ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Układ napędowy i przeniesienie napędu
Autor Wiadomość
Marucha79
[Usunięty]

Wysłany: Pon 19 Cze, 2006   

Eee, Natanoj, to ty jesteś gość, jeszcze nie wiesz dokładnie co i jak będziesz sterował, ale decha rozdzielcza prawie gotowa. Życzę ci stary jak najlepiej, ale naprawdę zacznij od zdobycia lub chociaż upatrzenia odpowiedniego silnika/ silników. I do niego/ nich dobierz przełożenia oraz sterowanie. Jeśli zależy ci na względnie szybkim złożeniu całości to pomysł Grzegorza jest całkiem niezły, czyli typowe i łatwe do zdobycia komponenty. Domyślam że do kombinowania zmusza cię brak kaski, ale myślę że alternatywne rozwiązania nie będą specjalnie tańsze. No i to zasilanie 12V to nie jest najlepszy pomysł, bo będziesz miał problem ze zdobyciem odpowiedniego sterownika, a jeśli robiłbyś go sam to musisz uwzgędnić proporcjonalnie większe prądy niż np. przy 24V.
 
 
grzegorz
[Usunięty]

Wysłany: Pon 19 Cze, 2006   

Ok, Ja bym to widział tak.
Tylne dwa koła z hulajnogi + zębatka 80z do tego dwa silniki 300W 24V ( na każde koło po jednym ). Przekładnia 11/80 pozwoli na osiągnięcie prędkości ok 25km/h. czyli tak jak chciałeś. Zasilone to z dwóch aku z samochodu 12 V i jakieś 36- 50Ah. Zdobycie takich używanych aku to banał. Kaszt takich aku to ok pare piw.
Sterowanie najlepiej dwa kontrolery po jednym na każdy silnik. Oraz przy pełnej prędkości bym kontroler odcinał dając na silnik napięcie prosto z aku. Wtedy nie będziesz miał strat na regulatorze, a na prostej ci rególacja jest nie potrzebna. Będziesz miał coś w rodzaju tempomatu.
Zastosowanie napięcia 24V pozwoli ci w razie potrzeby dołożyć trzeci aku dzięki czemu jeszcze bardziej wzrośnie moc.
Koszt całościm, myśle że w 500zł powinieneś się spokojnie zamknąć.
Zasięg szacuje na ok 60km więcej chyba nie potrzeba.
Ty zrobisz wedle uznania my możemy ci jedynie doradzić.
Ja się kieruje zasadą zrobić a się nie narobić. czyli minimum kosztów i prosta konstrukcja.
 
 
Arbiter 
Administrator
Założyciel forum, administrator


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 936
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 19 Cze, 2006   

grzegorz napisał/a:
prędkości ok 25km/h. czyli tak jak chciałeś. Zasilone to z dwóch aku z samochodu 12 V i jakieś 36- 50Ah. Zdobycie takich używanych aku to banał. Kaszt takich aku to ok pare piw.


Na złomowych akumulatorach dużo nie pojezdzisz.

Cytat:
Zasięg szacuje na ok 60km więcej chyba nie potrzeba.
Ty zrobisz wedle uznania my możemy ci jedynie doradzić.


Oj, żeby przejechać 60km, to trzeba mieć sporo energii w Akumulatorach. Szacuję, ze dla takiego pojazdu około 80Ah (przy dobrze rozwiazanym napedzie)
 
 
grzegorz
[Usunięty]

Wysłany: Pon 19 Cze, 2006   

Jak na hulajnodze z takim silnikie i aku 12Ah przejade ok 15-20km to jak zwiększymy aku do 50Ah czyli 3 razy droga się nam wydłuży.
Jak da dwa silniki to prąd pobierany przy pełnej prędkości będzie na poziomie 12-15A czyli ok 3h jazdy. Jak samochód pali normalnie to znaczy że aku jest dobry. Jak mu aku nie będzi pasić to wymieni na inny.
Jak będzie mieć dwie zębatki i jeden łańcuch to przekładnia jest najprostsza na świecie.
 
 
Natanoj 
kierownik



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 31 Mar 2006
Posty: 314
Skąd: Małopolskie
Wysłany: Pon 19 Cze, 2006   

Tak w wieku nastu lat cięzko o kasę i czas, przeszkadza głównie szkoła. Choć teraz ten drugi problem rozwiązany (czyt. są wakacje:) to ten pierwszy bardzo przeszkadza. Cała suma to 500zł ale oczywiście względnie bo trzeba do tego doliczyć sumkę za rejestrację, przesyłki potrzebnych rzeczy i innych taki drobnostek. Więc dlatego prubuje wydać jak najmniej. Żeby było taniej myślałem żeby wziąść jakieś silniki elektryczne z samochodu tak jak gościu pisał w poradniku. wtedy aku bym już mial ten 12v/64ah i jakoś bym to wszystko upchnął do pojazdu. Ale gdy zobaczyłem to gotowe rozwiązanie grzegorza to pomyślałem że tak zrobię tylko pozostaje jeszcze jeden problem jak ja mam zmieścić 2 duże aku w tak małym pojeździe, Skopro na planach rozrysowałem że pojazd ma mieć ok. 100cm dł., jakieś 35cm szer. i jakieś 50 cm wys.(tak na marginesie to co myślicie o takich wymiarach?). Ja ciągle tak robie że coś buduje a jak rama już jest zbudowana to dopiero wtedy myśle jak wepchać do niej napęd i sterowanie (strasznie zły nawyk). Ale jak zbuduje już ten pojazd w 50 % bez silników a pędzie jeździł jak się go będzie pchać to myślę że wtedy się naprawde solidnie wezmę do pracy, a może i wtedy wujek elektronik i elektryk coś pomoże z kabelkami. Ale pisze i pisze i nic twórczego z tego mnie wynika więc idę brać się do pracy i cos nowego zaplanować.
P.S. jakie mają wymiary takie silniki 300W 24V?
 
 
phoenix1986
[Usunięty]

Wysłany: Pon 19 Cze, 2006   Re: Układ napędowy i przeniesienie napędu

Mam prośbe czy wie ktoś jak wyglada diagnozowanie układu przeniesienia napędu oraz jakie muszą byc luzy w przegubach - pozdro
 
 
Arbiter 
Administrator
Założyciel forum, administrator


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 936
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 19 Cze, 2006   Re: Układ napędowy i przeniesienie napędu

phoenix1986 napisał/a:
Mam prośbe czy wie ktoś jak wyglada diagnozowanie układu przeniesienia napędu oraz jakie muszą byc luzy w przegubach - pozdro


załóz nowy watek i powiedz w ogole co masz na mysli. ten post bedzie skasowany
 
 
grzegorz
[Usunięty]

Wysłany: Wto 20 Cze, 2006   

Natanoj niemasz co zaczynać nie mając kół i silnika.
Jedną rzecz już masz aku 12V 64Ah więc jeszcze jeden taki i sprawa aku rozwiązana. Aku silnik i koła to jest to minimum od czego trzeba zacząć projektowanie. troche profili stalowych ( najlepiej 20x20mm ). i działasz.
Ale jak by nie było te 250zł trzeba mieć żeby zacząć ( silniki i koła )

Niema nawet co zaczynać jak wiesz że kasy ci braknie. Robić coś po trochu nie ma sensu.
Jak robić pojazd to kupić co potrzeba pare dni i jeździć. Ewentualne drobne korekty. Wtedy cała zabawa ma sens i jest przyjemna.
 
 
Natanoj 
kierownik



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 31 Mar 2006
Posty: 314
Skąd: Małopolskie
Wysłany: Wto 20 Cze, 2006   

Kaska by się znalazła, teraz tylko szukać takich silników. Najpierw pochodzę po sklepach i popytam znajomych i jak nic nieruszy to zawsze zostaje allegro. Aku też łatwo załatwić ale jeśli chodzi o koła to chciałbym zastosować nieco większe. A jaką średnicę mają te koła od hulajnogi?
 
 
grzegorz
[Usunięty]

Wysłany: Wto 20 Cze, 2006   

koła mają 30cm średnicy ( 96cm odwodu )
odezwij się na GG to coś ci doradze gdzie szukać
GG 2733809
 
 
Natanoj 
kierownik



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 31 Mar 2006
Posty: 314
Skąd: Małopolskie
Wysłany: Wto 20 Cze, 2006   

Acha to ok. 12 cali czyli będą dobre :)
 
 
Natanoj 
kierownik



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 31 Mar 2006
Posty: 314
Skąd: Małopolskie
Wysłany: Śro 21 Cze, 2006   

Wczoraj prawie wszystko sobie rozrysowałem i od dziś zazynam szukanie części. Jeżelibyście mogli to bylbym wdzięczny za jeszcze kilka informacji. Ile ma mniej wiecej długości aku 12v/64ah? bo zapomniałem go zmieżyć :( Jaką szerokość wraz z zębatką ma to koło od hulajnogi? i jaką szerokość i długość ma silnik 24v/300w? Z góry dziękuje za te informacje.
 
 
grzegorz
[Usunięty]

Wysłany: Śro 21 Cze, 2006   

Może te fotki ci troche pomogą.
 
 
grzegorz
[Usunięty]

Wysłany: Śro 21 Cze, 2006   

przepraszam źle zmniejszyłem fote z silnikiem
 
 
Natanoj 
kierownik



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 31 Mar 2006
Posty: 314
Skąd: Małopolskie
Wysłany: Śro 21 Cze, 2006   

thx
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group