ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Mój pierwszy pojazd elektryczny
Autor Wiadomość
Natanoj 
kierownik



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 31 Mar 2006
Posty: 314
Skąd: Małopolskie
Wysłany: Wto 11 Kwi, 2006   Mój pierwszy pojazd elektryczny

Tu można pochwalić się swoim pierwszym zbudowanym pojazdem elektrycznym.
Ja jeszcze nie zbudowałem mojego pierwszego trójkołowca, nie zrobiłem mu zdjęć, bo jest jeszcze za brzydki, jak go dorobie to umieszcze zdjęcia. Narazie jednak zrobiłem (niezbyt ładny, raczej brzydki) :D plan jak on będzie mniej więcej wyglądał po skończeniu oto on:
Nie ładny i projekt nie ciekawy (a wykonanie jeszcze gorsze:!:), ale jak na 13 latka to można powiedzieć że "nieźle to sobie wykombinowałem" tymbardziej że robie to sam bez niczyjej pomocy. Jak będziecie mieli jakieś pytania to piszcie, a ja liczę że troszkę pomożecie mi z dobraniem silnika, zębatek i elektryką (jeżeli oczywiście znajdziecie trochę czasu by pomóc młodszemu "koledze")
 
 
Arbiter 
Administrator
Założyciel forum, administrator


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 936
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 13 Kwi, 2006   

plany planami, ale pokazuj zdjęcia. Marzenia mamy różne, a warto obejrzeć postęp prac;)
 
 
Natanoj 
kierownik



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 31 Mar 2006
Posty: 314
Skąd: Małopolskie
Wysłany: Nie 14 Maj, 2006   

Pastępy prac są znikome (czekam na części)... Dlatego też nie robie jeszcze zdjęć temu "pojazdowi" (poprostu jest jeszcze za brzydki). Ale muszę już zająć się powoli elektryką i mam kilka pytań. Jakich użyć żarówek czy diod do:a) Głównego oświetlenia, b) Kierunkowskazów, c) Świateł stopu? (jeżeli instalkacja będzie na 12 Volt) Jak zrobić by kierunkowskazy migały? i jak zrobić by prąd z aku szedł i do silnika i do świateł, czy kupić 2 aku, czy da się jakoś "rozdielić przewody"? Podam jeszcze wymiary tego pojazdu:
dł. 70cm, szer. 37 cm, wys. samego nadwozia, bez kół 35cm, i śred. kół ok. 30-31 cm.
 
 
Dawid M
[Usunięty]

Wysłany: Nie 14 Maj, 2006   

przerywacz od trabanta załatwisz za 10 zeta na szrocie do kierónków i światła stopu radziłbym dać led dyfuzyjne do reszty to jak chcesz zainwestować troche kasy to możesz dać 2x luxeon 3w
 
 
eAndre
[Usunięty]

Wysłany: Nie 14 Maj, 2006   

Dawid M napisał/a:
przerywacz od trabanta załatwisz za 10 zeta na szrocie do kierónków i światła stopu radziłbym dać led dyfuzyjne do reszty to jak chcesz zainwestować troche kasy to możesz dać 2x luxeon 3w
Jeśli zamierzacie zastosować przerywacz od samochodu to należy pamiętać, że będzie działał porawnie tylko pod obciążeniem około 40W (bimetal nagrzewa przepływ prądu). Ale tyle mocy puścić w kierunkowskazy to rozrzutność. Trzeba uszyć coś samemu, albo wyciągnąć z chinola.
 
 
eAndre
[Usunięty]

Wysłany: Nie 14 Maj, 2006   

Cytat:
Ale muszę już zająć się powoli elektryką i mam kilka pytań. Jakich użyć żarówek czy diod do:a) Głównego oświetlenia, b) Kierunkowskazów, c) Świateł stopu?
Najpierw bracie to myśl o napędzie - jak ruszysz to i ze świecą w ręku pojedziesz :D
 
 
Natanoj 
kierownik



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 31 Mar 2006
Posty: 314
Skąd: Małopolskie
Wysłany: Pon 15 Maj, 2006   

Świeca ta by mi chyba zgasła jakbym szybko jechał :) a tak na prawde to muszę się brać do roboty bo wypadaloby dotrzymać obietnicy i skączyć to do końca roku szkolnego, Napęd i silnik mam już w głowie tylko jak już mówiłem czekam na części i czekam już od miesiąca :( więc żeby nie marnować czasu biore się za coś innego (czyt. za elektrykę).I mam jeszcze pytanie jak zrobić biegi? znaczy jeden do tyłu i 1 bądzi 2 biegi do przodu. Jeżeli ktoś bytłby tak miły i przesłał jakiś chemacik na Natanoj@vp.pl byłbym wdzęczny
 
 
Natanoj 
kierownik



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 31 Mar 2006
Posty: 314
Skąd: Małopolskie
Wysłany: Pon 15 Maj, 2006   

eAndre napisał/a:
Trzeba uszyć coś samemu, albo wyciągnąć z chinola.

Tak się zastanawiam co to jest chinol? Ale myślę że możnaby coś takiego wymontować z lampk na choince, które tak migają.
 
 
Michał
[Usunięty]

Wysłany: Wto 16 Maj, 2006   

chinol to chyba ten skuter elektryczny marki e-scooter czy jakoś tak w niektórych wersjch są kierunki
 
 
Marucha79
[Usunięty]

Wysłany: Śro 17 Maj, 2006   

Zawsze możesz się bardziej na serio zainteresować elektroniką i zrobić sobie taki układzik jak w załączniku. Możesz to zrobić nawet na pjęczynkę i zalać silikonem. Co prawda układ jest na 6-12V, ale zawsze można dodać stabilizator 7812 na wejściu albo wziąć prąd z odczepów 1 akumulatora (w końcu to niewiewlkie prądy i nie powinno robić wielkiej różnicy) i będziesz miał 12V. Schemat pochodzi z elektrody, można znaleźć też inne.
 
 
Natanoj 
kierownik



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 31 Mar 2006
Posty: 314
Skąd: Małopolskie
Wysłany: Czw 18 Maj, 2006   

A możecie mi jeszcze wytłumaczyć co to znaczy na pajęczynkę?
 
 
Dawid M
[Usunięty]

Wysłany: Czw 18 Maj, 2006   

pajęczynę czyli tak jak na tym zdjęciu
 
 
Natanoj 
kierownik



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 31 Mar 2006
Posty: 314
Skąd: Małopolskie
Wysłany: Czw 18 Maj, 2006   

Tak dzisiaj wymyśliłęm coś innegi i troche przebudowałem (oczywiście w głowie i na kartce) projekt. Wszystko rozmontowałem na "czynniki piewsze" i zostały tylko 2 części ramy które wykorzystam dla nowego projektu. I tak z kilku miesięcznej pracy została tylko kierownica ze zrobionym w połowie panelem sterowania. Nowy projekt będzie tylko w niewielkim proceńcie inny ale i tak wszystko trzeba zacząć od nowa. Przez ten nowy projekt elektryka idzie na drugi plan z czego się ciesze :) i z czego sie nie ciesze termin skończenia tego pojazdu zmieni się o kilka miesięcy :( Ale myśle że nowy projekt będzie lepszy i będzie spawanie, więc myśle że nauczę się choć trochę tej "sztuki".
 
 
Natanoj 
kierownik



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 31 Mar 2006
Posty: 314
Skąd: Małopolskie
Wysłany: Sob 05 Maj, 2007   

heh ciężko było odnaleźć ten temat...

Ale od rzeczy. Od ostatnich tygodni trochę pracowałem nad moim projektem, dostałem wiele części. Dzisiaj znajomy pospawał główne elementy ramy. Także pojazd ma już swoje kształty, niestety nie wszystkie detale. Jednak Może już niedługo. Musze kupić aku, łożyska samonastawne i kilka drobnych rzeczy. Do zrobienia z rzeczy ważnych została tylna oś, mocowane silników, mocowanie pedał i rolka. W tym pojeździe będą bardzo małe pedała z napędem na jedno z tylnych kół (Drugie będzie kręciło się niezależnie, mimo że jest połączone osią z pierwszym), napęd za pomocą dwóch 100w silników poprzez rolkę, koła 16 cali, rama z kształtowników kwadratowych 25 mm. Na szczęście najgorsze już za mną. Mało czasu, ale może coś uda się zrobić. Mam nadzieje że to nie potrwa dłużej niż miesiąc, czy dwa. Chciałbym zająć się elektryką tego pojazdu i tu mam wiele pytań. Podstawowe dotyczy kontrolera. Macie jakiś schemat, ale taki, żeby wszystko było podpisane i jasne dla kogoś takiego jak ja. I żeby był dobry na te dwa 100w silniki. Chciałbym coś takiego sam zbudować, z powodu okropnych cen tego i małej dostępności. I jak ma się sprawa z manetką gazu? Jak się ją podłącza, czy do kontrolera? I ogólnie na jakiej zasadzie działa? Z góry dziękuje za pomoc, mam nadzieje że wreszcie mi coś z tego wyjdzie.
Pozdrawiam Natanoj
P.S. Acha i najlepsze na razie na ten pojazd wydałem 4zł, a już mam większość części. niedługo może pożyczę od przyjaciela aparat i porobię zdjęcia ramy.
 
 
eAndre
[Usunięty]

Wysłany: Śro 09 Maj, 2007   

Brawo Natanoj to dobrze, że twój projekt zaczyna sie materializować. Odnośnie prostego schematu wrzucam link:http://images.google.pl/images?hl=pl&q=PWM+DC+MOTOR&btnG=Szukaj+obraz%C3%B3w&gbv=2 Układy zwłaszcza na timerze 555 są wyjątkowo tanie i spełnią swoje podstawowe zadanie regulacji PWM. Myślę, że za taki układ regulacji PWM, który mozesz zrobic na pająka nie zaplacisz więcej jak 15 zł przy czym najdroższy będzie tranzystor i dioda. w przypadku pwm na 555 nie jest możliwe bezpośrednie sterowanie napięciowe - czyli żeby regulować wypełnienie (moc) musisz obracać potencjometr.

Chyba pobijesz rekord najtańszego pojazdu EV jaki powstał :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group