ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Używany e-rower z napędem MERIDA (mid-drive)
Autor Wiadomość
Pavyan 
kierownik


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 17 Kwi 2015
Posty: 383
Skąd: Mazowsze
Wysłany: Sob 23 Lip, 2016   

O, dzięki, to dobra wiadomość.
Przewidywałem zapas obrotów silnika do ok. 35km/h, jest trochę mniej, ale ja i tak raczej myślę o przeróbce czujnika PAS do ok. 30-32km/h, a nie odłączaniu (by-pass) sterownika.

Ideałem dla mnie (i mechaniki napędu roweru) byłoby zrobienie nowej koronki impulsatora, a mniejszą ilością zębów - tak, żeby prędkość, przy której odłącza się wspomaganie wynosiła 30-32km/h.
Drugi pomysł to dzielnik częstotliwości 1:1,5 - ale to wymaga obejrzenia przebiegu impulsu, czy nie potrzeba zasilania dzielnika, więcej niewiadomych; mechaniczna przeróbka koronki jest bardziej prosta.
Choć to z kolei wymaga rozbiórki napędu... cholera, nic nie chce się "samo" zrobić na tym świecie :mrgreen:
Trzeci to zmiana kółek łańcuchowych napędu, jeden, dwa zęby mniej z tyłu i/lub jeden, dwa więcej z przodu - ale to z kolei zwiększa obciążenia na silniku i łańcuchu, trochę niedobrze.
 
 
camra 
początkujący


Dołączył: 04 Lip 2015
Posty: 40
Skąd: Krzeszowice
Wysłany: Sob 23 Lip, 2016   

widziałem impulsatory na nexun.pl
 
 
Pavyan 
kierownik


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 17 Kwi 2015
Posty: 383
Skąd: Mazowsze
Wysłany: Czw 08 Wrz, 2016   

Dokończę temat przeróbki...
Rozbieranie napędu - to odrzuciłem, za dużo roboty i za dużo niewiadomych.
Zacząłem więc "rozrabiać" sprawę dzielnika częstotliwości, znajomy zasymulował kilka znalezionych, prostych układów i powinny działać, zaproponował nawet opracowanie i oprogramowanie układu mikroprocesorowego dzielnika.
Ale w ostatniej chwili - przed pomiarami przebiegów w rowerze/sterowniku - uzmysłowiłem sobie jednak, że ten sposób spowoduje w konsekwencji jeszcze szybsze kręcenie pedałami przy prędkości ~30km/h. A już teraz, przy 25km/h, to jest dla mnie za szybko...

Pozostała więc droga wykonania "dzielnika" mechanicznego :grin: , czyli zmiany przełożenia suport/tył; uznałem, że ta droga w zasadzie spełniać powinna wszystkie moje wymagania.
W oryginale suport miał zębatkę 18z, a tył 21z - po próbach polegających na zmianie zębatki suportu (to było najprostsze, "nałożenie" nowej na starą) na 22z i 23z pozostał ten drugi krążek.
Wzrosła prędkość max wszystkich biegów, wspomaganie działa do 30,6km/h, wolniej kręci się pedałami - jest po prostu IDEALNIE! Na "trójce" rowerek jedzie 25/h, a na czwórce można się już nieco zmęczyć, co bardzo mi odpowiada.
Ten rower jest "sztywny" (dałem mu tylko tanią, amortyzowaną sztycę) i nie nadaje się do wyższych prędkości, zresztą uważam, że 30km/h to na rowerze rozsądny limit, szczególnie dla "dziadka" :mrgreen:

ED: Jest tylko jeden problem - mianowicie, czy do łańcucha 1/8" (3,17mm) może być użyta zębatka "cienka" 3/32", a nawet bardzo cienka; użyłem bowiem zębatki 23z od kasety wielorzędowej.
A ona nie ma nawet 2,2mm, a tylko 1,8mm :shock: ... jest co prawda od dobrego chyba producenta (Campagnolo), i na mojego "czuja" twardość materiału jest w okolicy 45HRC.
Znalazłem co prawda zębatkę 23z Sturmey Archer do piasty siedmiobiegowej i łańcucha 1/8" - ale droższa i ma otwór 64mm - i choć także da się ją użyć, to do zamocowania potrzeba dorobić pierścień dociskowy, z wybraniami na trzy zabieraki. Nie problem mechaniczny, ale... czasowy.
Tak więc chyba pojeżdżę na tej 1.8mm blaszce i szerokim łańcuchu, ile wytrzyma ten zestaw - tyle wytrzyma, a potem może Sturmey'a kupię (jeśli ja i sam rower oraz jego elektryka jeszcze będą przy życiu :grin: )
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group