ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Tektronik ATron
Autor Wiadomość
Tektronic 
brygadzista
Pasjonat Elektroniki


Pomógł: 1 raz
Wiek: 27
Dołączył: 12 Paź 2013
Posty: 269
Skąd: Toruń
Wysłany: Wto 07 Paź, 2014   

MARCIN napisał/a:
Bo pewnie one wszystkie są aluminiowe.
Bardziej odpowiedzialne niż rama rowerowa konstrukcje stalowe są spawane zwyczajną elektrodą otuloną i nic złego się nie dzieje. Ważne, aby spawanie było przeprowadzone zgodnie ze sztuką, a czy to będzie TIG, MIG/MAG czy MMA, to w przypadku ramy raczej nie ma znaczenia. Są też ramy lutowane, a powszechnie wiadomo, że luty mają zazwyczaj niższą wytrzymałość niż spawy, a jednak nikt się nie zabija na takim rowerze.
Zastosowałeś materiał konstrukcyjny powszechnie dostępny o przeciętnej jakości, więc nie rozumiem po co inwestować w spawanie TIG-iem. Lepiej byłoby zainwestować w lepszy materiał. Spoiny nie poprawią jakości materiału.


Akurat mój Arkus Proximo jest stalowy :D i jest spawany TIG

... Nie poprawią , ale mam pewność że walnie rama , a nie spaw. Poza tym płyty laminatu będą obudowywały zasobnik i dodatkowo trzymały całość więc to mi da jeszcze więcej poczucia bezpieczeństwa. To nie jest rama do jakiegoś z moich urządzeń ale coś co może narazić moje życie wiec musi być bezpieczne.

Wybór materiału był spowodowany dostępnością , uwierz lub nie , te profile są naprawdę solidne , poza tym cieniej wykonany jest mój chiński góral.
 
 
pajak_111 
stażysta
pajak_san


Pomógł: 1 raz
Wiek: 43
Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 173
Skąd: wałbrzych
Wysłany: Wto 07 Paź, 2014   

Tektronic napisał/a:
Akurat mój Arkus Proximo jest stalowy i jest spawany TIG

Większą wytrzymałość spoiny spawanej TIG-em można uzyskać jak się spawa stale wysokostopowe i profile cienkościenne. Przy twojej ramie nie będzie miało to dużo większego znaczenie.
 
 
pajak_111 
stażysta
pajak_san


Pomógł: 1 raz
Wiek: 43
Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 173
Skąd: wałbrzych
Wysłany: Wto 07 Paź, 2014   

Ale i tak myślę że dobrze robisz dając to do spawania TIGiem
 
 
Tektronic 
brygadzista
Pasjonat Elektroniki


Pomógł: 1 raz
Wiek: 27
Dołączył: 12 Paź 2013
Posty: 269
Skąd: Toruń
Wysłany: Wto 07 Paź, 2014   

Poprawi bezpieczeństwo i zwiększy solidność całości ;-)
 
 
pajak_111 
stażysta
pajak_san


Pomógł: 1 raz
Wiek: 43
Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 173
Skąd: wałbrzych
Wysłany: Wto 07 Paź, 2014   

No i fajne są konstrukcje tego typu. Jak bym zapragnął kiedyś mieć EV to własnie zrobił bym sobie coś takiego :!:Więc działaj . Ja chętnie popatrzę jak to powstaje
 
 
Tektronic 
brygadzista
Pasjonat Elektroniki


Pomógł: 1 raz
Wiek: 27
Dołączył: 12 Paź 2013
Posty: 269
Skąd: Toruń
Wysłany: Śro 08 Paź, 2014   

Jutro jadę dalej robić ramę , i prawdopodobnie zajmę się wachaczem pod przyszłego potwora od tas-a :grin: :twisted:

Zdjęcia także zapodam ;-)
 
 
sietaz 
prezes


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 20 Maj 2014
Posty: 919
Skąd: warszawa
Wysłany: Śro 08 Paź, 2014   

Aaaa... Czyli masz cynk, że będą hubzille. A rozważałeś jak to będzie ze zwrotnością przy takim rozstawie osi? Drugą rzeczą jakiej bym się obawiał to spawy na główce ramy - tam muszą być już prima sort co by się "rower" nie rozjechał
_________________
Jeżdżę na: Voyager I


Niech moc będzie z wami
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Śro 08 Paź, 2014   

Kiedyś oglądałem na Discovery program "jak to jest zrobione" i pokazywali jak się robi ramę rowerową oraz była scena testu obciążeń główki ramy na maszynie. Siła zrywająca główkę ramy od ramy wynosiła o ile dobrze pamiętam 800kg.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Śro 08 Paź, 2014   

Wtrącę swoje trzy grosze.Jak spawam różne konstrukcje migomatem i tigiem to nie ma porównania. Jakość i wytrzymałość spawów z metody tig jest dużo większa. Może nie spawałem dobrym migomatem ale żadnej odpowiedzialnej konstrukcji bym nim nie robił. O wizualnej jakości nie wspomnę.
 
 
MARCIN 
prezes


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2014
Posty: 519
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro 08 Paź, 2014   

Mój wuj spawa elektrodą otuloną konstrukcje suwnic i nigdy nie było tak, że spaw nie wytrzymał. Migomatem ponoć też takie konstrukcje spawają. Jak wiadomo, są to konstrukcje odpowiedzialne. Migomatem spokojnie można sobie pospawać ramę w dostawczaku i nie złamie się. Chyba jesteście przewrażliwieni na punkcie wytrzymałości.
Wytrzymałość umiejętnie położonych spawów w każdej metodzie jest "wystarczająca". A techniki spawania dobiera się do materiału: stale zwykłej jakości - MMA, MAG, stale wysokostopowe, stopy glinu - TIG, ew. MIG.
To dlatego, że szkoda marnować środki na drogie metody spawalnicze, jeśli stosuje się tanie materiały konstrukcyjne.
 
 
Tektronic 
brygadzista
Pasjonat Elektroniki


Pomógł: 1 raz
Wiek: 27
Dołączył: 12 Paź 2013
Posty: 269
Skąd: Toruń
Wysłany: Śro 08 Paź, 2014   

sietaz napisał/a:
Aaaa... Czyli masz cynk, że będą hubzille. A rozważałeś jak to będzie ze zwrotnością przy takim rozstawie osi? Drugą rzeczą jakiej bym się obawiał to spawy na główce ramy - tam muszą być już prima sort co by się "rower" nie rozjechał


Też sie martwię co do zwrotności , ale zobaczymy jak wyjdzie , chce zastosować rewers by wspomóc manewrowanie ATronem , jak nawracanie czy cofanie ;-)

Z główką ramy jak na razie kombinuję bo nigdzie nie mgoę znaleźć odpowiedniej rury , a u mnie w stalerze nie mają grubościennych. Napisałem do pewnej firmy ale chcą za rurę fi 51 x 6,3 130zł za 1m , gdyby nie ta cena to już bym główkę mógł wytoczyć , nic szukam dalej

A i kupiłem podkład Urekor S od śnieżki , może ktoś z tąd malował już nim ?
 
 
pajak_111 
stażysta
pajak_san


Pomógł: 1 raz
Wiek: 43
Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 173
Skąd: wałbrzych
Wysłany: Czw 09 Paź, 2014   

Ja codziennie mam w pracy "jak to jest zrobione" :smile: . Pracuję w fabryce która produkuje mechanizmy foteli samochodowych (konkretnie tych do ustawiania oparcia fotela) 90% z nich spawają roboty różnymi metodami MAG, MIG, TIG i LASER. I codziennie niszczy się kilkanaście sztuk (zrywania, przecinania, i różne inne badanie spoin) . Największe problemy zawsze były ze spawaniem własnie TIGem. A niektóre mechanizmy spawa się tą metodą tylko dlatego żeby było jak najmniej odprysków. I co z tego że spoina wygląda pięknie a pęka w oczach gdy stygnie jak jakiś inz. spieprzy parametry spawania :grin: Ale to są ekstremalnie wyżyłowane procesy pod względem ekonomi,potrzeb,względem użytej metody.I tak uważam że powinieneś oddać ramę do pospawania TIGiem zamiast spawać ja sam niskiej jakości półautomatem w garażu.
 
 
pajak_111 
stażysta
pajak_san


Pomógł: 1 raz
Wiek: 43
Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 173
Skąd: wałbrzych
Wysłany: Czw 09 Paź, 2014   

Tektronic napisał/a:
Z główką ramy jak na razie kombinuję bo nigdzie nie mgoę znaleźć odpowiedniej rury , a u mnie w stalerze nie mają grubościennych. Napisałem do pewnej firmy ale chcą za rurę fi 51 x 6,3 130zł za 1m , gdyby nie ta cena to już bym główkę mógł wytoczyć , nic szukam dalej

A na złomie patrzyłeś :?: Tylko tam sie nie dowiesz jaki to gatunek stali :smile:
 
 
Nostusek 
szef



Pomógł: 18 razy
Wiek: 36
Dołączył: 03 Cze 2011
Posty: 1406
Skąd: Pruszków
Wysłany: Czw 09 Paź, 2014   

pajak_111 napisał/a:
.I tak uważam że powinieneś oddać ramę do pospawania TIGiem zamiast spawać ja sam niskiej jakości półautomatem w garażu.


Szczerze ? Jak ktoś umie to i elektrodą pospawa jak bozia przykazuje... Mój nie żyjący przyjaciel spawał mi kilka rzeczy - wyszło fantastycznie, spoiny nie pękły a spawał Besterem 1800... Sprzęt nie świadczy o umiejętnościach a jedynie o zasobności portfela. Widziałem już człowieka który miał TIG-a za prawie 20 klocków a spawał paskudne spoiny które pękały, a mojej dziewczyny stryjek elektrodą na jakiejś wielkiej spawarce spawał nóżki do krzeseł i blachę 1,5 mm i nie przepalał ani nie syfił... "Grunt to prund i umiejętności"
_________________
Pal gumę - nie benzynę! EV górą!!
Silnik: MY1020 500W/24V, sterownik: YK-40 -tuningowany , akumulator: 2 x Toyama NPC-18

Potrzebujesz akumulatora kwasowego? AGM, VRLA, GEL, trakcja, samochodowe ? Dzwoń: 609-208-808 w godz 9 - 17
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Czw 09 Paź, 2014   

Byle jak w garażu to sobie możesz pospawać uchwyt do taczki, słupek od ogrodzenia czy nogi od stołu. Jeśli robisz coś, od czego zależy twoje zdrowie i życie to spodziewasz się nie "daje radę" "jak umie to wyjdzie" i inne tego typu rzeczy tylko absolutnej i 100% gwarancji bezpieczeństwa. Sam przed sobą odpowiadasz, czy zrobiłeś wszystko, żeby zadbać o to, czy poszedłeś na łatwiznę.

Stryjek elektrodą spawał nogi od krzesła to z ramą też by dał rade. To powinno mieć status jakiegoś żarciku :)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group