ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Łączenie równoległe identycznych pakietów
Autor Wiadomość
MARCIN 
prezes


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2014
Posty: 519
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 21 Kwi, 2015   

Nie prorokowałbym. Doładuj, obciąż i może coś więcej będzie wiadomo. Najlepiej zrobić kilka cykli :wink: .
_________________
"Nikt nie jest zniewolony w bardziej beznadziejny sposób niż ci, którzy fałszywie wierzą, że są wolni" - Goethe
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Wto 21 Kwi, 2015   

Jakim prądem mogę ładować 3 ogniwa 2Ah spięte równolegle?
 
 
MARCIN 
prezes


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2014
Posty: 519
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 21 Kwi, 2015   

Raczej każde ogniwo Li-Ion zniesie prąd 1C, czyli 6A w Twoim przypadku. Jednak im mniejszy prąd ładowania, tym większa trwałość - 2-3A będzie odpowiednio.
_________________
"Nikt nie jest zniewolony w bardziej beznadziejny sposób niż ci, którzy fałszywie wierzą, że są wolni" - Goethe
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 21 Kwi, 2015   

Ja bym Ci radził ładować zasilaczem laboratoryjnym te 3 ogniwa na poczatku małym prądem rzędu 0,5 A max 1 A. Nie wiadomo czy np. się one nie grzeją czy są równo słąbe itp.
Poza tym warto obserwować jak reagują na przyrost napięcia, spadek prądu.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Wto 21 Kwi, 2015   

Wyrównałem wszystkie, z dokładnością do 0,02V.
Zostawiam je do jutra i sprawdzę czy trzymają.
 
 
MARCIN 
prezes


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2014
Posty: 519
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 21 Kwi, 2015   

WojtekErnest napisał/a:
Ja bym Ci radził ładować zasilaczem laboratoryjnym te 3 ogniwa na poczatku małym prądem rzędu 0,5 A max 1 A. Nie wiadomo czy np. się one nie grzeją czy są równo słąbe itp.
Poza tym warto obserwować jak reagują na przyrost napięcia, spadek prądu.

Szczerze wątpię, że przy 0,5A na ogniwo będzie się ono w stanie zagrzać. Ale owszem, ładowanie powinno przeprowadzać się z kontrolą temperatury.
_________________
"Nikt nie jest zniewolony w bardziej beznadziejny sposób niż ci, którzy fałszywie wierzą, że są wolni" - Goethe
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Wto 21 Kwi, 2015   

Zeeltom, to nie są żele, nawet uszkodzone Litowe mają spadek napięcia liczony w tygodniach. Im się psuje RW, czyli rozjazdy są pod obciążeniem i tak się powinno to sprawdzać.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
bloodyopel 
szef
Krystian


Pomógł: 23 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 1175
Skąd: Słupca k.Konina
Wysłany: Wto 21 Kwi, 2015   

Tak więc zeeltom, podpinaj obciążenie i patrz czy się nie rozjeżdża, nie ma co czekać ;)
_________________
Obecny e-bike: LIMBER BIG BOY
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Wto 21 Kwi, 2015   

To już jutro, dziś czasu już nie mam. I tak siedzę pół dnia nad nimi, a jeszcze jest drugi pakiet :)
Jutro sprawdzę, jak wyglądają z napięciami po nocy, obciążę żarówą i sprawdzę jak spada napięcie na poszczególnych ogniwach. Później naładuję dedykowaną ładowarką i wynik jakiś będzie.
 
 
Eryk1000 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 40
Dołączył: 22 Lis 2013
Posty: 1119
Skąd: Wadowice
Wysłany: Wto 21 Kwi, 2015   

zeeltom nie mów że żele dłużej trzymają parametry, jak już wielokrotnie się przekonałeś są żele i żelki :P niby takie same z wyglądu a z parametrów inne czyli twoje doświadczenia z żarówką :) podobnie jest z litowcami sa porządne markowe i jakieś tandetne china, które w zasadzie na starcie powinny iść do utylizacji. Ciekawe jaki model ogniw masz u siebie :D ?
_________________
Jeżdżę na :

E-Giant Terrago

Viking Power 6000W +
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 22 Kwi, 2015   

Producenta nie ma na obudowie, tylko model.
I tak:

Rano wszystkie akumulatory miały praktycznie jednakowe napięcie.
Podłączyłem ładowarkę i woltomierz pokazywał sukcesywne doładowanie wszystkich cel. Trwało też wyrównywanie, bo największa różnica było 0,02V i zaczęły się wyrównywać do jednakowego napięcia.
Gdy doszło do 29.0V odłączyłem ładowarkę.
Rozładowałem żarówką 85W 24V, prąd pobierany niecałe 4A. Trwało to do odcięcia równo 100 minut. Sprawdzałem napięcia co 15 minut i wszystkie były identyczne z dokładnością do 0,02V. Dopiero 3 minuty przed wyłączeniem jeden poziom zaczął gwałtownie spadać.
Teraz je ładuję ładowarką fabryczną i widzę, że napięcia na piętrach są jednakowe z dokładnością do 0,01V i systematycznie jednakowo rosną.
Wziąłem się teraz za drugą sztukę. Identyczny objaw. 4 sztuki identyczne mniejsze napięcie i 3 identyczne większe.
Ale teraz będzie łatwiej, bo wiem, że wystarczy doładować tylko te 4 i będzie OK. Ciekawe dlaczego w obu było tak samo?
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 22 Kwi, 2015   

zeeltom napisał/a:
... Ciekawe dlaczego w obu było tak samo?

A nie ma tam odczepu (np po 3S) który podaje np 12 V na jakąś elektronikę, wskazniki i to one niesymetrycznie go rozładowują ?
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 22 Kwi, 2015   

Jest tylko wskaźnik ledowy, który działa po naciśnięciu przycisku, więc chyba tylko wtedy pobiera prąd? Już skręciłem oba do kupy, teraz nie mam jak zerknąć na te kabelki, a nie chce mi się tego znów rozbierać.
Czy ładowarka może być podłączona do li-ion bez przerwy?
Bo po zapaleniu zielonego światełka oznaczającego naładowanie nadal trwa wyrównywanie.
A jak nie, to kiedy trzeba to wyłączyć?
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 22 Kwi, 2015   

zeeltom napisał/a:
Jest tylko wskaźnik ledowy, który działa po naciśnięciu przycisku, więc chyba tylko wtedy pobiera prąd? Już skręciłem oba do kupy, teraz nie mam jak zerknąć na te kabelki, a nie chce mi się tego znów rozbierać.
Czy ładowarka może być podłączona do li-ion bez przerwy?

Jak juz zielone sie swieci i nie wiemy czy ladowarka ma wewnetrzny 'wyłącznik czasowy' to lepiej dluzej niz 10-12 godz nie trzymać po napięciem. Swoją droga warto sprawdzić czy podczas 'zielonego' jest pobór prądu ? Uwaga : może być impulsowy np co kilka/nascie sek z zera skacze do 50-100 mA.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 22 Kwi, 2015   

Ale jeśli ładowarka ma 29.4V, to co się może stać? Przecież nie naładuje do wyższego napięcia?
Cuda panie, cuda. Z żelami nie mam takiego problemu. Pojazdy całą zimę stały podłączone do ładowarek i nic się nie stało :P
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group