ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Projekt e-Komar
Autor Wiadomość
sobolu
[Usunięty]

Wysłany: Sob 29 Maj, 2010   

Wywaliło mi poprzedniego posta. :twisted:
Zostaw KD w spokoju. Aby uzyskać homologację na motorower, pojazd musi mieć do 350kg. W przypadku tego pojazdu takiej homologacji nie otrzymasz, wiec go jako motorower nie zarejestrujesz. Dalej twierdzisz, że to motorower?
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sob 29 Maj, 2010   

Podaj podstawę prawną.
A KD jest tu "święty".
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
sobolu
[Usunięty]

Wysłany: Sob 29 Maj, 2010   

KD jest "święty" ale na drodze. Zanim na nią wyjedziesz to chyba trzeba pojazd zarejestrować, nie? (w przypadku motoroweru)

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 7 października 1999 r.
w sprawie homologacji pojazdów.
(Dz. U. z dnia 10 listopada 1999 r.)
Na podstawie art. 68 ust. 13 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602, Nr 123, poz. 779 i Nr 160, poz. 1086 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 133, poz. 872) zarządza się, co następuje:

Zal. 2 par. 1 pkt 6 a)

a) - "motorowery czterokołowe", których masa własna jest mniejsza od 350 kg, bez uwzględniania masy baterii w przypadku pojazdów elektrycznych, których maksymalna prędkość konstrukcyjna nie przekracza 45 km/h i pojemność skokowa silnika spalinowego nie przekracza 50 cm3 (lub maksymalna moc netto tego silnika nie przekracza 4 kW) i które zalicza się do kategorii L2 (motorowery trójkołowe);

http://www.abc.com.pl/serwis/du/1999/1039.htm

Jeśli 550kg zarejestrują jako motorower. to wtedy OK, KD nie łamiesz :)

PS
Nie bez powodu wszystkie microcar'y (np. Ligier) zarej. na motorower mają masę właśnie 350kg!!!
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sob 29 Maj, 2010   

To mi dużo wyjaśniłeś, dziękuję.
To rozporządzenie też jest objęte przez KD, ale jakoś nie doczytałem, jestem wdzięczny.

Oczywiście, teraz mam pewność, bo ten pojazd bez aku. waży poniżej 350kg, czyli jest motorowerem.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
sobolu
[Usunięty]

Wysłany: Sob 29 Maj, 2010   

Zbyszek Kopeć napisał/a:
To mi dużo wyjaśniłeś, dziękuję.
To rozporządzenie też jest objęte przez KD, ale jakoś nie doczytałem, jestem wdzięczny.

Nie ma za co, po to jes t forum :) Jest nowsze rozporządzenie z 2005r., ale nie mogłem na prędce znaleźć i nic nie wnosi nowego do motorowerów o ile pamiętem
Zbyszek Kopeć napisał/a:

Oczywiście, teraz mam pewność, bo ten pojazd bez aku. waży poniżej 350kg, czyli jest motorowerem.

A skąd ta pewność? Mi kwasowe 48V@180 wychodzą poniżej 200kg. Poza tym skąd wiesz czy nie podali wagi bez aku? Ja bym nie ufał im w żadnej kwestii, bo nawet w fuel napisali gas/petrol :)
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sob 29 Maj, 2010   

Zazwyczaj do trakcji podaje się pięciogodzinną pojemność akumulatorów kwasowych, a tych 48V waży zawsze więcej niż 200kg.
Dane o rodzaju paliwa i biegów automatik podaje się najczęściej ze względu na wymagania tabel zgłoszeniowych - spróbuj sprzedać EV z silnikami w kołach (HubMotor lub WheelMotor) np.: w Anonsach; jeszcze wiele gazet ogłoszeniowych nie wyobraża sobie napędu EV, albo ich przełożeni utrudniają, bo są powiązani z lobby paliwowym.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
sobolu
[Usunięty]

Wysłany: Nie 30 Maj, 2010   

Teraz piszesz zazwyczaj, a przed chwilą miałeś pewność.
Wierzysz w uczciwość Chińczyka o prądach pięciogodzinnych? Idę o zakład że siedzi tam 4 szt 12V@180 czy 8szt. 6V@180. Każdy, nawet Ty, podaje nominalne parametry aku.
Nadal pozostaje kwestia, czy podali masę z aku czy bez.
W tak lakonicznym ogłoszeniu nie ma miejsca na pewność.

PS
Może admin by wydzielił wątek co by nie zaśmiecać tematu dla @Marucha79
 
 
rs232 
stażysta
EV designer


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 170
Skąd: Katowice
Wysłany: Nie 30 Maj, 2010   

sobolu mam pytanie bo widze ze sie orientujesz w przepisach, czy musze rejestrowac skuter elektryczny - silnik 0,75kW, brak pedałów, - wyglada jak skuter spalinowy - seria EZ MOTOR. Z tego co wiem nie podlega to pod zadna kategorie - nie jest to rower, nie jest to skuter czy motor bo pojemnosc silnika jest 0, motorower tez to nie jest. Pytanie czy w takim przypadku musze go rejetrowac - dodam iz EZ'ta zakupilem w niemieckim hipermarkecie, u nich nie trzeba rejestrowac pojazdow z napedem elektrycznym jezeli chodzi o jednoslady - do poruszania sie na drodze wymagany jest dokument torzsamosci i dokument homologacji dopuszczenia do ruchu (stadardowo dostaje sie go przy zakupie) - nasze prawo jest kulawe, a nie chce miec problemow jak mnie zatrzymaja misie, bo jednym da sie przetlumaczyc ze nie musze rejestrowac, a drugim nie :/ i mandat dostane zapewne.

W chwile obecnej jak by mnie zatrzymali to musze sciemniac ze przyjechalem nim z niecmiec :) jestesmy w uni wiec nie mam obowiazku go rejestrowac tutaj :) ale to moze nie zadzialac :/.
 
 
sobolu
[Usunięty]

Wysłany: Nie 30 Maj, 2010   

3 post na tej stronie.
Rower (!) może mieś wspomaganie do 0,25kW, motorower do 50cm3 lub jesli ma silnik elektryczny do 4kW
Według mojej interpretacji to jest motorower.
Policjantom się wytłumaczysz, OK, a co w przypadku jakiegoś zdarzenia drogowego?

Z drugiej strony, ja mam w rowerze wiekszy silnik niż Ty w swoim pojeździe. :wink: ale na rowerze jest łatwiej się tłumaczyć, bo jak policjanci na oko stwierdzą czy ten silnik ma więcej niż 250W, a ja w dodatku legalnie pedałuję. :cool:
 
 
rs232 
stażysta
EV designer


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 170
Skąd: Katowice
Wysłany: Nie 30 Maj, 2010   

Dobra zakladajac ze jest to motorower - jakie dokumenty musze dostraczyc zeby go zarejsrtowac - jak mam zarejestrowany pojazd oplace OC i bedzie wszystko legalne :) . Jakie dokumentu musze dostarczyc do urzedu komunikacji aby wydali mu dowod rejestracyjny ?
 
 
sobolu
[Usunięty]

Wysłany: Nie 30 Maj, 2010   

A w tych tematach to zapewne najwieksze dowiadczenie na forum ma Zbyszek
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Nie 30 Maj, 2010   

Pytałem się z PZU o ubezpieczenie mojego skuterka elektrycznego i powiedzieli mi, że ubezpieczą go jako maszynę wolnobieżną. I wtedy daję kwit policjantowi i nie muszę rejstrować.
 
 
sobolu
[Usunięty]

Wysłany: Nie 30 Maj, 2010   

No jest to jakieś rozwiązanie, tyle że ogranicza prędkość do 25km/h, wymaga oznakowania pojazdu jako wolnobieżny i p.jazdy B, jak dobrze pamiętam
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Nie 30 Maj, 2010   

Na wolnobieżne wystarczy prawojazdy "T" lub "M".
Jednak rygor 25km/h jest istotny + oznakowania.
Zarejestrowanie SAMa motoroweru jest drogie i w przypadku takiego małego procedura rejestracji z rzeczoznawcą jest raczej nieopłacalna.
Rower też może być wspomagany silnikiem do 25km/h, a przy większej V powinien być hamowany tym silnikiem (i to w EV zazwyczaj jest odzysk energii na aku.).
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
sobolu
[Usunięty]

Wysłany: Nie 30 Maj, 2010   

Na wolnobieżne T również wystarczy, B oraz "C, C1, D, D1" ale tych bez B nie zrobisz :)
Natomiast kat. M z tego co wiem rozporządzeniem z 2002r. zostaje wymienione na T z ograniczeniem do poruszania się poj. wolnob.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group