
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pią 09 Sty, 2015   

Dla A123 powinno się zgadzać.
 
 
radasss 
dyrektor
Radosław



Pomógł: 7 razy
Wiek: 55
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 413
Skąd: Luboń/k.Poznania
Wysłany: Pią 09 Sty, 2015   

Ten datasheet w temacie. Akurat pamiętałem, że takowe ogniwo istnieje. Wymiarowo, pojemnościowo prawie pasuje + przetwornica, obwody ładownia i urządzenie ma prawo działać jako bufor peryferyjny. Te 23 Ah mogą być trochę naciągane, chociaż tam jest pisane o li-poly.
_________________
warsztatmotocykli.pl
Ostatnio zmieniony przez radasss Pią 09 Sty, 2015, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pią 09 Sty, 2015   

Ale to nie jest bateria z urządzenia z allegro.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group