ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Tektronik ATron
Autor Wiadomość
Tektronic 
brygadzista
Pasjonat Elektroniki


Pomógł: 1 raz
Wiek: 27
Dołączył: 12 Paź 2013
Posty: 269
Skąd: Toruń
Wysłany: Czw 09 Paź, 2014   

tas napisał/a:
Byle jak w garażu to sobie możesz pospawać uchwyt do taczki, słupek od ogrodzenia czy nogi od stołu. Jeśli robisz coś, od czego zależy twoje zdrowie i życie to spodziewasz się nie "daje radę" "jak umie to wyjdzie" i inne tego typu rzeczy tylko absolutnej i 100% gwarancji bezpieczeństwa. Sam przed sobą odpowiadasz, czy zrobiłeś wszystko, żeby zadbać o to, czy poszedłeś na łatwiznę.

Stryjek elektrodą spawał nogi od krzesła to z ramą też by dał rade. To powinno mieć status jakiegoś żarciku :)


Święte słowa :!: :wink:

I tu też dlatego chcę dać do spawania TIg -iem a samemu tylko załapać i mam pewność że walnie rama (odpukać) a nie spaw , a dodatkowe obudowanie całości laminatem 4-5 mm wzmocni całość i w razie ewentualnego pęknięcia , będzie je można w porę wykryć/

To prototyp , jeśli rama będzie awaryjna , zrobię nową z innego gatunku stali :wink: , o porządnej jakości.
 
 
MARCIN 
prezes


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2014
Posty: 519
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw 09 Paź, 2014   

tas napisał/a:
Byle jak w garażu to sobie możesz pospawać uchwyt do taczki, słupek od ogrodzenia czy nogi od stołu. Jeśli robisz coś, od czego zależy twoje zdrowie i życie to spodziewasz się nie "daje radę" "jak umie to wyjdzie" i inne tego typu rzeczy tylko absolutnej i 100% gwarancji bezpieczeństwa. Sam przed sobą odpowiadasz, czy zrobiłeś wszystko, żeby zadbać o to, czy poszedłeś na łatwiznę.

Stryjek elektrodą spawał nogi od krzesła to z ramą też by dał rade. To powinno mieć status jakiegoś żarciku :)

Tekst zaznaczony pogrubieniem też chyba jest jakimś niedorzecznym żartem, bo 100% gwarancji nie ma. Nawet samoloty się rozbijają z powodu wad konstrukcyjnych.
Już kilku przedmówców napisało, że spawać trzeba umieć. Nie wystarczy, że ktoś spawa TIG-iem, ale musi umieć to robić. A Ty brniesz w zaparte. Może okazać się, że spoina z MAG-a będzie mieć większą wytrzymałość niż po TIG-u, bo ktoś zwyczajnie nie umie.
 
 
Rakieta 
początkujący


Wiek: 77
Dołączył: 09 Paź 2011
Posty: 41
Skąd: Chełmża
Wysłany: Czw 09 Paź, 2014   

Witam ,TIG-iem najczęściej się spawa stale stopowe i wysoko węglowe oraz aluminium które powinno być sezonowane w piecu o odpowiedniej temperaturze a wszystkie stale tak zwane zwykłe o symbolu ST-s spawamy najzwyklejszą elektrodą lub jak ktoś ma to migomatem i żaden spaw niema prawa pęknąć ,a do miga stosuje się różne mieszanki gazów aby nie pryskało i tyle w temacie
:mrgreen:
_________________
Tylko krowa nie zmienia poglądów
pozdrawiam Marian
 
 
MARCIN 
prezes


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2014
Posty: 519
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw 09 Paź, 2014   

Dokładnie tak, ale istnieją jeszcze niedowiarkowie na tym forum.
Skoro mówimy o wyższości TIG-a nad migomatem, bo chodzi o bardzo wytrzymałe spoiny, to czy ktoś zadał sobie trud wykonania obliczeń wytrzymałościowych? Cały projekt bierze w łeb, nawet TIG nie pomoże, jeśli nie zostały zrobione takie obliczenia. No bo skoro dopiero będziemy testować wytrzymałość gotowej ramy w praktyce, to można również przetestować wytrzymałość spoin i pospawać wpierw MAG-iem lub MIG-iem, aby było taniej.
 
 
Tektronic 
brygadzista
Pasjonat Elektroniki


Pomógł: 1 raz
Wiek: 27
Dołączył: 12 Paź 2013
Posty: 269
Skąd: Toruń
Wysłany: Czw 09 Paź, 2014   

Zaczynam się zastanawiać.

Ale tig to czy tak czy siak najlepsza jakość , wiec mam tę cholerną pewność że się nie zabije z powodu spawu. Umiem dobrze spawać MIG/MAG (akurat rame załapuje mag-iem) , ale tu nie chodzi o umiejętności , tylko jakość danej metody.

Tak jak pisałem , rama niech pęknie (odpukać), spaw nie ma prawa ! , poza tym całość będzie skręcona laminatem, imbusami co 10cm co dodatkowo wzmocni całość , już teraz mimo ze tylko załapana , jest naprawdę sztywna ;-)
 
 
Patriko 
brygadzista


Pomógł: 4 razy
Wiek: 33
Dołączył: 05 Mar 2014
Posty: 242
Skąd: Słupca
Wysłany: Czw 09 Paź, 2014   

Ostatnio na zlocie był biały rowerek, rama coś ala raptor 140, spawana elektrodą i jakoś to wszystko śmigało, a i mocy też nie brakowało mu :mrgreen:
_________________
Jeżdżę na: Coma 3000
 
 
Tektronic 
brygadzista
Pasjonat Elektroniki


Pomógł: 1 raz
Wiek: 27
Dołączył: 12 Paź 2013
Posty: 269
Skąd: Toruń
Wysłany: Czw 09 Paź, 2014   

Patriko napisał/a:
Ostatnio na zlocie był biały rowerek, rama coś ala raptor 140, spawana elektrodą i jakoś to wszystko śmigało, a i mocy też nie brakowało mu :mrgreen:


... jakoś :neutral: ... bd sobie jechał te powiedzmy 80 ...Ja + ATron jaikeś powiedzmy 160Kg ... wjeżdżam na niezauważona dziurę , spaw pęka ... co ze mnie zostaje ?
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Czw 09 Paź, 2014   

Ojtam ojtam, może już nie siejmy apokaliptycznych wizji. Może się na tym nie skrzywdzisz :P :D
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Tektronic 
brygadzista
Pasjonat Elektroniki


Pomógł: 1 raz
Wiek: 27
Dołączył: 12 Paź 2013
Posty: 269
Skąd: Toruń
Wysłany: Czw 09 Paź, 2014   

https://www.youtube.com/watch?v=zuCjHXLHGUk..... 0:49......

:neutral: :sad:

... serio , nie chce się zabić , poza tym wiem co będę miał z tyłu w kole , to tym bardziej.
 
 
MixhaL 
prezes


Pomógł: 3 razy
Wiek: 43
Dołączył: 22 Maj 2011
Posty: 909
Skąd: Lubelskie
Wysłany: Czw 09 Paź, 2014   

Tektronic napisał/a:
Patriko napisał/a:
Ostatnio na zlocie był biały rowerek, rama coś ala raptor 140, spawana elektrodą i jakoś to wszystko śmigało, a i mocy też nie brakowało mu :mrgreen:


... jakoś :neutral: ... bd sobie jechał te powiedzmy 80 ...Ja + ATron jaikeś powiedzmy 160Kg ... wjeżdżam na niezauważona dziurę , spaw pęka ... co ze mnie zostaje ?


Trochę brednie Pan piszesz, jeżeli ma coś pęknąć to pęknie ale na pewno nie na spawie może w 1 przypadku na 100( gdy spaw będzie kiepskiej jakości). Spaw nawet zwykłą elektrodą jest dużo mocniejszy od zwykłych stali nie mówią o spawie migomatem.
Widziałem jak się ukręcają śróby 10na9 a spaw był nie ruszony.
Teraz palec do góry ile osób z Was spawa a ile to teretycy :mrgreen:
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Czw 09 Paź, 2014   

Ja! Zgłaszam się!
Widziałem na Youtube 2 filmiki o spawaniu, więc jestem specjalistą.
Czekam na pytania. :mrgreen:
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Tektronic 
brygadzista
Pasjonat Elektroniki


Pomógł: 1 raz
Wiek: 27
Dołączył: 12 Paź 2013
Posty: 269
Skąd: Toruń
Wysłany: Czw 09 Paź, 2014   

MixhaL napisał/a:
Tektronic napisał/a:
Patriko napisał/a:
Ostatnio na zlocie był biały rowerek, rama coś ala raptor 140, spawana elektrodą i jakoś to wszystko śmigało, a i mocy też nie brakowało mu :mrgreen:


... jakoś :neutral: ... bd sobie jechał te powiedzmy 80 ...Ja + ATron jaikeś powiedzmy 160Kg ... wjeżdżam na niezauważona dziurę , spaw pęka ... co ze mnie zostaje ?


Trochę brednie Pan piszesz, jeżeli ma coś pęknąć to pęknie ale na pewno nie na spawie może w 1 przypadku na 100( gdy spaw będzie kiepskiej jakości). Spaw nawet zwykłą elektrodą jest dużo mocniejszy od zwykłych stali nie mówią o spawie migomatem.
Widziałem jak się ukręcają śróby 10na9 a spaw był nie ruszony.
Teraz palec do góry ile osób z Was spawa a ile to teretycy :mrgreen:


Tak, spawałem stoły próbiercze ,kilka mies temu rame do własnego migomatu , teraz ramę do ATrona i jestem teoretykiem ... :neutral:

Martwię się o swoje bezpieczeństwo i tyle.
 
 
Patriko 
brygadzista


Pomógł: 4 razy
Wiek: 33
Dołączył: 05 Mar 2014
Posty: 242
Skąd: Słupca
Wysłany: Czw 09 Paź, 2014   

Jak ojciec spawa Migiem to zawsze bacznie obserwuję :mrgreen: ino po tym oczy bolą :P
_________________
Jeżdżę na: Coma 3000
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 09 Paź, 2014   

Ino bez maski nie patrz bo stracisz wzrok! Taki tam offtop wroccie do tematu :D
 
 
Tektronic 
brygadzista
Pasjonat Elektroniki


Pomógł: 1 raz
Wiek: 27
Dołączył: 12 Paź 2013
Posty: 269
Skąd: Toruń
Wysłany: Czw 09 Paź, 2014   

Zaczynam się zastanawiać , w sumie sam pospawałbym to szybciej i dobrze , ale nie spawam migomatem 1szej klasy ,chodź spoiony całkiem całkiem i przetop jest ,a tigiem bym miał te 100% pewności.

Kiedyś dosiadłem Fronious-a Vario Star 457-2 ... sprzęt praktycznie spawa sam , nawet trochę wzoruję na nim swój.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group