ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przepisy o elektrykach :)
Autor Wiadomość
tomek701 
prezes


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 23 Lip 2013
Posty: 545
Skąd: Chełm
Wysłany: Wto 16 Wrz, 2014   Przepisy o elektrykach :)

Witam dziś w telewizji regionalnej był news o policyjnych rowerach elektrycznych zakupionych dla policjantów patrolujących na rowerach, tylko nie pamiętam w jakim mieście to było. I tu ciekawostka nie było powiedziane ile wat mają silniki zamontowane w tych rowerach bo miały być, dwa rzut kamery na tylne koło. Nie mam doświadczenia w silnikach BLDC ale wyglądał mi na 250W. Silniki według kogoś kto wypowiadał się jak jakiś mechanik albo ktoś z firmy produkującej te rowery miały być dwa czyli chyba w tylnym i przednim kole i co ciekawe pozwalały ten rower rozpędzić do 50km/h Ale zaznaczył że nie zdradzi jak to można zrobić ,czyli chodzi o zdjęcie jakiejś blokady? Samo to że dwa silniki po 250W tylko to już nie rower. Widać że sama policja uważa chyba te przepisy za absurdalne :)
_________________
https://photos.app.goo.gl/pK7oCAa4oXAxfxds8
Ostatnio zmieniony przez tas Śro 05 Lip, 2017, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 17 Wrz, 2014   

Jesli 'pojazd' jest dla służb to trudno mówić o przepisach i ograniczeniach powszechnych.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 17 Wrz, 2014   

Tak mi przyszło do głowy, że gdyby zespawać dwa rowery z silnikami po 250W, to żaden przepis nie będzie złamany ;) Nigdzie nie jest zabronione łączenie dwóch rowerów do kupy :D
 
 
tomek701 
prezes


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 23 Lip 2013
Posty: 545
Skąd: Chełm
Wysłany: Śro 17 Wrz, 2014   

WojtekErnest napisał/a:
Jesli 'pojazd' jest dla służb to trudno mówić o przepisach i ograniczeniach powszechnych.
A co to ma wspólnego musiy byc dopuszczony do ruchu jak to nie rower musi miec rejestrację itp
_________________
https://photos.app.goo.gl/pK7oCAa4oXAxfxds8
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Śro 17 Wrz, 2014   

Lepiej przestańcie wałkować temat. Co to komu przeszkadza?
 
 
Nostusek 
szef



Pomógł: 18 razy
Wiek: 36
Dołączył: 03 Cze 2011
Posty: 1406
Skąd: Pruszków
Wysłany: Śro 17 Wrz, 2014   

Cytat:
Lepiej przestańcie wałkować temat. Co to komu przeszkadza?


Akurat mnie to przeszkadza - przepis jest przepis i nie może być sytuacji że będą równi i równiejsi. Policja ma TAKIE SAME OBOWIĄZKI JAK ZWYKŁY OBYWATEL! Owszem mają kilka przepisów które mogą obejść np. mogą chodzić i używać broni, mogą legitymować ludzi... Ale akurat tutaj w tym wypadku nie mają podstaw by przepis o mocy silników i prędkości poruszania się móc obejść bo wymagałoby to zmiany przepisu w ustawie dopuszczającej rowery do ruchu...

Przytoczę Wam krótką historię dlaczego tak uważam. Kiedyś wieczorem jadąc swoim samochodem zostałem zatrzymany do kontroli drogowej. Policjant ewidentnie "chciał zarobić" - nie powiedział tego wprost ale celowo miałem przejrzany każdy detal w samochodzie. Tj. opony, koła, dokumenty, numery nadwozia nawet, stan bagażnika, stan apteczki a nawet ważność gaśnicy... Oczywiście ów funkcjonariusz nie miał się do czego przyczepić ale wyszukał sobie powód... Mianowicie stwierdził że... mam przyciemnione niezgodnie z prawem kierunkowskazy z tyłu... Na jego nieszczęście obok na parkingu stało identyczne auto z identycznymi lampami i jak mu pokazałem to zaczął szukać dalej i wymyślił sobie że mam zbyt JASNO świecące światła postojowe z tyłu... Więc zapytałem o powód czemu tak twierdzi i jak to zmierzył. Dodam że moje auto ma na stronę jedną żarówkę 21/5W i drugą fabryczną żarówkę 5W i obie 5W świecą jako postojowe światła a lampy mam oryginalne firmy Hella. Policjant oczywiście zabrał mi za to niesłusznie dowód i kazał jechać wystawiając kwitek... Tyle że w tym czasie jak czekałem na kwitek o zatrzymaniu dowodu to wezwałem drugi patrol przez telefon... Gdy otrzymałem kwitek o zatrzymaniu dowodu i polecenie by odjechać to powiedziałem że ja w tej chwili się gorzej poczułem i jak się poczuję lepiej to odjadę - a w rzeczywistości czekałem na patrol drugi... Po chwili zjawia się drugi patrol i wtedy się zaczęło... Powiedziałem że został mi niesłusznie zabrany dowód, policjant czepiał się o wszystko jakby chciał na mnie w ten sposób wymusić łapówkę (której nie dostał) . Drugi patrol zrobił jedną rzecz - nakazał włączenie świateł w radiowozie celem porównania - i co się okazało ? W radiowozie tych co mnie zatrzymali nie działała lewa tylna postojówka... I w tym momencie zażądałem aby drugi patrol wymusił na tym pierwszy aby poruszali się zgodnie z przepisami czyli mieli sprawne oświetlenie - oczywiście żarówki nie mieli na zapas więc Ci drudzy policjanci wystawili na moją prośbę tym pierwszym mandat a mnie zwrócono dowód rejestracyjny...

I co teraz ? Policji wolno jeździć niesprawnym autem a zwykłemu "kowalskiemu" już nie ?? Dlatego mnie też przeszkadza że Policji wolno a nam nie...
_________________
Pal gumę - nie benzynę! EV górą!!
Silnik: MY1020 500W/24V, sterownik: YK-40 -tuningowany , akumulator: 2 x Toyama NPC-18

Potrzebujesz akumulatora kwasowego? AGM, VRLA, GEL, trakcja, samochodowe ? Dzwoń: 609-208-808 w godz 9 - 17
Ostatnio zmieniony przez Śro 17 Wrz, 2014, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Śro 17 Wrz, 2014   

Mi nie chodzi o policjantów lecz o nas. Z samochodem masz rację.
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Śro 17 Wrz, 2014   

Nostusek napisał/a:

I co teraz ? Policji wolno jeździć niesprawnym autem a zwykłemu "kowalskiemu" już nie ?? Dlatego mnie też przeszkadza że Policji wolno a nam nie...


A kiedy policjanci Ci powiedzą, że nie mogą śpieszyć do ciebie na wezwanie, bo nie mają sprawnej żarówki lewej tylnej postojówki, a Ty dostaniesz ze 2 razy po łbie z łopaty od rabusia to Ci się priorytety pozmieniają i odechce się walczyć z urojoną niesprawiedliwością uciśnionego obywatela :cool:
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
tomek701 
prezes


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 23 Lip 2013
Posty: 545
Skąd: Chełm
Wysłany: Śro 17 Wrz, 2014   

Kurcze ale narobiłem bałaganu a mi chodziło tylko o to żeby na tym przykładzie pokazać że przepisy są bez sensu dla policji też. Ja też kiedyś miałem kontrole drogową roweru nie mieli się czego przyczepić jeden wziął nacisnął hamulec i mówi do mnie że mam za luźne linki :) Ja popatrzyłem na niego z miną odpowiednią do jego wypowiedzi i powiedziałem ( Wieee Pan cooo) wtedy jedn się popatrzył na drugiego i ( No dobra niech Pan jedzie.
_________________
https://photos.app.goo.gl/pK7oCAa4oXAxfxds8
 
 
mmoto 
prezes
mmoto


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 801
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw 18 Wrz, 2014   

Wracając do rejestrowania mocnego roweru przez Policję , czy zna ktoś człowieka który zarejestrował rower?

Co prawda mam 250W (albo więcej bo cos szybko jedzie) ale na manetce, w zasadzie to na trasie rowerowej mam sporo krawężników które przy 30 km/h niemiłosiernie walą w felgi - wolałbym jechać po ulicy, poza tym były by jaja niezłe.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 18 Wrz, 2014   

Wózek rowerowy. Bez pedałów, tylko manetka, szybkość nieco ponad 40 km/h ;)
Nabite numery na komendzie policji ;) W szczycie pobiera 1200 - 1300W :D
Wydaje mi się, że mają gdzieś te regulacje prawne, byle wszystko było zgodne z zasadami ruchu. Hamulce, oświetlenie itp.
 
 
legend 
brygadzista


Dołączył: 09 Kwi 2013
Posty: 240
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 18 Wrz, 2014   

zeeltom napisał/a:
Wózek rowerowy. Bez pedałów, tylko manetka, szybkość nieco ponad 40 km/h ;)
Nabite numery na komendzie policji ;) W szczycie pobiera 1200 - 1300W :D
Wydaje mi się, że mają gdzieś te regulacje prawne, byle wszystko było zgodne z zasadami ruchu. Hamulce, oświetlenie itp.


Opisałeś gdzieś jak to się załatwia? Jakie koszty? Ograniczenia itp.?

Kamil
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 18 Wrz, 2014   

To jest rejestracja przeciw kradzieżom. Nic nie kosztuje. Załatwia się zazwyczaj na najbliższej komendzie policji. Wybijają ci punktakiem numer na ramie i na to idzie naklejka policyjna. Później, w razie czego, to masz tłumaczenie, że jest naklejka, to wszystko gra ;) Inaczej by nie oznakowali :D
 
 
radwan 
młodzik


Wiek: 43
Dołączył: 28 Wrz 2012
Posty: 72
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 19 Wrz, 2014   

zeeltom napisał/a:
To jest rejestracja przeciw kradzieżom. Nic nie kosztuje. Załatwia się zazwyczaj na najbliższej komendzie policji. Wybijają ci punktakiem numer na ramie i na to idzie naklejka policyjna. Później, w razie czego, to masz tłumaczenie, że jest naklejka, to wszystko gra ;) Inaczej by nie oznakowali :D


Zeltom nie było żadnego "ale" przy tej rejestracji?

Definicja roweru i wózka rowerowego niewiele się różni od siebie w zakresie wspomagania.
Skoro u ciebie nie ma nawet pedałów i dało radę, to z oznakowaniem zwykłego roweru z silnikiem ciut mocniejszym niż te 250 W :twisted: nie powinno być problemu ,chyba ,że trafimy na bardziej szczegółowego funkcjonariusza :wink: .

Definicja roweru

Rower to pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 metra, poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem, a także rowery wyposażone w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, których moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h (art. 2 pkt 47 Ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Definicja wózka rowerowego

Wózek rowerowy to pojazd o szerokości powyżej 0,9 m przeznaczony do przewozu osób lub rzeczy poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; wózek rowerowy może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h; (art. 2 pkt 47a).
 
 
Nostusek 
szef



Pomógł: 18 razy
Wiek: 36
Dołączył: 03 Cze 2011
Posty: 1406
Skąd: Pruszków
Wysłany: Pią 19 Wrz, 2014   

radwan napisał/a:
o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W,


I tu chyba jest właśnie sedno sprawy. Znamionowej mocy CIĄGŁEJ 250W - więc kto nam zabroni (patrz Zeeltomowi) do ruszenia użyć większej mocy niż 250W a potem jechać tak by ogranicznika mocy 250W nie przekraczać? Druga sprawa - brak pedałów u Zelltoma to już ewidentne niedopatrzenie Policjantów. Tyle że zważywszy na na kumatość niektórych z naszych Policjantów - przeszło jak widać. Ja za dzieciaka miałem taki Wechikuł na pedały pospawany przez mojego dziadka i po zamontowaniu kompletu lamp do niego (tylne były od Syreny, przedni reflektor od Ursusa C330 i reszta to połączenie Żuka i Jelcza ) poruszałem się po normalnych drogach. I też kiedyś zatrzymali mnie policjanci na ulicy której mieszkałem (ruch tak znikomy był że 2 samochody na cały dzień przejeźdżały) i jedyne co pytali to czy mam kartę rowerową wówczas. Ale niestety ów pojazd nie doczekał się zamontowania napędu innego niż pedały a chodził conajmniej ciężko. Napęd miałem przeniesiony łańcuchem na tzw. wspólną oś i z niej dwoma długimi łańcuchami na dwa tylne koła...
_________________
Pal gumę - nie benzynę! EV górą!!
Silnik: MY1020 500W/24V, sterownik: YK-40 -tuningowany , akumulator: 2 x Toyama NPC-18

Potrzebujesz akumulatora kwasowego? AGM, VRLA, GEL, trakcja, samochodowe ? Dzwoń: 609-208-808 w godz 9 - 17
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group