ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Radio samochodowe a zwykłe - jakie są róznice ?
Autor Wiadomość
norman02
młodzik


Dołączył: 20 Wrz 2013
Posty: 67
Skąd: pomorskie
Wysłany: Sob 19 Paź, 2013   Radio samochodowe a zwykłe - jakie są róznice ?

Chcę założyć radio - ale musi być energooszczędne. Samochodowe są dosyć drogie takie z w miare przyzwoitym mp3. Jak bym dał zwykłe radio domowe na baterie - bedzie tak samo odbierac w trasie jak sampochodowe ?

I w jaki tani sposob rozwiązujecie wlasnie takie sprawy audio/nawigacje itp - coś co ma umilać trasę.

Mam pojazd wzorowany na Twike, więc mam miejsce na radio, nawigację itp ale kasy już brak.
 
 
Nostusek 
szef



Pomógł: 18 razy
Wiek: 37
Dołączył: 03 Cze 2011
Posty: 1406
Skąd: Pruszków
Wysłany: Sob 19 Paź, 2013   

Kup sobie tanie radio samochodowe z MP3 na allegro - pociągnie pewnie ze 2 A...
_________________
Pal gumę - nie benzynę! EV górą!!
Silnik: MY1020 500W/24V, sterownik: YK-40 -tuningowany , akumulator: 2 x Toyama NPC-18

Potrzebujesz akumulatora kwasowego? AGM, VRLA, GEL, trakcja, samochodowe ? Dzwoń: 609-208-808 w godz 9 - 17
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Sob 19 Paź, 2013   

Jak ma być oszczędne, to na wyświetlaczu LCD, a nie LED, a najlepiej, to założyć jakieś małe radyjko na baterie i złapać zasilanie z akumulatorów. Jak napięcie jest za duże, to włożyć jakiś stabilizator na niższe napięcie, ale radio włączać przez podłączenie włącznika do przewodu idącego do akumulatora.
 
 
nanab 
kierownik
Elektronik


Pomógł: 5 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Lip 2011
Posty: 351
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Nie 20 Paź, 2013   

Radio samochodowe ma wbudowany wzmacniacz i jest przystosowane do zasilania z samochodu.
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Nie 20 Paź, 2013   

nanab napisał/a:
Radio samochodowe ma wbudowany wzmacniacz i jest przystosowane do zasilania z samochodu.

W jaki sposób jest przystosowane? To, że napięcie takie jak w instalacji to fakt ale to bez znaczenia . Śmiało można zastosować do takiego EV. Pobór u będzie jednak mniejszy przez radyjko typu "jamnik" niż samochodowe. No i głośniki wbudowane są. :smile:
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Nie 20 Paź, 2013   

Nie kupujcie radia z wyświetlaczem LED, bo to zżera prąd. Niestety takie radio założyłem żonie w samochodzie i okazało się, że akumulator wyjątkowo szybko "siadał". Odpiąłem od zasilania i teraz jest OK.
 
 
nanab 
kierownik
Elektronik


Pomógł: 5 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Lip 2011
Posty: 351
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Nie 20 Paź, 2013   

Adam Wysokiński napisał/a:
W jaki sposób jest przystosowane?

Jest zasilane z 9-18V i ma logikę zapłonu.
No i pobór mocy przez samo radio bedzie podobny albo taki sam. Najwięcej pradu bierze wzmacniacz który w radiach samochodowych jest "trochę" (tak 10-20 razy) lepszy od takiego w radyjku na baterie.
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Pon 21 Paź, 2013   

nanab napisał/a:
Jest zasilane z 9-18V i ma logikę zapłonu.

Że co ma, przepraszam bardzo?
 
 
szalony
[Usunięty]

Wysłany: Pon 21 Paź, 2013   

co to wogole za debilne pytanie... ?? wtf ??

Postaw sobie na stole radio samochodowe i jamnika. Widzisz roznice? wielksoc, zasilanie, moc pobierana, i to ze podczas jazdy zwykły jamnik bedzie ci tylko szumiał. To jest radio stacjonarne nie przystosowane do przemieszczania sie

Logika zaplonu no to ze podczas odpalania auta radio sie restartuje - na chwile sie wyłącza choc ja mam zmostkowane przewody w kazdym z moich samochodów i podczas odpalania radio gra bez przerwy. bez znaczenia czy mam kluczyk w stacyjce czy nie

mało tego szmelcu na allegro http://allegro.pl/listing...=radio+mini+mp3
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Pon 21 Paź, 2013   

szalony napisał/a:
To jest radio stacjonarne nie przystosowane do przemieszczania sie
Masz na myśli efekt dopplera? Samochodowe też jest FM. :wink:
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pon 21 Paź, 2013   

A skąd niby to mądre radio wie, że odpalasz auto? Ja słyszałem o odcięciu wszelkich odbiorników, w tym świateł podczas rozruchu by oszczędzić akumulator. Te żarówki też są inteligentne, jak owe radio? Typowe zasilanie radia, to +, - i ewentualnie + do podtrzymania pamięci. Skąd ta inteligencja radia jest niby brana?
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pon 21 Paź, 2013   

szalony napisał/a:
... To jest radio stacjonarne nie przystosowane do przemieszczania sie
...

Ty tak na poważnie? To są takie radia, że nie wolno ich przenosić, lub przewozić?
A.. no fakt, nie mają kółeczek :D
 
 
Dobraku 
stażysta
elektronik



Pomógł: 1 raz
Wiek: 36
Dołączył: 01 Mar 2012
Posty: 150
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Wto 22 Paź, 2013   

Logika zapłonu to akurat patent blaupunkta. Polega to na tym ze radio włącza sie i wyłącza w takt zapłonu ale dodatkowo umożliwia uruchomienie sprzetu bez kluczyka, co zwykłym połączeniem przewodów ACC+PERMANENT nie było by możliwie.
Wyłączenie radia podczas zapłonu to akurat zasługa stacyjki w samochodzie a nie radia

Generalnie każdy kto rozbierał radio samochodowe wie że jest ono składane troszeczkę inaczej niż zwykły jamnik, Mówie tu o samym montażu. Zaginanie nóżek elementów. Lakierowanie. Wszystko jest stabilniej po utwierdzane w całość. Własnie poto żeby zabezpieczyć sprzęt przed drganiami,

Słusznie ktoś zauwazył że samochodowe sprzęty pobierają wiecej prądu. Na rowerze nie potrzeba nam 4-kanałowego wzmacniacza, samo radio (obojętnie jakie) to i tak nic z górnej półki. Jakości dzwięku nie uświadczysz. ( szum wiatru itp)

Poszukał bym jakiegoś małego radia z jedym głośnikiem najlepiej przewidzianego do zasilania bateryjnego, Potem tylko kwestia dopasować napiecia by zasilić to z akumulatora "rowerowego"

Jest tego terazł pełno... takie piknikowe gadźety.
 
 
szalony
[Usunięty]

Wysłany: Wto 22 Paź, 2013   

Zeeltom ty moze sie juz przestan popisywać co ? mam ci cos udowodnić ? wez sobie jamnika do samochodu, zapakuj baterie i spróboj słuchac go podczas jazdy,... ciekawe ile usłyszysz... Niekiedy przesiuniecie anteny o 1cm w takim radyjku oddaje masakryczne szumy a co dopiero jechac samochodem. Wiesz z kąd wiem ? bo probowałem i napisałem to z wlasnego doswiadczenia a nie z głębi neta wykopałem JAK CO NIEKTORZY TAK ROBIĄ TU NA FORUM . Bardziej mi chodziło mi o selektywnosc radia czyli wyszukiwanie sygnału o konkretnej czestotliwosci na ktora jest nastawiane radio , dopiero wzmacniacze pośrednie dokonują głownej selekcji poprzez filtry kwarcowe i ceramiczne, w celu uzyskania odpowiedniej selektywności odbiornika i głownie od tych filtrów zależy selektywność odbiornika czyli zdolnosc do tłumienia sygnałów zbędnych, niepożądanych okreslanych w decybelach - (stosunek poziomu sygnału wejściowego o częstotliwości niepożądanej do poziomu sygnału o częstotliwości dostrojenia odbiornika) co jest najczestszą miarą selektywnosci .Czyli chodzi o to ze każdy sygnał jest normowany na jeden poziom- odbierany jest z taką sama moca i to wlasnie jest róznicą miedzy radyjkiem zabawką domową a radiem samochodowym. Radio samochodowe ma wiekszą zdolnosc do tłumienia sygnałów niechcianych i to cechuje go tym ze podczas jazdy sygnał odbieany jest bardziej stabilny
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Wto 22 Paź, 2013   

A co ma selektywność, do czułości radia i dobrej anteny? Nie ucz krótkofalowca (byłego - SP5LQW) radia robić. Jak budowałem radia od podstaw i nadajniki, to ty jeszcze w planach byłeś.
Widzę, że w popisywaniu się jesteś lepszy ode mnie, ale nie bardzo wiesz jak i co ugryźć :P
Dodam jeszcze, że mam radyjko rowerowe, fabryczne, przystosowane do mocowania na kierownicy roweru i działa całkiem fajnie. Nie porównuj tanich radyjek z automatycznym skanowaniem za 5 zł z radiami rozbudowanymi.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group