ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Problem z budową pakietu Lipo
Autor Wiadomość
SST-90 
młodzik


Dołączył: 01 Mar 2014
Posty: 50
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Pon 18 Sie, 2014   Problem z budową pakietu Lipo

Witam:)

Ostatnio zakupiłem pewną ilość nowych ogniw Lipo które ponoć pochodzą z rozbiórki nowych mechanicznie uszkodzonych obudów baterii tabletów i laptopów. Ogniwa to LG model ICP486790L1 . Każde sprawdziłem Imaxem B6 rozładowując prądem 0.5A i 1A. O dziwo Każde ogniwo legitymowało się dobrą pojemnością (równą, albo troche wyższą od tej podawanej przez producenta). tj. 3350 mAh

Wybrałem 20 moim zdaniem najlepszych sztuk i zbudowałem 2 pakiety 10s . (4x 5s)

Sterownik który maja zasilać to : 36V 15A 6MOS BestMotor


Problem pojawił się już na starcie. Po przejechaniu może 1km pod górkę, napięcie mocno spadło a pakiety zrobiły się ciepłe. Podczas jazdy po płaskim napięcie trzyma się w normie. Co może być problemem ? Może rezystancja wewnętrzna ogniw jest za duża ? Albo za mocno nagrzewałem blaszki podczas lutowania ? (czy to może mieć wpływ na ogniwa ?)

Przewody użyłem 14AWG (Max prąd 55A) ale przy podłączeniu równoległym daje to podwójny przekrój, czyli ponad 100A . Tak więc nie sądzę żeby ten spadek napięcia był na przewodach, tym bardziej, że są bardzo krótkie (ok 8-10cm)

Jak podłączyć złącze balancera ? (takie mam: http://www.dx.com/p/10-x-...5#.U_Jlavl_ut8)

Kolorowe przewody do plusów każdego z ogniw a czarny do minusa obojetnie którego ogniwa ?
Ostatnio zmieniony przez SST-90 Wto 19 Sie, 2014, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pon 18 Sie, 2014   

Nie patrzałeś do noty katalogowej ogniw?
Te akumulatorki wedle niej mogą być rozładowywane prądem ciągłym maksymalnie 1C, więc jest to 3A. Ty je przeciążasz o 500%. Muszą się grzać w takich warunkach. Jeszcze kilka cykli i je zniszczysz.
Musisz połączyć równolegle więcej ogniw i zrobić pojemniejsza baterię. Prąd się rozłoży na kilka sztuk i będzie znacznie mniejszy. Powinieneś dać minimum po 5szt równolegle, czyli bateria musi się składać z 50szt takich ogniw. Innej drogi nie ma i tak się buduje.

Przewody balansujące podłącza się tak:
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
SST-90 
młodzik


Dołączył: 01 Mar 2014
Posty: 50
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Wto 19 Sie, 2014   

Dziękuje za pomoc. Faktycznie powinienem zajrzeć do noty katalogowej. Nie zrobiłem tego bo byłem pewien, że każde lipo/lion wytrzymuje min 10A :) Mam jeszcze trochę takich ogniw na stanie, więc zrobię z 50 sztuk, może nawet z 60.

Lutowanie i przegrzewanie tych blaszek na pewno nie wpływa negatywnie na ogniwa ? bo widzę, że oryginalnie były zgrzewane.

ps: przejechałem tylko 1km a ogniwa były ciepłe a nie gorące , wiec mam nadzieje, że dużej krzywdy im nie zrobiłem :)
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Wto 19 Sie, 2014   

Pamietaj żeby łączyć te ogniwa najpierw rownolegle (np po 6 sztuk) a potem takie paki dopiero szeregowo. Wogole widze ze jestes z trojmiasta. Jakbys chcial to moge ci udostepnic profesjonalną zgrzewarke do ogniw.
 
 
leoxxx 
stażysta
leoxxx


Dołączył: 01 Cze 2014
Posty: 118
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Wto 19 Sie, 2014   

Czyli budowa baterii naogniwach 18650 bez zgrzewarki mija się z celem?
Miałem ogromne problemy przy łączeniu małego pakietu do latarki, cyna nie chciał się trzymać ogniw ;/.
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Wto 19 Sie, 2014   

Nie chodzi o zgrzewarkę tylko o umiejętności oraz odpowiednią lutownicę. Jak ktoś ma słabe urządzenie i małe umiejętności to faktycznie nie polutuje i tak długo będzie grzał miejsce lutowania w nadziei dobrego połączenia, że uszkodzi pakiet. Wtedy zgrzewarka jest konieczna bo nie wymaga żadnej wprawy. Ale odpowiednia lutownica z grotem wszystko zmienia, połączenie trwa 3 sek i jest jak najbardziej prawidłowe.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Pykacz 
szef


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 1561
Wysłany: Wto 19 Sie, 2014   

"Przewaliłem" ze 2-3 tyś tych ogniw i nie miałem z nimi żadnych kłopotów . Są to niby ogniwa Li-po ale prąd rozładowania max ciągły mają na poziomie max 2C . Jak się tego będziesz trzymał to będą długo działać . Ja mam pakiet 10s4p w rowerze mamy już z 2lata i nie stracił nic na pojemności (ale robi do 40km /tydzień z poborem do 20A).
Nie miałem problemu z lutowaniem o ile lutujesz do tych blaszek przygrzanych do elektrod a nie samych elektrod .
Jedna ważna sprawa . Zaobserwowałem że przy łączeniu równoległym powyżej 5p trzeba bardzo małej różnicy w ogniwach (ja dawałem z rozjazdem pojemnościowym na np 3200mAh 10-15mAh) go w innym przypadku ogniwa same z siebie po około 3 tygodniach nawet bez pracy zaczynały puchnąć aż do rozerwania woreczków . Przeważnie jedna na 5 tak spuchła .
Z tego powodu przestałem na nich robić ogniwa a zacząłem na Sanyo tego typu . Ale też trzymałem się tego żeby nie przekraczać 5p. Obecnie zrezygnowałem całkowicie z budowy bo nie wytrzymują konkurencji z nowymi Li-po Turnigy .
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Wto 19 Sie, 2014   

A jakiej mocy masz lutownice? Lutowac oczywiscie sie da ale jest to trudniejsze. Zobacz na baterie tego kolesia: https://www.youtube.com/watch?v=Z-VLdE6RxYQ
 
 
Pykacz 
szef


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 1561
Wysłany: Wto 19 Sie, 2014   

qaz33 napisał/a:
A jakiej mocy masz lutownice? Lutowac oczywiscie sie da ale jest to trudniejsze. Zobacz na baterie tego kolesia: https://www.youtube.com/watch?v=Z-VLdE6RxYQ
.
Ja bez problemu lutuję je lutownicą 30W . Polutowanie jednego styku to 2 max 3 sek.
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Wto 19 Sie, 2014   

No ale ty masz juz wprawe. Dla kogos kto jest w tym laikiem (w tym ja) łatwiej byłoby lutować czymś mocniejszym. Mnie tez nie szlo 30W a nawet 50W, albo moze tak jak tas napisal to tez kwestia grotu.
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Wto 19 Sie, 2014   

Ja mam w lutownicy grot do rynien, lutuje się elegancko :)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 19 Sie, 2014   

Pykacz napisał/a:
...
Jedna ważna sprawa . Zaobserwowałem że przy łączeniu równoległym powyżej 5p trzeba bardzo małej różnicy w ogniwach (ja dawałem z rozjazdem pojemnościowym na np 3200mAh 10-15mAh) go w innym przypadku ogniwa same z siebie po około 3 tygodniach nawet bez pracy zaczynały puchnąć aż do rozerwania woreczków ....

Z mojego doświadczenia wynika, że im wiecej równoległych segmentów tym sam pomiar pojemności może być za mało. Zanim zdecydujemy na zrównoleglenie, pomierzonych pozornie identycznych ogniw, trzeba je naładowac i odstawić np. na 24 h i sprawdzić czy na którymś nie spada napięcie (szybciej od pozostałych) .
Takie ogniwa są najczęściej powodem uszkadzania/puchnięcia pakietu.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
Nostusek 
szef



Pomógł: 18 razy
Wiek: 37
Dołączył: 03 Cze 2011
Posty: 1406
Skąd: Pruszków
Wysłany: Wto 19 Sie, 2014   

Powiem Wam szczerze - jak ktoś lutuje samą cyną z topnikiem to w życiu idealnie nie będzie - ja bardzo dużo rzeczy nieraz lutuję w samochodach, na zaśniedziałych kablach i przyznam szczerze - zawsze w dyspozycji mam kalafonię... Jedna kropelka kalafoni i oczyści miejsce i rozprowadzi temperaturę. A jak ktoś potraktuje to potem jakimś alkoholem to zejdzie cała i ślad po niej nie zostanie. Druga sprawa to właściwa temperatura lutownicy. Kiedyś w pracy miałem stację ERSA - lutownica 80W z regulacją co 1 stopnień i stabilizacją temperatury od 150 do 450 stopni - i to był sprzęt kozacki. Lutować można było cuda. W domu mam zwykłą lutownicę kolbową z marketu za 20 zł tyle że grot zmieniłem na lepszy. Druga sprawa przy lutowaniu to konieczność posiadania gąbeczki - dużo osób uzywa gąbki lutowniczej do czyszczenia grotu na sucho - a wystarczy naprawdę lekko ją nawilżyć i grot jest idealny zawsze... Dużo osób też nabiera cynę na grot a potem daje tam gdzie ma być - a robi się na odwrót - najpierw grzejemy miejsce a cynę dodajemy w trakcie w punkt. Szkoda że nie mam jak Wam pokazać ale niektóre kity jak lutowałem to znajomi się dziwili że ja ręcznie lutuję jak maszyna. Nie tak szybko ale tak ładnie...
_________________
Pal gumę - nie benzynę! EV górą!!
Silnik: MY1020 500W/24V, sterownik: YK-40 -tuningowany , akumulator: 2 x Toyama NPC-18

Potrzebujesz akumulatora kwasowego? AGM, VRLA, GEL, trakcja, samochodowe ? Dzwoń: 609-208-808 w godz 9 - 17
 
 
SST-90 
młodzik


Dołączył: 01 Mar 2014
Posty: 50
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Wto 19 Sie, 2014   

qaz33 napisał/a:
A jakiej mocy masz lutownice? Lutowac oczywiscie sie da ale jest to trudniejsze. Zobacz na baterie tego kolesia: https://www.youtube.com/watch?v=Z-VLdE6RxYQ


Używam lutownicy polskiej myśli technicznej Lutola 100W :) Po pierwszym pakiecie nabrałem wprawy:) Nagrzewałem jedną blaszkę potem nakładałem cynę. Następnie samo zaciskającą się pensetą chwytałem obie blaszki a na górną przykładałem grot lutownicy. Po 2-3sec wcześniej nałożona cyna topiła się a obie blaszki samoczynnie dociskały się do siebie.
 
 
leoxxx 
stażysta
leoxxx


Dołączył: 01 Cze 2014
Posty: 118
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Śro 20 Sie, 2014   

tas napisał/a:
Nie chodzi o zgrzewarkę tylko o umiejętności oraz odpowiednią lutownicę. .


Rzeczywiście, lutownica ma tu duże znaczenie, zmieniłem na grotową i "pospawanie" pakietu zajęło chwilkę :) a ma tylko 40 W mocy :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group