ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
jaka ładowarka do regeneracji leżaków magazynowych
Autor Wiadomość
yeszie 
początkujący


Wiek: 42
Dołączył: 26 Mar 2014
Posty: 16
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Sob 29 Mar, 2014   jaka ładowarka do regeneracji leżaków magazynowych

Witam,
mam długo leżakowane nieużywane ogniwa. Chciałbym każde z nich sprawdzić. W tym celu chcę je ładować przez 16 godzin napięciem 0.3A.
Podłączając pod Imax B6 (wersja fake - nie oryginał) bateria ładuje się jakiś czas po czym chyba wykrywa że już się naładowała.
W tej ładowarce nie mam możliwości ładowania na siłę przez 16 godzin.

Wyczytałem że należy użyć ładowarki laboratoryjnej - czy faktycznie tak jest, czy może trzeba mieć lepszą ł. mikroprocesorową?
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob 29 Mar, 2014   

Prąd a napięcie to 2 różne sprawy. Jak ładowarka przestaje ładować znaczy, że jest gotowe. W celu regeneracji możesz powtórzyć kilka cykli ładowania i rozładowania.
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 29 Mar, 2014   

Nie ma prostej odpowiedzi na tak zadane pytanie bo :
Nie ma pewnosci jaki jest stan tych ogniw i zalozenie ze kazde nieznane ogniwo bedziesz ladowal 16 godz pradem 0, 3 A nie jest wlasciwe.
Nieznane ogniwa Laduje sie kontrolujac napiecie max , prad oraz czas i temperature.
Mozesz oczywiscie w tej ladowarce wylaczyc ograniczenie czasu w menu, pewnie jest teraz wprowadzone kilka godz i dlatego masz wrazenie ze sie wylacza tylko po osiagnieciu V max.
Oczywiscie zasilaczem laboratoryjnym mozesz elastyczniej dobierac prad ladowania czy V max ale
Zasilacze specjalizowane maja specjalna charakterystyke zmniejszania pradu ladowania przy zblizaniu sie do Vmax.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob 29 Mar, 2014   

Podstawowe pytanie to chyba, jakie ogniwa?
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
yeszie 
początkujący


Wiek: 42
Dołączył: 26 Mar 2014
Posty: 16
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Nie 30 Mar, 2014   

Ogniwo - Ni-MH SC-3300PP 1.2V LRP wymontowana z power packa. Na baterii jest napisane: Standard charge 16HRS@330mA.

W Imax B6 (podkreślam wersja podrabiana więc chyba ma mniej możliwości niż oryginał)
ustawiam kilka cykli ładowania i rozładowywania. Po każdym cyklu wyliczona pojemność pokazana na ładowarce odbiega bardzo od wartości znamionowej 3300 mAh (jest dużo poniżej 1000).

Parametry jakie ustawiam:
ładowanie 1.2V, 0.1A
rozładowanie 0.9V, 0.5A

Dotykając ręką baterii nie czuć nagrzania - bateria jest taka sama jak reszta baterii które nie są ładowane.

Czy jest gdzieś dostępna instrukcja tej ładowarki żeby sprawdzić jak ustawić wyłączenie ograniczenia czasu w menu? Wydaje mi się że ta moja wersja tego nie posiada albo nie umiem tego ustawić.

W jednej z aukcji na allegro sprzedawca leżaków magazynowych pisze:

/*/ Tutaj uwaga - dwa pierwsze cykle proponujemy wykonać metodą:
ładowanie stałym prądem 400 mA przez 15 h i rozładowanie
prądem 400 mA do napięcia 10 V. Nie używajcie do tego ładowarek mikroprocesorowych, bo na pewno
ładowarka zgłupiej i zakończy ładowanie przed czasem. Dlaczego?

W akumulatorach bardzo długo nieużywanych, zaraz na samym początku
ładowania (po kilku minutach) obserwuje się zjawisko nagłego wzrostu
napięcia a potem jego spadku, co procesor odczyta jako "efekt minus
delta U" i zakończy ładowanie.

Po dwóch pełnych cyklach akumulator już jest "rozruszany" i śmiało można
go pod szybką procesorową ładowarkę podłączać. /*/

Aukcja oczywiście dotyczy innych pojemności ale przekładając to na mój przypadek stwierdzam że:
- skoro ładowarka wykazuje niską pojemność baterii to zastosowanie ma przypadek zacytowany.
- niestety bateria ładuje się przez powiedzmy 2 godziny i ładowarka wykrywa koniec ładowania, nie wiem więc jak miałbym ją zmusić aby zastosować tą procedurę ładowania wielogodzinnego

 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Nie 30 Mar, 2014   

Jesteś pewny, ze 1.2V to maksymalne napięcie dla akumulatorów NIMH? Może kończy ładować za wcześnie i nie pakuje tych 3300 mAh tylko te 1000.
 
 
yeszie 
początkujący


Wiek: 42
Dołączył: 26 Mar 2014
Posty: 16
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Nie 30 Mar, 2014   

Na ładowarce ustawiam 1.2 V bo tyle mam napisane na baterii ale ładowarka upycha więcej. Nie mam historii (brak złącza USB i programu do analizy w tej ładowarce) ale jak co jakiś czas zerkałem to wydawało mi się że pokazywał nawet 1.48V Ładowanie trwa na tyle długo że nie jestem w stanie ciągle patrzeć aby powiedzieć jaka była wartość maksymalna ale na pewno przekracza 1.2 V.

Chyba tutaj mam problem z określeniem pojemności baterii. Bo albo ładowarka źle coś wylicza albo bateria faktycznie ma niską pojemność.

Nie chodzi o jedną baterię ale zakupiłem dużo tych leżaków magazynowych tzn. ponad 100 sztuk (1.2V NiMH 4400mAh) i wolę wiedzieć jak poprawnie je ustawić dlatego próbuję na rozmontowanych pojedynczych sztukach - które nawet gdybym zepsuł podczas tych eksperymentów to nie ma problemu.
Ostatnio zmieniony przez yeszie Nie 30 Mar, 2014, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Dobraku 
stażysta
elektronik



Pomógł: 1 raz
Wiek: 36
Dołączył: 01 Mar 2012
Posty: 150
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Nie 30 Mar, 2014   

1.2V to napięcie znamionowe. Przy ładowaniu tej chemi napięcie powinno dochodzić do ok 1,5V
Podobnie z NiCd

Wpełni naładowany taki amumulatorek utrzymuje napięcie w okolicy 1,4V

Akumulatory NiMh mają bardzo krótką żywotność (oczywiście w porównaniu z innymi chemiami), przemyśl zakup - one się szybko starzeją i wymagają czestrzego doglądania jak leżą. Jak te baterie mają wiecej jak 2-3 lata to nawet bym się nie interesował.
 
 
yeszie 
początkujący


Wiek: 42
Dołączył: 26 Mar 2014
Posty: 16
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Nie 30 Mar, 2014   

Napięcie wzrasta podczas ładowania tylko nie rozumiem jak ma się napis na baterii że ładowanie optymalne 0.3A przez 16 godzin a ładowarka ją ładuję 0.1A przez powiedzmy 2 godziny ?

Oczywiście nie od zera - czy producent pisząc o 16 godzinach ma na myśli że ładuje się od 0? Ale to bez sensu bo one przecież do 0 to nigdy nie podchodzą jeżeli się używa prawidłowo.
 
 
Dobraku 
stażysta
elektronik



Pomógł: 1 raz
Wiek: 36
Dołączył: 01 Mar 2012
Posty: 150
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Nie 30 Mar, 2014   

Jeżeli dobrze Ciebie rozumiem to wchodzi Ci mało energii. Rozładowane ogniwo ma ok 0,9 - 1,0 V. Zaleca sie nie rozładowywać ich poniżej 0,9V. To Ci powinno pomóc.

Jeżeli wchodzi Ci tak mało mAh to może też oznaczać( i ku temu sie skłaniam) że to są niestety już padnięte ogniwa.

Naładuj do pełna - tyle ile pozwoli ładowarka i wtedy je rozładuj.


Dla tych akumulatorów trzeba dostarczyć ok 120% pojemności dla pełnego naładowania. Wg zalecenia z etykietki ty wrzucić powinieneś( do "pustego" ogniwa) 0,3A*16h= 4,8Ah.

W tych akumulatorach stan naładowania wykrywa sie na podstawie utrzymujacego sie napięcia. Tzn mimo ładowania napięcie w pewnej granicy przestaje narastać i to ładowarka interpretuje jako koniec.
 
 
yeszie 
początkujący


Wiek: 42
Dołączył: 26 Mar 2014
Posty: 16
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Nie 30 Mar, 2014   

Dokładnie o to mi chodzi że mało energii mi wbijała ładowarka w ogniwo. Teraz zapuściłem cykl 5 rozładowań/ładowań. A czy polecacie jakiejś ładowarki która miałaby program na komputer żeby analizować stan ogniw (jakieś wykresy, statystyki) ?
 
 
yeszie 
początkujący


Wiek: 42
Dołączył: 26 Mar 2014
Posty: 16
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Nie 30 Mar, 2014   

Dobraku napisał/a:
Dla tych akumulatorów trzeba dostarczyć ok 120% pojemności dla pełnego naładowania. Wg zalecenia z etykietki ty wrzucić powinieneś( do "pustego" ogniwa) 0,3A*16h= 4,8Ah.


Ok to teraz rozumiem. Dzięki
 
 
Dobraku 
stażysta
elektronik



Pomógł: 1 raz
Wiek: 36
Dołączył: 01 Mar 2012
Posty: 150
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Nie 30 Mar, 2014   

Ja używam Imax B8. (zaleta że masz miniUSB z boku ) Są tańsze - uboższe wersje np B6 ale tu jest gniazdo USB<-> czujnik temperatury. (w B8 jest to osobno). W menu wybierasz co chcesz mieć ale tu są same piny i to jest goły RS232 wiec musisz jeszcze kombinować z przejściówką. W b8 konwerter jest juz wbudowany. Zobacz też Turnigy accucell 8.


Zauważyłem, że sam masz B6 wiec dokup przejściówkę RS232-USB poszukaj sobie oprogramowania (ja uzywam LogView ) i juz

Najlepiej bezpośrednio UART-USB - wtedy masz napięcia komunikacji zgodne z tym co jest na złączu termometru ładowarki
 
 
yeszie 
początkujący


Wiek: 42
Dołączył: 26 Mar 2014
Posty: 16
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Nie 30 Mar, 2014   

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2174915.html
W ustawiania ładowarki USB Enable.

W tej podrabianej wersji ładowarki którą posiadam nie ma w menu tej opcji w ogóle. W związku z tym nie mam wyjścia muszę kupić B8. Tylko żeby i tym razem mnie nie nacieli na allegro - skąd kupić prawdziwą certyfikowaną ? Macie jakiś w polsce sklep zaufany i żeby sprawdzić jakoś że to faktycznie oryginał?

Info o podróbkach ładowarek
http://forum.wmasg.pl/top...owarki-imax-b6/
 
 
yeszie 
początkujący


Wiek: 42
Dołączył: 26 Mar 2014
Posty: 16
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Nie 30 Mar, 2014   

Już kupione. Dzięki.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group