ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Rura stalowa a rura alumninowa - szukam zamiennika
Autor Wiadomość
bosman 
młodzik


Dołączył: 14 Lis 2014
Posty: 53
Skąd: trójmiasto
Wysłany: Pią 14 Lis, 2014   Rura stalowa a rura alumninowa - szukam zamiennika

Witam

Robię rower poziomy zjazdowy na 3 kołach , napęd elektryczny będzie ale w nieco innym celu.

Oglądałem rowery na jutube, nietóre z nich mają ramę z rury aluminiowej , podoba mi się że jest 1 rura wygięta w U - i to cała rama.

Chcę zrobić ramę U - ze zwykłej stal konstrukcyjnej , przekrój okrągły długośc rury niewygiętej 3,5m. Orginalne pojazdy są z aluminium fi 55mm i sciance 3mm - czy ktoś wie jaką grubość powinna mieć rura stalowa przy ścance 3 mm ? by mniej więcej była taka sama wytrzymałość.

Czy ktoś ma namiary na jakiś zakład/złotą rączkę , by wygiąć rurę stalową 55mm ze ścianką 3mm ?
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pią 14 Lis, 2014   

Popytaj hydraulików, miewają giętarki do rur. Jak nie znajdziesz, to szukaj kowala. Wygnie ci to na gorąco.
Co do porównania wytrzymałości poszukaj w sieci.
Np. takie coś: http://www.poziome2.republika.pl/materialy.htm
 
 
bosman 
młodzik


Dołączył: 14 Lis 2014
Posty: 53
Skąd: trójmiasto
Wysłany: Pią 14 Lis, 2014   

Już tamtą stronę widzialem , od 2 dni dzwoniłem po PL - aluminium to święty graal :) dostępne PA38 nie nadaje się , tak powiedział każdy ze sprzedających, a to "mocne" aluminium jak PA9 jest niedoatępne w PL - a jeśli jest to prosze o podanie dokadłnych namiarów , byle było na metry na nie na tony.

Szukam też różnych speców, ale nie mogę natrafić. Rury jakoś gną, średnica 55mm to nic w porównaniu z barierkami które też są gięte, jednak niemam narazie szczęścia trafić na kogoś kto by miał.
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Pią 14 Lis, 2014   

Każdy materiał ma wytrzymałość podawaną w MPa. Wystarczy porównać wartości. Musisz jedynie wiedzieć jaki jest materiał dokładnie. Pa38 to straszny badziew.
 
 
bosman 
młodzik


Dołączył: 14 Lis 2014
Posty: 53
Skąd: trójmiasto
Wysłany: Sob 15 Lis, 2014   

"Każdy materiał ma wytrzymałość podawaną w MPa" - dzięki za naprowadzenie, fakt na niektórych stronach jest taki parametr, temat więc rozwiązany :)
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Sob 15 Lis, 2014   

O masz. Komputer mi sie zwiesił jak pisałem poszła połowa posta. Sorki, dopiszę coś jeszcze.
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Sob 15 Lis, 2014   

bosman napisał/a:
Chcę zrobić ramę U - ze zwykłej stal konstrukcyjnej , przekrój okrągły długośc rury niewygiętej 3,5m. Orginalne pojazdy są z aluminium fi 55mm i sciance 3mm - czy ktoś wie jaką grubość powinna mieć rura stalowa przy ścance 3 mm ? by mniej więcej była taka sama wytrzymałość.


Trzeba by wiedzieć z jakiego stopu aluminium jest zrobiony oryginalny rower. Zwykle do budowy jest używane aluminium 6061 ( dużo tego widać w necie ). Jeśli dasz taką samą geometrię to wg. mnie wystarczy porównać parametry wytrzymałościowe i skorygować przekrój. Dużo zależy od stopu. Dobre stopy aluminium mają wytrzymałość lepszą niż kiepska stal. Było by kiepsko gdyby trzeba było jeszcze zwiększyć przekrój. Zobacz jakie są dostępne rury stalowe i z jakiego stopu. Pytasz jaka ma być średnica przy tej ściance. Lepiej zmniejszać grubość ścianki przy zachowaniu tej samej średnicy, choć wtedy trudno się gnie taką rurę.
 
 
scale 
młodzik
born to vertride


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Lis 2014
Posty: 79
Skąd: górny śląsk
Wysłany: Sob 15 Lis, 2014   

Tutaj trochę informacji o dostępnych w Polsce przekrojach rur aluminiowych, http://www.bikemielec.com/bm_pl/nazamowienie.html
A tutaj o stopach Alu, jak widać 6060 powinno być utwardzane termicznie T6
http://www.sebros.eu/alum...g1-wnr:-3.4335/
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Sob 15 Lis, 2014   

Kolega bosman dobrze kombinuje. Ze stali będzie dużo łatwiej. Jak bym miał tak na oko ocenić to zamiast fi 55x3 alu dałbym stalową 50x1,5 albo 2.
 
 
Pykacz 
szef


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 1561
Wysłany: Nie 16 Lis, 2014   

Myślisz że to by było porównywalnie wytrzymałe ? Z jakiej stali te rury by miały być ?
 
 
bosman 
młodzik


Dołączył: 14 Lis 2014
Posty: 53
Skąd: trójmiasto
Wysłany: Nie 16 Lis, 2014   

Dzięki wielkie za zainteresowanie tematem.

Po głebokim namyśle (nocka) , raczej wybiorę stal - konstrukcyjna fi 55m ze scianką 3mm, ewentualnie fi 50mm.
Co do aluminium, może ono być bardzo mocne, jednak jest pare wad - dostępność (ale jeszcze jutro podzwonię by się upewnić że zrobilem co moglem) , oraz trzeba je wygiąć i przyspawać główkę do mocowania widelca (więc mocne spawanie z odpuszczaniem). Rama orginalna może jest zrobiona z 6061 utwardzonego, jednak to co ta konstrukcja musi znieść - to najlepiej by bylo PA9

Najogólniej, rama jest po wygięciu długości około 2m , litera U . jeden element trzyma 3 koła, jest mocowaniem dla osprzetu itd, i jest to wytrzymałe , prostota bez spawania. Co do wytrzymalości , rower z tą ramą widziałem w akcji - zjazdy z duuuzej górki, jazda po wertepach, prędkości zjazdowe spokojnie ponad 40km/h , a kierował nim odpowiednich rozmiarów amerykanin . Przeciążania jakie musi znieść ta rama są spore, przewiduję że około 300kg w szczycie. Tak szaleć nie będę, jednak wolę mieć zapas wytrzymałości.

Jak by rower niebył zjazdowym, to raczej bym wziął rurę ze ścianką 2mm. Konstrukcja całości powstanie dosyć szybko, bo rama to 50% tego pojazdu. Elementy zawieszenia i układu hamulcowego wezmę częściowo z motorowerów - widziałem że rikszarze w Gdańsku mają czasem zwykłe hamulce tarczowe od skutera. Na sieci też znalazłem ciekawe połączenia tych elementów. Koła raczej 26 lub 24, opony górskie a jak za słabe - to 2,50 - na feldze typu komar (tak pomysl od riksz). Mniej więcej tyle o konstrukcji. Takie rowery zjazdowe są fajne, ale kask sie juz przyda.

Czy jest na sieci jakiś sklep gdzie na metry sprzedadzą stal konstrukcyjną ? - kilka różnych profili przyda się na zawieszenie. Jak narazie mam możliwośc kupna odcinków 12m - to dosyć duży zapas i wolałbym kupić mniej.

A sprawy gięcia jeszcze nie rozwiązałem, najlepiej jak by wygięła to jakaś zlota rączka/mała firma/ kowal, ale jeśli nikt się nie zgodzi to bez łąski, zrobię giętarkę. Na sieci pod haslem bender piper coś znalazłem.



Hydbnd3.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 638 raz(y) 10,39 KB

83481.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 3648 raz(y) 71,47 KB

Zdj_cie1306.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 6458 raz(y) 122,33 KB

 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Nie 16 Lis, 2014   

Dasz linka do takiego pojazdu?
 
 
bosman 
młodzik


Dołączył: 14 Lis 2014
Posty: 53
Skąd: trójmiasto
Wysłany: Pon 17 Lis, 2014   

Do tego co widzialem na filmie , nie ponieważ niepamietam jak sie to nazywało. Szukałem ponownie i nie trafilem (haslo stunt/recubment bike / downhill itp)- to bylo na jutube "amerykanskim".
Ale pojazd wygląda jak połączenie reno twizy z tym . Z twizy 1 fotel i rozne stylistyczne bajery (bez budy) a z tego - wlasnie taka rama U z 1 elementu, tylko znacznie solidniejsza z kolami i zawieszeniem konkretnym, no i napedem roweorwym a pod fotelem - silknik z bateriami. Pewnie nie moge tradic bo nazwa brzmi nietypowo , cos jak grill po amerykansku- barbecue zamiast "grill".




twizy aaaaa.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 478 raz(y) 130,14 KB

7th st trike2.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 471 raz(y) 231,79 KB

 
 
bosman 
młodzik


Dołączył: 14 Lis 2014
Posty: 53
Skąd: trójmiasto
Wysłany: Pon 17 Lis, 2014   

Zastanawiam się nad samą rurą. Tzn rura na pewno stalowa, ponieważ PA9 nie kupię, ale czy mogę dać nieco słabszą ? Siła maksmalna na ramę to okolo 300kg . Zwykle obciążenie to 98 kilo czyli ja, plus okolo 23 kilo - to na pewno takie minimum ile bedzie wazyć , czyli 125 do 130 kilo - licze bez baterii\silnika . Do tego 40 na godzinę i czasem spore przeciążenia.
Ale może uda się nieco zejśc z tych 55mm srednicy i 3mm scianki - jakieś są propozycje ?
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Pon 17 Lis, 2014   

Ja mam w rowerze rurę 51x1,5. Stal nierdzewna. Odcinek około 1,5m. Siedzenie i akumulator obciąża ją ale nie w połowie (czyli najgorzej). Podczas jazdy wygina się trochę sprężyście. Jazda czasem ponad 40 i wpadam w niezłe dziury.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group