ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oświetlenie w rowerze
Autor Wiadomość
tomson 
prezes
TOMSON


Pomógł: 4 razy
Wiek: 47
Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 649
Skąd: Otwock_EŁK
Wysłany: Nie 24 Lis, 2013   

podłączyłem swój driver pod jedną diodę CREE XRE biała ciepła 3200K

I diody 0.67A
U diody - 3.1V
P diody - 2.077W

Napięcie wejściowe 54V
Prąd pobierany przez driver 0.057A
Napięcie bezpośrednio na driverze to 52V
Sprawność wychodzi 67,5% z dodatkowym rezystorem 39R na wejściu bo inaczej to mi układ się uszkadza przy starcie przetwornicy.
na razie nie zmniejszałem rezystora na jakiś inny o mniejszej wartości
Straty na rezystorze to 0.127W
Dławik w przetwornicy Coilcrafta 1278 330µH 12,5x12,5x7

Przetwornica z rezystorem pobiera 3.078W
Sama przetwornica 2.951W
sprawność samej przetwornicy 70%
_________________
pozdr
Tomek
 
 
Ed59 
początkujący


Dołączył: 01 Gru 2011
Posty: 19
Skąd: kujawy
Wysłany: Wto 26 Lis, 2013   

Ja będę męczył takie coś i dwie XP-G które zamówiłem na początek. Spróbuje połączyć je szeregowo.
Jedną będę zwierał.W ten sposób jedna będzie świeciła cały czas a drugą będę gasił.
I to będą światła długie. Każda dioda dostanie po 1A. Dobrze kumam co? No chyba że przetworniczka padnie.
 
 
szalony
[Usunięty]

Wysłany: Wto 26 Lis, 2013   

Ja kupiłem latem taka latarkę:

W środku dioda 1W i jakis chinski sterownik. swiatło chłodne w miare jak na latarke przystało.
Po rozebraniu latarki i pomiarach wyszło ze z 3 paluszków dostaje za sterownikiem ok 3,72V to samo po podpięciu ogniwa li ion sanyo 2600 mah.
Pokusiło mnie o podłączenie diody bezposrednio do samego ogniwa. Swiatło białe oślepiające , dioda gorąca jak cholera ale w porownaniu z fabryczną dioda 3W wyszlo ze swiecą tak samo. Wysilona 1W i zasilana 3 paluszkami dioda 3W oddają tyle samo światła . ku mojemu zdziwieniu dioda 1W z wiekszym radiatorem swieciła tak ponad godzine po czym swiatło zaczeło słabnąc z racji nie doładowanego akumulatorka. Dioda zyje i ma sie dobrze. dla mnie to znak ze mozna jednak lekko pokombinowac ze sterownikami diody zeby z niej wiecej wycisnąć. Jesli bede robił oświetlenie rowerowe to sadze ze 2 takie diody 3W z porzadnym zasilaniem dadza efekt wystarczajacy do bezpiecznej jazdy nocą
 
 
Ed59 
początkujący


Dołączył: 01 Gru 2011
Posty: 19
Skąd: kujawy
Wysłany: Pon 06 Sty, 2014   

Witam.
Temat trochę przycichł więc podzielę się moimi spostrzeżeniami.
Przetworniczka testy przeżyła. Podłączyłem jedną diodę xp-g. Świeciła 1,5 godziny, a przetworniczka była tylko trochę ciepła. Tak na oko 40 może 45 stopni miała. Napięcie zasilania 52,5v, na diodzie jeśli dobrze pamiętam 3,26v. Zresztą ona chyba ma zabezpieczenie termiczne.
Drugiej w szereg nie wpinałem bo skoro potrafiła zbić napięcie z 52v do 3, to do 6 miała by lżej.
Pomimo że przetworniczka testy przeżyła, to jednak załatwiłem ją osobiście.
W jaki sposób nie napiszę, bo mi wstyd. Na pewno sami się domyślicie. W każdym bądź razie było bum!!!.
Po tym wszystkim wpadłem na pomysł, żeby na zasilaniu w szereg z przetwornicą dać jakąś niewielką diodę i dzięki temu unikać podobnych sytuacji.
I tak zmartwiony zaistniałą sytuacją jaż miałem zamawiać następną przetworniczkę, ale wpadł mi w ręce taki oto zasilacz.

Niestety niesprawny.
Co prawda nie jestem elektronikiem ale powinienem sobie z nim poradzić. Właśnie czekam za częściami. Do takiej zabawy będzie jak znalazł. Jako że może dać do 60v to może robić u mnie za rezerwową ładowarkę.
Tak więc do czasu naprawy tego zasilacza wstrzymam się się z przetworniczką.
Za radą kolegi r2d2 pobawię się LM317. Jeżeli jest tak jak mówi i LM317 wytrzymuje 90v to z diodą XM-L HV powinien być niezły duet.
No i na koniec pokażę co udało mi się wystrugać.




Nie jest to może arcydzieło, zważywszy że jestem amatorem-samoukiem w tokarstwie i robiłem to z głowy. Jeszcze kilka drobnych poprawek i może coś z tego będzie.
Chciałbym to teraz jakoś poczernić. Myślę o anodowaniu ale jakimś domowym sposobem.
Może ma ktoś doświadczenia w tej dziedzinie i mi podpowie.

Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego w nowym roku.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pon 06 Sty, 2014   

Puszka spray z lakierem czarnym matowym nie wystarczy? Ja tak maluję większość elementów i jest przyzwoicie ;)
 
 
tomson 
prezes
TOMSON


Pomógł: 4 razy
Wiek: 47
Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 649
Skąd: Otwock_EŁK
Wysłany: Pon 06 Sty, 2014   

Tylko jak kupujesz LM317 to tylko w wersji HV bo zwykły nie przeżyje tego.
A dioda XML HV przy zasilaniu napięciem 46V pobiera prąd 45mA a przy 52V już 100mA ale testowałem tylko na chwilę. Czyli LM317HV można spokojnie w konfiguracji źródła prądowego złożyć to przy tym prądzie i napięciu przewodzenia diody spokojnie wytrzyma.
_________________
pozdr
Tomek
 
 
Ed59 
początkujący


Dołączył: 01 Gru 2011
Posty: 19
Skąd: kujawy
Wysłany: Pon 06 Sty, 2014   

No i farba trzyma? Przecież to aluminium a nie chciałbym mieć lampki łaciatej.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pon 06 Sty, 2014   

U mnie trzyma na elementach aluminiowych. Nie sprawdzałem wytrzymałości na skrobanie, ale koszt puszki, to około 12 zł, da się przeżyć ;) Tylko musi być matowa, bo nie robi się kożuch z farby.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group